Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΙΤΣΕΣ ΤΟΥ ΟΚΤΩΒΡΗ 2009!!! Νο14


Recommended Posts

Καλημερα!!!!

σημειωστε τις ημερομηνιες !!!ο μικρος εχει τωρα τρεις μερες που δεν εχει ξυπνησει για γαλα το βραδυ!!!!

πινει γυρω στα 300 ml πριν κοιμηθει, ξυοναει για λιγο γυρω στις 4 -προφανως απο συνηθεια- αλλάζει μερια στην κουνια και ξανακομαται και μετα κατευθειαν στις 7 :ymapplause::ymapplause: λετε να τελειωσε σιγα σιγα αυτο το μεταμεσονυκτιο φαγοπότι???

εγω εδω από τις μαρκες που λετε ουτε κατα διανοια δε βρισκω καμια...θα δωσω Λαμιας..

Βαγκ πολυ σημαντικο που τα καταφερατε!!!

Ισμηνη καλη αρχη στον Ορεστη ..μη σκας για το μαλλακι ;) ολα γινονται!!ασε που το παιδι ο,τι και να του κανες ειναι πανεμορφο!!!

Σουζαν μπραβο γα το δοντακι!!!!

Μαρια ελπζω να μην ειναι τιποτα ανησυχητικο!!!

Καλυψω εχεις απολυτο δικιο αλλα ο,τι εχεις να πεις πες το με ηρεμια ναμην εχει να σου προσαψει τποτα!!!

Ντομ η Νανουκα ειναι Ελλαδα στην οικογενεια της!!

εγω σκοτωμενη με τον αντρα μου---μα σκοτωμενη!!!!και φταιω κιολας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 935
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα!!

καλα εγω ακομα ουτε τικερακι εβαλα... :cry:

μεχρι να σας διαβασω ξυπνησαν τα θερια πανω, αλλα δεν πειραζει, θα απαντησω και μετα θα τα κατεβασω...

το πρωι 7:30 ξυπνησαν και τα δυο και ειχαν ριξει ενα χεσιμο! τα συνηθιζουν τον τελευταιο καιρο... μα με την τσιμπλα στο ματι να ξεσκατωνω!!! ελεος!!! τωρα θα μου πειτε... καλυτερα πριν που δεν κοιμοσουν και δεν ειχες τσιμπλες στο ματι;;; τελος παντων...

εγω για γαλα δεν εχω σκεφτει ακομα...

το πρωτο γαλα το συνεχισαμε +1μηνα μετα τον 6ο, οποτε μαλλον και αυτο που πινουμε τωρα θα το παρατεινουμε... να κανουμε και καμια εξεταση αιματος να δουμε τι γινεται και βλεπουμε.

Καλυψω τι να πω για την πεθερα...

εμενα η δικια μου, που το ειχε σιγουρο ο αντρας μου οτι οταν αρχισω δουλεια θα ερχεται να τα κραταει μαζι με τη μαμα μου, μας το γυρισε... οτι ΙΣΩΣ να τη χρειαζεται και η κορη της, οτι δε μπορει να ανεβοκατεβαινει σκαλες κλπ. ειπανε να μας δινουμε λεφτα να παρουμε μια κοπελα να βοηθαει τη μαμα μου. ο αντρας μου τα πηρε, γιατι τοσα χρονια βοηθανε την αδερφη του. αλλα εγω του ειπα το βραδυ, οτι δε θελω μαλωματα και γκρινιες, αν ετσι θελουν, ας το κανουμε ετσι, καλυτερα(μεταξυ μας). γιατι αν δεχτουν με το ζορι και οταν τους χρειαζομαστε, λενε, α... δεν μπορουμε σημερα θα παμε στην..., τι θα κανουμε;;;

Σωστα;;;

οσο για δοντια ... η ΜΑριαννα ακομα φαφουτα ειναι!!! :oops:

τωρα που ξανανοιξε το μαγαζακι, αφησα στην ακρη και το αλμπουμ της βαφτισης που ετοιμαζω για τους νονους... πρεπει να το τελειωσω για να κανω και τα δικα μας, αλλα μου περνετε τα μυαλα! παλιοκοριτσα!

αντε παω να κατεβασω τον ταλιμπαν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγραψα και πατησα κατι και το εχασα! Γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ! Ενα κατεβατο! Τα νευρα μου!

Και ειχε να κανει με το βιβλιο Βαγκ! θα μπω μετα να σου πω! Τωρα πρεπει να κανω δουλειες να παμε σουπερ κλπ.

Θα σου πω μονο οτι το εφαρμοσα απο οταν γεννηθηκε ο Διονυσης και ολα σουπερ! Εχει πολυ καλες συνηθειες υπνου. Χαλάνε μόνο οταν βγαζει δόντια για καμια βδομαδα και επανερχεται μετα.

Τα λεμε σε λιγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!!Μολις ειδα τις σελιδες ,καταλαβα οτι το παρεακι αρχισε!!!!

Νεα εχω πολλα....

Η μικρουλα μου πινει πια το φρεσκο γαλα,ολυμπος βιολογικο κ κανονικο κ το χειμωνα ελπιζω σε λιγα απαγορευτικα για να ερχετε καραβι κ να εχουμε φρεσκο :)

δεν ξυπναει την νυχτα για γαλα,μαλλον την χορτενει αυτο :D

Η Μαρια μου αρχισε προνηπιο !!!!!!!

Και τις δυο τις βαζω για υπνο 9 μεχρη 9.30 εχουν κανει νανακια :D μα σου λεω ταυτοχρονα τις πιανει ο υπνος ,πως το κανουνε αυτο? ειναι σουπερ ,εχω ξεκουραστει αφανταστα,με το που πηγε προνηπια μπηκαμε σε ακομα καλητερη σηρα!!!! :D:D

Για την βαφτηση ολα ετοιμα! 25 του μηνος κ για αυτο θα σας πω αλλη φορα ,νωρις ειναι τωρα!

εχουνε αλλες τωρα ετοιμασιες...σοφιμπελ,κ τα δυδιμακια εαν δεν κανω λαθος :?

Παω να παρω την Μαρια ,λιγο πιο νωρις για σημερα..θα ερθει κ αλλη δασκαλα προσεχως...α!το σχολειο ειναι εδω δυπλα ...παω κ με παντοφλες που λενε... :roll::roll:

θα επανελθω 8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσουλα μου αντε μακαρι κι εσενα να σταματησει το βραδινο του

οσο για τις πεθερες

δεν σχολιαζω

δεν σχολιαζω

βαγκ καλυτερα ετσι δε λεει τιποτα

θες να στο χτυπανε οτι κουραζονται που στα προσεχουν και οτι επαθαν τα καρδιακα του τα κλπ τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΛΕΚΑ ΜΟΥ καλη αρχη μπραβο σας που μπαινετε σε σειρουλα

βρε Μαρακι δε τα λες νωριτερα αυτα :lol:

μετα απο ενα χρονο μας λες για το βιβλίο; :o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια....εμεις ξυπνησαμε 9 30...τωρα ξανα κοιμηθηκε....εγω εχω κατι δουλειες στο σπιτι και βαριεμαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.....θελω να βαψω και ριζα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα σε λεει ρε μαρακι;τωρα το λες για το βιβλιο;; :P

τι να σε πω! :-\

χρυσουλα..αδικο ειχες ,ε;;ελα ρε.γυναικες ειμαστε..θα τα καταφερεις..χ ;;) θα στρωσουν ολα..1 στις τοσες καυγαδακι...δεν ειναι τιποτα...παιδια μπορειτε να μεγαλωσετ ολη τη γραμματοσειρα του φορουμ..εγω αυτο εκανα γιατι με ειχαν πνεσει τα ματια...

χρυσουλα και μεις σηκωνομαστε 1 φορα για γαλα ακομα..δε πειραζει..

φαφουτα και η μαριαννα,ε;;βαγκ τελειο το τικερ σου..

μαρκερ δε καταλαβα..ποιο τι ειναι;;

αλεκα 234 σουπερ που ειναι το σχολειο διπλα!!! :o

ε σοζαν..οχι που δε α ειχες μποτε σημερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε δε σας ειπα..συνεχιζω να κανω μισαωρη προβα το τακουνατο..καποια στιγμη νομιζα οτι επαθα γαγγραινα..καλα καλε πως τα φορατε μερικες;;;πωωπωπ!! :!:

και πηρα και μετρησα το τακουνι και ξερετε ποσους ποντους ητανε;;;;;; 9:((

και η αλλη μου ειπε 7 :^o

τι ωραια!!απο το ξυπολητηλικη...στα 9ποντα!!! :-o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρκερ μου ενα ουισκακι του δινω και πεφτει ξερω χαχαχαχαχαχαχαχαχα :D:D πλακα κανω χαχαχαχα....απο τις 3η -4η μερα που ηταν νεογγενητο μωρο κοιμαται ετσι...πινει το γαλα του και κοιμαται...ζηλεια σας χιχιχιχιχι.... :mrgreen::P:!::!::!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωσω μονο μιση ωρα κανεις προπονηση τα 9ποντα!!! λιγο ειναι...

Σκεψου οτι θα τα βαλεις στο σπιτι, θα βγεις φωτο με το σόι και τους φιλους που θα ειναι εκει μαζεμενοι, θα μπεις στο αυτοκινητο (εκει μπορεις να τα βγαλεις για τα 2' ως την εκκλησια) , βαλε 30' ενας γαμος στα γρηγορα, αλλη μιση ωρα μια ργηγορη βαφτιση... χαιρετουρες.... φωτογραφησεις... εισοδος στο κεντρο... τουρτα... αγκαλιαστος χορος... "ωραια που'ναι η νυφη μας" κλπ... και μετα μπορεις να κανεις οτι ειχα κανει εγω και να τα πεταξεις και να εισαι ξυπολταρια!

σε αγχωσα;;; :lol::lol::lol:

Σουζαν και εγω εχω μποτέ σημερα!!! :P:P

θα παω για ξετριχιασμα, τα παντα, και οτι προλαβει απο μουρη...

εχουμε και βαφτιση την Κυριακη... η κοπελα που ειμασταν μαζι στο δωματιο στην κλινικη.

και λεμε να φερουμε τη μαμα μου απο το Σαββατο και να βγουμε το βραδυ για ποτο! ξεψαρωσαμε κι εμεις!!! ;)

Μαρακι γιατι δε μας το ελεγες για το βιβλιο νωριτερα;;;; εεεεε;;;;

και μας αφηνες να φτανουμε στα ορια... ποια ορια... σε κανονικη νευρικη κριση;;; εεεεε;;;;

Αλεκα 234 καλη αρχη με το σχολειο. και εδω τα προνηπια-νηπια ειναι 30μ απο μας. και ο παιδικος- δημοτικο 100μ! μακαρι να ειναι ηρεμος χειμωνας και να σου ερθουν ολα βολικα!

Χρυσουλα, δεν ξερω τι εγινε... αλλα παρε βαθια ανασα... μετρα ως το 10 και μετα .... ηηηρεμααααα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά νομίζω ότι δεν πήρε το μήνυμά μου άντε πάλι από την αρχή.

Κορίτσια πριν ακολουθήσετε τη μέθοδο αυτού του βιβλίου ερευνήστε το λίγο καλύτερα.

Έχετε ίντερνετ ψάξτε το. Αποφεύγετε τη ζάχαρη και πολλά άλλα και καλά κάνετε.

Για την ψυχική και συναισθηματική ανάπτυξη του μωρού σας πόσα διαβάσατε;

Κοιτάξτε αυτήν την έρευνα http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/educ ... 636950.stm.

Η μέθοδος cry it oyt είναι η μέθοδος αυτού του βιβλίου.

Διαβάστε πόση ζημιά κάνει.

Αύριο τα παιδιά σας θα θέλουν να φάνε πατατάκια αντί για φαγητό. Θα τα αφήσετε για να μην είναι νηστικά και να μην μαγειρεύετε; Είναι περίπου το ίδιο πράγμα. Θα αφήσετε τα παιδιά σας να ξεραθούν στο κλά μα για να κοιμηθούν και να κοιμηθείτε κι εσείς;

Λέτε να κλαίνε για πλάκα; Εσείς για πλάκα κλαίτε;

Ο Ferber που νομίζω ότι είναι ο συγγραφέας του βιβλίου είναι δημοσιογράφος :shock: .

Πόσο νομίζετε ότι γνωρίζει από παιδοψυχολογία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φροσω, αυτος που εγραψε το βιβλιο ειναι καθηγητης πανεπηστημιου και Δ/ντης της κλινικης προβληματων υπνου στο πανεπιστημιο της Βαρκελωνης. αυτη που το εγραψε μαζι του ειναι δημοσιογραφος. ετσι λεει το βιβλιο.

οσο για την κορτιζολη που εκρινεται, σιγουρα το σκεφτηκα τις πρωτες 2-3 μερες. οταν ομως αρχισαν να πεφτουν για υπνο το βραδυ απο την 4-5η μερα με γκρινια, οχι κλαμα, λιγοτερο απο 5' ειδα οτι επιανε η μεθοδος. τη μερα ηταν πιο δυσκολο. αν και τωρα ξαπλωνουν χωρις γκρινια και τη μερα.

επισης ποσο κακο θα τα εκανε αν συνεχιζαν να ξυπνανε συνεχεια τα βραδυα 4-5 φορες το καθενα, και να μενουν άυπνα για 1-2 ωρες το καθενα;;; η αυξητικη ορμονη εκλειεται στον βραδυνο υπνο. οταν ειναι καλος. αλλος ενασ λογος που τους τρλευταιους 2 μηνες που το προβλημα εγινε μεγαλυτερο ο Σπυρος εβαζε καπου 200-400γρ το μηνα και τη μερα εκανε σαν τρελο, ορμωντας και δαγκωνοντας την αδερφη του και οποιον αλλο εβρισκε μπροστα του.

ο καθε γονιος κρινει ποιο ειναι το καλυτερο για τα παιδια του. βλεποντας το ποσο πιο ηρεμα ειναι τωρα που κοιμουνται το βραδυ σωστα, πιστευω πως καναμε το καλυτερο απο το να συνεχιζαμε τα σηκωματα, τα κουνηματα, τα βραδυνα, χωρις λογο τελικα, ταϊσματα κλπ. νιωθουμε πως ειμασταν σε ενα τουνελ που δε μας εβγαζε πουθενα και τελικα βρηκαμε καπου λιγο φως ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωσω μου αρχικα εαν δεις δεξια εχει την φωτο με το ονομα σου και εχει κατι πρασινα τικ - το ειναι αυτα ξερει καμια;

Χρυσουλα μου ενε διαβασα τι εγινε ξαναγραψε αλλη μια ή σε ποια σελ το εγραψες να επανελθω

Φροσο μου θα συμφωνισω μαζι σου αλλα σε καταστασεις που κοντευεις να βγεις τελειως εκτος οριων πιστευω οτι ειναι καλυτερα να ακολουθησεις πιο δραστικα μετρα ωστε να ειναι σε μεγαλυτερη ηρεμια ολη η οικογενεια

μακαρι ολα τα παιδακια να ηταν ηρεμα ή να ξεραμε εμεις καλυτερα πως να συμπεριφερθουμε στην αρχη ωστε να ειναι πιο ηρεμα αυτα

ουφ αρχισα φιλοσοφιες που τις βαριεμαι βασικα

θα το δω παντως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε ε αγχωσες βαγκ..τα τακουνια θα τα βαλω μοο στο γαμο..μετα στη βαφτιση θα παω να παρω γλατ μπαλαρινες και τελος...μιλαμε πολυ ταλιαπωρια το τακουνι..φοβαμαι οτι θα χορεψω ησαια και δε α κουνηθω απο τη θεση μου γιατι θα εχω παθει αγκυλωση..και συνεχιζω..εκανα κεικ στη μικρη..χωρις ζαχαρη..με φρουτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια δηλ.καλησπερα.

Βαγκ αμα βγάλει τα παπουτσια η νυφη Σωσω θα σχολασει ο γαμος!Αφου ειναι σαν τα ποδια του αβαταρ της!

Χρυσουλα εχεις δικιο για τη νανουκα,το χα ξεχασει.

Κοριτσια στειλτε μου το μειλ σας με πμ αν θελετε να σας στειλω φωτο βαφτισης.Σε οσες εχω το μειλ, εχω στειλει.

Φιλιαααααααααααααααααααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑσικα οσον αφορα το βιβλιο...

Εφαρμοσα μονο τη ρουτινα. Παντα μπανιο πριν τον υπνο και η ωρα του υπνου ειναι ιερη. Φυσικά το να εφαρμοζεις ρουτινα σε ενα παιδι ειναι ευκολο απ' οτι σε δίδυμα.Σε μας ειχε μπει ταξη απο νωρις. ΑΛΛΑ δε χρειαστηκε να το εφαρμοσω σε κατασταση εκτακτου αναγκης. Δηλαδη αυτο που περιγραφει να πηγαινεις ανα 1 λεπτο 2 κλπ.

Παντως δε λεει να αφησεις το παιδι να γκανιαξει στο κλαμα. Συγκεκριμενα λεει οτι πανω απο 5 λεπτο ειναι απάνθρωπο να αφησεις το μωρο. Το ξερω δύσκολη διαδικασια αλλα και απο την αλλη δε μπορω να εκφερω γνωμη 100 % μιας και δεν το εχω εφαρμοσει πλήρως παρά μόνο τα βασικα και αυτονόητα πιστευω. Δηλαδη δεν εχει κοιμηθει ποτε χωρις μπανακι μασαζακι κλπ. Ισα ισα που νιωθει φροντιδα με ολα αυτα και οχι παρατημενο και απλητο. Επισης τωρα του λεω ενα γρηγορο παραμυθακι πριν κοιμηθει.

Αυτο το διαστημα ειχε χαλασει ο υπνος του (θυμοσαστε που σας κλαιγομουνα;) και με αγκαλιτσα και χαδακια ξεπεραστηκε πολυ απλα γιατι ποναγε και δεν ητανε απο κακες συνηθειες υπνου.

Εν κατακλειδι. ΠΙστευω οτι οταν ενα παιδι εχει κακες συνηθειες υπνου σαν τα διδυμακια της Βαγκ σαφως και πρεπει να γινει μια προσπαθεια. Οατν οφειλετε σε πονακια δοντιων,πυρετους,κολικους σε πιο μικρα κλπ τοτε θελει χαδακια πολλα και λογακια τρυφερα. Ξερουμε τι εχουμε κανει και τι συνηθειες τους δημιουργησαμε οποτε μπορουμε να καταλαβουμε αν ειναι κολπακια ή οχι.

ΚΟλπακια γίνονται σ'αυτες τις ηλικίες και οχι σε μωρα 6 μηνων. Τωρα είναι που ξεσαλώνουν! [smilie=wav.gif]

Τώρα απ'οσο θυμάμαι δημοσιογράφος το γράφει αλλά κάνει ερωτήσεις στον διευθυντή της μονάδας διαταραχών ύπνου της Βαρκελώνης και αυτός απαντάει.

Είχα γραψει πολλά για το θέμα αλλά ήτανε στη φάση της αναβάθμισης και εγραφα και χανοτανε συνεχεια!μεχρι που βαρεθηκα!χαχαχαχαχαχα!

Βαγκ καλούς ύπνους κοπέλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για την ψυχική και συναισθηματική ανάπτυξη του μωρού μας τώρα που το λες Φρόσω δεν έχουμε διαβάσει τίποτα.

Καλή ιδέα.

Λέω να αρχίσω από αύριο μπας και ξεστραβωθώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φροσω, αυτος που εγραψε το βιβλιο ειναι καθηγητης πανεπηστημιου και Δ/ντης της κλινικης προβληματων υπνου στο πανεπιστημιο της Βαρκελωνης. αυτη που το εγραψε μαζι του ειναι δημοσιογραφος. ετσι λεει το βιβλιο.

οσο για την κορτιζολη που εκρινεται, σιγουρα το σκεφτηκα τις πρωτες 2-3 μερες. οταν ομως αρχισαν να πεφτουν για υπνο το βραδυ απο την 4-5η μερα με γκρινια, οχι κλαμα, λιγοτερο απο 5' ειδα οτι επιανε η μεθοδος. τη μερα ηταν πιο δυσκολο. αν και τωρα ξαπλωνουν χωρις γκρινια και τη μερα.

επισης ποσο κακο θα τα εκανε αν συνεχιζαν να ξυπνανε συνεχεια τα βραδυα 4-5 φορες το καθενα, και να μενουν άυπνα για 1-2 ωρες το καθενα;;; η αυξητικη ορμονη εκλειεται στον βραδυνο υπνο. οταν ειναι καλος. αλλος ενασ λογος που τους τρλευταιους 2 μηνες που το προβλημα εγινε μεγαλυτερο ο Σπυρος εβαζε καπου 200-400γρ το μηνα και τη μερα εκανε σαν τρελο, ορμωντας και δαγκωνοντας την αδερφη του και οποιον αλλο εβρισκε μπροστα του.

ο καθε γονιος κρινει ποιο ειναι το καλυτερο για τα παιδια του. βλεποντας το ποσο πιο ηρεμα ειναι τωρα που κοιμουνται το βραδυ σωστα, πιστευω πως καναμε το καλυτερο απο το να συνεχιζαμε τα σηκωματα, τα κουνηματα, τα βραδυνα, χωρις λογο τελικα, ταϊσματα κλπ. νιωθουμε πως ειμασταν σε ενα τουνελ που δε μας εβγαζε πουθενα και τελικα βρηκαμε καπου λιγο φως ...

Εύη μου για τον συγγραφέα σου απάντησε το Μαράκι. Κι ο καθηγητής δεν είναι ειδικευμένος στα παιδιά αλλά στους ενήλικες. Και δεν ξέρω αν έλαβε υπόψιν του την παιδοψυχολογία.

Το ότι ο Σπύρος έβαζε 400γρ. δεν ξέρω γιατί το έγραψες για καλό ή για κακό; Πώς συνδέεται αυτό με τον ύπνο; Το βραδινό γάλα μήπως σκέφτηκες ότι τα μωρά το χρειάζονται; Ο δον που ξυπνούσε συνέχεια και όπως λες δεν θα έκκρινε αυξητική ορμόνη γιατί ήταν και είναι στην ανώτατη καμπύλη ανάπτυξης;

Ο Φίλιππος κοιμάται όλο το βράδυ σερί αλλά είναι απίστευτα ζωηρός, δεν έχεις ιδέα.

Και τελικά τα μωρά κοιμούνται ήρεμα; Απλά κατάλαβαν ότι το να κλάψουν γι'αυτά είναι σπατάλη ενέργειας αφού κανένας δεν πρόκειται να ανταποκριθεί στο κλάμα τους.

Πόσες φορές έχει γράψει η Καλυψώ ότι τα μωρά περνούν φάση προσκόλησης και φοβούνται ότι τα εγκαταλείπουμε ή κάνουν άλμα ανάπτυξης και θέλουν κι άλλο γάλα.

Για τον νυχτερινό ύπνο υπάρχουν κι άλλοι μέθοδοι non crying.

Μην νομίζεις ότι στα λέω σαν επίθεση. Καμία σχέση. Ξέρω ότι περνάς δύσκολα με 2 μωρά όπως περνάω κι εγώ και η μάρκερ και η μάρκατ. Και φυσικά θέλει και θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας. Απλά θέλω να υπενθυμίσω ότι κι αυτά έχουν ψυχή και χαρακτήρα που επηρεάζεται από αυτά που εμείς σαν γονείς επιλέγουμε.

Στη θέση σου (επαναλαμβάνω έκανες πολύ καλά αν νομίζεις ότι ήσουν τόσο εξαντλημένη που δεν μπορούσες να προσφέρεις τίποτα άλλο στα μωρά) δεν θα το συνιστουσα το βιβλίο σε άλλους αν δεν το έψαχνα περαιτέρω.

Εμείς ξεκινήσαμε τη μέθοδο στο δον που είναι και μεγάλος αλλά τη 2η μέρα την εγκαταλήψαμε.

Δεν άντεχα το παιδί να χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο και να λέει φοβάμαι κι εγώ να κάθομαι έξω με το χρονόμετρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...