Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δουλειά από το σπίτι


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες,

Ξέρω πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα για τις εργαζόμενες μητέρες, γιατί είμαι και εγώ μία από αυτές... :angry::angry:

θα ήθελα να μου πείτε αν κάποια από σας εργάζεται από το σπίτι και τι στο καλό θα μπορούσαμε να κάναμε για να μη στερούμαστε τα παιδιά μας ή για να αυξήσουμε και το εισόδημα μας. :ohmy:

για δώστε μου ιδέες, ψάχνω να βρω κάτι, οτιδήποτε για να μπορώ να προσφέρω στο παιδάκι μου νια καλύτερη ζωή. :dry::dry:

εγώ εκτός από τη δουλειά μου και δουλεύω και σε μια εταιρεία με καλλυντικά, αλλά θέλει πολύ τρέξιμο και δεν έχω χρόνο.

περιμένω τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραίο θεματάκι άνοιξες zaira!!! :)

Για να δούμε όμως τι θα σου απαντήσουν όσες κοπέλες ξέρουν, θέλω να μάθω κι εγώ τι παραπάνω θα μπορούσαμε να κάνουμε ώστε να αυξήσουμε το εισόδημά μας. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ πολύ.

η αλήθεια είναι ότι περιμένω με πολύ αγωνία να πάρω ιδέες.

έχω ακούσει διάφορα.

πχ να φτιάχνουν κοσμήματα, ή να σιδερώνουν άλλων εργζόμενων γυναικών τα ρούχα ή να παίρνουν τα παιδιά από το σχολείο και να τα απασχολούν μέχρι να επιστρέψουν οι γονείς κλπ, για 2-3 ώρες δηλαδή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και απο μενα :)

χμ..δουλεια απο το σπιτι ε? Πονεμενη ιστορια ανοιξαμε ..Αλλα θα σου πω την δικη μου εμπειρια ..

Λοιπον δουλευα σε ενα μεγαλο τουριστικο γραφειο στην πολη μου το Ηρακλειο, απ'τα μεγαλυτερα τελοσπαντων..Με συμβαση ορισμενου χρονου , ξεκινουσα Απριλη κ τελειωνα τελη Οκτωβρη αρχες Νοεμβρη..Οταν εμεινα εγκυος στις κορες μου ο γιατρος μου συνεστησε ξεκουραση και δεν δουλεψα , πηγα λοιπον την επομενη χρονια κ αφου μου αλλαξαν ποστο δουλεψα σαν το σκυλι υπερωριες κτλ Τα μωρα μου τα εβλεπα ελαχιστα , ειχα τυψεις , αυπνιες γιατι τοτε οι μικρες δεν κοιμοταν , ενα ρακος αλλα παλι ελεγα θα τα καταφερω..Ενας απο τους διευθυνταδες εκει αποχωρησε απο την θεση του κ μου προτεινε για την νεα σεζον να δουλεψω απο το σπιτι για μια νεα εταιρια οπου θα μπορουσα να εχω συμβαση αοριστου χρονου κ το κυριοτερο να μπορω να ειμαι με τα παιδακια μου πολυ περισσοτερο ..Επαιξε δηλαδη με τα μητρικα μου αισθηματα κ με τις τυψεις μιας εργαζομενης μανας που νιωθει οτι δεν ειναι κοντα στα παιδακια της .Το αποτελεσμα για να μην μακρυγορουμε ηταν φυσικα να δεχτω ..Λιγους μηνες αργοτερα ηρθε μια εγκυμοσυνη απο το πουθενα να ανατρεψει ολα τα δεδομενα μας..Καλοδεχουμενη βεβαια , ομως ο εργοδοτης μου με απελυσε και εκτοτε ειμαστε σε δικαστικη αντιδικια ..Εγω εχω κακη εμπειρια κοριτσια ..Αυτο ηταν το παθημα μου γιατι σκεφτηκα το αυτονοητο , δηλαδη τα παιδακια μου ..

Τωρα ειμαι ναι μεν με τα ζουζουνια μου και για αυτο ειμαι ευγνωμων ομως εχω χασει την δουλεια μου την χειροτερη χρονικη στιγμη οπου τα πραγματα στον εργασιακο χωρο ειναι απελπιστικα ..Προσεχετε πολυ κοριτσια ολους οσους λενε για δουλεια στο σπιτι ξενοιαστα με τον χρονο σας τα παιδακια σας κτλ.Ειμαι παθουσα και μαθουσσα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παλι δεν μπορω να το κατανοησω...με φανταζομαι στο σπιτι να προσπαθω να δουλεψω,η μικρη να με τραβαει απο το ποδι γ να της δωσω σημασια κ εγω να ειμαι ολο μη και μη.....δεν μου φαινεται κ τοσο ροδινο! καλυτερα 8 ωρες στη δουλεια κ η μικρη να παιζει με συνομιληκα παιδακια παρα να μου σπαει τα νευρα οσο θα προσπαθω να δουλεψω..τουλαχιστον τωρα οταν γυρνω ειμαι ολη δικη της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama eva έχεις απόλυτο δίκαιο σε αυτά που λες. Βέβαια εγώ προσωπικά θα ήθελα να ενημερωθώ για κάτι επιπλέον που θα μπορούσα να κάνω από το σπίτι. Σε καμία περίπτωση δεν σκέφτομαι να αφήσω την "μόνιμη" δουλειά μου, σε μια εταίρία είμαι εδώ και 10χρόνια, και να ασχοληθώ με κάτι στο σπίτι. Σαν κάτι έξτρα το σκέφτομαι...

Κρίμα που έφτασαν μέχρι εκεί τα πράγματα...καλή δύναμη!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κορίτσια δε μιλάμε για τέτοιου τύπου δουλειές, μιλάμε για απλά πράγματα.

σαν αυτά που προανέφερα.

κάτι που να μπορεί να συνδυαστεί με το μωρό και να σου επιφέρει επιπλέον εισόδημα. :);)

τα ξαναπαραθέτω:

πχ να φτιάχνουν κοσμήματα, ή να σιδερώνουν άλλων εργζόμενων γυναικών τα ρούχα ή να παίρνουν τα παιδιά από το σχολείο και να τα απασχολούν μέχρι να επιστρέψουν οι γονείς κλπ, για 2-3 ώρες δηλαδή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zaira έγραψε:

βρε κορίτσια δε μιλάμε για τέτοιου τύπου δουλειές, μιλάμε για απλά πράγματα.

σαν αυτά που προανέφερα.

κάτι που να μπορεί να συνδυαστεί με το μωρό και να σου επιφέρει επιπλέον εισόδημα. :);)

τα ξαναπαραθέτω:

πχ να φτιάχνουν κοσμήματα, ή να σιδερώνουν άλλων εργζόμενων γυναικών τα ρούχα ή να παίρνουν τα παιδιά από το σχολείο και να τα απασχολούν μέχρι να επιστρέψουν οι γονείς κλπ, για 2-3 ώρες δηλαδή.

και αυτά που λές καλά είναι.

έχεις βρεί π.χ κανένα παιδάκι που να θέλει να το παίρνεις από το σχολείο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα το να φτιαχνω κοσμηματα θα το φοβομουν απο την αποψη του οτι μπορει το παιδι να καταπιει κατι....εκτος και εαν εχεις σκοπο να τα φτιαχνεις οταν θα κοιμαται,εγω τα δικα μας σιδερωνω κ ειναι απο κατω κ με τραβαει!!!το να φυλας καποιο παιδακι ισως να ειναι ιδανικοτερο απο τα προαναφερομενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα κ απο μενα.μια αλλη ιδεα ειναι η εξης.να βρειτε μαγαζια που ασχολουνται με μπομπονιερες κ αλλα τετοια κ να συνεργαστειται μαζι τους φτιαχνοντας στο σπιτι αυτα που θα σας δινουν (μπομπονιερες,προσκλητηρια κλπ).το λεω σαν ιδεα γιατι εχω μια γνωστη που εχει τετοιο μαγαζι κ επειδη τωρα το καλοκαιρι εχει πολυ δουλεια δεν προλαβαινει κ τα δινει σε αλλες κοπελες κ τα κανουν στο σπιτι.οσες μενουν σε μεγαλες πολεις κ ειδικα αθηνα εχουν πολλα μαγαζια για να ψαχτουν αν καποιος ενδιαφερεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον Ντινακι... αποφασισμενη φαινεσαι να τα παρατησεις τα 8ωρα! Ισως και να κανεις καλα...

Μπορω να σου πω οτι οσο κι αν προσπαθησα πριν απο καιρο να βρω δουλεια αποδοτικη εστω και στο ελαχιστο μεσω internet ή και τηλεφωνου, δεν βρηκα. Μονο πολλους απατεωνες!

Οποτε πραγματικα καλυτερη ιδεα ειναι να φτιαχνεις ή να εμπορευεσαι μονο πραγματα απο το σπιτι.

Τις μπομπονιερες και τις προσκλησεις για τη βαφτιση του μικρου τις εφτιαξα μονη μου. Για να εκτυπωνεις προσκλησεις, οχι μια φορα 30 κομματια, αλλα πραγματικα μεγαλο ογκο θα χρειαστεις ενα καλο εκτυπωτη, πραγμα που απαιτει ενα μικρο κεφαλαιο. Υλικα για μπομπονιερες θα βρεις σε καλες τιμες, αν προκειται να τα προμηθευσαι με τιμολογια χονδρικη ακομα καλυτερες, σε πολλα μαγαζια. Αν το αποφασισεις μπορω να σου προτεινω αυτο που παραγγειλαμε εμεις τα απαραιτητα για τις μπομπονιερες και μειναμε πραγματικα πολυ ευχαριστημενοι απο την ποιοτητα και των κουφετων και των αλλων υλικων.

Πελατες μορεις να βρεις ειτε μεσω των διαφορων καταληλων φορουμ, ειτε μεσω facebook ειτε αν εχεις μεγαλη αυτοπεποιθηση για τις εμπορικες σου δυνατοτητες στο e-bay.

Μη νομισεις ομως οτι ολα αυτα δεν απαιτουν χρονο και κυριως χωρο εστω και ενα δωματιο μεσα στο σπιτι.

Η αλλη επιλογη του να κανεις σιδερο ή μαγειρεμα ή να φυλας και απασχολεις παιδακια στο σπιτι, σιγουρα δεν απαιτει καθολου κεφαλαιο αλλα νομιζω πως ειναι πιο δυσκολο να βρεις πελατες.

Το εμποριο, ειδικα αν διαθετεις πρωτοτυπες ιδεες, φαντασια και φυσικα αναταγωνιστικες τιμες, πιστευω οτι θα ειναι πιο αποδοτικο στις δυσκολες (οικονομικα) εποχες που ζουμε. Ειδικα στο χωρο του γαμου και της βαπτισης νομιζω πως κατι μπορει να γινει... Στην Ελλαδα ζουμε. Γαμοι και βαφτισεις γινοταν ακομα και σε εποχες πολεμου και κατοχης!

Ελπιζω να σε βοηθησα. Αν μεναμε κοντα, θα το εψαχνα και για να συνεργαζομασταν ακομα...

Φιλια! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικούλα μου πως είσαι????

προς το παρόν δεν έχω σκοπό να αφήσω τη δουλειά μου κι ας γκρινιάζω.... :P

με 500ε ενοίκιο που να πάω???? :angry:

ψάχνω μόνο να βρω ένα έξτρα εισόδημα κάτι πολύ απλό....

αυτό με τις μπομπονιέρες ομολογώ ότι με έβαλε σε σκέψεις.

είναι ενδιαφέρον......

και νομίζω ότι δεν είναι δικός μου προβληματισμός αυτός.

στα περισσότερα σπίτια σους χαλεπούς καιρούς που ζούμε υπάρχει το ίδιο ακριβώς θέμα, και επειδή δεν υπάρχει καμία περίπτωση να λείψω περισσότερες ώρες από το σπίτι και το μικρό μου θέλω έτσι αν τα καταφέρω :huh: να βγάζω κάτι περισσότερο από το σπίτι μου.

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλα 3 σου δινουν το δειγμα για το πως θα γινει,σου δινουν κ τα υλικα κ τα κανεις εσυ.βεβαια μπορεις να ξεκινησεις κ μονη σου με δικες σου ιδεες,να βρεις υλικα κλπ οπως λεει κ η αγγςλικη30.τα προσκλητηρια του γαμου μου κ τις μπομπονιερες καθως κ τα προσκλητηρια τις βαφτισης τα εκανα ολα μονη μου κ μου βγηκαν παρα πολυ οικονομικα σε σχεση με την αγορα.κ ηταν κ προτωτυπα για εκεινη την εποχη τουλαχιστον.αν εχεις φαντασια κ μερακι πολλα μπορεις να κανεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...