Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυουλες Νοεμβριου-Δεκεμβριο 2010 Νο3


Recommended Posts

Καλώς ήρθες Mango. Με το καλό να έρθει η μπεμπούλα σου...τι έγινε? Θα μας ξεπεράσουν τα κορίτσια τελικά? Υπάρχουν νύφες για τους γιους μας!!! :lol::lol::lol:

Εγώ πάλι δεν τον νιώθω πολύ τις τελευταίες μέρες - αλλά πλέον ξέρω ότι αν δεν ξεκουραστώ δεν θα τον καταλαβαίνω πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 986
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έπιασα το 100άρι...απο αύριο διψήφιος αριθμός για την μεγάλη στιγμή!!!!

Εγώ δεν αγχόνομαι καθόλου (μέχρι στιγμής για τον τοκετό). Για το αν θα είμαστε καλά μέχρι τότε αγχόνομαι.. Μάλλον πρέπει να πάω καμιά βόλτα σοτν γιατρό μου....Έχουν περάσει καμιά 20αριά μερούλες που έχω να τον δω... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! :)

Πως τα πάτε με τη ζέστη;; Νερά, ντουζάκια κι aircondition-αγάπη μου!! :P :p :laugh:

Καλή επιτυχία στα κορίτσια που έχουν β' επιπέδου σήμερα! Όλα θα πάνε καλά! ;):)

Mango καλώς ήρθες στην παρέα και με το καλό!!!! :)

Ποιος ο λόγος ν'αγχωθούμε KAI για τον τοκετό;;

Είναι ένα στάδιο που θα το περάσουμε, βρέξει-χιονίσει! :P

Στο κάτω κάτω, αγχωθήκαμε μέχρι να μείνουμε έγκυες, αγχωθήκαμε μέχρι να δούμε το φασολάκι στο μόνιτορ, μέχρι την αυχενική, μέχρι την αμνιοπαρακέντηση (όσες κάναμε), μέχρι τη β' επιπέδου κλπ κλπ κλπ...

Εεεε αρκετά με το άγχος!!!! :P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δίκιο έχετε κορίτσια! πολύ άγχος αυτό σκεφτόμουν κι εγώ πριν λίγο, τώρα θέλω να το χαρώ επιτέλους!

Ευγενία τώρα που είπες ότι έχεις 20 μέρες να δεις το γιατρό σου... βρε κοριτσάκια μου, μήπως ξέρετε κάποιο διαγνωστικό κέντρο στην Αθήνα που μπορώ να κλείσω ραντεβού για υπέρηχο; κανονικά το επόμενο ραντεβού μου με το γιατρό έπρεπε να είναι γύρω στις 20-25 Αυγούστου, αλλά εκείνος λείπει όλο τον Αύγουστο και όταν είχα πάρει τη γραμματέα του να κλείσω ραντεβού μόλις γυρίσει, μου έκλεισε στο πρώτο διαθέσιμο 15 Σεπτέμβρη!! δεν θέλω να περιμένω τόσο πολύ γιατί 15/9 κοντεύει να ειναι το μεθεπόμενο ραντεβού μου!!!! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κορίτσια σας ευχαριστώ όλες πολύ.

Εμένα 79 μέρες μου έμειναν το τικεράκι μου δεν φαίνετε θα δω τι θα μπορώ να κάνω να το διορθώσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy έγραψε:

Enina νομίζω σ'όλα τα μεγάλα διαγνωστικά έχουν υπέρηχο.

Σε ποια περιοχή μένεις;

Μένω στον Ταύρο, οποτε θα με βόλευε πολύ Καλλιθέα-Ν.Σμύρνη-Μοσχάτο αλλά πάω οπουδήποτε! Η πλάκα είναι ότι δουλεύω στα κεντρικά εταιρείας με διαγνωστικά κέντρα, και στα δικά μας κάνουμε υπερήχους αλλά το θέμα είναι να υπάρχει και γυναικολόγος εκεί για να μπορεί να διαγνώσει αν όσα βλέπει στον υπέρηχο είναι καλά.. Στην Αθήνα έχουμε 3 διαγνωστικά και τα δύο που με βολεύουν δυστυχώς δεν έχουν γυναικολόγο... θα πάρω αργότερα να ρωτήσω μήπως έχουν γυναικολόγο στη Βιοιατρική

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαστε και κοντογειτόνισσες!! :P :laugh:

Εγώ Ν. Σμύρνη μένω!

Για πάρε να ρωτήσεις στο Βενιζέλειο που είναι στην πλατεία της Ν. Σμύρνης: 210-9330690, 210-9330504, 210-9330470

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ν.Σμύρνη ε; τέλεια, πραγματικά κοντογειτόνισσες είμαστε! :laugh: :laugh:

Σε ευχαριστώ πολύ για τα τηλέφωνα! μόλις βρω ησυχία στο γραφείο θα καλέσω στη Βιοιατρική που είναι σχεδόν δίπλα μου και με βολεύει πολύ, και αν δεν κάνουν εκεί ελπίζω να κάνουν στο Βενιζέλειο!

Ν.Σμύρνη-σύνορα με Αγ.Δημήτριο, κοντά στην Αιγαίου αν ξέρεις, έμενε η κουμπάρα μου και ερχόμασταν συχνά μέχρι πέρσι. Δυστυχώς τώρα πήρε μετάθεση και θα λείπει για μερικά χρόνια, αλλά θα ξαναγυρίσουν που θα πάει! μου λείπει και το μικρό μου βαπτιστηράκι... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!Τι μου κανετε?Εμεις ειχαμε παει για ενα καφεδακι και τωρα γυρισαμε...Ψηνω ψαρακια να φαμε!

Καλη επιτυχια στις κοπελες που εχουν β επιπεδου!!!

Mango,καλως ηρθες στην παρεα μας!

Εγω στο τελος του μηνα θα παω στον γιατρο να δω τον μπεμπακο!

Μαρακι την κοιλιτσα σου που θα την δω καλε???

Crazy,πολυ ομορφη,μικρη κοιλιτσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera koritsia edw einai 7 to prwi!!!eytixos eugeneia giati nomiza eimouna h monh me thn megali kili

a...elisa den thimame eimaste files sto fb?na dw kai dikia sou foto??eygenia sto fb exeis balei prosfati me thn kilia na dw??exw kai edw sto mammy mia me thn kilia gia dite thn pou thn exw ekso thn kilia..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γυρισα με γαλαζια φορμακια και σετ γαντακια καλτσακια σκουφακι για τον μπεμπη μου γιατι ειμαστε καλα δοξα το θεο!μολις μπηκα για τον υπερηχο ρωτησα το γιατρο αν υπηρχε περιπτωση να ειχε κανει λαθος τη προηγουμενη φορα και να ειναι τελικα κοριτσακι.μου απανταει τωρα θα σου πω τι ειναι σιγουρα.δεν προλαβαινει να μου βαλει τον υπερηχο και να'τος ο κυριος στην οθονη με ορθανοιχτα τα ποδια να μας δειχνει τα προσοντα του φατσα καρτα!!!τοσο που λεω κατευθειαν ασε γιατρε καταλαβα!!!ηταν υπερκινητικος ορθιος ηταν και εκανε χοροπηδητα στη κοιλια μου!!!μου ειπε οτι συνηθος αν ενα εμβρυο ειναι πολυ ζωηρο ετσι ειναι και οταν θα γεννηθει....απο'τι καταλαβα θα καλοπερασω δηλαδη!μας ταλαιπορησε λιγο γιατι μας εκρυβε την αριστερη του πατουσιτσα αλλα μετα απο μισαωρο αποφασισε να μας τη δειξει επιτελους!!!συγνωμη αν σας επριξα κοριτσακια αλλα ειμαι πλεον μια χαζοαγορομανα το παραδεχομαι!!!σας ευχαριστω πολυ ολες ολες για τη συμπαρασταση τοσες μερες στο αγχως μου για τη β επιπεδου!!!ευχομαι τα μωρακια μας να τα φυλαει παντα η παναγιτσα και να τα προστατευει!

ευγενια και ενινα να πατε να δειτε τα μωρακια σας να τα καμαρωσετε,κι εγω αμα εχω μερες να τα δω αρχιζω και τρελενομαι.

mango καλωσηρθες στη παρεα μας!

μαριακαπ μην ανησυχεις για τη μεγαλη κοιλιτσα..εγω τι πρεπει να πω που ο γιατρος σημερα οταν του ειπα οτι ειμαι 21μιση βδομαδων δε με πιστευε?στην αρχη πηγε να με διωξει γιατι νομιζε οτι εχω προχωρημενη εγκυμοσυνη και δεν μπορουσα να κανω τη β επιπεδου!!

crazy εχεις μια ομορφη ομορφη κοιλιτσα!

σας φιλω κοριτσακια θα ξαναμπω βραδακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Κατερινάκι μου!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Με το καλό λοιπόν να δεχτείς το καλύτερο χριστουγεννιάτικο δώρο σου!!

Το αγοράκι σου!!!! ;) ;) :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Κατερινάκι μου!! Είδες πόσο όμορφα νιώθεις μετά??

Με το καλό να έρθει ο μπέμπης σου!! Μαρία ελπίζω να πείσω τον άντρα μου να με βγάλει φωτογραφία - και στις διακοπές 2 ολόκληρες φωτογραφίες με έβγαλε!!! Σίγουρα το Σάββατο που θα φτιαχτώ, θα χτενιστώ, θα βάλω το καλά μου (έχω να πάω σε γάμο) θα βγάλω φωτογραφίες και θα τις βάλω στο fb. Θέλω να βάλω και μια με έξω την κοιλία - εκεί φαίνεται το μεγαλείο της!!! :blush::blush::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα συγχαρητήριααααα! :woohoo: :woohoo: :woohoo: !!!!

Με το καλό να υποδεχτείς τον (δεύτερο κατά σειρά) άντρα της ζωής σου!

Περιμένουμε και την τυχερούλα τώρα...

Ευγενία είμαι πολύ περίεργη να δω την κοιλίτσα σου έτσι όπως την έχεις περιγράψει! εγώ νομίζω ότι θα είναι σαν των υπολοίπων, κι εμένα είναι μεγαλούτσικη! με έχει βγάλει ο αντρούλης μου 2-3 φωτό, δεν ξέρω όμως πως τις ανεβάζουν εδώ! στο facebook δεν θέλω να βάλω ακόμα.. με έχει κάνει η αδερφή μου tag σε μία, αλλά είμαι καθιστή και δεν φαίνεται καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν μπηκα εχθες γιατι ολο μαζευα στο σπιτιι..εβαλα σκουπα σε ολο το σπιτι εκανα τα μπανια..το δωματιο των μικρων ηταν ενα ΧΑΟΣ το μαζεψα και αυτο!

κουρασηηη κουρασηηη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αχ συγνώμη δεν ήθελα να σε τρομάξω.. ήθελα να ξέρω αν υπήρχε συγκεκριμένος λόγος που στο έδωσαν πχ κάτι από τις εξετάσεις σου που θεώρησαν ανάγκη να πάρεις ή αν σου είπαν κάτι διαφορετικό.. ναι ρώτησε τους να δούμε τι θα σου πουν.. με ενδιαφέρει και εμένα γιατί η ενέργεια μου είναι στο πάτωμα.. εχθές ήμουν να πέσω.. αν και στον προγεννητικό που έκανα γενική είχα 37.. κάνω υπομονή για την ώρα.. όπως και να έχει εσύ θα εμπιστεύεσαι και θα ακολουθείς τις οδηγίες των γιατρών που σε παρακολουθούν και ξέρουν το ιστορικό σου και τον οργανισμό σου!  Παρεπιπτόντως ρώτησε και για το ιώδιο.. θυμάμαι είχες γράψει ότι το αποφεύγεις εξαιτίας του θυρεοειδή.. δεν ξέρω τι ακριβώς θέμα αντιμετωπίζεις με το θυρεοειδή αν δηλαδή έχεις όζους ή κάτι άλλο σοβαρό.. εμένα μου είπε ο γιατρός ότι χρειάζεται στην εγκυμοσύνη για το έμβρυο και το φοβήθηκα να σου πω γιατί έχω θυροειδιτιδα hashimoto αλλά μίλησα με την ενδοκρινολόγο και μου είπε να πάρω εφόσον μου δίνει γιατί είναι σημαντικό στην εγκυμοσύνη και πως το θυρεοειδή θα τον παρακολουθούμε απλά πιο στενά και αν πάει να ξεφύγει θα το ρυθμίσουμε.. οπότε φρόντισα η πολυβιταμινη να έχει μέσα.. εσένα σου είπε κάποιος γιατρός να μην πάρεις;  @Elli13 Σε ευχαριστώ πολύ! Οπότε καταλαβαίνω κορίτσια ότι καμία σας δεν παίρνει γενικότερα βιταμίνες πέρα από μένα και την @Θέτις Κ. στο πρώτο τρίμηνο, πέρα δηλαδή από τα άκρως βασικά.. να είναι όντως περιττά άραγε..; Καλά εγώ θα ακολουθήσω τις οδηγίες των γιατρών μου αλλά απορώ.. νόμιζα ότι όλες λίγο πολύ τις "φορτώνουν" και ήθελα να κάνουμε μια σύγκριση οδηγιών για να δω και τις απόψεις των δικών σας γιατρών.. Και ήθελα να σε ρωτήσω αν είσαι vegan και σου έδωσαν σίδηρο αλλά μετά διάβασα αυτό!! 🤣🤣🤣  Και εγώ από βορρά είμαι κοριτσάκι μου αλλά την αγάπη αυτή για το καρπούζι φέτα ή σταφύλι φέτα δεν μπόρεσε ποτέ να τη δεχτεί ο ουρανίσκος μου!!! 😝😂😂😂 Ο άντρας μου πάλι δεν μπορεί να τα τρώει διαφορετικά..🤢 Από πού είσαι αν επιτρέπεται;  Αλλά έχει αλλάξει και εμένα η γεύση μου σε πολλά.. ξεκίνησε μετά την ξηροστομια (ρώτησα το γιατρό είναι μέσα στα συνήθη συμπτώματα).. στην αρχή ξεκίνησε με τα γλυκά.. που ούτε τρώω γλυκά γλυκά αλλά φάση το πρωί που έτρωγα δημητριακά ολικής με μαύρη σοκολάτα και γάλα.. πλέον δεν κατεβαίνει με τίποτα.. κάτι μπισκότα βρώμης χωρίς ζάχαρη με μαύρη σοκολάτα της βιολαντα που παίρνω το ίδιο.. δυσκολεύομαι πολύ.. φρυγανιές ολικής με ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι που έτρωγα.. το ίδιο... Τώρα έχει 3-4 μέρες που δεν κατεβαίνει με τίποτα η σαλάτα.. και όχι τίποτα άλλο, άντε τα γλυκά δεν με απασχολούν καθόλου, ποτέ δεν τα είχα σε αγάπη... Αλλά τη σαλάτα μου πάντα την είχα σε μεγάλη εκτίμηση!!! Την κάνω και περιποιημένη περιποιημένη με πάνω από 10 διαφορετικά λαχανικά και αβοκάντο μέσα , πολύ θρεπτική.. αλλά προχθές έφαγα μια πιρουνια και πήγα να κάνω εμετό..😱😱 δεν κατέβαινε!!! Πιέζω τον εαυτό μου να φάει όσο περισσότερο γίνεται πλέον γιατί ξέρω πόσες πολύτιμες θρεπτικές ουσίες περιέχει απαραίτητες για το μωράκι.. δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ διαφορετικά.. Καλημέρα κιόλας κορίτσια μου, καλή εβδομάδα να έχουμε..!
    • Το έχω ζήσει , ένιωθα κενή , ξέρω όλες σου τις σκέψεις. Ξέρω πως νιώθεις το ουράνιο τόξο όμως δεν θα αργήσει να έρθει . Πάρε οοοοολλλλοοο το χρόνο σου και ψυχολογικά αλλά και σωματικά θέλεις ηρεμία και χρόνο . Να θυμάσαι όμως ότι θα έρθει και θα σε γεμίσει όλο χαρά. Καλή δύναμη κοπέλα μου 
    • Έτσι είναι! Εμένα η μεγάλη τη βρώμη δεν την ήθελε. Δοκίμασα μια δυο τρεις, Ε μετά τα παράτησα 😂😂 ναι τραχανά λαχανικών! Η μεγάλη τον έτρωγε με κλειστά τα μάτια! Να δούμε η μικρή!
    • Πώς είστε γενικά κορίτσια;  Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα...  Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱 Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε. Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴
    • Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...