Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΕΣΤ για ΧΛΑΜΥΔΙΑ -ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ-ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ?


Recommended Posts

Καλημέρα,

θέλω αν ρωτησω αν το ΤΕΣΤ ΠΑΠ, καλύπτει τα παραπάνω. το κολπικο και τραχηλικο επιχρισμα που παιρνει ο γιατρός για εξεταση, τα βρίσκει ή θα πρέπει να κάνεις συγκεκριμένη εξέταση??

είναι μια απαραιτητη διαδικασια για όλες τις υποψηφιες μαμάδες- καθως μια μολυνση απο τα παραπάνω μπορεί να οδηγησει σε αποβολή.

για πειτε ρε κοριτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκιδακι

χλαμυδια,ουρεοπλασμα και μυκοπλασμα νομιζω ειναι ασχετα με το τεστ ΠΑΠ :unsure:,γιατι και τωρα στην εγκυμοσυνη που τα εκανα και πριν αρκετο καιρο, κανενα απο τα 2 παραπεμπτικα δεν ανεφερε για τεστ ΠΑΠ...

Εγραφαν αναλυτικα ουρεοπλασμα,μυκοπλασμα κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν δεν κανω λαθος κοριτσια,το νοεμβρη που ειχα κανει το τελευταιο τεστ παπ,μου ειχε βρει νομιζω ουρεοπλασμα και μου ειχε δωσει αντιβιωση γιατι αν εμενα εγκυος θα το εχανα.τελικα εφυγε με την αντιβιωση.αλλα αν θυμαμαι καλα απο το τεστ παπ το βρηκαμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρανια και γω αυτη την εντυπωση έχω- γιατι το τεστ ΠΑΠ περνει επιχρισμα απο κολπο και τραχηλο και μετα αναφερονται τα ευρηματα. απλα επειδη εχω 2 απο διαφορετικα εργαστηρια, παρατηρησα οτι η λιστα με τις παθησεις ειναι διαφορετικη, και διπλα γραφει αρνητικο -θετικο. ισως ο γιατρος λεει ακριβως τι θελει να δει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκιδα

ψαξτο λιγο γιατι ειχα πει στον γιατρο μου οτι τις συγκεκτιμενες εξετασεις τις ειχα κανει παλιοτερα και μου ειχε απαντησει οτι τα αποτελεσματα αυτα ισχυουν για ενα 6μηνο.

Αν εχουν περασει 6 μηνες απο τη μερα που τις εκανες θα πρεπει μαλλον να τις ξανακανεις!

Οσο για τον αν συμπεριλαμβανονται στο τεστ ΠΑΠ δεν ειμαι σιγουρη....το μονο σιγουρο ειναι οτι η ληψη γινεται με τον ιδιο τροπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ κορίτσια, Λόλλι θα ρωτησω τον γιατρό να δω τι θα μου πει. ειναι απο τον Νοεμβριο μεχρι τον Απριλιο ακριβως 5 μηνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kaλημερια κοριτσια επειδη το εκανα ειναι αλλο το τεστ παπ κ αλλην εξεταση αυτη που λετε.εγω εκανα κ βγηκε θετικο το οθρεοπλασμα πηρα χαπακια κ γω κ ο ανδρας μου κ εκανα ξανα μετα απο 2 μηνες κ ειχε γυγει το μικροβιο.δεν φαινεται με το τεστ παπ.σε παιρνει 3 φορες με μπατονετα.πηρα τον γιατρο κ θα παω σημερα τελικα ηταν να παω δευτερα μπορει να με πει οτι πηγα νωρις αλλα δεν κρατιεμαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το τεστ παπ εκτός από τον έλεγχος για τυχόν κακοήθια συνήθως σου δίνει ενδείξεις για κάποια μόλυνση. Σε περίπτωση που διαφανεί κάποιο πρόβλημα τότε πρέπει να κάνεις καλιέργεια κολπικού υγρού για να δοθεί αναλυτικά το πρόβλημα που υπάρχει. Συνήθως οι γυναικολόγοι παίρνουν επίχρησμα και κάνουν συχρόνως εξέταση κολπικού υγρού με το τεστ ΠΑΠ και είμαστε καλυμμένες. Παρόλα αυτά υπάρχουν πολλές κοπέλες που ενώ βγήκαν αρνητικές για μυκόπλασμα-ουρεόπλασμα-χλαμύδια από την κλασική εξέταση όταν εξετάστικαν μοριακά (με τη μέθοδο του ιστού περιόδου) βρέθηκαν θετικές. Εγώ την εξέταση αυτή την έκανα πριν μια βδομάδα στο LOCUS MEDICUS και κόστισε 190 ευρώ. Δυστυχώς επειδή είναι μοριακή εξέταση δεν επιστρέφονται χρήματα από τα ταμεία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσια για εμας που ειμαστε υποψηφιες για ivf πρεπει να κανουμε απο πριν αυτην την εξεταση για το ουρεοπλασμα ;;; με το αιμα γινονατι οι εξετασεις ;;;

δωστε μας τα φωτα σας!! :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...