Μετάβαση σε περιεχόμενο

Λάθος χειρισμοί στην εξωσωματική


Recommended Posts

Esys δεν είναι όλα θέμα τύχης. Σίγουρα και ο παράγοντας "τύχη" παίζει ρόλο, αλλά δεν είναι ο καθοριστικός παράγοντας.

Ειδικά σε τέτοια θέματα, ακόμα κι αν έχεις το κοκκαλάκι της νυχτερίδας, αν δεν πας στον σωστό επιστήμονα, αν δεν γίνουν οι σωστές κινήσεις και διαδικασίες, αποτέλεσμα δε θα έχεις.

Γι'αυτό άλλαξε "ρότα", μην πας με τις σκέψεις σου στα νερά της "τύχης" γιατί από αυτήν την τρικυμία δεν πρόκειται να βγεις ποτέ!

Το ότι σου έτυχε η "στραβή", αυτό δε σημαίνει ότι όλοι θα σε αντιμετωπίσουν έτσι ή ότι όλες σου οι προσπάθειες θα έχουν τα ίδια αποτελέσματα. Αυτό βάλ'το καλά στο κεφάλι σου γιατί αλλιώς προδιαθέτεις τον εαυτό σου ότι από δω και πέρα θα σου πηγαίνουν όλα στραβά!!

Πρέπει να πιστέψεις πρώτα μέσα σου ότι θα τα καταφέρεις. Και στο'πα και χτες, πρέπει να βρεις σωστούς ανθρώπους κι επιστήμονες για να εμπιστευτείς και να ξεκινήσεις προσπάθεια μαζί τους.

Αν θέλεις, γράψε μας λίγα λόγια για την ιστορία σου, αν έχεις μείνει ποτέ έγκυος, τι πρόβλημα υπάρχει και οδηγηθήκατε στην εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμείς ξεκινήσαμε προσπάθειες από το 2007 οι οποίες απέβησαν άκαρπες για ένα χρόνο. Πήγαμε στη γυναικολόγο μου η οποία μας έβαλε να κάνουμε εξετάσεις. Διαπιστώθηκε πρόβλημα στο σπερμοδιάγραμμα το οποίο σύμφωνα με τις εξετάσεις οφείλεται σε κυρσοκύλη. Ο ανδρολόγος μας συνέστησε να αποφύγουμε την επέμβαση στην κυρσοκύλη και να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Η εξωσωματική πέτυχε με την πρώτη (η κ...φαρδία του αρχάριου)αλλά κανείς δε σκέφτηκε να μου πάρει ιστορικό και να σκεφτεί το ενδεχόμενο θρομοβοφιλίας. Πριν κλείσω τον τρίτο μήνα παλινδρόμησε. Στην ιστολογική φάνηκε ότι θρόμβος έπνιξε το έμβρυο. Μου κάνανε απόξεση το Σεπτέμβριο και φτάσαμε Δεκέμβριο και η περίοδος άφαντη. Το τι primolut nor και cyclacur πήρα δε λέγεται. Η γυναικολόγος με στέλνει πακέτο στον εξωσωματικό όπου αμέσως μου λέει ότι συμφύσεις έχουν κλείσει τον τράχηλο της μήτρας και θέλει υστεροσκόπιση. Αρχές Γενάρη γίνεται η υστεροσκόπιση και τέλος Γενάρη, επιτέλους έρχεται η περίοδος. τέλος Φεβρουαρίου μπαίνω για εξωσωματική. Πήραν 3 ωάρια, γονιμοποιείται το ένα και βρίσκεται διπλό γενετικό υλικό (η εμβρυολόγος είπε ότι αποκλείεται να έβαλε δυο σπερματοζωάρια). Όπως καταλαβαίνεις εμβρυομεταφορά δεν έγινε. Τώρα γίνεται η τρίτη εξωσωματική. Θεραπεία διέγερσης ωοθηκών που ξεκίνησε Δευτέρα και το Σάββατο έκανα την ovitrelle για πρόκληση ωορηξίας. Πήραν ένα ανώριμο ωάριο (ενώ ωρίμαζαν 7). Εμβρυομεταφορά με το μοναδικό ωάριο και χοριακή αρνητική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα από Αμερική!

Έχω παρακολουθήσει τμήματα της συζήτησης και λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία σου... Όμως μην το βάζεις κάτω. Άλλαξε κέντρο και ξεκίνα με καινούργιες δυνάμεις. Σε ποιά πόλη μένεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ.. αυτό που είπες για συμφύσεις.. η φίλη μου έχει να δει περίοδο από το Νοέμβριο.. μετά την τελευταία εμβρυομεταφορά-εξωμήτριο. Λες να'ναι κάτι παρόμοιο;;; Πως μπορεί να το δει; Φαίνεται πχ στον υπέρηχο;;

Το "ωραίο" είναι ότι έχει ήδη κάνει στο παρελθόν υστεροσκόπηση ως εξέταση για να δουν μήπως έχει κάποιο πρόβλημα στη μήτρα...

Αυτό με το ενδεχόμενο θρομβοφιλίας ή παρεμφερών προβλημάτων δεν το κοιτάει κανείς εκ των προτέρων!! Και δε μπορώ να καταλάβω το γιατί, αφού ουσιαστικά τι είναι;; Εξετάσεις αίματος είναι!!

Κι εγώ δυο παιδιά έχω χάσει εξαιτίας ενός τέτοιου προβλήματος.. Μετά με έστειλαν για τις εξετάσεις και διαπιστώθηκε και τώρα κάνω αντιπηκτική αγωγή με ενέσεις.

Καλημέρα Μαρικάκι! Που είσαι στην Αμερική;; Πως είναι τα πράγματα εκεί στον τομέα της εξωσωματικής;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Crazy :) Βρίσκομαι 1,5 ώρα δυτικά της Βοστώνης, στο Σπρίνγκφιλντ.

Οι γιατροί εδώ είναι κάπως απρόσωποι και ψυχροί. Σε βλέπουν ως ένα ακόμα νούμερο στον πίνακα των στατιστικών.

Επειδή είμαι 43, σχεδόν 44 και έχω κάνει μια παλινδρόμιση και μια βιοχημική, δεν μου δίνουν ελπίδες. Έχω αλλάξει 3 γιατρούς μέχρι τώρα. Ο τελευταίος μου είπε ότι μπορεί να ξεκινήσει εξωσωματική και εφόσον δώσω 7 ωάρια θα την προχωρήσει, εάν δώσω 3, τότε θα κάνει σπερματέγχυση.

Το κόστος της εξωσωματικής 10-15.000 δολάρια. Ποσοστό επιτυχίας στην ηλικία μου, λιγότερο του 10%... Μόλις διάβασα την διαδικασία και την φαρμακευτική αγωγή, μου κόπηκαν τα πόδια... Φοβήθηκα να ρισκάρω οποιαδήποτε παρενέργεια στην ηλικία μου και επίσης, αισθάνθηκα ώς ένα πειραματόζωο. ΄Οταν βγήκα απο το γραφείο του γιατρού, είπα στον άντρα μου ότι η αίσθησή μου από την συνάντηση ήταν "πετάει ο γάιδαρος, πετάαααααειειειει". Δηλ. θέλετε εξωσωματική, έ, αφού οι εξετάσεις είναι καλές, να σας κάνουμε μία, να σας φύγει το μαράζι....

Έπίσης, δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη. Σε επιβλέπουν 8 εβδομάδες και μετά αναλαμβάνει ο προσωπικός σου γυναικολόγος. Εγώ είχα πολύ κακή εμπειρία από τον προσωπικό μου γιατρό και τον άλλαξα. Ο άνθρωπος ήταν αδιάφορος και άσχετος. Να φανταστείς ότι έβαλε να ακούσει την καρδιά του εμβρύου και όταν δεν άκουσε τίποτα, δεν ανησύχησε!!!! Με έστειλε για υπέρηχο μετά από 2 εβδομάδες και το έμβρυο ήταν ήδη νεκρό!!!! Άσχετοι οι άνθρωποι...

Όσο για την θρομβοφιλία, αρνούνται να το ελέγξουν. Θεωρούν ότι δεν υπάρχει λόγος...

Επίσης, ξέχασα να αναφέρω, ότι όταν μου έκαναν τις διάφορες εξετάσεις για να δούν εάν μπορώ να προχωρήσω σε εξωσωματική, επεκράτησε μεγάλη ασυνεννοησία με τα γραφεία τους. Ξέχασαν να μου κάνουν τις μισές εξετάσεις αίματος και δεν μου έκλεισαν ραντεβού για τον πιο σημαντικό υπέρηχο, που θα έδειχνε πόσα ωάρια ωρίμαζαν στις ωοθήκες μου κατά τη διάρκεια του clomid challenge (σου δίνουν 10 χάπια clomiphene citrate, από την 5-9 ημέρα του κύκλου, για να δουν σε τι κατάσταση βρίσκεται ο οργανισμός). Όπως μου έγραψε ένας Έλληνας γιατρός, αυτός ο υπέρηχος ήταν η πιο σημαντική εξέταση για να δούν την κατάσταση των ωοθηκών μου και δεν την έκαναν....

Πως να προχωρήσω σε εξωσωματική με τέτοια δεδομένα... Είπαμε να φυλάξουμε τα λεφτά μας για εξωσωματική στην Ελλάδα, με δανεικό ωάριο, που έχει 50-70% επιτυχία.

Εν τω μεταξύ, θα κάνω μερικούς κύκλους σπερματεγχύσεων με φάρμακα, μήπως και κάτι γίνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσι μου, τι να πρωτοσχολιάσω σ'αυτά που γράφεις;;;

Έχω πέσει από τα σύννεφα... Και πανάκριβα και τέτοια αντιμετώπιση...

Για τις εξετάσεις θρομβοφιλίας "δεν υπάρχει λόγος";;;...

Που να σου πω δηλαδή και για καρυότυπο...

Άσε που οι εξετάσεις αυτές θα'ναι ακόμα πιο ακριβές εκεί.

Κάνε ένα ταξίδι στην Αθήνα... και πιο φτηνά θα σας έρθει και περισσότερες πιθανότητες μπορεί να έχετε... και αν η ωορρηξία σου είναι καλή (εννοώ αν τα ωάρια είναι ποιοτικά), γιατί να πάτε σε δανεικό ωάριο;;..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θέμα είναι ότι σε αυτή την ηλικία τα ωάρια, συνήθως, δεν είναι ποιοτικά :(:(:(

Και γι'αυτό σκέφτομαι να στραφώ σε δανεικό ωάριο. Με τρώει, όμως, πολύ... Θα ήθελα να κάνω ένα δικό μου παιδί. Η απόφαση είναι πολύ δύσκολη, αλλά τουλάχιστον θα είναι βιολογικό παιδί του αντρός μου, από το να υιοθετήσουμε ένα ξένο παιδάκι. Είναι και το οικονομικό στη μέση... Δεν έχουμε καμιά τράπεζα από πίσω να γεννάει λεφτά... Πρέπει να τα "επενδύσουμε" σωστά, γιατί σε λίγο κλείνω τα 44... Δεν με παίρνει για πολλές αποτυχίες. Δεν θέλω να γεννάω μετά τα 45. Είμαι ήδη πολύ μεγάλη για μητέρα και δεν είναι σωστό και για το παιδί...

Τα μικρά ποσοστά επιτυχίας μου τα έγραψαν και 2 Ελληνες μεγαλο-γιατροί. Βέβαια κάθε οργανισμός διαφέρει και γι' αυτό, η αλήθεια είναι ότι με τρώει να δοκιμάσω μια εξωσωματική με δικά μου. Ο άντρας μου είναι αντίθετος, γιατί δεν θέλει να υποστώ όλη αυτή τη διαδικασία και να διακινδυνέψω την υγεία μου, πριν από την προσπάθεια με το δανεικό.

Μεγάλα διλήμματα γλυκιά μου crazy... Εύχομαι ποτέ καμιά σας να μην βρεθεί στη θέση μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως πολλά τα διλήμματα...

Από το "συνήθως" μέχρι το τι συμβαίνει στην κάθε περίπτωση υπάρχουν πολλά στάδια! Καταρχήν θα έλεγα να διερευνήσεις άμεσα αυτό το κομμάτι, δηλαδή κατά πόσο τα ωάρια που κάνεις είναι ποιοτικά. Γιατί αν είναι ποιοτικά, θέλεις να το ξέρεις!! Αν δεν είναι, τότε προχωράς κατευθείαν με δανεικά, για να μη χάνεις χρόνο.

Πάντως, έχω γνωστή που άργησε να τεκνοποιήσει γιατί από νεαρή ηλικία τα ωάριά της δεν ωρίμαζαν σωστά αλλά δεν το ήξερε! Απλώς για χρόνια δεν κατάφερνε να μείνει έγκυος. Τελικά, αφού το ψάξανε κλπ, σε ηλικία άνω των 40 και με δικά της ωάρια (προφανώς με αγωγές και άλλες διαδικασίες ενίσχυσαν την παραγωγή) έκανε το πρώτο της παιδί με εξωσωματική και κάποια χρόνια μετά, τουλάχιστον 45+, έκανε άλλα 2, δίδυμα!

Έχει μια λογική το σκεπτικό του άντρα σου... αλλά νομίζω πιο κατάλληλος να σας λύσει αυτές τις απορίες (κατά πόσο μια πρώτη προσπάθεια με δικά σου θα'ναι εις βάρος μιας επόμενης με δανεικό) θα'ναι ένας εξειδικευμένος γιατρός. Το έχετε ήδη ρωτήσει αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ σωστά όλα αυτά που μου λες.

Δεν γνωρίζω πόσο ποιοτικά είναι τα ωάριά μου, γιατί Έλληνες και Αμερικάνοι θεωρούν ότι δεν είναι. Εάν προχωρήσουμε σε εξωσωματική, τότε θα δουν εάν μπορούν ή όχι να γονιμοποιηθούν. Βέβαια, δεν βρίσκεται εκεί το πρόβλημά μου, γιατί σε λιγότερο από ένα χρόνο, έμεινα 2 φορές έγκυος. Απλά, το γεγονός ότι η πρώτη εγκυμοσύνη παλινδρόμισε και η δεύτερη ήταν βιοχημική, σύμφωνα με τους γιατρούς, είναι ενδεικτικό της φθίνουσας πορείας των ωαρίων. Βέβαια, παραδέχονται ότι μπορεί ο κύκλος μου κάποια στιγμή να δώσει ένα καλό ωάριο, αλλά παίζεις με πιθανότητες.

Επίσης, μου είπαν ότι εάν κάνουμε εξωσωματική, δεν μπορούν να κρατήσουν τα ωάρια πάνω από 3 ημέρες στο εργαστήριο, ούτε να τα γονιμοποιήσουν τεχνικά, ούτε να ελέγξουν το DNA του γονιμοποιημένου ωαρίου, γιατί δεν θα αντέξουν αυτή την ταλαιπωρία. Οπότε, καταλαβαίνεις ότι ακόμα και να μου φυτέψουνε κάποια γονιμοποιημένα ωάρια, δεν θα γνωρίζουμε εάν έχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες, ή εάν πολλαπλασιάζονται με λάθος τρόπο... ΄Οπως καταλαβαίνεις είναι πολύ δύσκολο να προχωρήσεις με τέτοιες προδιαγραφές...

Εξάλλου το θέμα είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τους Αμερικάνους και θα κοστίσει πολύ ακριβά. Δεν μπορώ και να συνεννοηθώ μαζί τους, γιατί έχουν άλλη αντιμετώπιση. Στην Ελλάδα θα μπορούσα να το επιχειρήσω για μία φορά, αλλά πρέπει να γίνει το συντομότερο δυνατόν γιατί ο χρόνος είναι εις βάρος μου.

Τι να σου πω! Θα επισκεφθώ έναν άλλο ειδικό στις 17 του μήνα και έχω πολλές ερωτήσεις να του κάνω. Εάν ανταποκρίνονται οι ωοθήκες μου στη θεραπεία των σπερματεγχύσεων και δίνουν ωάρια κανονικών διαστάσεων, μπορεί να αποφασίσω να πάω στην Ελλάδα για μια προσπάθεια.

Θα δούμε... Πρέπει να πείσω και τον άντρα μου...

Εσύ γνωρίζεις κάποια εξέταση, εκτός απο τον υπέρηχο, που δείχνει την ποιότητα των ωαρίων;;;;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marikaki27 τη δική σου ιστορία την είχα διαβάσει πριν από καιρό στο φόρουμ (νομίζω στο mammyland ή στο parents). Μου είχε κάνει εντύπωση η αντιμετώπιση του γιατρού σου που επέμεινε να προχωρήσεις με δανεικά ωάρια λόγω της ηλικίας σου, ενώ έχεις μείνει 2 φορές μόνη σου έγκυος. Καλή μου, εγώ ξέρω ότι γυναίκα που μένει έγκυος μπορεί να φέρει στον κόσμο δικό της μωράκι. Δεν πρέπει να απογοητεύεσαι αλλά να το ψάξεις περισσότερο. Γιατί δηλαδή η αιτία να βρίσκεται στο ωάριο και όχι σε κάποιο πρόβλημα θρομβοφιλίας, ας πούμε. Στην Αθήνα υπάρχει μια παθοανατόμος. Έχει την τρέλα της και τις θεωρίες της. Εγώ δε λέω να πας για να ακολουθήσεις τις θεωρίες της, ούτε κι εγώ τις εμπιστεύομαι. Αλλά θα σε ξεσκονίσει στις εξετάσεις. Εκείνη μου έδωσε το πιο πλήρες πακέτο εξετάσεων και είδαμε ποιο είναι το πρόβλημα. Τώρα εκείνη υποστηρίζει τη θεωρία των natural killers τα οποία θεωρεί επικίνδυνα ακόμη και αν είναι σε φυσιολογικές τιμές στο αίμα. Πάντως είναι ένας πρώτος άνθρωπος που θα μπορούσες να απευθυνθείς. Μην αφήνεις το χρόνο να φεύγει. Με τα 15.000 δολάρια νομίζω ότι θα έχεις την ευκαιρία όχι μόνο να πληρώσεις το κόστος εξωσωματικής και διαφόρων εξετάσεων αλλά και να κάνεις 15θήμερες διακοπές στην Ελλάδα. Γνώμη μου είναι μην το αφήνεις. Εδώ ακούς και γυναίκες 50 χρονών να πετυχαίνουν να μείνουν έγκυες.

Crazy οι συμφύσεις φαίνονται καθαρά στην υστεροσκόπιση, ούτε ο υπέρχηχος δείχνει κάτι ούτε με γυναικολογική εξέταση φαίνεται το πρόβλημα. Η φίλη σου θα πρέπει να πάει να δει να κάνει ωορρηξία και αν παχαίνει το ενδομήτριο. Αν δεν κάνει ωορηξία σημαίνει ότι θα πρέπει να το κοιτάξει διαφορετικά, αν κάνει όμως ωορρηξία, τότε οι συμφύσεις μπορεί να είναι μια αιτία που δε βλέπει περίοδο. Πρέπει να το ψάξει εκτενέστερα

Τώρα όσον αφορά στην θρομβοφιλία, οι εξετάσεις είναι κάπως ακριβές και δεν καλύπτονται από τα ταμεία (περίπου 1500 Ευρώ στο ΙΑΣΩ), γι'αυτό και δεν τις κανουν. Αλλά πιστεύω ότι ο γιατρός θα έπρεπε να το προτείνει πάντα και να αφήνει την απόφαση στο ζευγάρι να θα πάρουν το ρίσκο να μην κάνουν την εξέταση αυτή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ esys για την πληροφορία :)

Εάν θέλεις στείλε μου με μήνυμα όνομα, διεύθυνση και τηλέφωνο της γιατρού και θα την επισκεφθώ οπωσδήποτε.

Θα σου στείλω pm με πληροφορίες για ένα-δύο γιατρούς, μόνο που είναι στην Αθήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marikaki29 τη δεύτερη μέρα του κύκλου σου αν κάνεις εξετάσεις της FSH, LH και ΑΜΗ θα σου δώσουν την εικόνα των ωοθηκών σου. Συνήθως υψηλή FSH και χαμηλή AMH είναι αρνητικό στοιχείο. Αλλά λαμβανομένου υπόψη ότι η FSH κάθε μήνα μπορεί να δώσει και διαφορετικές τιμές, μπορείς να περιμένεις τον επόμενο κύκλο που θα είναι καλύτερη η FSH σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Esys συμφωνώ μαζί σου!!! Θα'πρεπε να προτείνει ο γιατρός κι από κει και πέρα ν'αποφασίζει το ζευγάρι. Όχι να μας έχουν στο σκοτάδι...

Κι επίσης, συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις για τη Μαρίκα!!

Μαρικάκι, δεν ξερω αν υπάρχει άλλος τρόπος. Κατά καιρούς έχω διαβάσει διάφορα για κάποιες νέες μεθόδους διαγνωσης κλπ, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχουν φύγει από τα εργαστήρια κι έχουν περάσει στη χρήση.

Όσον αφορά την παλίνδρομη και τη βιοχημική: ξέροντας αυτά που ξέρω πλέον λόγω ιστορικού, εγώ θα πήγαινα να κάνω εξέταση καρυότυπου και εξετάσεις για θρομβοφιλία, ανοσοποιητικό κλπ.

Το δικό μου πρόβλημα για παράδειγμα είναι ένα αυτοάνοσο νόσημα (δηλαδή πρόβλημα από το ανοσοποιητικό) που όμως προκαλεί θρομβώσεις στο αίμα (δηλαδή και θέμα πηκτικότητας!). Το πρώτο θέμα που έγραψα εδώ στο μαμι ήταν γι'αυτό: http://www.mammyland.com/index.php?opti ... 5&id=49400

Για τον καρυότυπο έγραφα σε προηγούμενες σελίδες εδώ, στο ίδιο θέμα.

Κι εδώ: http://www.mammyland.com/index.php?opti ... &id=124922

Και μετά σου λένε... "δεν υπάρχει λόγος"....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marikaki29 θα σου στείλω με πμ το τηλέφωνό της αργότερα μέσα στην ημέρα γιατί τώρα είμαι στη δουλειά και δεν το έχω μαζί μου. Η γιατρός λέγεται Χριστίνα Τζανάτου και είναι στο ΙΑΣΩ.

crazy ποιες είναι αυτές οι μεθοδοι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάτι ακόμα Esys... Είδα που είπες για το πακέτο εξετάσεων της θρομβοφιλίας. Όντως πολλά λεφτά..

Εγώ έκανα το πακέτο εξετάσεων για καθ' έξιν αποβολές, τρεις μήνες μετά τη δεύτερη παλίνδρομη (τόσο χρόνο είχε πει ο γιατρός να περιμένω). Αυτές είναι 19 εξετάσεις και καλύπτουν και ανοσοποιητικό και πηκτικότητα και κόστισαν το 2008 485 ευρώ.

Φαντάζομαι πως ανάλογα τα ευρήματα, μετά σου λένε να κάνεις πιο αναλυτικές. Στη δική μου περίπτωση φάνηκε ότι το πρόβλημα ξεκινάει από το ανοσοποιητικό και δεν είναι θέμα καθ'εαυτού θρομβοφιλίας, γι'αυτό και δε χρειάστηκε να κάνω τις πιο αναλυτικές για θρομβοφιλία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω ρε κορίτσια! Δεν βγάζεις άκρη με τους Αμερικάνους. Είναι κολλημένοι στις απόψεις τους και νομίζω ότι με θεωρούν ξοφλημένη (lost cause). Ίσως γι'αυτό δεν το ψάχνουν και πολύ. Είναι και το θέμα των ασφαλειών, που κάνουν κουμάντο, και ό,τι εξετάσεις γίνουν πρέπει να εγκριθούν από την ασφάλεια, αλλιώς σου κοστίζει ο κούκος αηδόνι...

Μόνο FSH (10.2/10.4) και estradiol (105) κάνανε, ΑΜΗ και LH δεν κοίταξαν καθόλου :angry:

Φαντάζομαι ότι μετά από 4 μήνες τραβολογήματα με τους "ειδικούς", βρισκόμαστε ακόμα σε βαθύ σκοτάδι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα το μικρό πακέτο εξετάσεων πήγαινε να μου δώσει η Τζανάτου αλλά μετά από αυτό που είχα περάσει από μόνη μου ζήτησα να μου δώσει το μεγάλο πακέτο ώστε να σιγουρευτώ για περισσότερα πράγματα. Και να σου πω. Αν τις είχα κάνει τις εξετάσεις αυτές πριν την παλίνδρομη τα 1500 ευρώ δε θα ήταν τίποτε μπροστά στο κόστος της απόξεσης+υστεροσκόπιση+2 αποτυχημένες εξωσωματικές που μου έχουν στοιχήσει ο κούκος αηδόνι μέχρι σήμερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marikaki FSH σου είναι καλύτερη από τη δική μου. Μακάρι να είχα κι εγώ 10,2. Εγώ είχα όλες τις φορές από 11 έως 16. Μην απογοητεύεσαι και βάλε μπρος άμεσα να προχωρήσεις για εξωσωματική με δικά σου ωάρια και άσε τους αμερικάνουν να λένε τις ιστορίες τους. Μάλλον το έχουν κάνει εμπόριο ωαρίων και αυτό θέλουν να προωθήσουν και σου το πασάρουν με κάλυψη την ηλικία σου. Στο κέντρο εξωσωματικής που ήμουν, μου είχαν πει ότι έχουν κάνει εξωσωματική με FSH 25. Μην το συζητάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

FSH είχα κι εγώ αυξημένη πριν 3 χρόνια. Είχα πάει στο γιατρό και διαπιστώσαμε ότι δεν είχα κάνει ωορρηξία και μ' έστειλε για εξέταση. Είχα 20+!! Δύο μήνες μετά και χωρίς καμία θεραπεία, η FSH έπεσε στο 9-10, κάπου εκεί. Από τότε και μετά έμεινα 3 φορές έγκυος.

Για τις μεθόδους που έλεγα πριν δεν ξέρω πολλά, απλώς κατά καιρούς έχω διαβάσει άρθρα σχετικά με τίτλους όπως "Νέα μέθοδος για προσδιορισμό της γυναικείας γονιμότητας" κλπ.

Esys, τώρα διάβαζα ένα σχετικό με τη Τζανάτου στο parents και είδα ότι έγραφες κι εσύ. Αλλά δεν έγραφαν ιδιαίτερα κολακευτικά λόγια.. :dry:

Tι ειδικότητα έχει η Τζανάτου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, εγώ δε συμφωνώ καθόλου με τις θεωρίες της σχετικά με τα natural killers (ΝΚ). Πρόκειται για μια θεωρία που ανέπτυξαν οι άγγλοι πριν από πολλά χρόνια (όπου σπούδαζε κι εκείνη στην αγγλία). Σήμερα ακόμη κι οι άγγλοι την έχουν απορρίψει αυτή τη θεωρία αλλά η Τζανάτου επιμένει. Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις της. Αλίμονο. Απλά εγώ με ΝΚ 7,5 (και ΦΤ 3,5-12,5) δε θα έκανα ποτέ τις θεραπείες που μου πρότεινε. Εγώ εκνευρίστηκα όταν επέμεινε να κάνω τη θεραπεία αυτή παρόλο που στη δεύτερη εξεταση είχα ΝΚ 4,5. Αλλά στις εξετάσεις που μου έδωσε με ξεσκόνισε. Αυτό το αναγνωρίζω. Γι'αυτό λέω να την επισκευτεί και το marikaki για να της δώσει τη σειρά των εξετάσεων που πρέπει να κάνει. Αλλά για το θέμα των NK να μην ενδώσει άμεσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όσον αφορά στην FSH που αναφέρεις, δε μπορούσα να φανταστώ ότι μπορεί να ανέβει τόσο ψηλά και να πέσει τόσο κάτω. Νόμιζα ότι οι τιμές θα κυμαίνονταν γύρω στις 5 μονάδες το ανώτερο. Αληθεια crazy πόσον ετών είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, με βάλατε στα αναμμένα κάρβουνα :dry::dry::dry:

Έχω κάνει μια λίστα με ερωτήσεις για τον καινούργιο γιατρό. Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου δίνετε. Άντε μη μου τη δώσει και κατέβω στην Ελλάδα συντομότερα από ότι προγραμμάτιζα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marikaki μόλις τώρα είδα το πμ σου και σε ευχαριστώ. Αργότερα που θα σου στείλω τα στοιχεία της Τζανάτου θα σου απαντήσω και σε αυτά που μου έγραψες. Πάντως ένα πράγμα να ξέρεις, στην Ελλάδα υπάρχει το ρητό "το γοργόν και χάρην έχει". Γνώμη μου είναι να βάλεις κάτω τον άντρα σου και να συζητήσετε. Να δεις αν κάποιες εξετάσεις μπορείς να τις κάνεις μέσω της ασφάλειάς σου στην Αμερική ώστε να μην κάνεις εδώ περιττά έξοδα. Θα σου στείλω αν θες τις εξετάσεις που μου έδωσαν εμένα ως έλεγχο του ζευγαριού πριν την εξωσωματική και τις ειδικές εξετάσεις που έκανα εγώ στη συνέχεια. Δεν είναι κακό να είσαι προετοιμασμένη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κλείνω τα 37 το Νοέμβριο.

Κοίταξε να δεις.. είναι και θέμα του πως αντιμετωπίζουν τα διάφορα θέματα οι γιατροί. Γιατί βλέπεις ακόμα και γιατροί της ίδιας ειδικότητας (και κορυφαία ονόματα στο χώρο), τα αντιμετωπίζουν εντελώς διαφορετικά! Και γιατί το λέω;

Μετά την παλίνδρομη και τις εξετάσεις που έκανα στο ιασω, διαπιστώθηκε ότι έχω το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο (αυτοάνοσο που προκαλεί θρομβώσεις).

Όταν λοιπόν έμεινα ξανά έγκυος το Μάρτιο, την επόμενη μέρα από τη θετική χοριακή πήγα στην κα Μελισσάρη (αιματολόγος) η οποία είναι διευθύντρια του αιματολογικού στο Ωνάσειο. Μου την σύστησε συγγενής με πρόβλημα θρομβοφιλίας - δεν πήγα τυχαία. Εκεί λοιπόν μ' έβαλε κι έκανα ένα κατεβατό από εξετάσεις (1000 ευρώ). Κι αφού βγήκαν τα πρώτα αποτελέσματα, στα οποία δε φαινόταν ιδιαίτερο πρόβλημα πηκτικότητας, με ξεκίνησε με πολύ συντηρητική αγωγή, μόνο μισή ένεση την ημέρα, τίποτε άλλο.

Ο δικός μου γιατρός επέμενε να πάω στην κα Φοίφα (αιματολόγος του ιασω).

Τελικά, έκλεισα ραντεβού και σ'αυτήν και πήγα. Μαζί με ότι εξετάσεις είχα κάνει τα τελευταία 5+ χρόνια (ακόμα και απλές γενικές αίματος) συν τις πρόσφατες φυσικά. Όταν τα είδε όλα, "τράβαγε τα μαλλιά της" για τη μισή ένεση την ημέρα και με ξεκίνησε με 2 ενέσεις, πρωί-βράδυ, συν μικρή δόση κορτιζόνης (ένα χαπάκι κάθε μέρα) για ανοσοκαταστολή, αφού το πρόβλημά μου ξεκινάει από το ανοσοποιητικό! Ακόμα και από τις πολύ παλιές εξετάσεις μου είχε ενδείξεις ότι κάτι τρέχει με το ανοσοποιητικό!! Δε με έβαλε να κάνω ξανά εξετάσεις (θα μπορούσε να πιπιλίσει την καραμέλα "θέλω να τα κάνεις στα δικά μας εργαστήρια", αλλά δεν το έκανε).

Η ουσία είναι ποια;; Η μια γιατρός είδε το θέμα καθαρά από αιματολογική άποψη, ενώ η άλλη το είδε πιο σφαιρικά, συνδυασμό αιματολογικής και ανοσολογικής πλευράς. Η μια είναι σε νοσοκομείο κυρίως καρδιολογικού αντικειμενου, η άλλη σε μαιευτήριο, άρα η πλειοψηφία των περιστατικών της έχουν να κάνουν με κύηση και άρα λογικά έχει μεγαλύτερη εμπειρία στο συγκεκριμένο κομμάτι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...