Μετάβαση σε περιεχόμενο

ρυζάλευρο η όχι ???


Recommended Posts

ο παιδιατρος μας ειπε να αρχίσουμε ρυζάλευρο κ μετα απο 10 μερες φρουτα.

(δεν θηλαζουμε)

με ολα αυτα που διαβαζω για το ρυζαλευρο εχω φρικάρει..ζαχαρη , συντηρητικά..

μπορω να μην της το δωσω καθολου? ?η στη θεση του να της δωσω κατι αλλο?

η δεν παραλείπετε κ να παρω βιολογικό?

θα ειναι σημερα η 3 μερα που θα της το δωσω..

τι να κανω να το σταματήσω??? :unsure::unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γνωμη μου, μη δινεις καθολου. Οχι οτι παθαινει κατι αν φαει, αλλα γιατι να ξεκινησει τις στερεες με κατι τοσο τεχνητο; Ξεκινα με φρουτακια και μετα απο καμια βδομαδα βαλε και λαχανικουλια. Η πρωτη τροφη του ανθρωπου στη γη σιγουρα δεν ηταν το ρύζι...

Πριν 2 μηνες ειχα κι εγω το ιδιο θεματακι με σενα. Δεν του εδωσα καθολου κρεμες εμποριου και τα τρωει ολα μια χαρα! Αλλαξα και παιδιατρο στο μεταξυ...

Ξεκινα με φρουτα και λαχανικα και τριτο γευμα βαλε τον αλλο μηνα. Δεν ειναι βιαστικο. Εγω τωρα απογευμα του δινω κολοκυθα γλυκια με σταφιδες κανελα και παστα φυστικιουή ταχίνι (απο βιολογικα). Απο τον 9ο μπορεις να δωσεις και κροκο αβγου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η κόρη μου ξεκίνησε με λαχανικά και μετά φρούτα....κρέμα δεν έχει δοκιμάσει καθόλου, δεν της έδωσα.

Αυγή πού είσαι εσύ καλέ? όλα καλά? χάθηκες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να της δωσω σημερα φρουτακι..κ οταν ερθει η ωρα το φρουτο να παει πρωι ,

το απογευμα να της δωσω λαχανικα?

ακούγετε σωστο?εχω πελαγώσει δεν ξερω τι να κανω.. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! :)

Εγώ δίνω στον μπέμπη μου την κρέμα Babynat που την παίρνω από κατάστημα με βιολογικά προϊόντα και αποτελείται από αλεύρι ρυζιού, αλεύρι κινόας και καρπό βανίλιας. Δεν έχει γάλα, δεν έχει ζάχαρη και δεν έχει γλουτένη. Το φτιάχνεις με μητρικό γάλα ή με φόρμουλα. Είναι ίσως πιο "αγνή" από τις κοινές κρέμες του εμπορίου. Δεν είναι βέβαια τόσο νόστιμη όσο οι άλλες αλλά τα μωράκια σ'αυτές τις ηλικίες δεν έχουν και πολλές γευστικές γνώσεις. ;)

Καλη συνέχεια και να χαίρεσαι το μικρούλι σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια..

σκουρα τα πραγματα.της εδωσα αχλαδι κ παραλίγο να κανει εμετο. αηδίασε, δάκρυσε, ανατρίχιασε κ σταμάτησα.

τουλάχιστον το ρυζαλευρο το εφαγε χτες.

θα παω να παρω ενα βιολογικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Arian έγραψε:

ευχαριστω κοριτσια..

σκουρα τα πραγματα.της εδωσα αχλαδι κ παραλίγο να κανει εμετο. αηδίασε, δάκρυσε, ανατρίχιασε κ σταμάτησα.

τουλάχιστον το ρυζαλευρο το εφαγε χτες.

θα παω να παρω ενα βιολογικο.

Και εμενα το ρυζαλευρο το ετρωγε πιο καλα απο τα φρουτα.

Και εμεις ακριβως την ιδια αντιδραση εμετους.

Τα σταματησα εδινα το πρωι ρυζαλευρο(σκετο χωρις βανιλιες κτλ) το μεσημερι λαχανικα και τα υπολοιπα γευματα γαλα. Τωρα που εχε μεγαλωσει λιγο του δινω μαλακα φρουτα(μπανανα, δαμασκηνο, χρυσομηλο....) σαν ενδιαμεσο στο χερι και τα τρωει μια χαρα. Υπομονη!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ξεκινησα με βραστα λαχανικα.μετα εβαλα τα φρουτα το πρωι και οταν ξεκινησαμε 3 γευματα της εδινα το απογευμα ή φρουτακι ή λαχανικα.τωρα της φτιαχνω και κουακερ με διαφορες συνταγες που μου ειπαν εδω τα κοριτσια.ρυζαλευρο εχω δωσει μονο βιολογικο σε ταξιδια που δεν μπορουσα να βραζω λαχανικα....γνωμη μου,αν δεν μπορεις να το αποφυγεις παρε βιολογικο!!!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

grousi έγραψε:

εγω ξεκινησα με βραστα λαχανικα.μετα εβαλα τα φρουτα το πρωι και οταν ξεκινησαμε 3 γευματα της εδινα το απογευμα ή φρουτακι ή λαχανικα.τωρα της φτιαχνω και κουακερ με διαφορες συνταγες που μου ειπαν εδω τα κοριτσια.ρυζαλευρο εχω δωσει μονο βιολογικο σε ταξιδια που δεν μπορουσα να βραζω λαχανικα....γνωμη μου,αν δεν μπορεις να το αποφυγεις παρε βιολογικο!!!!!! ;)

Κιεγώ μόνο βιολογικό θέλω να της δώσω αλλά πώς να το φτιάξω τώρα στην αρχή;

Αγόρασα της Holle αλλά μπερδεύτηκα με τον τρόπο παρασκευής...

Μας είπε να το δώσουμε πρώτα με 30ml από το γάλα που πίνει και 2 με 3 κουταλιές ρυζάλευρο.

Οι οδηγίες του κουτιού όμως είναι εντελώς διαφορετικές.

Λέει να βράσω πλήρες γάλα 100ml και άλλο τόσο νερό και να βάλω 5 κουταλιές ρυζάλευρο....

πρέπει να βάλω και γάλα και νερό; Και πώς θα υπολογίσω πόσες κουταλιές να βάλω στα 30ml στα 60 στα 90 που μου ειπε να ανεβαίνω κάθε μέρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilou,ακολουθησε τη συμβουλη του παιδιατρου!!!!!εγω στις ελαχιστες φορες που της εδωσα ρυζαλευρο το εκανα μονο με νερο.συμβουλη παιδιατρου κι αυτη!!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Εγώ της ξεκίνησα ρυζάλευρο βιολογικό που είναι "καθαρό" αλλά ενώ το αυξάναμε σιγά σιγά μου έχει κολλήσει στα 150ml περίπου και με τίποτα δεν θέλει άλλο...Στο μεταξύ πεινάει αλλά το ρυζάλευρο ενώ ξεκινάει να το τρώει πολύ λαίμαργα ξαφνικά μου δείχνει ότι αναγουλιάζει κι οτι είναι έτοιμη να το κάνει εμετό...

Της δίνω μετά γάλα και μου πίνει χαλαρά 100ml που σημαίνει λογικά ότι πειναει...

Είδα ότι υπάρχουν και κρέμες που είναι από 4 μηνών και πάνω με δημητριακά και κεχρί. Πάντα για βιολογικά μιλάω.

Μήπως να της έδινα κάτι από αυτά;

Το κεχρί αλήθεια τι είναι; :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...