Μετάβαση σε περιεχόμενο

επιλόχειος κατάθλιψη


eleniF.

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 173
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κορίτσια θα σας πω νεα μου συντομα!Δεν σας ξεχασα!Απλά ακόμη είμαστε σε φαση περίεργη όλοι μας εδώ...Αλλά δεν σας ξεχνάω...Κι ελπίζω σύντομα να το κλεισουμε αυτό το θέμα κ να τα λέμε κάπου αλλού,πιο ευχάριστα!Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια.Σήμερα βρήκα λίγο χρόνο να γράψω..Λοιπόν,την Κυριακή έφυγε η μανούλα μου δυστυχώς...Η μικρή είναι άρρωστη τώρα κ από την ημέρα που ήρθε είναι μέσα στη γκρίνια.Η μεγάλη κ αυτή άρρωστη αφού ξεκίνησε παιδικό...είναι η δευτερη μέρα μόνη μου και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω...Ο γιατρός μου είπε πως ακόμη δεν είμαι σε θέση να φροντίσω τα παιδιά,τουλάχιστον το μωρό.Καλό θα ήταν να είχα βοήθεια εδώ,αλλά δεν εχω..Τα απογεύματα που είναι κ τα δύο σπίτι ο άντρας μου πηγαίνει στη σχολή,ενώ το πρωι που εχω μονο το ενα ειναι εδώ.Θα με βοηθάει όσο μπορεί με τις δουλειες να μην εχω πολλά για όταν θα λείπει αλλά δεν ξερω...Ενα άγχος το έχω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενίτσα μου κουράγιο όλα θα τα καταφέρεις σου έυχομαι μέσα από την καρδιά μου τα καλύτερα για εσένα και για τα παιδάκια σου. Μακάρι να μπορούσα να βοηθίσω και αλλιώς αλλά δεν έχω την δυνατότητα sorry. Σου στέλνω όμως την αγάπη μου και την συμπαράστασή μου φιλάκια

[smilie=love7.gif][smilie=love7.gif][smilie=love7.gif][smilie=love7.gif][smilie=love7.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενη μου αναρωτιομουνα κι εγω τι κανεις

καλε ασε τις δουλειες αυτες ετσι και αλλιως δεν τελειωνουν ποτε ειδικα οταν εχουμε μωρα

περαστικα στην μικρουλα σου

εεε κρυωματακι ειναι θα κανει τον κυκλο του και θα περασει'

και ειναι λογικο να εχει γκρινια και να θελει αγκαλιτσες στην μαμα της θα τρεξει για παρηγορια που αλλου???

θα διαφωνισω λιγο με τον γιατρο σου,σορυ κιολας,αλλα επειδη τα εχω περασει και εγω και ουτε εγω ημουν σε θεση να φροντυισω τον σπυρο

ομως το εκανα!!!

ο μικρος ειχε αναγκη εμενα και κανεναν αλλο(και πιστεψε με ειχε χοντρα προβληματα...)

μολις συνηλθα λιγακι ημουν εγω αυτη που τον φροντιζε

αφου οταν νοσηλευτικαμε στο παιδων(εγω ημουν ηδη με καταθλιψη)

με ειχαν καταλαβει οι γιατροι και μου εστειλαν κοινωνικη λειτουργο

εκει η φιλη μου με εκανε να καταλαβω οτι αν δεν συνελθω θα ειχα τρομερο προβλημα!!!!!

ηρθαν να δουν πως φροντιζω το μωρο,πως το ταιζω,πως το κοιμηζω και ρωταγαν ενα σωρο

ημουν ψυχραιμη και τα εβγαλα περα ασχετα αν εκλαιγα απο μεσα μου

μετα καταλαβα πως το παιδι δεν θα μου κανει τιποτα με το να κλαιει

με ειχε αναγκη και αυτη η αναγκη του με εκανε να συνελθω πιο γρηγορα

φιλακια πολλα

περιμενω νεα σου αντε και σε κανενα θεμα 'καταθλιψη τελος'

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη γεια σου κ απο μενα

Μην αγχωνεσαι , η εποχη των ιωσεων ξεκινησε και ειμαστε ολες σε δυσκολη φαση ..Περαστικουλια στη μπουμπου σου ..Και μεις περασαμε ενα σκ αθλιο γιατι τις ειχα κ τις τρεις με μυξες ιδιαιτερα το μικρο μας , εχει ταλαιπωρηθει πολυ το καημενο ..

Θα τα καταφερεις μην αγχωνεσαι , σιγα σιγα ..

Οπως σου εγραψε κ η Αντριανα μακαρι να ειμασταν κοντα να μπορουσα κ γω να βοηθησω οπως μπορω ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eleni mou ti kaneis????

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟΥΛΙ!!!

ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ???

ΣΚΕΦΤΗΚΑΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΑΕΙ????

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΟΛΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΓΙΑ PART-TIME ΑΠΟ ΣΧΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΛΑ!!!

ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ?

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια!Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω για τη συμπαραστασή σας κ το ενδιαφέρον σας!Με συγκινεί!Θα τα καταφέρω κ θα το κλείσω αυτό το θέμα,το πιστεύω αλλά θα μου λείψετε!Θα θελα να συνεχίζαμε να τα λέμε!

Λοιπόν,είμαι αρκετά καλύτερα!Κι ελπίζω να συνεχίσω έτσι.Έχω ακόμη πράγματα να δουλέψω με την ψυχολόγο αλλά το δύσκολο κομμάτι πέρασε πιστεύω.Εδώ κ δύο εβδομάδες δεν έχει περάσει καθόλου από το μυαλό μου η σκέψη να κάνω κακό στον εαυτό μου.Το συνειδητοποίησα σήμερα κ χάρηκα!Είμαι αλλαγμένη κ το βλέπω κ στα μάτια του άντρα μου!

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ(δεν θυμάμαι αν μου έχεις πει το όνομά σου,σορυ!)αυτό που λές το φοβήθηκα κι εγώ!Είχα μιλήσει με την διευθύντρια στον παιδικό πάνω σε μια στιγμή απέλπισίας μου κ μετά σκεφτομουν μήπως μου τα πάρουν,μήπως με θεωρήσουν ακατάλληλη μαμά!

mama eva,nanabill,ΑΝΔΡΙΑΝΝΑ σας ευχαριστώ!

Όσο για κοπέλα να πάρω...δύσκολο!Πολύ δύσκολο!Μακάρι να μπορούσα αλλά δεν....

Θα τα καταφέρω όμως κι ετσι!

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ όταν είχα ξεκινήσει τη θεραπεία και τις συναντήσεις μετά περιπου από ένα μήνα άρχισα να αισθάνομαι πολύ καλύτερα.Να νιώθω πάλι εμπιστοσύνη στις δυνάμεις μου και χαρά. Είδες Ελένη μου, η μαυρίλα φεύγει. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenaki mou οσον αφορα την γυναικα που σου ειπα...

μια αλλη ιδεα ειναι να ενημερωσεις καποια γειτονισσα που εχετε καλες σχεσεις και μπορει να ερχεται που και που!

μια φιλη μου που εμενε σε αλλη πολη ειπε μια κυρια που εμενε απο κατω για το "θεμα" και της συμπαρασταθηκε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenaki mou οσον αφορα την γυναικα που σου ειπα...

μια αλλη ιδεα ειναι να ενημερωσεις καποια γειτονισσα που εχετε καλες σχεσεις και μπορει να ερχεται που και που!

μια φιλη μου που εμενε σε αλλη πολη ειπε μια κυρια που εμενε απο κατω για το "θεμα" και της συμπαρασταθηκε!!!

είμαι πολύ κλειστός άνθρωπος κ δύσκολα ανοίγομαι κ αυτό μου φαίνεται βουνό!!!!Άσε που δύσκολα εμπιστευομαι ανθρώπους!Τελικά,ίσως κάποια από τα εμπόδια να τα βάζω μόνη μου!Αλλά δεν θέλω να γίνομαι βάρος βρε κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολλεσ φορεσ σκεφτομαστε οτι δε θελουμε να γινομαστε βαροσ αλλα δε θελουμε να δειχνουμε κ αδυναμοι στους τριτους!!!

αφου αρχισες να νιωθεις καλυτερα ολα θα παρουν τον δρομο τους!!!

εμενα κατι που μου εκανε καλο ηταν οι βολτεσ με το καροτσι!!!ηταν ηρεμο το μωρο ηρεμουσα κ εγω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax!που να κανω βόλτες εδω που μένω??κι εμένα μ'αρέσει.πολύ!αλλα δεν υπάρχουν πεζοδρόμια,κι ενα παρκάκι της προκοπής που υπάρχει είναι λίγο μακρυα.πως να πάω με δυο παιδιά?ειλικρινα,νιώθω φυλακισμενη σε αυτο το σπίτι 2,5 χρόνια τωρα....ούτε στο φουρνο δεν μπορω να πάω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Ελένη και από μένα. Διάβασα όλη την ιστορία σου και πολύ στεναχωρήθηκα βρε κοριτσάκι μου :( ..Μεγάλο μανίκι η επιλόχειος κατάθλιψη ρε γαμώτο..Κάνε υπομονή βρε κοπέλα μου. Δεν είσαι κακή μανούλα. Δε φταις εσύ για όσα ένιωσες. Η κατάθλιψη είναι πολύ άτιμο πράγμα. Πώς τα πας;; Καλά;;; Νιώθεις καλύτερα;; Πάντως μη σε παίρνει από κάτω. Τέτοιες καταστάσεις θέλουν το χρόνο τους. Έχεις τον αντρούλη σου δίπλα σου που σε λατρεύει απ' ό,τι κατάλαβα. Έχεις φυσικά και όλες εμάς για να μας μιλάς και να νιώθεις καλύτερα. Περιμένουμε τα νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη μου χαίρομαι που είσαι καλά εσύ και τα παιδάκια σου. Που μένεις και δεν μπορείς να πας πουθενά μου φαίνεται λίγο απίθανο να μην μπορείς να πας έστω μια απλή βόλτα με το καρότσι.

Και όσο αφορά το βάρος που λες εν μέρη σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ όταν είχα γεννήσει δεν ήθελα κανένας να μου κάνει τίποτα μόνη μου ήμουν στο σπίτι και τώρα το έχω μετανοιώσει λέω πόσο κουτή ήμουν θα μπορούσαν να μου έκαναν ένα φαγητό έστω ή ένα σίδερο. Μόνη μου τα έκανα όλα.

Any way αν μπορείς να πάρεις από κάπου βοήθεια πάρε θα σου κάνει καλό.

Εγώ θα είμαι εδώ όποτε με χρειαστείς για παρέα.

Φιλιά να προσέχεις ;);););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη μου χαίρομαι που είσαι καλά εσύ και τα παιδάκια σου. Που μένεις και δεν μπορείς να πας πουθενά μου φαίνεται λίγο απίθανο να μην μπορείς να πας έστω μια απλή βόλτα με το καρότσι.

Εγώ θα είμαι εδώ όποτε με χρειαστείς για παρέα.

Φιλιά να προσέχεις ;);););)

γεια χαρα κ απο μενα !

θα συμφωνησω με την Ανδριανα , μια απλη βολτα με το καροτσι στο τετραγωνο που λεει ο λογος ειναι ενα βηματακι παραπερα , θα δεις ποσο θα χαλαρωσετε ..Ακομα κ τωρα οταν εχω κακη διαθεση παιρνω την Αριαδνη στον μαρσιπο κ τις μεγαλες χερακι χερακι και κανουμε εστω μια μικρη βολτιτσα μεχρι το φουρνο , το περιπτερο κτλ.Ειναι μια αλλαγη περιβαλλοντος εστω κ απειροελαχιστη , κανει καλο ομως ..

κ γω εδω ειμαι , αν χρειαζεσαι να μιλησεις η απλα για παρεα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη μου μολις διαβασα για το θεμα σου μου θυμισες τα δικα μου πριν ενα χρονο ακριβως :oops: Για ενα πραγμα εχω να σε διαβεβαιωσω σε λιγο καιρο απο τωρα δεν θα πιστευεις ποσο καλα θα αισθανεσαι!!Θα δεις που θα αρχισεις σταδιακα να ευχαριστιεσαι καθε στιγμη των παιδιων σου!!Υπομονη θα περασει... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη μου μολις διαβασα για το θεμα σου μου θυμισες τα δικα μου πριν ενα χρονο ακριβως :oops: Για ενα πραγμα εχω να σε διαβεβαιωσω σε λιγο καιρο απο τωρα δεν θα πιστευεις ποσο καλα θα αισθανεσαι!!Θα δεις που θα αρχισεις σταδιακα να ευχαριστιεσαι καθε στιγμη των παιδιων σου!!Υπομονη θα περασει... ;)

Σ'ευχαριστω!!!!Μακάρι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενη μου τι κανεις???

χαθηκα λιγο γιατι ειναι αρρωστος ο μικρος και τωρα μπηκα για λιγο να δω τα νεα

πως τα πας εισαι καλυτερα????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενη μου τι κανεις???

χαθηκα λιγο γιατι ειναι αρρωστος ο μικρος και τωρα μπηκα για λιγο να δω τα νεα

πως τα πας εισαι καλυτερα????

ειμαι αρκετα καλύτερα δόξα το Θεό!Σ'ευχαριστω!Περαστικά στο μικρούλι σου!Κι εγω άρρωστα τα είχα κ τα δύο κ ακόμη δεν έχουν αναρρώσει πλήρως...Μπήκα κατευθείαν στα δύσκολα αλλά δεν πειράζει!Νιώθω πως μπορω να τα καταφέρω κι ας έχω τις μαύρες μου κάποιες φορές.Απλά κάποιες φορές στεναχωριέμαι που σκεφτόμουν όλα αυτά τα άσχημα πράγματα κ που δεν ήθελα το μωράκι μου και φερόμουν τόσο άσχημα στη μεγάλη μου κόρη.Ελπίζω να τα ξεχάσει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασε κι εγω σημερα ημουν μονη και ο μικρος να εχει πυρετο,να κανει εμετους,να εχει απιστευτο κλαμμα για 3 ωρες!!!!!

ενιωσα οτι ηθελα να εχω καποιον μαζι μου για πρωτη φορα μετα απο τοσο καιρο αλλα οταν ειδα οτι με εγραψαν ολοι πισμωσα και τα εβγαλα περα μονη μου

ο αντρας μου ειναι απογευματινος σημερα γμτ...αλλα ενταξυ μεχρι στιγμης τα καταφερνω ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασε κι εγω σημερα ημουν μονη και ο μικρος να εχει πυρετο,να κανει εμετους,να εχει απιστευτο κλαμμα για 3 ωρες!!!!!

ενιωσα οτι ηθελα να εχω καποιον μαζι μου για πρωτη φορα μετα απο τοσο καιρο αλλα οταν ειδα οτι με εγραψαν ολοι πισμωσα και τα εβγαλα περα μονη μου

ο αντρας μου ειναι απογευματινος σημερα γμτ...αλλα ενταξυ μεχρι στιγμης τα καταφερνω ;)

τουλαχιστον τα καταφερες!κ βρηκες κ τη λέξη-κλειδι:πείσμωσα!κι εγω πεισμωσα κ θα τα καταφερω!Ελπίζω να ειναι καλά ο μικρός σου τωρα!Εγω τα εχω άρρωστα κ τα δυο,επεσα στα βαθιά με το καλημέρα σας!Αλλά με βοηθάει ο αντρούλης μου δόξα το Θεό!Περαστικά ευχομαι!!! :-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δεν ξέρω αν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος που πρέπει να φτάσουν το βάρος γεννησης. Πάντως μέχρι να το φτάσουν πρέπει να το ταΐζεις κάθε 2 ώρες το πρωί κ κάθε 3 το βράδυ. Αν τρέφεται επαρκώς το βλέπεις από τις πάνες που έχει. Θέλεις συγκεκριμένο αριθμό (που δεν θυμάμαι να σου πω τωρα) με πάνες με ουρά.
    • Εμείς κάναμε εξέταση Σπερμοδιαγραμμα καλλιέργεια και dfi όταν κλείσαμε ένα χρόνο προσπάθειες  η γνωμη μου είναι πως αν μπει σε αυτήν την διαδικασία ο σύντροφος να κάνει την εξέταση σε εξειδικευμένο κέντρο μην πάει σε μικροβιολογικά την περιοχής έχουμε δει τεράστιες αποκλίσεις στα αποτελέσματα απο κορίτσια εδώ που πήγαν σε μικροβιολογικά και το αποτέλεσμα βγήκε ένα σπερμα  μέτριο προς καλό και τελικά όταν πήγαν σε εξειδικευμένο είχαν ένα κακο αποτέλεσμα  παντως θα συμφωνήσω και εγω μπορείτε να πάτε σε έναν ουρολόγο (κάτι εμείς που δεν το κάναμε και βλακεία μας) και μετά να πάτε για εξέταση αλλά θα έλεγα άσε να περάσει το καλοκαίρι και μετά από Σεπτέμβρη Οκτώβρη να πάτε να κάνετε μερικές προσπάθειες ακόμα 
    • Εγώ είχα γεννήσει στο μαιευτήριο στην Βέροια (1 έχει μονο) γιατί μένω Νάουσα.  Διακοπες πάμε 10 - 25 Ιουλίου, οπότε όταν γυρίσουμε θα έχω χρόνο να τα ετοιμάσω, 1 μήνα σχεδόν.
    • Καλημέρα κορίτσι μου  εγω δεν βλέπω κάτι αλλά δεν βοηθάει και η φωτο που είναι ασπρόμαυρη αν μπορείς ανέβασε άλλη φωτο με χρωμα εγω από αυτήν την εταιρία δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένη γιατί αν δεν είσαι σε καθυστέρηση δεν δείχνουν καλά βγάζουν γραμμή εξατμίσεις  εύχομαι πραγματικά να είναι όντως θετικό 🙏
    • Καλημέρα κορίτσια. Περιμένω αύριο ή Τρίτη την περίοδο μου. Είναι το τρίτο βράδυ που ξυπνάω για τουαλέτα και είπα να κάνω ένα τεστ clearblue που δείχνει 6 μέρες νωρίτερα. Και βγήκε σαν αχνος σταυρός στα 3 λεπτά ενώ είναι το τεστ με τις δυο γραμμές. Να πω την αλήθεια δεν το πολύ εμπιστεύομαι. Έβγαλα και φώτο αλλά εννοείται πως δεν φαίνεται όπως από κοντά. Τι μπέρδεμα μαυτα τα τεστ 😒. Εσείς βλέπετε κάτι η κάνουν πουλιά τα μάτια μου?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...