Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ - ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010 Νο 17


Recommended Posts

ΜΑΝΝΟΥΛΑ έγραψε:

Ντορα θα σε μαλωσω...θα σου μιλησω ειλικρινα σαν φιλη σου και μη με παρεξηγησεις. Δεν θα πω πολλα, για να μη σε κουρασω. Δεν ειπαμε δεν θα στεναχωριεσαι-συγχυζεσαι-ταραζεσαι με το παραμικρο? Αφορμες παντα θα δινονται, το θεμα ειναι εμεις να διατηρουμε την υπομονη και την ψυχραιμια μας γιατι πανω απο ολους και απο ολα βαζουμε τα μωρακια μας και την υγεια τους. Ποσω μαλλον εσυ που εχεις και προβλημα συσπασεων. Γι αυτο την επομενη φορα που θα σου ανεβει παλι το αιμα στο κεφαλι, ξανασκεψου το, μετρα μεχρι το 10, φερε στο μυαλο σου το μπεμπινι σου και αυτοματα θα νιωσεις καλυτερα! ;)

μα αυτο εκανα κλειστηκα στο δωματιο μου κ σκεφτηκα οτι κανενας δεν σκεφτεται εμενα την ψυχικη μου ηρεμια κ τον μπεμπη....ολοι κοιτανε την παρτη τους κ οταν κανω συσπασεις τα χρεωνουν σε εμενα οτι δεν ειμαι ηρεμη εχω νευρα κουραζομαι...αφου δεν με αφηνουν σε ησυχια...επειδη ομως εγω τρωω ολη την ταλαιπορια κ το μωρο κ ειδικα στο νοσοκομειο με ορους ενεσεις εξετασεις να μην βολευομαι να κοιμηθω ενω ολοι αυτοι ηταν στα κρεβατακια τους δεν ξανα ασχολουμαι με κανεναν....εδωσα κ το σταθερο στον αδερφο μου κ ειπα οποιος παρει να πει οτι κοιμαμαι...ειλικρινα αυτη τη στιγμη ειμαι πολυ ηρεμη κ μου αρεσει απιστευτα.... ;););););)

μπορω επισης για να ηρεμησω ακομα πιο πολυ να πλακωσω την πεθερα μου στις μπουνιες :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: που δεν με εχει αφησει να κοιμηθω :angry::angry::angry::angry: ξερει οτι ξαπλωνω στις 5 που φευγει ο αντρας μου κ αυτη απο τις 6 παρα περνει τηλ πανω που ειχα ηρεμησει απο το δοντι κ με επερνε ο υπνος κ το χειροτερο ειναι οτι περνει στο σταθερο κ αμεσως κ στο κινητο πολλες φορες βαρανε κ τα δυο συνχρονος :blink::blink::blink::blink::blink: .....

που να βρεις ηρεμια μετα???γιαυτο τους προωθησα στον γραμματεα μου (αδερφο μου) κ ησυχασα... :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασιλικη μου, τι να σου πω, καλυτερα να μας το διευκρινισει η ιδια η Αναστασια. Αναστασιαααααα???:huh:

Ντορα καλα εκανες και το εδωσες στον αδερφο σου το τηλ. Εγω, επειδη τα μεσημερια κοιμομαστε και καποιοι παιρνουν τηλ. :angry: και ο Γιωργακης ξυπναει απο τον ηχο, το βγαζω και τελειως και ετσι δεν μας ενοχλει κανεις. Εννοειται το ιδιο κανω και το βραδυ. Γιατι δεν το δοκιμαζεις και εσυ? ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΝΝΟΥΛΑ έγραψε:

Βασιλικη μου, τι να σου πω, καλυτερα να μας το διευκρινισει η ιδια η Αναστασια. Αναστασιαααααα???:huh:

Ντορα καλα εκανες και το εδωσες στον αδερφο σου το τηλ. Εγω, επειδη τα μεσημερια κοιμομαστε και καποιοι παιρνουν τηλ. :angry: και ο Γιωργακης ξυπναει απο τον ηχο, το βγαζω και τελειως και ετσι δεν μας ενοχλει κανεις. Εννοειται το ιδιο κανω και το βραδυ. Γιατι δεν το δοκιμαζεις και εσυ? ;)

απο αυριο αυτο θα κανω... ;););););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia mou telika epestrepsa spiti, o giatros leei na perimenoume toulaxiston mexri ti triti to prwi pou tha paw sto nosokomeio auti ti fora na me dei kai vlepoume :dry:

elpizw na ti palepsw me ti zesti :(:dry:

anastasia mou de ksereis poso me parigoreis :) kserw oti kai sy fovosoun opws egw :dry: kai kserw oti kourastikes apo tin egkimwsini alla ola sou pigan doksa to theo polu kala, etsi pernw kouragio kai gw kai lew i panagitsa tha mas voithisei oxi mono emena oles mas :):):)

loipon i mikri exei mia mikri limnoula opws xaraktiristika mas to eipe o giatros, apo aminiako, par' ola auta kolimpaei mia xara kai fainete pws tis eparkei

to varos mas einai 2743gr pire dld mono 43gr :(:(:(

alla afou einai kala de me peirazei katholou

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγγελικουλα δεν ειναι ωρα ακομη εεε????

υπομονη...

κι εγω αυριο θα μαθω το ποτε μαλλον....

κατρινα τελικα τι ωρα θα πας εσυ στο ελενα αυριο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

αγγελικουλα δεν ειναι ωρα ακομη εεε????

υπομονη...

κι εγω αυριο θα μαθω το ποτε μαλλον....

κατρινα τελικα τι ωρα θα πας εσυ στο ελενα αυριο???

πρωι..οσο πιο πρωι μπορεσω..να ειμαι εκει 0900!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και ποιο απο τα δυο πρεπει να κανω πρωτα?μαλλον ΝΣΤ..ε?και μετα οπυ μπορει να με χωσει ο γιαΤΡΟς ΤΗς νανας για Ντοπλερ..ΣΩΣΤΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρινα έγραψε:

και ποιο απο τα δυο πρεπει να κανω πρωτα?μαλλον ΝΣΤ..ε?και μετα οπυ μπορει να με χωσει ο γιαΤΡΟς ΤΗς νανας για Ντοπλερ..ΣΩΣΤΑ?

με το ντοπλερ δεν ξερω τι παιζει...

δεν σου ειπε περιπου τι ωρα να πας????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

Κατρινα έγραψε:

με το ντοπλερ δεν ξερω τι παιζει...

δεν σου ειπε περιπου τι ωρα να πας????[/quote:33mgbw6u]

οχιι..μου ειπε απλα οταν παω να τον παρω τηλ...να βρει "παραθυρακι" να με χωσει.. :S:S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για ολες τις φρεσκομανουλες..

Κολικοί του πρώτου τριμήνου: Ένα πρόβλημα που έχει λύση

Τι είναι οι κολικοί

Τα βασικά χαρακτηριστικά των κολικών του πρώτου τριμήνου είναι η περιοδική εμφάνιση, συνήθως το απόγευμα ή αργά το βράδυ, γοερού κλάματος που διαρκεί δύο έως τρεις ώρες, τραβήγματος των ποδιών προς το στήθος, φουσκώματος και γουργουρίσματος της κοιλιάς σε ένα, κατά τα άλλα, υγιέστατο μωρό. Για τη διάγνωση των κολικών οι παιδίατροι χρησιμοποιούν τον "κανόνα των τριών". Σύμφωνα με αυτό τον κανόνα, για να θεωρηθεί πως ένα μωρό υποφέρει από κολικούς, πρέπει να κλαίει χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος περισσότερο από τρεις ώρες τη μέρα, περισσότερο από τρεις μέρες την εβδομάδα και μέχρι την ηλικία των τριών μηνών.

Πότε ξεκινούν

Οι κολικοί αρχίζουν σε ηλικία τριών έως τεσσάρων εβδομάδων και σταματούν δύο έως τρεις μήνες αργότερα.

Έχει ιδιαίτερη σημασία να τονιστεί ότι τα μωρά με κολικούς είναι υγιέστατα και αναπτύσσονται κανονικότατα.

Πού οφείλονται οι κολικοί

Η αιτία των κολικών δεν είναι γνωστή. Ως πιθανότερη αιτία θεωρείται σήμερα η παροδική νευροαναπτυξιακή ανωριμότητα του μωρού, που καθιστά δύσκολη την προσαρμογή του στο εξωμήτριο περιβάλλον. Αλλες θεωρίες υποστηρίζουν ότι η αιτιολογία του κοιλιακού πόνου βρίσκεται στο γαστρεντερικό σύστημα ή σε αλλεργίες στο γάλα της αγελάδας ή άλλες τροφές. Το σίγουρο, πάντως, είναι ότι δεν αποτελεί σημάδι πλημμελούς φροντίδας του μωρού από τους γονείς. Τους κολικούς επιβαρύνουν (α) η μεταβίβαση του άγχους, του θυμού και της συναισθηματικής τάσης από τους γονείς στο μωρό και (β) η κατάποση αέρα με το κλάμα. Προτού τεθεί η διάγνωση των κολικών του πρώτου τριμήνου, θα πρέπει να αποκλειστούν άλλες γνωστές αιτίες κλάματος, όπως είναι το τσίμπημα από παραμάνα, η υπερθέρμανση, η δυσκοιλιότητα, η πείνα, το βρέξιμο, το σύγκαμα, η ανία, η ανάγκη για ψυχοσυναισθηματική επαφή και η κούραση. Σπανιότερα, το υπερβολικό και παρατεταμένο κλάμα οφείλεται σε διάφορες οργανικές παθήσεις όπως, π.χ., η ωτίτιδα, η ουρολοίμωξη, η κήλη ή η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Ενδείξεις σοβαρότερου προβλήματος αποτελούν η ελαττωμένη όρεξη, η δυσκολία στο θηλασμό, η δυσφορία στην αγκαλιά της μητέρας και οι εμετοί του βρέφους.

Τι πρέπει να κάνουν οι γονείς

Για την πρόληψη και την ανακούφιση του μωρού σας από τους κολικούς, ακολουθήστε τα παρακάτω:

* Προσέχετε να μην υπερσιτίζετε το μωρό σας πιέζοντάς το να αδειάσει το μπιμπερό.

* Ελέγξτε την τρύπα της πιπίλας του (όχι πολύ ανοικτή ή κλειστή).

* Φροντίστε να ρευτεί καλά πριν, στο μέσο και μετά το γεύμα του.

* Μην ταΐζετε το μωρό σας όταν δεν έχουν ακόμη περάσει δύο ώρες μετά το μητρικό θηλασμό και δυόμισι ώρες μετά το μπιμπερό.

* Όταν κοιμάται πάνω από τρεις ώρες τη μέρα, ξυπνήστε το.

* Μεταφέρετε το μωρό σας μέσα σε πάνινη θήκη, μπροστά στο στήθος σας, για τρεις ώρες τη μέρα, όταν δεν κλαίει.

* Όταν το θηλάζετε, αποφύγετε τη λήψη πολλών καφέδων, τσαγιού, σοκολάτας, κακάου και, επίσης, το κάπνισμα.

* Επίσης, εάν θηλάζετε και είστε αλλεργική σε κάποια τροφή, διακόψτε τη (συνήθεις αλλεργικές τροφές είναι αυγό, ψάρι, φιστίκια, φιστικοβούτυρο, κακάο, σοκολάτα, φράουλες).

* Κάντε το περιβάλλον του μωρού σας ήσυχο (περιορισμός θορύβων, ελάχιστο φως, απαλή μουσική, ομιλία και νανούρισμα). Όταν είναι ξύπνιο και ήσυχο, μιλάτε του απαλά και κοιτάζετέ το στα μάτια σε απόσταση 30 εκατοστών.

* Οι χειρισμοί στο μωρό σας πρέπει να είναι ήπιοι και απαλοί.

* Μην αφήνετε το μωρό σας να κλαίει. Ανταποκριθείτε αμέσως στο κλάμα του. Δεν κακομαθαίνει με τη στοργή και την αγάπη σας.

* Προσπαθήστε να διαπιστώσετε τι φταίει για το κλάμα του μωρού σας, γνωρίζοντας ότι μπορεί να κλαίει γιατί (α) πεινάει, (β) θέλει να πιπιλίσει χωρίς να πεινάει, (γ) θέλει να το κρατήσετε στην αγκαλιά σας, (δ) νιώθει ανία και επιζητεί ερεθίσματα ή (ε) είναι κουρασμένο και επιθυμεί να κοιμηθεί.

Δοκιμάστε να εξαλείψετε τις παραπάνω πιθανές αιτίες (αφιερώστε πέντε λεπτά για καθεμία από αυτές).

Αν αποτύχουν οι προσπάθειές σας, λάβετε τα παρακάτω μέτρα:

1. Τοποθετήστε ένα μπουκάλι ή μια θερμοφόρα με χλιαρό νερό, τυλιγμένα με μια πετσέτα στην κοιλιά του, με το μωρό μπρούμυτα. Συγχρόνως, χαϊδέψτε την πλάτη του.

2. Βάλτε το μπρούμυτα στο κρεβατάκι του ή στα γόνατά σας, χαϊδεύοντας την πλάτη του.

Πιέστε σταθερά την παλάμη σας πάνω στην κοιλιά του.

3. Κάντε του γυμναστικές ασκήσεις, φέρνοντας τα πόδια προς την κοιλιά του και πιέζοντας τους μηρούς του πάνω σε αυτήν.

4. Κάντε του μασάζ στην κοιλιά (σε σχήμα Π).

Τι αρέσει στα μωρά

* Στα μωρά αρέσουν: (α) Οι ρυθμικές κινήσεις (χορός, απαλό κούνημα περπατώντας ή με κουνιστή καρέκλα ή με κούνια), (β) το χαλαρό φάσκιωμα (θυμίζει τις συνθήκες μέσα στη μήτρα) και (γ) η βόλτα με το αυτοκίνητο.

* Χορέψτε μαζί του κρατώντας το στο στήθος σας με κινήσεις εμπρός πίσω, δεξιά αριστερά, πάνω κάτω, με ρυθμό περίπου 70 κινήσεις ανά λεπτό, νανουρίζοντάς το.

* Μερικά μωρά ανακουφίζονται με απαλή μουσική ή διάφορους συνεχείς θορύβους (τρέξιμο βρύσης, πλυντήριο/ηλεκτρική σκούπα, στεγνωτήρας μαλλιών, θόρυβος ρολογιού).

* Χρησιμοποιήστε την πιπίλα (ορθοδοντική από σιλικόνη).

* Ροφήματα που ηρεμούν το μωρό σας είναι το τίλιο, το μάραθο και το χαμομήλι.

Μη χορηγήσετε οποιοδήποτε φάρμακο προτού συμβουλευτείτε τον παιδίατρό σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φροντίδα χρειάζεστε και εσείς

Μερικές συμβουλές για τους γονείς των οποίων τα μωρά αντιμετωπίζουν προβλήματα κολικών:

* Ξεκουραστείτε και ηρεμήστε, αφήνοντας την περιποίηση του μωρού σας στο σύζυγο, σε συγγενείς, στην μπέιμπι σίτερ, και πηγαίνετε μία βόλτα προκειμένου να χαλαρώσετε.

* Πάρτε έναν υπνάκο όταν κοιμάται το μωρό σας. (Προσοχή: Μην έχετε ενοχές ότι εγκαταλείπετε το μωρό σας, γιατί, όταν το μωρό κλαίει, δεν ξέρει ποιος το φροντίζει. Θα είστε καλύτερος γονιός όταν το φροντίζετε με ηρεμία, όντας ξεκούραστος.)

* Ανακουφιστείτε με τις σκέψεις πως δεν είστε η μόνη μητέρα που έχει το ίδιο πρόβλημα (οι κολικοί εμφανίζονται στο 10-20% των μωρών), δεν φταίει η απειρία ή η "ανικανότητά" σας και, το κυριότερο, δεν κινδυνεύει το μωρό σας από τους κολικούς. Τέλος, συνειδητοποιήστε ότι οι κολικοί θα σταματήσουν το αργότερο τον τρίτο ή τον τέταρτο μήνα, χωρίς να έχουν προκαλέσει σωματικό ή ψυχικό πρόβλημα στο παιδί σας.

* Προτού αρχίσετε να εκνευρίζεστε και εφόσον το μωρό συνεχίζει να κλαίει, αφήστε το στην κούνια του, κλείστε την πόρτα, βάλτε ωτοασπίδες, ακούστε ραδιόφωνο ή κάντε μπάνιο. Αν συνεχίζει να κλαίει, επανέλθετε έπειτα από 15-20 λεπτά και προσπαθήστε να το ηρεμήσετε ξανά.

Καλέστε τον παιδίατρο όταν το μωρό σας (α) κλαίει περισσότερες από τέσσερις συνεχείς ώρες, (β) έχει πυρετό, συνάχι, βήχα ή, πάλι, (γ) συνεχίζονται οι κολικοί πέραν της ηλικίας των τεσσάρων μηνών.

Σχετικοί Δικτυακοί Τόποι

* Infant Colic

* Infant Colic Study

* What can we do about colic

Το Ελληνικό Ινστιτούτο Διατροφής προτείνει

* Κελυφωτά φιστίκια στο θερινό σινεμά

* Πως υπολογίζουμε το επιθυμητό σωματικό βάρος;

* Παστέλι: Το «υγιεινό» σνακ

* Η θρεπτική αξία του πλιγουριού

Ιατρικό αλφάβητο

Λεξικό ιατρικών όρων για εύκολη ανάγνωση των ιατρικών θεμάτων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννουλα μου ανυπομονω για τη συναντηση!!!! :):) δεν ειναι τυχαιο το οτι γεννηθηκε και ο Γιωργακης τοτε..για να δουμε με τον γαμπλουλη μου ποτε θα κανει την εμφανιση του..ενα ηλεκτρικο θηλαστρο ειναι.θα ερθω αθηνα σιγουρα,οποτε θα κανονισουμε συναντηση!!!!!!ευχαριστω για την κατευθυνση!θα το βγαλω αυριο μαλλον!!! :kiss: α!την σκατομαζωχτρα δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα.δεν μυριζουν τα κακακια της και ειναι κριμα να τη χρησιμοποιησω.οταν θα εχουμε φοβερες αναθυμιασεις θα την τιμησω ιδιαιτερως και θα σου πω τοτε!!ειμαστε φιλες με την Ελπιδα αλλα δεν ειδα τπτ.χμμ...παω να ελεγξω!

Σταυρουλα μου καλα ειναι το κοριτσακι μου!!!περιμενουμε να φαμε τωρα!!ευχαριστω πολυ!!θα της δωσω μολις ξυπνησει!!!

Βασιλικη μου 40+1 γεννησα. :kiss::kiss: η Αννουλα-συμπεθερουλα δεν εκανε λαθος. :):) το τικερακι τα εχει παιξει Βασιλικη μου!δεν ξερω γιατι το βγαζει ετσι.ακομα και αυτο τα 'παιξε!! :laugh: :laugh: :laugh:

Ντορακι μου.. μη δινεις σημασια μωρε σε κανεναν!σκεψου εσενα και το αντρακι σου!δεν αξιζει πιστεψε με!!!! :kiss::kiss::kiss: 2 σακουλακια πατατακια ε???μου εχει ανοιξει η ορεξη απο τον θηλασμο μαλλον... :woohoo: συμφωνω απολυτα με την Αννουλα μας!!!περαστικα σου μωλε!ελπιζω να περασει γρηγορα!ειναι απαισιος ο πονος!!

Αγγελικη μου ειναι τελειο το νινι σου!!!μπραβο κοπελα μου!!!ναι ξερω οτι φοβασαι οπως φοβομουν κ γω πολυ!!!αλλα να σου πω τελικα???ολα ειναι μια ιδεα!αν το παρουμε αποφαση οτι θα πονεσουμε και λιγο ολα θα πανε καλα!δεν χρειαζεται να απελπιζομαστε για τπτ!η Παναγιτσα μας πρεσβευει για μας και μας εχει κατω υπο τη σκεπη της!αφεσου και ολα θα κυλησουν υπεροχα οπως και σε μενα!δοξα τω Θεω!!αλλωστε ας σκεφτουμε ολοκληρο παιδακι βγαινει απο μεσα μας.. :lol::kiss:

Κατρινα μου καλα αποτελεσματα!!!!! :kiss: πολυ ωραια αυτα που ανεβασες!!!! :)

κοριτσακια μου κ γω θα παω για νανι αφου ταισω τη καραμελιτσα μου πρωτα!!!!καληνυχτα σε ολες!!!μακιααα!!

α!και μια φωτο απο το καραμελακι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κουκλες!!!

φευγω να παω να δω τα μαναρια μου!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

βλεπω ολες κοιμαστε...

λογικο!!!

αναστασια κουκλα η υπναρου σου!!!

ολο κοιμαται μωρε αυτο το νινι?!?!?!?!!??

θα τα πουμε οταν επιστρεψουμε :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κ από μένα κορίτσια. Επιτέλους ένα βράδυ που κοιμήθηκα σαν άνθρωπος... σηκώθηκα στις 7:30 κ πήγα να κάνω - μάλλον - τις τελευταίες γενικές εξετάσεις μου. Το μεσημέρι τ αποτελέσματα. Έχω ένα ακόμα ραντεβού για το ζάχαρο στις 23/8 και μετά ότι εξετάσεις μου κάνουν στο μαιευτήριο με το καλό...

17 μέρες ακόμα !!!

Φιλάκια. τα λέμε όταν ξυπνήσετε ! Με το καλό να δείτε τα μωράκια σας Βασιλική κ Κατρίνα μου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασακι μου, τι κουκλιτσα ειναι αυτη? Οσο παει και ομορφαινει τελικα η γοργονιτσα?Φτου φτου!Ακομα και που κοιμαται, εχει ενα ιδιαιτερο στυλακι!Αγγελουδι μου! :kiss:

Αγγελικουλα, ολα καλα θα πανε. :P Οσο πιο πολυ καθεται μεσα το μωρακι, τοσο πιο πολυ βαρος θα παρει, αν και το βαρος που εχει τωρα ειναι καλο. Εγω τι να πω που εχω πητ μετα απο εσενα και ο υπερηχος μου το βγαζει ηδη 3.435 γρ! :woohoo: Δηλαδη που θα φτασει μεχρι να γεννηθει? :blink: Γιατι ακομα εχω καιρο... :dry: Στ αληθεια δεν εισαι μονη σου, οπως λεει και η Αναστασια μας, σκεψου οτι και εγω 40+1 γεννησα, και σχεδον ικετευα το γιατρο μου να με βαλει νωριτερα με τεχνητους...Τα ιδια περασα και εγω. Ευτυχως ομως δεν με ακουσε, ηταν ανενδοτος, ειναι υπερ της αποψης οτι πρεπει να ερθει η ωρα του να γεννηθει το μωρο και οχι να το πιεσουμε εμεις.

Βασιλικουλα και Κατρινακι με το καλο να δειτε σημερα τα μωρακια σας! Περιμενουμε νεα σας! :silly:

Λαμπρινη καλημερα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου. Μπήκα βιαστικά να πω μια καλημέρα και να ενημερώσω ότι εμείς δεν βγήκαμε ακόμα και ίσως να μην βγούμε και σήμερα. Η μπουμπού μας ανέβασε ίκτερο (πάνω από τα επιτρεπτά όρια) και από χτες το βράδυ κάνει φωτοθεραπεία. Περιμένουμε τα αποτελέσματα της χολερυθρίνης για να δούμε τι θα γίνει :( Και να φανταστείτε ότι ήταν να βγούμε και νωρίτερα, δηλαδή από την Πέμπτη.

Εσείς, όλες καλά; Καμία εξέλιξη; Η Μαρία και η Ελπίδα και τα ζουζούνια τους τι κάνουν; Είχατε κανένα νέο;

Σας φιλώ όλες :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Αννούλα :kiss::kiss:

βλέπω μόνο εμείς οι 2 είμαστε ονλαιν!!!

που χαθήκανε όλες?

Βρε κορίτσια με την Μπέλλα τι παίζει???

an-n έγραψε:

α!και μια φωτο απο το καραμελακι μου! 1281607164548.JPG

αχου μια καραμελίτσαααααα :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

καλέ τι όμορφα μωράκια βγάζει το φορουμ μας???

λέτε το δικό μου να είναι η εξαίρεση???? :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...