Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010- Νο 18!!!!


Recommended Posts

Μαρακι 2 μερες εκατσες στην κλινικη;;μαια ερχοταν σπιτι μετα;αν ολα πανε καλα και γω 2 μερες λεω να κατσω,απλα για το μωρο ανησυχω πιο πολυ,και μαια στο Κιλκις δεν νομιζω να ερχεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 984
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχ Μαράκι μου τι καλά νεάκια φέρνεις!

Μπράβο που η Έλλη σου είναι περδίκι πλέον!

Και η μπουμπού τέλεια ε?Τι καλά που της έπεσε το ομφαλάκι...Εμας μας ταλαιπωρεί λιγάκι :(

Αννούλα μου έτσι λέω κι εγώ αεριάκια θα είναι,η παιδίατρος είπε ότι κολικοί ξεκινούν συνήθως μετά τον 3ο.Απλά αναρωτιέμαι μήπως δεν κάνω κάτι εγώ σωστά με την διατοφή μου...

Μπέλλα ακριβώς έτσι κάναμε μπανάκι σήμερα...Πωπουδάκι και ποδαράκια κάτω απ'τη βρύση,το ίδιο και κεφαλάκι,λαιμουδάκι κ χεράκια και την κοιλίτσα ίσα ίσα με μια βρεγμένη πετσετούλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Bασιλικη μου και γω τρελαινομαι για τα πατουσακια της..ειναι τοσο μικρα και μαλακουλια!!!

Κατρινακι μου ευχαριστω για τη συμπονια..ειναι δυσκολα αυτα τα πραγματα πολυ!ελπιζω κανενα μωρακι να μην το ζησει αυτο..ειναι πολυ δυσκολο για μενα να τη βλεπω ετσι.ποναω και νιωθω ανημπορη να κανω το οτιδηποτε για να τη βοηθησω.τα πατουσακια της τα δαγκωνω και τα "μασουλαω" συνεχεια!δεν μπορω να αντισταθω!!!!!ειναι τοο γλυκουλια,απαλουλια+τρυφερουλια!!!χιχιχι!ευχαριστωωω!!καλα ο ψαρας...πολυ μουρη!!!χαχαχα!!!

Αννουλα μου γλυκιαα!!!ναι δνε μπορουσα να κρατησω τη μινι επειτα απο αυτα τα πατουσακια της καραμελιτσας μου!!!αχ η μανα τι θα πει???χαχαχαχαχα!!!αχ Αννουλα μου ελπιζω να μην τα περασετε ξανα!ειναι δραμα μωρε να παρει!με στεναχωρει τοσο πολυ αυτο..αν γινοταν να παρω εγω αυτους τους πονους απειρο% θα το δεχομουν παρα το μικρουλι μου.με τον θηλασμο ολα καλα σημερα ευτυχως!περιμενω να ξυπνησει για να τη θηλασω και οτι περισσεψει να το βγαλω με το θηλαστρο για να μην μου πετρωσει!ευχαριστω για το ενδιαφερον γλυκια μου συμπεθερουλα!

Χρυσα μου μεγεια το φορεματακι!!!εγω ολα τις σειρες του κοκκινου κυκλου και της 10ης εντολης τα ειχα δει κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης!τοτε μ'επιαναν οι αυπνιες..τωρα παρακαλαω για μια σταλα υπνο..

Κατερινα(κυο) καλη βολτιτσα!!!

Ελπιδακι ειναι λιγο νωρις για κολικους..ωστοσο τα γαλακτοκομικα ευθυνονται σημαντικα για τον "ερχομο" των κολικων.εγω πλεον διαπιστωσα πως η καραμελιτσα μου ενοχλειται απο το αγελαδινο γαλα και αναγκαστικα θα τα ελαττωσω.για να τα κοψω εντελως παρα πολυ δυσκολο ειναι οποτε θα τα ελαττωσω οσο μπορω πιο πολυ.ο αντρας μου ως παιδιατρος λεει να πας κατευθειαν στο νοσοκομειο αν ειναι πυον αυτο που ειδες.μπορει να επαθε ομφαλιτιδα.ειναι σημαντικο μην το αμελησεις.ευχομαι να μην ειναι τπτ και να μην ειδες καλα.ειναι ανησυχη?τρωει?εχει πυρετο?αα!και το οινοπνευμα καλο ειναι να το αποφυγεις στην περιοχη..το μπενταντιν οκ αλλα το οινοπνευμα οχι.

να και μια φωτο απο τη καραμελιτσα μου..παραγγελια της συμπεθερουλας μου..την ενοχλει το φως και εχιε βαλει τα χερακια στα ματακια της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

μανουλες να ρωτησω,μεχρι να πεσει ο ομφαλος,μπανακι μονο με πετσετουλα τοπικα;και χωρια το κεφαλακι;

οχι καλέ. Εγώ τη μπέμπα την έκανα κανονικά μπανιο κάτω από τη βρύση. έτσι την έκαναν και στο νοσοκομείο. Δεν παθαίνουν τίποτα από το νερό, αρκεί να το στεγνώσεις καλά και να βάλεις οινόπνευμα μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι μου χαιρομαι που ολα εινια καλα με το νινι σου και που επειστρεψατε επιτελους σπιτακι σας!!μπραβο κοπελα μου!!μωλε εγω το μωρο μου το φιλαω συνεχεια!πανω απο 70 φορες την ημερα..της κανω κακο????ο αντρας μου δεν μου εχει πει να μην τη φιλαω..

Μπελλα μου εμεις την καναμε κανονικα μπανακι.και στην κλινικη το ιδιο.μια μαια μας εδειξε πως να τη κανουμε και ο ομφαλος μας επεσε την 3η μερα.ωστοσο αν δεν θες να την κανεις μπανιο(και γω δεν ηθελα στην αρχη) μπορεις να την καθαριζεις με μια μαλακη πετσετουλα και ζεστο νερακι τοπικα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

Bασιλικη μου και γω τρελαινομαι για τα πατουσακια της..ειναι τοσο μικρα και μαλακουλια!!!

Κατρινακι μου ευχαριστω για τη συμπονια..ειναι δυσκολα αυτα τα πραγματα πολυ!ελπιζω κανενα μωρακι να μην το ζησει αυτο..ειναι πολυ δυσκολο για μενα να τη βλεπω ετσι.ποναω και νιωθω ανημπορη να κανω το οτιδηποτε για να τη βοηθησω.τα πατουσακια της τα δαγκωνω και τα "μασουλαω" συνεχεια!δεν μπορω να αντισταθω!!!!!ειναι τοο γλυκουλια,απαλουλια+τρυφερουλια!!!χιχιχι!ευχαριστωωω!!καλα ο ψαρας...πολυ μουρη!!!χαχαχα!!!

Αννουλα μου γλυκιαα!!!ναι δνε μπορουσα να κρατησω τη μινι επειτα απο αυτα τα πατουσακια της καραμελιτσας μου!!!αχ η μανα τι θα πει???χαχαχαχαχα!!!αχ Αννουλα μου ελπιζω να μην τα περασετε ξανα!ειναι δραμα μωρε να παρει!με στεναχωρει τοσο πολυ αυτο..αν γινοταν να παρω εγω αυτους τους πονους απειρο% θα το δεχομουν παρα το μικρουλι μου.με τον θηλασμο ολα καλα σημερα ευτυχως!περιμενω να ξυπνησει για να τη θηλασω και οτι περισσεψει να το βγαλω με το θηλαστρο για να μην μου πετρωσει!ευχαριστω για το ενδιαφερον γλυκια μου συμπεθερουλα!

Χρυσα μου μεγεια το φορεματακι!!!εγω ολα τις σειρες του κοκκινου κυκλου και της 10ης εντολης τα ειχα δει κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης!τοτε μ'επιαναν οι αυπνιες..τωρα παρακαλαω για μια σταλα υπνο..

Κατερινα(κυο) καλη βολτιτσα!!!

Ελπιδακι ειναι λιγο νωρις για κολικους..ωστοσο τα γαλακτοκομικα ευθυνονται σημαντικα για τον "ερχομο" των κολικων.εγω πλεον διαπιστωσα πως η καραμελιτσα μου ενοχλειται απο το αγελαδινο γαλα και αναγκαστικα θα τα ελαττωσω.για να τα κοψω εντελως παρα πολυ δυσκολο ειναι οποτε θα τα ελαττωσω οσο μπορω πιο πολυ.ο αντρας μου ως παιδιατρος λεει να πας κατευθειαν στο νοσοκομειο αν ειναι πυον αυτο που ειδες.μπορει να επαθε ομφαλιτιδα.ειναι σημαντικο μην το αμελησεις.ευχομαι να μην ειναι τπτ και να μην ειδες καλα.ειναι ανησυχη?τρωει?εχει πυρετο?αα!και το οινοπνευμα καλο ειναι να το αποφυγεις στην περιοχη..το μπενταντιν οκ αλλα το οινοπνευμα οχι.

να και μια φωτο απο τη καραμελιτσα μου..παραγγελια της συμπεθερουλας μου..την ενοχλει το φως και εχιε βαλει τα χερακια στα ματακια της! 1281807694046.JPG

:woohoo: :woohoo: :woohoo: τι καλή!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ η ναζιαρα η καραμελιτσα που δεν θελει τα φωτα της δημοσιοτητας :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

ελπιδα μολυνση στον μφαλο ειχε παθει και ο μικρος ανιψιος μου, ειχε βγαλει κι αυτος πυο και τον πηγε η αδελφη μου στο μαιευτηριο στο παιδιατρικο και του το καυτηριασαν...

περαστικα της παντως :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

αχ η ναζιαρα η καραμελιτσα που δεν θελει τα φωτα της δημοσιοτητας :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

ναι μας κανει τη δυσκολη μωλε!!!κανει ναζακια στον καλο της!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Αναστασία μου τι είναι η ομφαλίτιδα??

Τρώει καλά αλλά ήταν κάπως ανήσυχη σήμερα.Τώρα κοιμάται,όπου να ναι θα ξυπνήσει και θα τον τσεκάρω ξανά.Θα της βάλω και θερμόμετρο,τι θερμοκρασία πρέπει να έχει το μωρό?

Οινόπνευμα όχι σε περίπτωση που έχει πύον ή γενικότερα?

Μου έδωσε και της Avene,drying antibacterial repair lotion να της την βάλω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

αχ η ναζιαρα η καραμελιτσα που δεν θελει τα φωτα της δημοσιοτητας :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

ελπιδα μολυνση στον μφαλο ειχε παθει και ο μικρος ανιψιος μου, ειχε βγαλει κι αυτος πυο και τον πηγε η αδελφη μου στο μαιευτηριο στο παιδιατρικο και του το καυτηριασαν...

περαστικα της παντως :kiss:

Ουφφφ θα σκάσω τώρα....

Ελπίζω να μην είναι κάτι τέτοιο....

ευχαριστούμε πάντως Βασιλική μου! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

εδω περιμενουμε να κανουμε μαμ!!! 1281990681844.JPG

πολύ ήσυχα περιμένετε να κάνετε μαμ! Η δικιά μου σειρήνα σκέτη! ομορφούλα είναι μωρέ! φτου φτου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elpidaki83 έγραψε:

Αχ Αναστασία μου τι είναι η ομφαλίτιδα??

Τρώει καλά αλλά ήταν κάπως ανήσυχη σήμερα.Τώρα κοιμάται,όπου να ναι θα ξυπνήσει και θα τον τσεκάρω ξανά.Θα της βάλω και θερμόμετρο,τι θερμοκρασία πρέπει να έχει το μωρό?

Οινόπνευμα όχι σε περίπτωση που έχει πύον ή γενικότερα?

Μου έδωσε και της Avene,drying antibacterial repair lotion να της την βάλω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

η ομφαλιτιδα ειναι λοιμωξη,μικροβιο.αν εισαι σιγουρη οτι εχει πυον πηγαινε κατευθειαν στο νοσοκομειο.μην κανεις τπτ.μη βαλεις ουτε οινοπνευμα ουτε αυτη τη λοσιον που πηρες.μην πειραματιζεσαι καλυτερα με διαφορα τετοια σκευασματα.ο αντρας μου τουλαχιστον δεν τα συστηνει.εισαι σιγουρη οτι ειναι πυον?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπέλλα για το μπανάκι την κρατάω με το ένα χέρι κάτω από την βρύση της μπανιέρας μπρούμυτα και την πλένω ολόκληρη. Μετά στον ομφαλό δυο σταγονίτσες μπενταντίν και έτοιμη!

Στην κλινική έμεινα δυο μέρες. Μαία ερχόταν για τις υπόλοιπες δύο μέρες στο σπίτι. Εντός Θεσσαλονίκης είναι 30€, στα περίχωρα όπως εγώ (Περαία) 40€, για εκτός δεν ξέρω τι γίνετε πρέπει να το ρωτήσεις. Επίσης η μαία πληρώνεται έξτρα στο χέρι, να ξέρεις δεν μπαίνει στο τιμολόγιο της κλινικής (απόδειξη δεν είχε να μου δώσει και της είπα ότι πίστευα ότι αυτό είναι στο πακέτο και την θέλω :angry: οπότε θα μου κόψει από μια άλλη μαία γνωστή της ). Πάντως για εμένα προσωπικά δεν φάνηκε χρήσιμη, δεν μου είπε-έδειξε κάτι που δεν ήξερα, το μόνο καλό ήταν που ερχόταν και τσέκαρε το παιδί ότι ίναι ok. Επείσης ζυγίζει το παιδί και τσεκάρει τον ίκτερο με ένα μηχάνημα (το οποίο όμως δεν είναι ακριβείας :blink: )Για πρωτότοκη σίγουρ α θα είναι πιο χρήσιμη (όπως μου είπε και η ίδια αυτές που ήταν το πρώτο τους την δυσκόλεψαν πολύ :huh: ) Αν θέλεις να σου πω κάτι άλλο ρώτα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madre έγραψε:

an-n έγραψε:

πολύ ήσυχα περιμένετε να κάνετε μαμ! Η δικιά μου σειρήνα σκέτη! ομορφούλα είναι μωρέ! φτου φτου![/quote:1whtb199]

Χρυσα μου ετυχε !κ μεις γκρινιαζουμε πολυ στο μαμ!ειμαστε πειναλιτσες! :huh::lol: ευχαριστουμε πολυυυυυ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

elpidaki83 έγραψε:

η ομφαλιτιδα ειναι λοιμωξη,μικροβιο.αν εισαι σιγουρη οτι εχει πυον πηγαινε κατευθειαν στο νοσοκομειο.μην κανεις τπτ.μη βαλεις ουτε οινοπνευμα ουτε αυτη τη λοσιον που πηρες.μην πειραματιζεσαι καλυτερα με διαφορα τετοια σκευασματα.ο αντρας μου τουλαχιστον δεν τα συστηνει.εισαι σιγουρη οτι ειναι πυον?????[/quote:3uzq58z6]

Οχι,το είδα μετά το μπανάκι μας οπότε μπορεί και να είχε πέσει καμιά σταγονίτσα νερό και να φάνηκε έτσι.Δεν περιμένω άλλο να ξυπνήσει,πάω να δω και θα ενημερώσω.Ευχαριστώ πολύ πάντως!! :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

εδω περιμενουμε να κανουμε μαμ!!! 1281990681844.JPG

αναστασια την βαζεις ηδη στο ριλαξ???

μπορει να καθεται εκει απο τις πρωτες μερες???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελπιδακι ελπιζω να μην ειναι τπτ!σορρυ που τα λεω χυμα αλλα στο θεμα της υγειας πρεπει να ειμαστε ευθυς.θα περιμενω νεα σας!!!!ολα καλα να ειναι με τη μικρη φραουλιτσα σου!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν πήρα την παιδίατρο και της περιέγραψα αυτό που βλέπω και μου είπε ότι αυτή είναι η βάση του ομφαλού και έτσι είναι,κιτρινωπή...ισχύει?

Επίσης με ρώτησε αν έχει υποχωρήσει κάπως η κοκκινίλα σε σχέση με χθές και της είπα ναι,άρα πάει καλά είπε.

Να ξε-αγχωθώ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elpidaki83 έγραψε:

Λοιπόν πήρα την παιδίατρο και της περιέγραψα αυτό που βλέπω και μου είπε ότι αυτή είναι η βάση του ομφαλού και έτσι είναι,κιτρινωπή...ισχύει?

Επίσης με ρώτησε αν έχει υποχωρήσει κάπως η κοκκινίλα σε σχέση με χθές και της είπα ναι,άρα πάει καλά είπε.

Να ξε-αγχωθώ????

έτσι φαινόταν και της μπέμπας μου και νόμιζα ότι ήταν κι άλλο κομμάτι του αφαλού που δεν είχε ξεραθεί. Φαντάζομαι πως θα είναι εντάξει. Αλλά ας έχεις το νου σου για καλό και για κακό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

an-n έγραψε:

αναστασια την βαζεις ηδη στο ριλαξ???

μπορει να καθεται εκει απο τις πρωτες μερες???[/quote:89vnxehw]

Βασιλικη μου την βαζουμε τις τελευταιες μερες στο ριλαξ.καθεται μονο για 5-10 λεπτα.της βαζουμε τη δονηση και τα τραγουδακια και καθεται μονο τοσο.βαριεται πιο πολυ.δεν κανει πανω απο 2 ωρες να καθεται στο ριλαξ.ειναι πολυ μικρουλια αλλα εμας ετσι κ αλλιως δεν καθεται. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elpidaki83 έγραψε:

Λοιπόν πήρα την παιδίατρο και της περιέγραψα αυτό που βλέπω και μου είπε ότι αυτή είναι η βάση του ομφαλού και έτσι είναι,κιτρινωπή...ισχύει?

Επίσης με ρώτησε αν έχει υποχωρήσει κάπως η κοκκινίλα σε σχέση με χθές και της είπα ναι,άρα πάει καλά είπε.

Να ξε-αγχωθώ????

αν δεν ειναι πυον τοτε ολα ειναι καλα!εμας ο ομφαλος μας ηταν γυρω γυρω μαυρο απο το κακαδι και στη βαση ηταν κιτρινο και εμοιαζε με πυον αλλα δεν ηταν.ετσι ειναι στη βαση.μην ανησυχεις τοτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

elpidaki83 έγραψε:

αν δεν ειναι πυον τοτε ολα ειναι καλα!εμας ο ομφαλος μας ηταν γυρω γυρω μαυρο απο το κακαδι και στη βαση ηταν κιτρινο και εμοιαζε με πυον αλλα δεν ηταν.ετσι ειναι στη βαση.μην ανησυχεις τοτε.[/quote:2oy2pgjm]

Αχχχχ......ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ!!!!

Μου έφυγε ένα βάρος!!!!

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Αχ συγνώμη δεν ήθελα να σε τρομάξω.. ήθελα να ξέρω αν υπήρχε συγκεκριμένος λόγος που στο έδωσαν πχ κάτι από τις εξετάσεις σου που θεώρησαν ανάγκη να πάρεις ή αν σου είπαν κάτι διαφορετικό.. ναι ρώτησε τους να δούμε τι θα σου πουν.. με ενδιαφέρει και εμένα γιατί η ενέργεια μου είναι στο πάτωμα.. εχθές ήμουν να πέσω.. αν και στον προγεννητικό που έκανα γενική είχα 37.. κάνω υπομονή για την ώρα.. όπως και να έχει εσύ θα εμπιστεύεσαι και θα ακολουθείς τις οδηγίες των γιατρών που σε παρακολουθούν και ξέρουν το ιστορικό σου και τον οργανισμό σου!  Παρεπιπτόντως ρώτησε και για το ιώδιο.. θυμάμαι είχες γράψει ότι το αποφεύγεις εξαιτίας του θυρεοειδή.. δεν ξέρω τι ακριβώς θέμα αντιμετωπίζεις με το θυρεοειδή αν δηλαδή έχεις όζους ή κάτι άλλο σοβαρό.. εμένα μου είπε ο γιατρός ότι χρειάζεται στην εγκυμοσύνη για το έμβρυο και το φοβήθηκα να σου πω γιατί έχω θυροειδιτιδα hashimoto αλλά μίλησα με την ενδοκρινολόγο και μου είπε να πάρω εφόσον μου δίνει γιατί είναι σημαντικό στην εγκυμοσύνη και πως το θυρεοειδή θα τον παρακολουθούμε απλά πιο στενά και αν πάει να ξεφύγει θα το ρυθμίσουμε.. οπότε φρόντισα η πολυβιταμινη να έχει μέσα.. εσένα σου είπε κάποιος γιατρός να μην πάρεις;  @Elli13 Σε ευχαριστώ πολύ! Οπότε καταλαβαίνω κορίτσια ότι καμία σας δεν παίρνει γενικότερα βιταμίνες πέρα από μένα και την @Θέτις Κ. στο πρώτο τρίμηνο, πέρα δηλαδή από τα άκρως βασικά.. να είναι όντως περιττά άραγε..; Καλά εγώ θα ακολουθήσω τις οδηγίες των γιατρών μου αλλά απορώ.. νόμιζα ότι όλες λίγο πολύ τις "φορτώνουν" και ήθελα να κάνουμε μια σύγκριση οδηγιών για να δω και τις απόψεις των δικών σας γιατρών.. Και ήθελα να σε ρωτήσω αν είσαι vegan και σου έδωσαν σίδηρο αλλά μετά διάβασα αυτό!! 🤣🤣🤣  Και εγώ από βορρά είμαι κοριτσάκι μου αλλά την αγάπη αυτή για το καρπούζι φέτα ή σταφύλι φέτα δεν μπόρεσε ποτέ να τη δεχτεί ο ουρανίσκος μου!!! 😝😂😂😂 Ο άντρας μου πάλι δεν μπορεί να τα τρώει διαφορετικά..🤢 Από πού είσαι αν επιτρέπεται;  Αλλά έχει αλλάξει και εμένα η γεύση μου σε πολλά.. ξεκίνησε μετά την ξηροστομια (ρώτησα το γιατρό είναι μέσα στα συνήθη συμπτώματα).. στην αρχή ξεκίνησε με τα γλυκά.. που ούτε τρώω γλυκά γλυκά αλλά φάση το πρωί που έτρωγα δημητριακά ολικής με μαύρη σοκολάτα και γάλα.. πλέον δεν κατεβαίνει με τίποτα.. κάτι μπισκότα βρώμης χωρίς ζάχαρη με μαύρη σοκολάτα της βιολαντα που παίρνω το ίδιο.. δυσκολεύομαι πολύ.. φρυγανιές ολικής με ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι που έτρωγα.. το ίδιο... Τώρα έχει 3-4 μέρες που δεν κατεβαίνει με τίποτα η σαλάτα.. και όχι τίποτα άλλο, άντε τα γλυκά δεν με απασχολούν καθόλου, ποτέ δεν τα είχα σε αγάπη... Αλλά τη σαλάτα μου πάντα την είχα σε μεγάλη εκτίμηση!!! Την κάνω και περιποιημένη περιποιημένη με πάνω από 10 διαφορετικά λαχανικά και αβοκάντο μέσα , πολύ θρεπτική.. αλλά προχθές έφαγα μια πιρουνια και πήγα να κάνω εμετό..😱😱 δεν κατέβαινε!!! Πιέζω τον εαυτό μου να φάει όσο περισσότερο γίνεται πλέον γιατί ξέρω πόσες πολύτιμες θρεπτικές ουσίες περιέχει απαραίτητες για το μωράκι.. δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ διαφορετικά.. Καλημέρα κιόλας κορίτσια μου, καλή εβδομάδα να έχουμε..!
    • Το έχω ζήσει , ένιωθα κενή , ξέρω όλες σου τις σκέψεις. Ξέρω πως νιώθεις το ουράνιο τόξο όμως δεν θα αργήσει να έρθει . Πάρε οοοοολλλλοοο το χρόνο σου και ψυχολογικά αλλά και σωματικά θέλεις ηρεμία και χρόνο . Να θυμάσαι όμως ότι θα έρθει και θα σε γεμίσει όλο χαρά. Καλή δύναμη κοπέλα μου 
    • Έτσι είναι! Εμένα η μεγάλη τη βρώμη δεν την ήθελε. Δοκίμασα μια δυο τρεις, Ε μετά τα παράτησα 😂😂 ναι τραχανά λαχανικών! Η μεγάλη τον έτρωγε με κλειστά τα μάτια! Να δούμε η μικρή!
    • Πώς είστε γενικά κορίτσια;  Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα...  Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱 Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε. Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴
    • Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...