Μετάβαση σε περιεχόμενο

Λάθος χειρισμοί στην εξωσωματική


Recommended Posts

Γειά σας Κορίτσια!

esys πολύ λυπάμαι για την ταλαιπωρία στην οποία υποβλήθηκες. Ξεκινάω και εγώ τη διαδικασία σε ένα δίμηνο και ακόμα δεν έχω καταλήξει που. είμαι από Κρήτη αλλά μάλλον θα ανέβω Αθήνα. esys θα μπορούσε να με ενημερώσεις με πμ για ποιό κέντρο μιλάς και πιο είναι αυτό που έχεις υπόψη σου; Θα εκτιμούσε και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία από κοπέλες που έχουν μπει στη διαδικασία.

pax μοιράζομια τις αγωνίες σου γιατί τις ζω και εγώ. Ούτε ξέρω πως θα καταφέρω να λείψω τόσο καιρό από τη δουλειά. Αλλά μάλλον αυτό πρέπει να είναι η τελευταία μου έγνοια.

Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα από τα βάθη της ψυχής μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

vagman έγραψε:

esys εχεις πμμμμμ!!!!!

να σας κανω και μια ερωτηση; μια κοπελα που γνωρισαμε, επιδη δεν προλαβαινε, λογω άδειας απο τη δουλεια της, να ανοιξει το κεντρο ο γιατρος μου, ενω της αρεσε σαν ανθρωπος, πηγε σε ενα αλλο καντρο και εκανε εξωσωματικη. της βγηκε βιοχημικη, οποτε τζηφος. τα πηρε στο κρανιο με αυτους για πολλους λογους που εμαθε μετεπειτα. στις εξετασεις αιματος που την κανανε πριν την ωοληψια, την προτελευταια φορα ανεβασε οιστραδιολη καπου 700 και πριν την ωοληψια 1400. διαβσε μετα στο ιντερνετ οτι κοπελες που ανεβασαν οιστραδιολη, οι γιατροι σταματησαν τη διαδικασια γιατι θα ηταν αποτυχιμενη. ξερετε κατι γι'αυτο;;;

ασε που ενω ηξεραν μετα την πρωτη χωριακη οτι παει για βιοχημικη, της εδωσαν ψευτικες ελπιδες και 2 24ωρα ζουσε με αυτες.... πολυ φασον της φανηκε η ολη φαση εκει. ελπιζω την επομενη να ειναι η τυχερη της οπου και να την κανει...

καλησπέρα

απ'ότι ξέρω πρίν την ωοληψία πρέπει να υπολογίζει 200 μονάδες για κάθε ωάριο. Αν είχε γύρω στα 8 ωάρια η τιμή ήταν φυσιολογική.

Όσο για τις ψεύτικες ελπίδες, δεν μπορεί να ξέρει κανείς μετά βεβαιότητας την κατάληξη. Ξέρω κοπέλα που ξεκίνησε με χοριακή 35 και τελικά έφτασε μέχρι τη γέννα. Υπάρχουν τιμές που είναι "ήξης αφίξης".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KARKINAKI έγραψε:

e$y$,

καταλαβα για ποιο κεντρο ειναι ςτη θε$νικη! να πας!!

εχει πολυ καλη εμβρυολογο και πανω απο ολα ΑΝΘΡΩΠΟ!!!!!και ο γυναικολογος ακου$α οτι ειναι πολυ καλος... ;)

Όπως είπα αν έχω σίγουρα αποτελέσματα θέλω να πάω κι ας πρέπει να κάνω ολόκληρο ταξίδι. Να πω την αλήθεια, αν γνώριζα πριν δυο μήνες που επισκέφθηκα τη Θεσσαλονίκη την ύπαρξη του κέντρου θα έκλεινα ραντεβού. Με τη δουλειά μου δεν είναι εύκολο να μετακινηθώ Θεσσαλονίκη για μεγάλο χρονικό διάστημα. Πάντως μου έδωσαν τα τηλέφωνα των γιατρών και κάποια στιγμή θα επικοινωνήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vagman έγραψε:

esys εχεις πμμμμμ!!!!!

να σας κανω και μια ερωτηση; μια κοπελα που γνωρισαμε, επιδη δεν προλαβαινε, λογω άδειας απο τη δουλεια της, να ανοιξει το κεντρο ο γιατρος μου, ενω της αρεσε σαν ανθρωπος, πηγε σε ενα αλλο καντρο και εκανε εξωσωματικη. της βγηκε βιοχημικη, οποτε τζηφος. τα πηρε στο κρανιο με αυτους για πολλους λογους που εμαθε μετεπειτα. στις εξετασεις αιματος που την κανανε πριν την ωοληψια, την προτελευταια φορα ανεβασε οιστραδιολη καπου 700 και πριν την ωοληψια 1400. διαβσε μετα στο ιντερνετ οτι κοπελες που ανεβασαν οιστραδιολη, οι γιατροι σταματησαν τη διαδικασια γιατι θα ηταν αποτυχιμενη. ξερετε κατι γι'αυτο;;;

ασε που ενω ηξεραν μετα την πρωτη χωριακη οτι παει για βιοχημικη, της εδωσαν ψευτικες ελπιδες και 2 24ωρα ζουσε με αυτες.... πολυ φασον της φανηκε η ολη φαση εκει. ελπιζω την επομενη να ειναι η τυχερη της οπου και να την κανει...

θα συμφωνήσω με την κοπέλα που αναφερθηκε προηγουμένως σ'αυτό το θέμα.

Η εξωσωματική ειναι μια δυσκολη διαδικασία- και υπόψιν ότι για τους γιατρούς ενας 'νέος 'οργανισμός' είναι αγνωστος και για τους ιδιους μέχρι να τον γνωρίσουν. το λεω αυτο γιατι δεν ειναι περισσοτερες οι φορες που θα επιτυχει με την μια η 1η εξωσωματικη. υπάρχουν απειροι παράγοντες- πρωτα απ'όλα το πως αντιδρά ο οργανισμος στα φάρμακα- τα οποια και προσαρμοζει ο γιατρος αναλόγα.

τα λέω επειδη εχω κανει 2μιση (την μια την διέκοψα λογω ανταποκρισης) εξωσωματικες. πιστεψε με δεν πηρα τα ιδια φαρμακα ουτε τις ιδιες μοναδες σε καμια απο τις 3.

καλό ειναι ο γιατρος που θα επιλεξει η κοπέλα να ειναι έμπειρος παντως- γιατι πιο ευκολα θα μπορει να μαντεψει το πως θα εξελιχθει μια κατασταση- και παλι μεχρι ενα σημειο.

επίσης, οσον αφορα το οτι δεν την προιδεασαν για την εξελιξη, μα πως θα το έκαναν αυτό? αφου είχε χοριακή ανεβασμένη? σαυτό το σημειο μονο η συγκεκριμένη ορμόνη αποδεικνύει εγκυμοσυνη. το αν θα προχωρησει ή όχι....ο θεός κορίτσια να βάζει το χέρι του!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koukida Συμφωνώ σε όλα αυτά που λες. Όμως κάποια πράγματα περιμένεις να τα γνωρίζουν. Υποτίθεται ότι με αυτό ασχολούνται, υποτίθεται ότι κάνουν έρευνες και υποτίθεται και δημοσιεύσεις σε ιατρικά περιοδικά και επιστημονικά συνέδρια. Βλέπεις ότι μας μεταχειρίζονται σα να μη γνωρίζουν βασικά πράγματα όπως στη δική μου περίπτωση πότε είναι ώριμο ένα ωάριο αλλά παρόλα αυτά τα 3.000 χιλιάρικα τα πήραν χωρίς να τα αξίζουν. Εγώ να σου πω την αλήθεια, θα έλεγα χαλάλι στα χρήματα αν κάνανε σωστή δουλειά. Τώρα με πονάει και με τσούζει εξ ίσου. Δεν τα βρήκα τα χρήματα στο δρόμο και ούτε έχω μια βρύση που κατεβάζει Ευρώ για να έχω σίγουρη πηγή και απόθεμα. Επίσης με τα τόσα φάρμακα που παίρνω για κάθε εξωσωματική επιβαρύνω τον οργανισμό μου με ορμόνες που δε νομίζω να τις θεωρεί κανείς αθώες. Λυπάμαι αλλά έχω απαιτήσεις από τους γιατρούς. Έχω απαίτηση να με βλέπει ως άνθρωπο, έχω απαίτηση να με προσέξει όπως θα πρόσεχε τη μάνα του ή τη γυναίκα του, έχω απαίτηση να έχει συνεχή και σωστή κατάρτιση, έχω απαίτηση να ειναι υπεύθυνος, έχω απαίτηση να λέει συγνώμη στο λάθος του.

Εσύ σε ποιο κέντρο έκανες τις εξωσωματικές σου (στείλε μου πμ αν θες); υπάρχει συγκεκριμένος παράγοντας υπογονιμότητας; Έχεις σιγουρευτεί ότι καμία από τις 3 φορές δεν ήταν λάθος δικό τους; Ποια φάρμακα πήρες και ποιά ήταν η αντίδραση του οργνανισμού σου σε κάθε ένα από αυτά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Esys σε ακούω πικραμένη και θα έχεις το δίκιο σου- συμφωνώ ότι έτσι όπως τα λες θα πρέπει να είναι οι γιατροί- είναι και που θα πέσεις.

εγω πήγα όλες τις φορές σε ΠΑνεπιστημιακο νοσοκομείο της Βορειας Ελλαδας. Πετυχημενες ήταν και οι 2 εξωσωματικές. τωρα ειμαι έγκυος στην 8η βδομαδα, και η 1η ηταν παλίνδρομη. δεν εχω παράπονο απ'τον γιατρό. η άλλη που διακόπηκε στη μεση (η 2η προσπάθεια ουσιαστικα σταματησε λογω κύστεων).

απλά εχω κατι θεματακια (πολλά δλδ..) και εκανα εξετασεις μετα απο συμβουλη του γιατρου μου και μου βγήκαν πραγματα που παλευω να προλάβω.

εδω ομως δεν εμπλέκεται ο παραγοντας-χρημα, και ισως όπως λες κα ισυ να παίζει και αυτό ρόλο.

παντως esys αν δεν εισαι ικανοποιημενη καλό δεν θα ηταν να αλλάξεις γιατρό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκίδα σου εύχομαι καλή και τελειόμηνη να είναι η εγκυμοσύνη σου και να φέρεις στον κόσμο ένα γερό μωράκι.

Εγώ ειμαι πικραμένη καθόσον θεωρώ τις δύο στις τρεις προσπάθειες λάθος των γιατρών ή εμβρυολόγων του κέντρου. Κι αν θέλω να είμαι επιεικής μαζί τους, σίγουρα την τελευταία.

Τώρα ψάχνω να αλλάξω γιατρό. Όπου όμως και να δω ή να διαβάσω πάντα θα βρω θετικά και αρνητικά για κάποιους γιατρούς και είμαι σε δίλημμα. Νιώθω ότι και τα χρονικά περιθώρια στενεύουν και ότι δε μπορώ να φορτώνομαι με ορμόνες συνεχώς. Και αν το λάθος μπορεί να πάει σε τυχαίο γεγονός, δε μπορώ να τα βάλω με την τύχη. Αλλά με τον ανθρώπινο παράγοντα όμως μπορώ.

Εσύ πιστεύεις στο γιατρό σου; Είναι γνωστός; Το κόστος στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο της Βόρειας Ελλάδας ποιο είναι; υπάρχει αναμονή για τα πανεπιστημικά νοσοκομεία; Ξέρεις αν στην Αθήνα υπάρχει κάτι αντίστοιχο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρακολουθώ την κουβέντα σας γιατί έχω μια φίλη που είναι στην προσπάθεια με εξωσωματική κι ακόμα δεν τα'χει καταφέρει.

Κι εκείνη στις μέχρι τώρα προσπάθειές της είχε πάει σε "μεγάλο" όνομα.

Την πρώτη φορά της πήραν κάπου 28 ωάρια και μάλιστα της ζήτησε να δωρίσει κιόλας!! Είχε πρηστεί πάρα πολύ, πονούσε επίσης πολύ.. Πιθανόν να'ταν ένα στάδιο πριν την υπερδιέγερση.

Έγινε τελικά η εμβρυομεταφορά, περνάνε οι μέρες και κάνει τη χοριακή εκεί. Την παίρνουν τηλ. το μεσημέρι, κατενθουσιασμένες οι κοπέλες!! "Συγχαρητήρια, η χοριακή σας είναι 25!!". Χαίρονται κι εκείνοι.. λογικό.. Προσπαθείς να πιαστείς από όπου μπορείς - ξεχνάς να βάλεις τη λογική σου να δουλέψει..

Το βράδυ όμως που μίλησαν με το γιατρό, τους έκοψε τα φτερά, τους προσγείωσε.. "Θα δούμε...". Την Παρασκευή η χοριακή είχε πέσει..

Έκανε άλλες δύο εμβρυομεταφορές - αρνητικά αποτελέσματα.

Στον δεύτερο κύκλο δε θα περίμενε κανείς να αλλάξουν την αγωγή αφού στον πρώτο κύκλο είχε τέτοια αντίδραση;;; Κι όμως.. συνέχισαν την ίδια αγωγή. Της πήρε σχεδόν 40 (!!!) ωάρια και έπαθε υπερδιέγερση! Δεν καταφέρανε εννοείται να κάνουν εμβρυομεταφορά εκείνο το μήνα, αλλά τον επόμενο. Έμεινε έγκυος αλλά ήταν εξωμήτριο.. Αυτό έγινε τον περασμένο Οκτώβριο-Νοέμβριο, κάπου εκεί. Από τότε και μετά δεν έχει ξαναδεί περίοδο..

Τα γράφω όλα αυτά γι'αυτό που γράφατε πριν.. οκ.. στην αρχή δεν ξέρουν τον κάθε οργανισμό.. δε θα'πρεπε, βλέποντας τις αντιδράσεις, να προσαρμόσουν και την αγωγή την επόμενη φορά;;;

Τώρα από Σεπτέμβριο θα ξεκινήσει νέα προσπάθεια σε άλλο κέντρο (λιγότερο γνωστό).

Καλή δύναμη σε όλες σας - η εξωσωματική χρειάζεται υπομονή και επιμονή και καλή ψυχολογία πάνω από όλα! Καλά, το οικονομικό θέμα δεν το πιάνω καν...

Εύχομαι σύντομα να έχετε γερά μωράκια στην αγκαλιά σας... :)

Υ.Γ. Ρίξτε μια ματιά και σε παρόμοιο θέμα πριν λίγο καιρό: http://www.mammyland.com/index.php?opti ... &id=414974

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy το λογικό είναι αν πάθεις κάτι την 1η φορά -που σε οδηγήσει στην ακραια κατασταση της υπερδιέγερσης να αλλάξεις αγωγη την επόμενη φορα!!!εννοείται αυτό!!

είχα πάθει και γω υπερδιέγερση στην 1η ξωσωματική-

(και υπερδιεγερση σημαινει πολλά αλλα κακής ποιότητας ωάρια)

το λαθος του κεντρου που περιγράφεις είναι αυτο ακριβως που ανεφερες! δεν της άλλαξαν αγωγή..

ναι, σ'αυτές τις περιπτώσεις το κατανοώ. νομίζω οτι η καθε μια μας που εμπλέκεται σε τέτοιες αγωγες, καταλαβαίνει αν ο γιατρος κα ιη ομάδα του σε βλέπουν σαν πορτοφόλα ή όχι αναγκαστικά.

καμιά φορα όμως (δεν αναφερομαι σε καμια απο τις δικές σας περιπτώσεις) η αγνοια, οδηγεί και σε λάθος φήμες. μπορεί δλδ ο γιατρος να ηταν άψογος- αλλά να μην καταφερε η γυναίκα να μεινει εγκυος γιατι εμπλέκονται άπειροι παράγοντες για να κρατησεις μωρό στην αγκαλιά σου.και αρχίζει ο λιθοβολισμός- και έτσι οι υπόλοιποι που τους αφορα- δεν βγαζουν καμια απολυτως άκρη για το τι πρέπει να κάνουν , όπως η φίλη μας η Esys.

Εsys δεν ξέρω αν ο γιατρός μου έχει όνομα στην εξωσωματική παραέξω- εκεί πήγα λόγω κοινου μας γνωστού γιατρού. οπότε ούτε για το πως ακριβως λειτουργησε μια πιθανή λίστα γνωρίζω.

εχεις δίκιο , που δεν βγαζεις ακρη με τα μεγαλα ονοματα- εκεί που έναν γιατρο τον εκθειάζουν κάποιες γυναίκες επειδη πετυχε η εξωσωματικ'ή τους- εκει άλλες τον ρίχνουν στον Κεάδα γιατι είχαν αποτυχία...

μακάρι να είσαι τυχερη και να βρείς αυτόν που θα ψυχολογήσει και εσένα και τον οργανισμό σου καλύτερα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy διάβασα όλες τις σελίδες του link που έδωσες. Αλλά να πω την αλήθεια παρέμεινα μπερδεμένη. Τώρα καταλαβαίνω όλους όσους φοβούνται και τη σκιά τους και δεν έχουν εμπιστοσύνη σε κανένα. Η όλη ιστορία της εξωσωαματικής είναι ένα λαχείο.

Κoykidaευχαριστώ πολύ. Μακάρι όλες οι κοπέλες που προσπαθούν και μπαίνουν στο λούκι της εξωσωματικής να έχουν τα αποτελέσματα που ονειρεύονται.

Ρε παιδιά η εξέταση του καρυότυπου τι είναι και τι δείχνει ακριβώς, ξέρει καμία να μου απαντήσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

esys μακάρι να μπορούσα να σε διαφωτίσω παραπάνω. μπορείς να μπεις στο θέμα 'Εξωσωματική, ποιες ξεκινησαμε παρεουλα' θα σ βοηθήσουν τα κορίτσια εκει- έχουν πειρα και γνωρίζουν να σου πουν και για γιατρους 2-3 πραγματάκια.και σιγουρα για την εξεταση του καρυοτοπου.!!

σου ευχομαι καλή επιτυχία κοπέλα μου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρυότυπος..

Καταρχήν είναι εξέταση αίματος. Γίνεται από ειδικά κέντρα γενετικής και όχι από οποιοδήποτε μικροβιολογικό ή διαγνωστικό κέντρο.

Το κόστος ποικίλλει, ανάλογα με το που θα πας για την εξέταση. Εμείς είχαμε πάει σε ιδιωτικό κέντρο πολύ γνωστού γενετιστή (μετά από υπόδειξη του γιατρού) ο οποίος συνεργάζεται και με το ιασω (το ξέρω γιατί τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης που έκανα εκείνος τα υπέγραφε) και το 2008 μας κόστισε 500 ευρώ και για τους δύο.

Υπάρχουν όμως κι άλλα κέντρα, μεταξύ των οποίων και κάποια δημόσια στα οποία οι τιμές είναι χαμηλότερες. Τότε εγώ δεν το'χα ψάξει καθόλου, πήγα κατευθείαν εκεί που'πε ο γιατρός μου.

Κατά την εξέταση αυτή, ελέγχονται τα χρωμοσώματα των συζύγων (πρέπει να γίνει και για τους δύο η εξέταση) για πιθανές ανωμαλίες που μπορεί να σχετίζονται με την υπογονιμότητα. Σου δίνουν τη γνωμάτευση μαζί με εκτυπώσεις των χρωμοσωμάτων σου.. φοβερό εε;; Δείτε μια παρόμοια εικόνα και κάποια στοιχεία εδώ: http://www.biogenomica.gr/e_keimena.php ... ge&e_id=92

Η φίλη μου που ανέφερα νωρίτερα μετά από τις πρώτες δύο ή τρεις αποτυχημένες εμβρυομεταφορές πήγε και έκανε την εξέταση αυτή. Για το θέμα αυτό έγραφα πριν αρκετό καιρό εδώ: http://www.mammyland.com/index.php?opti ... &id=124922

Έχω ακούσει και για άλλες περιπτώσεις με προβλήματα στον καρυότυπο, όπως για παράδειγμα μια κοπέλα η οποία είχε κάποιο προβληματικό χρωμόσωμα και όσα αγόρια συλλάμβανε θα ήταν πολύ άρρωστα. Έπρεπε να κάνει εξωσωματική για να επιλέγουν μόνο έμβρυα-κορίτσια...

Θα έλεγα πως είναι μια πολύ σημαντική εξέταση.. και από τη στιγμή που είσαστε ήδη στην προσπάθεια για εξωσωματική, να την κάνετε. Σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον καρυότυπο, να συμπεριληφθεί κι αυτό στην "εξίσωση" και στον τρόπο χειρισμού των προσπαθειών..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα επαθε υπερδιεγερση η φιλη μου....της αφαιρεσαν 3 φορες υγρο...οταν της το εκαναν στο μαιυτηριο της 2 πρωτες φορες ηταν χαλια...οταν το αφαιρεσε ο γιατρος που της εκανε την εξωσωματικη δεν ξανα ειχε υγρο.την υπερδιεγρεση την επαθε οταν της πηραν 12 ωαρια...α επισης οταν ηταν στο νοσοκομειο λογω της υπερδιεγερσης εμαθε οτι εχει κ διδυμα....κ τωρα κοντευουν να χρονισουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax, Χρυσανθη τι μου θύμησες...κα ιγω είχα μπει με υπερδιεγερση στο νοσοκομείο- τετοιο πονο δεν εχω ξανανιωσει- και γω είχα 2 εμβρυάκια..

απλα εγω ειχα και αιμοραγία, και υγρο στην κοιλια και ενα απειλητικό αιματωμα στη μητρα που ....ασχημη κατάληξη και μεγαλη αγωνία.

εγω είχα πάνω απο 25 ωάρια στην ωοληψία...άστα να πάνε..

το παραξενο (της φύσης) είναι οτι -οπως μου ειπε ο γιατρος μου- για όσο έχεις υπερδιέγερση είσαι έγκυος- κανει καλό στο έμβρυο η οποιαδήποτε κύστη τετοιου είδους γιατί λειτουργει σαν υποκαταστατος-εξτρα πλακούντας οποτε τρέφεται το εμβρυο και απο κει.

:blink::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λυπαμαι πολυ...

κ η κοπελα ειχε υγρο πηγε πνευμονες κ παραλιγο καρδια...στο τσακ την εσωσε ο γνωστος που κανει εξωσωματικες...γιατι στο μαιυτηριο δεν ξεραν τιποτε...τεσπα.

ευχομαι ο θεος να ειναι διπλα σου σε ολη την εγκυμοσυνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crasy δηλαδή το πρόβλημα είναι στην ένωση του ωαρίου και του σπερματοζωαρίου που δημιουργούν το έμβρυο ή μπορεί στο ωάριο και το σπερματοζωάριο ξεχωριστά και επομένως να δημιουργούν προβληματικό έμβρυο;

Και αν έχω σωστά καταλάβει, αν στον καρυότυπο φανεί ότι υπάρχει πρόβλημα πρέπει να γίνει πάντα προεμφυτευτικός έλεγχος, το κόστος του οποίου διπλασιάζει αυτόματα το κόστος της ίδιας της εξωασωματικής. Αν δεν υπάρχουν πολλά ωάρια και επομένως πολλά έμβρυα υπάρχει πιθανότητα να μη γίνεται εμβρυομεταφορά.

Όμως υπάρχει πιθανότητα να γίνει κάποιο λάθος στην εξέταση του καρυότυπου και ένα υγιές έμβρυο να θεωρηθεί προβληματικό;

Και κάτι άλλο θα ήθελα να ρωτήσω, όταν στο σπερμα παρατηρηθεί υψηλή κατάτμιση, ο εμβρυολόγος θα μπορούσε να το ανιχνεύσει όταν κανει τη μικρογονιμοποίηση ώστε να πάρει ένα υγιές σπερματοζωάριο και όχι ένα με κατατμημένο DNA;

Ξέρει κάποια να μου απαντήσει αν υπερδιέγερση μπορεί να πάθει και κάποια που έχει φτωχή ανταπόκριση στις ωοθήκες. Δηλαδή υπάρχει η πιθανότητα κάποια που κάνει μάξιμουμ 7 ωάρια να βρεθεί στη φάση της υπερδιέγερσης; ή αυτή η κατάσταση αφορά μόνο τις κοπέλες που από φύση τους μπορούν να παράξουν πάρα πολλά ωάρια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν να διευκρινίσω κάτι γιατί νομίζω δεν έγινε κατανοητό. Η εξέταση καρυότυπου συζύγων είναι εξέταση αίματος των συζύγων, όχι ωαρίων-σπερματοζωαρίων.

Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε χρωμόσωμα (είτε της γυναίκας είτε του άντρα), αυτό μεταφέρεται μέσω του ωαρίου ή του σπερματοζωαρίου αντίστοιχα.

Πάντα όμως έχει να κάνει με το είδος του προβλήματος. Για παράδειγμα, στη φίλη μου είπαν ότι λόγω του δικού της προβλήματος, μόνο ένα στα τέσσερα έμβρυα που συλλαμβάνει θα είναι υγιές χωρίς το προβληματικό χρωμόσωμα. Ένα στα τέσσερα θα έχει το προβληματικό χρωμόσωμα αλλά χωρίς πρόβλημα υγείας και δύο στα τέσσερα έμβρυα θα είναι μη βιώσιμα (και συνήθως αποβάλλονται από την αρχή ή μέσα στο πρώτο τρίμηνο το αργότερο).

Η διαδικασία που ακολούθησε η φίλη μου μετά τη διαπίστωση του προβλήματος είναι η λεγόμενη "χαρτογράφηση καρυότυπου". Αυτό γίνεται μόνο μια φορά. Είναι μια πιο αναλυτική εξέταση του καρυότυπου. Με βάση αυτήν την χαρτογράφηση στη συνέχεια κάθε έμβρυο ελέγχεται και επιλέγονται για την εμβρυομεταφορά τα κατάλληλα.

Όσον αφορά το κόστος αυτής της διαδικασίας: και σ'αυτό οι τιμές ποικίλουν. Κάπου της είπαν 3000+ για τη χαρτογράφηση και 300 ευρώ για κάθε έμβρυο που θα ελέγχεται. Αλλού της είπαν πολύ λιγότερα και χωρίς επιπλέον χρέωση για τον έλεγχο. Μ' άλλα λόγια θέλει πολύ ψάξιμο.

Τώρα, όσον αφορά τις ερωτήσεις που θέτεις παρακάτω, δε γνωρίζω να σου απαντήσω, θα πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό.

Γιατί όμως το πας τόσο μακριά από τώρα;; Ξεκίνα πρώτα από την εξέταση, να δεις τι αποτελέσματα θα πάρετε. Μπορεί ο καρυότυπός σας να είναι εντάξει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

esys έγραψε:

crasy

Ξέρει κάποια να μου απαντήσει αν υπερδιέγερση μπορεί να πάθει και κάποια που έχει φτωχή ανταπόκριση στις ωοθήκες. Δηλαδή υπάρχει η πιθανότητα κάποια που κάνει μάξιμουμ 7 ωάρια να βρεθεί στη φάση της υπερδιέγερσης; ή αυτή η κατάσταση αφορά μόνο τις κοπέλες που από φύση τους μπορούν να παράξουν πάρα πολλά ωάρια;

δεν μπορείς να ξερεις πως θα ανταποκριθούν οι ωοθηκες σου σε κάθε φαρμακευτική αγωγή. μονο ο γιατρος που σε παρακολουθει μετρώντας την οιστραδιόλη σου κατα τη διάρκεια της προετοιμασίας και με υπέρηχους θα μπορέσει να αυξομειώσει τις μοναδες για να αποφυγεις μια τετοια πιθανότητα.

εγω για παραδειγμα ενω την 1η φορα ειχα υπερδιεγερση- την δευτερη φορα(που αναγκαστηκα να διακόψω) δεν ανταποκρίθηκαν καθολου οι ωοθηκες μου (λόγω υπαρξης κυστης σε μια απο τις 2 ωοθηκες)

μη φοβασαι την υπερδιεγερση- δεν είναι σύνηθες φαινόμενο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crasy θα το κοιτάξω για την εξέταση του καρυότυπου άμεσα και σε ευχαριστώ για όλες αυτές τις πληροφορίες. Τώρα έχεις δίκιο που λες ότι έφτασα πολύ μακριά στις απορίες μου. Απλά τα βλέπω όλα μαύρα στην παρούσα φάση. Ο καρυότυπος λογικό είναι κάτι που δεν αλλάζει με την ηλικία και επομένως ένα πρόβλημα υπάρχει από τη γένηση, έτσι δεν είναι;

koukida σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

μια άλλη ερώτησή μου είναι αν με τις επαναλαμβανόμενες εξωσωματικές μειώνονται τα αποθέματα των ωαρίων και αν δημιουργούν ανωμαλία στην φυσιολογική λειτουργία του συστήματος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάνω στην ώρα μπήκα στο μάμι! :)

Ναι, σ'αυτό που λες έχεις δίκιο, ο καρυότυπος είναι ο ίδιος από τότε που γεννιόμαστε, δεν αλλάζει. Θεωρώ πως είναι μια σημαντική εξέταση, ειδικά αν έχουν προηγηθεί αποβολές ή παλλίνδρομες. Προσοχή, και στους δύο συζύγους, όχι μόνο στη γυναίκα. ;)

Τώρα, όσον αφορά αυτό που ρωτάς μετά.

Σύμφωνα με όσα ξέρουμε μέχρι τώρα, η γυναίκα ξεκινάει τη ζωή της με κάποιο αριθμό ωαρίων αρκετά μεγάλο και όσο περνάνε τα χρόνια, αυτά μειώνονται. Το να κάνεις εξωσωματική, αυτό συνεπάγεται ότι παράγεις κάποιες φορές πολύ περισσότερα ωάρια από όσα θα ωρίμαζαν υπό κανονικές συνθήκες, αυτό δε συνεπάγεται ότι θα "ξεμείνεις" από ωάρια. Εκτός και αν υπάρχει θέμα εξ'αρχής και οι ωοθήκες δεν παράγουν αρκετά ώριμα ωάρια. Όλα αυτά όμως είναι θεωρίες και λόγια στον αέρα. Υπάρχουν εξετάσεις που δείχνουν σε τι κατάσταση βρίσκεσαι κι επίσης η παρακολούθηση με υπέρηχο δείχνει τις "διαθέσεις" των ωοθηκών σου.

Προσπάθησε όμως να μην σκέφτεσαι όλες τις αρνητικές εκδοχές της ιστορίας. Βλέπω αυτό που λες, ότι τα βλέπεις όλα μαύρα στην παρούσα φάση. Αυτή σου η διάθεση, πίστεψέ με, δε σε βοηθάει. Βέβαια, δεν ξέρω το ιστορικό σου και τι σε έχει οδηγήσει στην εξωσωματική.

Αυτό που "νιώθω" είναι ότι μάλλον χρειάζεσαι να βρεις ανθρώπους σωστούς να εμπιστευτείς (εννοώ γιατρούς), να σου λύσουν όλες τις απορίες και να διώξουν τους φόβους που όλες αυτές οι απορίες δείχνουν ότι έχεις. Και τότε να ξεκινήσεις την προσπάθειά σου ξανά.

Προς Θεού, μην το πάρεις στραβά αυτό που σου λέω, εγώ με χαρά απαντάω στις απορίες σου κι όπου μπορώ να βοηθήσω το κάνω και θα το κάνω!! Είτε εδώ είτε με π.μ.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

esys έγραψε:

Βάνια ο γιατρός σου κάνει κι εξωσωματικές ή είναι απλός γυναικολόγος; Ξέρεις το πρόβλημα με την εξωσωματική είναι ότι χρειάζεται ειδικές γνώσεις και συνεργασία με καλό εμβρυολόγο. Ειδικά όταν υπάρχει πρόβλημα προερχομενο από τον ανδρικό παράγοντα ο γεννετιστής και ο εμβρυολόγος παίζουν το μεγαλύτερο και δυσκολότερο ρόλο.

ο γιατρος μου ειναι ειδικος στην εξωσωματικη γονοιμοποιηση και σε θεματα αναπαραγωγης και στειρωτητας .Οποια κοπελα ενδιαφερετε μπορω να στειλω πμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μόνο για το οποιο έιχα διαβάσει -όσον αφορα την εξωσωματικη και τα αποθεματα ωαριων ειναι ότι δεν έχει καμια σχεση η 'παρακαταθηκη' της καθε γυναικας σε ωαρια -όσον αφορα τα ωαρια της και τις προσπαθειες της εξωσωματικης που θα κανει. με τα φαρμακα της εξωσωματικης 'διεγείρονται τεχνητά' κάποια ωάρια που δεν θα ωρίμαζαν απο μόνα τους αναγκαστικά κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγικης φασης. αρα, δεν επηρεάζει το ενα το αλλο -απόσο τουλάχιστον καταλαβα.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα

crasy koukida και Βάνια σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για την άμεση ανταπόκριση και την απάντηση σε όλα αυτά τα ερωτήματά μου και σας εύχομαι ολόψυχα να σας έρχονται όλα στη ζωή όπως τα ονειρεύεστε. Η αλήθεια είναι ότι είμαι τόσο πελαγωμένη και όσο σκέφτομαι ότι όλα είναι θέμα τύχης τρελαίνομαι περισσότερο. Εύχομαι καμία κοπέλα να μη νιώσει ότι έγιναν λάθος χειρισμοί στη δική της περίπτωση και να μη γραφτεί άλλη ιστορία εδώ πέρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...