Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΙΤΣΕΣ ΤΟΥ ΟΚΤΩΒΡΗ 2009!!! Νο14


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 935
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αρα το νοημα ειναι..μην κανετε τη μεθοδο αυτη στην ηλικια του δον...καταλαβαινει!!! :?:? πλακα κανω..δε ξερω ρε παιδια..εγω αν ημουν σε απογνωση θ ΤΟ ΕΚΑΝΑ νομιζω..γιατι ειναι πολυ σημαντικη η ηρεμια του γονεα ως προς την ναπτυξη του παιδιου..εδω εχεις νευρα και φωναζεις και το παιδι κανει το ιδιο..τσιτωνει..

δε ξερω :-ss

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑσικα οσον αφορα το βιβλιο...

Παντως δε λεει να αφησεις το παιδι να γκανιαξει στο κλαμα. Συγκεκριμενα λεει οτι πανω απο 5 λεπτο ειναι απάνθρωπο να αφησεις το μωρο. Το ξερω δύσκολη διαδικασια αλλα και απο την αλλη δε μπορω να εκφερω γνωμη 100 % μιας και δεν το εχω εφαρμοσει πλήρως παρά μόνο τα βασικα και αυτονόητα πιστευω.

Μαράκι ακριβώ αυτό λέει! Να το αφήσεις να γκανιάξει στο κλάμα.

Το αν εσύ πηγαίνεις ανά 1 ή ανά 15 λεπτά (μέχρι τόσο νομίζω το αφήνεις)δεν αλλάζει κάτι.

Το μωρό κλαίει για 1 τουλάχιστον ώρα μέχρι να το πάρει απόφαση ότι κανείς δεν θα το χαιδέψει, δεν θα το πάρει αγκαλιά, δεν θα το ταίσει. Κάθε βράδυ που περνάει το συνειδητοποιεί καλύτερα.

Τη μέθοδο αυτη από ότι λες δεν την εφάρμοσες.

Έχεις καλόβολο μωράκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασχετο.... αλλά δείτε ένα βιντεάκι καρτούν. Είναι γαλλικό αλλά έχει αγγλικούς υπότιλους.

Δείχνει πως νιώθει ένα μωρουλίνι στη κιλιά της μαμάς. Συγκεκριμένα γουσταρει πολύ και δεν θελει να βγει εξω!

Είναι απλά τέλειο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρα το νοημα ειναι..μην κανετε τη μεθοδο αυτη στην ηλικια του δον...καταλαβαινει!!! :?:? πλακα κανω..δε ξερω ρε παιδια..εγω αν ημουν σε απογνωση θ ΤΟ ΕΚΑΝΑ νομιζω..γιατι ειναι πολυ σημαντικη η ηρεμια του γονεα ως προς την ναπτυξη του παιδιου..εδω εχεις νευρα και φωναζεις και το παιδι κανει το ιδιο..τσιτωνει..

δε ξερω :-ss

Αν θες να είσαι ήρεμος Σωσώ μου ..........

Δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

Δηλαδή είναι πιο σημαντική η δική σου ηρεμία από ότι η ψυχική υγεία του παιδιού σου;

Οκ αν ήσουν σε απόγνωση πχ να σου τα κάνει αυτά και εσύ να είσαι έγκυος σε δίδυμα και να έχεις και αίμα. (εγώ που το έζησα πάλι δεν ήρθα και σε απόγνωση).

Ο δον δεν έκανε κάτι διαφορετικό από αυτό που θα έκαναν τα μωρά αν μπορούσαν εκτός από το να κλαίνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι ακριβώ αυτό λέει! Να το αφήσεις να γκανιάξει στο κλάμα.

Το αν εσύ πηγαίνεις ανά 1 ή ανά 15 λεπτά (μέχρι τόσο νομίζω το αφήνεις)δεν αλλάζει κάτι.

Το μωρό κλαίει για 1 τουλάχιστον ώρα μέχρι να το πάρει απόφαση ότι κανείς δεν θα το χαιδέψει, δεν θα το πάρει αγκαλιά, δεν θα το ταίσει. Κάθε βράδυ που περνάει το συνειδητοποιεί καλύτερα.

Τη μέθοδο αυτη από ότι λες δεν την εφάρμοσες.

Έχεις καλόβολο μωράκι.

Μόλις το κοιταξα γιατι δε θυμαμαι καλα και λέει οτι αφηνεις το πολυ 5 λεπτα γιατι πιο πολυ ειναι πάνθρωπο. Μαχ εχει για 7 λεπτα μόνο αν είναι η κατασταση ανυποφορη για αρκετο καιρο.

ΚΟιταξτε εγω εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι μπορείς απλα να πάρεις απο το βιβλιο οτι σου ταιριαζει καλυτερα και εννοειτε και στο παιδι. Δηλαδη. Λέει να έχουμε μια σταθεροτητα ως προς το χωρο που πρεπει να κοιμουνται. Αυτο το εφαρμοσα. Οχι τη μια καροτσι την αλλη ρηλαξ την αλλη καναπε κλπ. Παθαινουνε σύγχυση. Η κούνια τους ειναι μονο για νανακια.

Σας λεω και παλι αν χρειαζοτανε να το εφαρμοσω σε εξτριμ καταστασεις μπορει να υποχωρουσα γιατι δεν θα αντεχα.

Ακριβως επειδη δεν αντεχω απο την αρχη υπηρξε μεθοδικοτητα. Βεβαια δε θηλασα. Αν θηλαζα δεν θα υπηρχε προγραμμα το ξερω. Και μη φανταστειτε οτι ειχα κανα μωρο που κοιμοτανε σερι 8ωρα! Ανα 2ωρο στο ποδι για 3 μήνες! Είχε και τη παλινδρόμηση. Αλλά με υπομονη προγραμματακι και σωστη αγωγη για το στομαχακι εστρωσε ως δια μαγειας.

Ο ήρεμος γονιός έχει ήρεμο μωράκι και το ήρεμο μωράκι ήρεμο γονιό. Καλό? [smilie=sleepy1.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον θα πω κατι τελευταιο για το θεμα.

Ο Διονυσης έχει αποκτησει μια συνήθεια να πίνει και γάλα μετα το φαι. Αφου εχει φαει λοιπον θελει και μπιμπερο. Του δινω νερο αλλα οοοοοχι θελει ξεκαθαρα γαλα. Ενω εχει φαει μια πιαταρα φαι.

Το ξερω δε του κανει καλο. Γαιτι;

Καταρχάς τρωει πολύ. Αντε πες το εχει αναγκη. Και το σημαντικοτερο; Αν τρωει μοσχαρι πχ για μεσημερι το ασβεστιο δεν βοηθα στην απορροφηση του σιδηρου οπότε μάταια. Τι να το κανω που τρωει; Πάιρνει αυτό που πρέπει; Όχι.

Πρεπει να κοπει η συνηθεια; Ναι. Θα κλαψει; Ναι. Θα ουρλιάξει; Ναι.

Είμαι κακή μάνα; Μπορεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φροσω μη ξεχνας οτι υπαρχουν χαρακτηρες και χαρακτηρες....εσυ ησουν ηρεμη ,αλλος μπορει να ουρλιαζε,αλλος μπορει να ειχε δηλωση παραιτηση κ.ο.κ.

μαρακι δε ξερω αυτο με το γαλλα..μαλλον θα του εμεινε συνηθειο απο τοτε που δεν ετρωγε και εδινες μεσημεριανο γαλα..μηπως να το μειωνες σιγα σιγα και να τον ξεγελασεις με κατι αλλο;;με 1 μπισκοτκι ας πουμε;;με 1 χυμο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειαααα!!!

το αρθρο που παρεθεσε η Φροσω το ειχα διαβασει και εγω αλλα δεν το συνεδεσα με το βιβλιο και τη μεθοδο που προτεινει γιατι δεν εχω διαβασει το βιβλιο..

σιγουρα το καθε παιδι εχει τα δικα του χαρακτηριστικα..πχ εγω πιστευω οτι ισως να μην μπορεσω να κοιμησω με ευκολια ενα ξενο παιδι, πραγμα που στο δικο μου το καταφερνω ευκολα...

βεβαια και εγω ειμα απο τις τυχερες που μολις τελειωσαν οι κολικοι του μικρου στους 3 μηνες κοιμοταν το βραδυ 9-9.30..ξυπνουσε μονο για να φαει..που στην ουσια κοιμισμενος ετρωγε..οποτε δεν μπορω να παραπονεθω για προβληματα υπνου..

γενικα παροτι με τα βιβλια εχω καλη σχεση, για το μεγαλωμα του παιδιου ειχα αποφασισει να ακολουθησω το ενστικτο μου και οχι αποψεις εκπεφρασμενες και οχι αποδεδειγμενες..

η απογνωση ομως σε αναγκαζει να λειτουργησεις πιο αυστηρα, πιο λογικα :|:|

και παραδεχομαι οτι τον εχω "κακομαθει"..υπαρχουν βραδια που τον ταϊζω και τον κοιμιζω με τραγουδια στο δικο μας κρεβατι γιατι του αρεσει να απλωνεται στα μπρουμυτα..και αμεσως μετα τον μεταφερω!! :oops::oops: και τωρα με τη δουλεια τον βλεπω ξανα στις 8 το βραδυ απο το μεσημερι..εε ας γινει και λιγο κακομαθημενος :D

ασχετο...η απουσια της Νανουκας δεν ειναι εμφανεστατη???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσουλα που εισαι? Ολα καλα? Ξέρεις με τον σύζυγο... Ελπίζω όλα οκ! ;)

Καλυψω συμπεθερα μου που εισαι παιδι μου? Εχουμε επετειο γάμου την αλλη Δευτερα! Μαζι! χεχεχεχεχεχεχε! Οχι μαζι εγω και συ.... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις εδω...ας γινει και λιγο κακομαθημενο..1 χαρα τα λες..

αι σιχτιρ..εμεις θα κανουμε τα τελεια παιδια;;δε θελλω...........

χαχαχα!!!η νανα λειεπει..και φιανεται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσούλα μου η απόγνωση ΔΕΝ σε κάνει να λειτουργείς πιο λογικά. ;) Το αντίθετο.

Η απουσία της Νανάς είναι έντονη πραγματικά.

Οι υπόλοιπες που είναι;

Για να μεγαλώσουν τα γράμματα μπορείτα να πατήσετε ctrl και +.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας...

τι κανετε καλε;

και εγω δεν εχω διαβασει κανενα βιβλιο για μεγαλωμα παιδιων αυτο που αισθανομαι κανω... και ο στεφανος μου ειναι μια χαρα φτου φτου....

σημερα πηρα τα dvd και τα δειγματα οταν παρω και τισ φωτο θα σας στειλω μειλ εχει κανει πολυ καλη δουλεια..

κοριτσια να ρωτησω κατι; :?::?::?::?::?::?::?:

τον φωτογραφω τον πληρωσατε πριν παρετε τα αλμπουμ η μετα;

πηγα σημερα να παρω τα dvd και τα δειγματακια και μου ειπε να τον ξοφλισω...ετσι γινεται; και αν αυτος μετα δεν μου δωσει τιποτα; η εγω ειμαι καχυποπτη; [smilie=dontknow.gif] [smilie=dontknow.gif] [smilie=dontknow.gif] [smilie=dontknow.gif] [smilie=dontknow.gif] [smilie=dontknow.gif] [smilie=dontknow.gif] [smilie=dontknow.gif] [smilie=dontknow.gif] [smilie=dontknow.gif]

νανουκαααααααααααααααα

χρυσουλαααααααααααααα

καλυψωωωωωωωωωωωωω

ντομμμμμμμμμμμμμμμμμμμ

κοριτσιαααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

μια καλημερα που μας βρισκει πολυ αρρωστουλικα

ο Στελιος ξεκινάει αντιβιβση εκανε πυρετουλι , ο Νικος καλυτερα μια μικρη λαρυγγιτιδα εχει κανει

αχ μωρε το κακομοιρουλι μου σηκωθηκε στις 2 , δεν μπορουσε να παρει ανασα και ετσι μισοκοιμισμενο που ηταν του εβαλα ορο , του εβγαλα μυξουλες , του εκανα μασκουλα και αυτο να ουρλιαζει και να οριεται

τουλαχιστον μετα κοιμηθηκε σαν πουλακι.

αχ χαρα μου κι εμενα δεν με πειραζει να ειναι λιγο κακομαθημενα

αλλα πλεον τους μαλωνω οταν κανουν βλακειες

πρεπει να αρχισουν σιγα σιγα να μαθαινουν ρε γμτ μου

και τα δικα μου ειναι θηρια

το χειροτερο παλι ποιο είναι;;;;;;

το φαι

εκει να δειτε τσακωμους που κανουμε :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσια μου ειπε τωρα κατι ο αντρας μου και δεν μπορω να ηρεμισω

πηγε την αντιβιωση στον παιδικο

και κανανε 10 λεπτα να του ανοιξουν και ακουσε την δασκαλα να φωναζει και να ειναι εκνευρισμενη

τα εχω παρει στο κρανιο αυτη τη στιγμη παρα πολυ

.................................................... :(:(:(:evil::evil::evil::evil::evil::x:x:x:x:x:@):@):@):@):@)[smilie=angry8.gif][smilie=angry8.gif]

θα του πω καποια στιγμη και συριο εαν μπορει να περασει να ακουσει τι γινεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!!\

Μαρια περαστικα σας..μπηκατε κατευθειαν εσεις στο φθινοπωρο :?:?

Φροσω οντως ..σως η πιο καταλληλη λεξη ηταν το "ψυχρα".. ;);)

Σωσω δηλαδη σημερα εχει ρεκτιφιε η υποθεση?? :lol::lol::lol:

Μαρακι τωρα του κραταω εγω μουτρα γιατι ναι μεν φταιω αλλα αυτος ξεκινησε προκαλωντας με για πλακα ενω ξερει οτι με συγκριμενο θεμα εγω προβλημα και δε σηκωνω πολλα :evil::evil:

εμεις τα ιδια..ορθιος στις 7..κατευθειαν ολα τα παιχνιδια στο πατωμα..γαλα και ξανα υπνος στις 9.30..

χθες βραδυ ξενυχτησα γιατι ειχα διορθωμα :|:|

Ψαρι φτιαχνω για το μικρο..ο αντρας μου εφτιαξε μπιφτεκια για εμας το πρωι(παλι καλα γιατι ειμαι στα ορια μου) πριν φυγει γα το σχολειο και εγω θα τα ψησω το μεσημερι..εχω μαθημα κλασικα 3-8και θελω απεγνωσμενα να παω για καφε :( :( :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια φωναζε στα παιδια σαν να ειχε χασει την υπομονη της????

συνηθως ολες οι κοπελες που δουλευουν σε παιδικους ελεγχονται..

ιδιωτικος δεν ειναι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • @Antonia2Τι υπέροχο νέο βρε Αντωνία μου, χάρκα πάρα πολύ!!Συγχαρητήρια κι εύχομαι όλα να συνεχίσουν πολύ καλά!!!💗💗
    • Κοίταξε δε θέλω να παιρνω άδικα χαρά.... θα δούμε αύριο αλλά δε έχω ελπίδες!!! Και δεν σας είπα κ το καλύτερο!!!! Ο Γιώργος μου είναι ναυτικός!! Χαχαχα  Είχε τώρα 2 μήνες άδεια έγινε ότι έγινε τώρα άμα ξανά μπει στην επόμενη άδεια...δλδ μέσα στην ατυχία μας κρατάμε ότι έγινε αμέσως αλλά δε κάθονται οπότε μακάρι να κάτσει μια κ καλή!!!
    • Αν και δεν πίστευα πως θα άνοιγα ποτέ εγώ τέτοιο θέμα, να τελικά που γίνονται ακ΄όμη θαύματα.❤️  Εγώ και η @Xrisa95 κάνουμε την αρχή!!! Εύχομαι να μαζευτούμε πολλεεεςςς και να φτάσουμε μαζί στο τέλος αυτού του όμορφου ταξιδιού🙏
    • @annie! @Katiana1987 @Xrisa95 @Elk @Antonia2 σας ευχαριστώ πολύ για τις όμορφες ευχές σας!!❤️ @Mpourmpoulo κορίτσι μου εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα τέλεια και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το θαύμα που τόσο λαχταράς❤️🙏
    • Ιωάννα μου καλημέρα!!! Κι εμένα βγήκε τέλεια η καμπύλη, παρ'ολο που το προηγούμενο βράδυ έφαγα κ δύο κομμάτια κέικ 🤣. Πάλι καλά!! Εγώ με το που έκλεισα το τρίμηνο μου έγραψε ασβέστιο μαζί με βιταμίνη D το calciform D3, σίδηρο πλέον διπλό το tardyferon γιατί έπεσε ο αιματοκρίτης κ τα αιμοπετάλια, φυλλικό το felicine και για μαγνήσιο το trofocard 3 φορές την ημέρα, γιατί ξεκίνησαν οι κράμπες κ το πρώτο που μου έδινε μου έκανε διάρροιες.. Όσο για το ασβέστιο που δεν ήξερε τι να σου γράψει θεωρώ πως θα έπρεπε να γνωρίζει εναλλακτικές, γιατί κάποιο από αυτά μπορεί να μην ανταποκρινόταν στον οργανισμό σου..  Το εμβόλιο τελικά θα το κάνω κι εγώ κ ο άντρας μου κ μετά τη γέννα θα κάνω κ της ερυθράς, γιατί δεν έχω αντισώματα κ σκάω που μου απαγορεύει ο γιατρός να μην έρχομαι σε επαφή με παιδάκια κ ειδικά που δε μπορώ να πάρω τη βαφτιστηρα αγκαλιά, γιατί πάει σε βρεφικό...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...