Μετάβαση σε περιεχόμενο

επιλόχειος κατάθλιψη


eleniF.

Recommended Posts

και γω δεν θέλω να μου λένε ότι για τα παιδια μου πρέπει να φανω δυνατη.το ξέρω πως πρέπει αλλά δεν έχω τη δυναμη!πως αλλιώς να το πω?κι αυτό είναι που με κάνει χειρότερα.τα πηγαινα καλά.μετα απο αυτο το συναισθημα που ενιωσα το σαβ/κο δεν ξερω τι εγινε...τι φοβηθηκα...έχω διαβασει καπου εδω μέσα κάτι που λεει:"σωστη μαμά είσαι όταν....." κ λέει διάφορα.Όταν το διάβασα απογοητεύτηκα.Δεν θα τα καταφέρω...φοβαμαι πολύ!!!!Φοβαμαι όταν είμαι μονη...φοβαμαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 173
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελένη θα σου πω και εγώ την άποψή μου.Σωστή και καλή μαμά είσαι όταν προσπαθείς να φροντίσεις τα παιδιά σου όσο το δυνατόν καλύτερα.Και πιστεύω ότι σε αυτήν τη φάση που βρίσκεσαι τώρα αυτό κάνεις.Τα φροντίζεις,μπορεί να μην είναι μαζί σου και να είναι με τη μαμά σου.Και όμως τώρα αυτό είναι το καλύτερο για τα παιδιά.Τουλάχιστον μέχρι που να βρεις πάλι τον εαυτό σου.Μην περιμένεις θαύματα,κάθε μέρα θα νιώθεις λίγο καλύτερα,μπορεί να έχεις πισωγυρίσματα,συζήτησέ το και με τους γιατρούς που σε παρακολουθούν.Το ότι είδες το μωρό και μόλις έκλαψε, άρχισαν να βγαίνουν πάλι τα αρνητικά συναισθήματα αυτό για μένα σημαίνει ότι δεν έχεις "θεραπευτεί" ακόμα.Χρειάζεται χρόνος και μην αισθάνεσαι ενοχες.Καλύτερα τα παιδιά σου να είναι με κάποιον που μπορεί να τα φροντίσει και να τα κάνει να αισθάνονται καλά.Σιγά σιγά και εσύ θα βρεις τη δύναμη να το κάνεις.Και όσο για τα άρθρα που διαβάζουμε κατά καιρούς πως να είμαστε σωστές μαμαδες μην πολυδίνεις βάση.Αν ήταν έτσι τότε οι περισσότερες θα θεωρουσαμε ότι δεν είμαστε σωστές. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενη μου εγω περασα επιλοχειο καταθλιψη σε πολυ εντονο βαθμο

και μου κρατησε 7 μηνες!!!

εκτος απο αχρηστη και ανικανη να φροντισω το μωρο μου ενιωθα οτι ημουν και η μοναδικη που το παιδι δεν ηθελε να ειναι στην αγκαλια της(ο μικρος ηρεμουσε σε οοολους εκτος απο εμενα,οταν εγω τον επαιρνα αγκαλια σπαραζε στο κλαμμα)

ετσι απο ευτυχισμενη μανουλα αρχισα να μην θελω το μωρο,το φροντιζα σαν να ηταν απο υποχρεωση και τιποτε αλλο!!!

μεχρι που μια μερα,σε μια κριση,μαλωσα ενα βρεφος 4 μηνων!!!!!!

και επειδη ειδα τον εαυτο μου οτι θα εκανα κακο...το ενιωσα οτι θα εκανα κακο(ημουν μονη)φωναξα την κουμπαρα μου στο σπιτι

αρχισα να της λεω και εκεινης και του αντρα μου να το παρουν μακρια μου,οτι ειμαι κακια μανα και αν θελουν να το μεγαλωσουν εκεινοι γιατι εγω δεν ημουν αξια!!!

ναναι καλα ο αντρας μου και η κουμπαρα μου που με εβαλαν κατω και 'εχτισαν' ξανα την σχεση μου με το παιδι μου

ναναι καλα που με εκαναν να νιωσω ικανη και να το ξεπερασω

το μονο που με πικραινει ειναι οτι 'εχασα' 7 μηνες απο το παιδι μου

ακομη και τωρα το λεω οτι στεναχωριεμαι για ολο αυτο και οτι δεν το αγκαλιασα οσο θα επρεπε,δεν το χαιδεψα και δεν το επαιξα οσο ηθελα..

νιωθω τυψεις γιαυτο,γιατι εξαιτιας της καταθλιψης στερησα απο το παιδι μου το χαδι που τοσο ειχε αναγκη.

μην αφηνεις τον χρονο να φευγει ελενη μου και πιστεψε με,παρολη την στηριξη του αντρα σου,αν νιωθεις εστω και λιγο οτι δεν μπορεις να το διαχειριστεις αυτο πηγαινε σε εναν ειδικο(εγω αυτο θα εκανα αν εβλεπα οτι δεν τα καταφερνω)

ο ειδικος θα σε συμβουλεψει και ολα θα πανε καλα!!!!

να χαιρεσαι τα παιδακια σου κι εμεις εδω ειμαστε για οτι χρειαστεις!!!

καλημέρα!Να σε ρωτήσω κάτι;Εσύ πώς τα κατάφερες κ το ξεπέρασες χωρίς φάρμακα?Εγώ γιατί δεν μπορώ;;;;Σήμερα μπορώ να πω είμαι λίγο καλύτερα,αλλά φοβάμαι πως θα ξανάρθει...Σε μια εβδομάδα θα έχω εδώ τα παιδάκια μου...κι αν πάνε πάλι όλα στραβά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα ελενη μου

πως καταφερα και το ξεπερασα???

να ειναι καλα η κολλητη-κουμπαρα μου!!!!

την ημερα που με επιασε η κριση(η πιο δυνατη απο ολες)και την φωναξα ημουν στον κοσμο μου

το μωρο στην κουνια κι εγω εξω στα σκαλια να μην εχω επαφη με το περιβαλλον!!!!!

οταν ηρθε,φοβηθηκε για το μωρο,πηγε μεσα..ειδε οτι το παιδι ηταν καλα και ηρθε εξω σε εμενα.

φοβηθηκε και φοβομουνα οτι θα κανω κακο στο παιδι οχι στον εαυτο μου!!!!!

μολις τις ελεγα 'παρε το παιδι να μην το βλεπω κ.α τετοια' μου δινει ενα χαστουκι!!!!!!!!!

συνελθε μου ειπε,συνελθε γιατι θα σου δωσω κι αλλη...μια χαρα μανα εισαι

και με πηρε στο σπιτι της εμενα και το μωρο

ηταν 24ωρες το 24ωρο διπλα μου,φροντιζε το μωρο(μπανιο,ταισμα κτλ)

ετσι εγω να ξεκουραζομαι και αφησε εμενα(με επιτηριση στην αρχη)να αχολουμαι με το παιδι μονο για παιξουμε.

ηταν δυσκολο γιατι το μωρο μου με φοβοταν και μολις το πλησιαζα ουρλιαζε...αγκαλια να το παρω δεν με αφηνε...εκλαιγα και ελεγα δεν με θελει τι να κανω???

ομως αυτη εκει μου συμπαραστεκοταν καθε μερα και ηρθε η στιγμη που ακουσε μεσα απο το δωματιο γελια!!!!!

ηρθε και ειδε εμενα με τον μικρο να παιζουμε μες σην τρελη χαρα.

απο τοτε εχτισα ξανα την σχεση μου και την επικοινωνια μου με το μωρο μου και καθε μερα ηταν και καλυτερη.

οταν γυρισαμε στο σπιτι μας ο αντρας μου ηταν εκει να με βοηθαει το ιδιο

δεν ενιωθα πλεον φοβο μολις ο μικρος εκλαιγε γιατι με ειχε κανει να μπορω να αντιμετωπισω τα ΠΑΝΤΑ!!!!!

πλεον το κλαμμα το μωρου δεν ηταν ο φοβος μου

ουτε φοβομουν να αντιμετωπισω τις δυσκολες καταστασεις που ειχα μπροστα μου.

ετσι ελενη μου πηρα δυναμη,ετσι εγινα δυνατη και ξεπερασα τους φοβους μου

οσον αφορα το 'σωστη μανα' τι να πω εχω διαβασει κι εγω πολλα

αλλα πλεον ξερω οτι ειμαι σωστη μανα στα ματια του παιδιου μου

πιο πριν δεν ημουν τωρα ειμαι και το χαιρομαι!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι!Μακάρι να έρθει σύντομα αυτή η μέρα κ για μένα!Εγώ έχω μόνο τη στήριξη του άντρα μου!Να ναι καλά ο γλυκος μου!Έχεις καιρό που το πέρασες αυτό?Μάλλον είχες δύναμη μέσα σου,κάτι που εγώ δεν έχω φαίνεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και τί ωραίο αυτό που είπες:

"αλλα πλεον ξερω οτι ειμαι σωστη μανα στα ματια του παιδιου μου"

αυτό θα κρατήσω...

Σ'ευχαριστώ...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μια χάρη προς όλες σας,αν δεν γίνομαι κουραστική κ βαρετή:που κ που,αν βρίσκετε χρόνο αφιερώστε λίγα λεπτά να μου γράψετε κάτι...Μου κάνει καλό να σας διαβάζω....αυτές τις μέρες είστε η παρηγοριά μου τις ώρες που ειμαι μόνη....ίσως γιατί ξεχνιέμαι..Ίσως γιατί όλο κ κάποια έχει περάσει κάτι παρόμοιο κ παίρνω λίγο κουράγιο ότι ίσως κι εγω το ξεπεράσω...ίσως ότι,αν κ άγνωστες μεταξύ μας,έχετε δείξει ενδιαφέρον,άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο,για το πρόβλημα μου κ σας ευχαριστω γι'αυτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Ελενη

καπου εδω παρακατω διαβασα οτι θα εχεις τα παιδακια σου σε μια εβδομαδα , αντε με το καλο ..

Μην σκεφτεσαι απο τωρα οτι κατι θα παει στραβα , ετσι και θετικη να θελεις να εισαι κατευθειαν παει το μυαλο σου στο ασχημο σεναριο ..Φτιαξε ενα ομορφο σεναριο στο μυαλο σου , οτι θα ερθουν τα παιδακια σου κοντα σου ..Καταρχην περιποιησου τον εαυτο σου να σε δουν ομορφη κ λαμπερη καντο και για σενα και για αυτα θα το χαρουν αλλα θα το χαρεις και συ ..

Εδω ειμαστε κοπελα μου θα τα λεμε , ολα θα πανε καλα αρκει να το πιστεψεις !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΡΑΚΟΛουθω το θεμα σου μερες!

κατι που θα μπορουσ ενα σε βοηθησει ειναι να γραφει τις σκεψεις σου.....αλλα μετα να τις διαβαζεις φωναχτα ....να ακους την φωνη σου σαν συνομιλητη!

να κρατησεις ενα ημερολογιο με τις καθημερινες δραστηριοτητες....θα εκπαλγεις με αυτα που θα διαβαζεις μετα!

εισαι με αγωγη?

αν ναι με τι?

να ξερεις οτι δεν ειναι τοσο τραγοκο οσο ακουγεται η εισαι η μονη.....ειναι πολοι αυτοι που δεν μπορουν να δουν τι συμβαινει.....αλλα δυστηχως δεν βλεπουν και οι γυρω τους!

δεν εισαι μονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι,είμαι με αγωγή,παίρνω αγχολυτικά και αντικαταθλιπτικά.Ξέρω πως δεν είμαι η μόνη,αλλά υπάρχει ο φόβος...Αυτός ο φόβος ότι δεν θα τα καταφέρω...ότι θα μισήσω το παιδάκι μου....κρατάω ημερολόγιο,συμβουλη της ψυχολόγου,κ κάθε φορά που θα πηγαίνω θα διαβάζει κ θα αξιολογεί την κάθε εβδομάδα που πέρασε...

Δεν ξέρετε,δεν μπορείτε να καταλάβετε πόσο σημαντική είναι για μένα αυτή η συνομιλία που έχω μαζί σας....

Μπαίνω συνεχώς κ λαχταρώ να δώ μια απάντηση,δυο καλές κουβέντες,μια παρόμοια ιστορία με αισιο τέλος....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Ελενη..μερες διαβαζω το θεμα σου..προσπαθησα μια φορα να σου γραψω αλλα κατι συνεβη και με πεταξε..ειναι απο τα λιγα θεματα που εχω διαβασει την καθε ανακοινωση και μπαινω καθημερινα μηπως και δω καμια ευχαριστη εξελιξη.χαιρομαι ιδιαιτερα που εισαι στο δρομο της αγωγης.δεν εχω περασει κατι αναλογο για να σου πω την εμπειρια μου.εχω ενα μωρακι 2 μηνων και ελπιζω να μην ερθει αργοτερα γιατι διαβασα απο καποια κοπελα οτι το επαθε στον 3ο μηνα.δεν συμφωνω μαζι σου που λες οτι δεν εισαι καλη μανουλα.προσπαθεις,μαχεσαι καθημερινα να νιωσεις καλα γι'αυτα,τον αντρουλη σου κ σενα.δεν βαζεις πρωτα τον εαυτο σου και δεν λες ουφ δεν αντεχω αλλο με αυτη την κατασταση γιατι με πιεζει αυτο το συναισθημα αλλα λες οτι φοβασαι για τα παιδακια σου.στεναχωριεσαι για τη συμεριφορα σου απεννατι τους.εμενα αυτο μου λεει πολλα και καταλαβαινω πως εισαι μια υπεροχη μανουλα!αυτη την πιεση που νιωθεις εσυ την ενιωθε η καλυτερη μου φιλη και ισως μπορω να καταλαβω τι συμβαινει..ειναι πλεον καλα επειτα απο αγωγη..θελει υπομονη,επιμονη,κοπο+θεληση+πιστη(το κυριοτερο) για να πανε ολα καλα!οσο θα περναει ο καιρος θα παρατηρεις και μια μικρη βελτιωση.λιθαρακι,λιθαρακι θα χτισεις ξανα μια πολυ καλη και υγιη ψυχολογια.εχε κοπελα μου υπομονη και πιστη και θα δεις που σε λιγο καιρο θα τα θυμασαι σαν ενα κακο ονειρο.ευχομαι πραγματικα μεσα απο τη καρδια μου τα παιδακια σου που τοσο πολυ αγαπας και λατρευεις και ο συζυγος σου να αποτελεσουν τον φαρο για την απαρχη μιας υγιους καταστασης μεσα στη ψυχη σου.εχεις πανικοβληθει τωρα και δεν μπορεις να δεις καθαρα.ολα ομως σιγα σιγα θα ξεδιαλυνουν και το τοπιο της ζωης σου θα φαινεται ολοενα και ομορφοτερο..δεν εισαι μονη σου!θα σε σκεφτομαι γιατι ξερω ποσο πολυ υποφερεις!!!μια ζεστη αγκαλιτσα εχεις απο μενα..σου στελνω ενα χαμογελακι απο την 2μολις μηνων μπεμπουλιτσα μου..φιλακια!!!εω θα ειμαστε να τα λεμε!!δεν εισαι μονη!να το θυμασαι αυτο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!

ανοιξε τα παραθυρα....

φταιξε μια ζεστη σοκολατα....

φορεσε ανετα ρουχα και κατσε στο μπαλκονι-βεραντα η οτι εχεις και απολαυσε το αρωμα που αναδυεταια απο την κουπα...

.η σοκολατα βοηθα παρα πολυ!

ανοιξε το ημερολογιο και γραψε οτι σκεφτεσαι....ασε το μαυλο σου να τρεξει και ζωγραφισε....!

κλεισε το μετα και βαλε το καπου ψηλα.....βαλε μουσικη ....λιγο πιο δυνατα παο οτι συνηθως....

ισως θελει και ο γειτονας να ακουσε λιγο.....

κανε ενα ντουζ με χαλαρωτικα ελαια.....

και βγες για ψωνια!

κανε ψωνια που μπορει να ειναι χαζα...αγορασε πραγματα , μικρα η μεγαλα, συμαντικα η ασυμαντα για τους ανθρωπους που ειναι γυρω σου....χωρις να υπαρχει καποιος λογος!

ξεκινα να λες καλημερα σε οποιον βλεπεις....ναι θα σε κοιταξουν καπως αλλ θα καταλεβεις οτι δεν εισαι μονη....θα ακουσεις μια καλημερα απο καποιον που θα ευχαρητηθει που θα σου την αναταποδωσει...θα σου χαμογελασουν....γιατι θα καταφερεις εσυ να σου χαμογελασουν!

πηγαινε σε μια παιδικη χαρα και κανε κουνια....δεν αθ σε κοιτα κανεις...εισαι εσυ και ο εαυτος σου εκει....δεν εισαι μονη.....εχεις την πιστη σου παρεα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!

ανοιξε τα παραθυρα....

φταιξε μια ζεστη σοκολατα....

φορεσε ανετα ρουχα και κατσε στο μπαλκονι-βεραντα η οτι εχεις και απολαυσε το αρωμα που αναδυεταια απο την κουπα...

.η σοκολατα βοηθα παρα πολυ!

ανοιξε το ημερολογιο και γραψε οτι σκεφτεσαι....ασε το μαυλο σου να τρεξει και ζωγραφισε....!

κλεισε το μετα και βαλε το καπου ψηλα.....βαλε μουσικη ....λιγο πιο δυνατα παο οτι συνηθως....

ισως θελει και ο γειτονας να ακουσε λιγο.....

κανε ενα ντουζ με χαλαρωτικα ελαια.....

και βγες για ψωνια!

κανε ψωνια που μπορει να ειναι χαζα...αγορασε πραγματα , μικρα η μεγαλα, συμαντικα η ασυμαντα για τους ανθρωπους που ειναι γυρω σου....χωρις να υπαρχει καποιος λογος!

ξεκινα να λες καλημερα σε οποιον βλεπεις....ναι θα σε κοιταξουν καπως αλλ θα καταλεβεις οτι δεν εισαι μονη....θα ακουσεις μια καλημερα απο καποιον που θα ευχαρητηθει που θα σου την αναταποδωσει...θα σου χαμογελασουν....γιατι θα καταφερεις εσυ να σου χαμογελασουν!

πηγαινε σε μια παιδικη χαρα και κανε κουνια....δεν αθ σε κοιτα κανεις...εισαι εσυ και ο εαυτος σου εκει....δεν εισαι μονη.....εχεις την πιστη σου παρεα!

:):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραιες ιδεες βικυ πολυ ωραιες ιδες!!!!!

ελενη ελπιζω να τις ακολουθησεις

εχει πολυ ωραια μερα σημερα εκμεταλευσου την!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Ελενη μου

τι υπεροχες οι ιδεες της pebii ...για πες μας εκανες κατι αναλογο σημερα που να σε γεμισε ?

Χαιρομαι που ειδα οτι εισαι καλυτερα , μπραβο κοριτσι μου ετσι !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geo-r-gia , να ερθω και γω ? Βαλτε καφεδακι και για μενα καλε !! Αντε Ελενη φτιαχνε καφεδακια !!

κανενα γλυκουδακι θα υπαρχει ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ!βρε κορίτσια!Πάλι κάτι έγινε,κάτι ασήμαντο...κι ''έπεσα'' πάλι!Αύριο θα παω στο γιατρό μήπως κ δεν με πιάνουν τα φάρμακα κ πρέπει να τα αλλάξω.Αλλά γιατί στην αρχή με πιάναν?Αυριο θα μου λυθουν οι απορίες...Ελπίζω...Να είστε καλά που μου κρατάτε συντροφιά έστω κι έτσι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενίτσα μου μην σε παίρνει από κάτω, τι έγινε??? αν θες πες το για να μην τα κρατάς μέσα σου.

Από ότι έχω καταλάβει υπάρχει έλειψη επικοινωνίας.

Φιλιά και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από ότι έχω καταλάβει υπάρχει έλειψη επικοινωνίας.

Εκτός από τον άντρα μου δεν έχω και κανέναν άλλον.

Έχω δυο φίλες αλλά έχουν τα παιδάκια τους,τις δουλειές τους,τι να μου κάνουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ!βρε κορίτσια!Πάλι κάτι έγινε,κάτι ασήμαντο...κι ''έπεσα'' πάλι!Αύριο θα παω στο γιατρό μήπως κ δεν με πιάνουν τα φάρμακα κ πρέπει να τα αλλάξω.Αλλά γιατί στην αρχή με πιάναν?Αυριο θα μου λυθουν οι απορίες...Ελπίζω...Να είστε καλά που μου κρατάτε συντροφιά έστω κι έτσι...

καλησπερα κ απο εμενα !

Ελενη ελπιζω να εισαι καλυτερα !! Ειμαστε εδω παρεα αν χρειαζεσαι να μιλησεις καντο θα σε ανακουφισει ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...