Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από την αρχή βρώμαγε η ιστορία, γι'αυτό και δεν μπήκα στον κόπο να απαντήσω... :angry::angry:

Εγώ έχω τις εξής 2 απορίες και θέλω να μου απαντήσετε....

1)Ποιος έχει την όρεξη να μπαίνει σε άνα φόρουμ και να κάνει πλάκες;;;;

Πόσο βαρετή μπορεί να είναι η ζωή του;;;

2)Κορίτσια αλήθεια δεν υπάρχει θέμα με τσιγάρι και θηλασμό;;;

Εγώ έκανα που και που κανένα τσιγάρο στην εγκυμοσύνη, όταν γέννησα και έδινα στη μικρή το γάλα μου δεν έκανα ΟΥΤΕ ΕΝΑ τσιγάρο...

Και μετά από 2 μήνες περίπου που έκανα το πρώτο τσιγάρο δεν ξαναέδωσα γάλα μου στο μωρό...Φανταστείτε το έβγαζα με το θήλαστρο και το έχυνα... :dry::dry::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"ή το τσιγαρο ή εγω.......

τελεσιγραφο..............

αν θα τα χανες μια μερα και τα δυο

τι θα σου λειπε πιο πολυ θα θελα να δω

το τσιγαρο ή εγωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω????????"

NIKΟΣ ΚΑΡΒΕΛΑΣ

Τουλαχιστον απο την μουφα ενημερωθηκαν καποια κοριτσια που το ειχαν αναγκη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΠΕΛΙΑΑΑΑΑ ΚΟΨΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟΟΟΟ

και αρχισε τις ΠΙΙΙΙΙΠΕΣΣ

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

ΑΧ ΑΝΤΕ ΩΡΑΙΑ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ...ΦΤΟΥ ΜΑΣ

ΚΑΛΟ ΣΑΒ/ΚΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεωρω,πως δεν είναι ευγενικό,τουλάχιστον,να επικρίνουμε έτσι ή να "κράζουμε"...Δεν γνωρίζω αν το post είναι αληθές ή πλάκα,αλλά κ αληθές να είναι με το κράξιμο η κοπέλα θα εξαφανίστηκε...

Ολοι γνωρίζουμε τις βλαβερές εδπιπτώσεις του τσιγάρου κ για τον οργανισμό μας κ για το έμβρυο,κ σίγουρα η κοπέλα τα έχει διαβάσει.Κ γω δυστυχώς κάπνιζα,5,στην εγκυμοσύνη με ενοχές κτλ κάθε μέρα.Κ μέχρι κ που ξυπνούσα απο την νάρκωση,μετα την καισαρική,ρωτούσα πώς είναι το μωρό κ αν είναι γερό κ αν θα φύγει Αθήνα κ όλους αυτούς τους φόβους....

Οσο πιο γρήγορα το σταματήσουμε τόσο το καλύτερο.Πότέ δεν είναι αργά όμως.αν θεωρείς πως είσαι έτοιμη καντο εστω κ τώρα.Θετική σκέψη πως όλα θα πάνε καλά....

Απλά είναι forum,που ο καθένας μπορεί να παραθέτει τις ερωτήσεις του "χωρίς φόβο κ πάθος".Ας μην είμαστε επικριτικοί.Γνώμη μου κ ελπίζω να μην παρεξηγηθώ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

THIMIDIA ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΟ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ??ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΔΕΝ ΛΕΩ ΑΛΛΑ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ!!!ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΑΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΟΙΜΟΙΟ ΘΕΜΑ!!!!ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΤΕΛΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΕ!!!!!ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΕ!!!ΤΙΣ ΤΥΨΕΙΣ ΤΗΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ερη μου συμφωνω καιεγω μαζι σας!!!! αν ειναι δυνατον.... καποια κοπελα ανυσηχει, νιωθει ασχημα χρειαζεται καποιον να την ηρεμησει και μερικες την καταδικασαν εις "θανατον"!!!!

αν ειναι δυνατον!!!!κανεις δεν ειναι τελειος!!!

και εγω καπνιζω 3-4 τσιγαρα την ημερα, ο γιατρος μου μαλιστα μου ειπε αν δεν μπορω να το κοψω (γιατι κακα τα ψεμματα ειναι μια εξαρτηση...για αυτο υπαρχουν αλλωστε και τοσα κεντρα που σε βοηθανε να κοψεις το τσιγαρο) να περιοριστω σε οσα λιγοτερα μπορω...και αυτο προσπαθω να κανω!!!! οσο κοιτανε τον πλακουντα και το αμνιακο υγρο και τα βρισκουν οκ...μην ανυσηχεις!!!! τα πνευμονακια του παιδιου αναπτυσονται στον 8ο μηνα και δεν προκειται να τα χρησιμοποιησει μεχρι να κοπει ο ομφαλιος λωρος!! δεν περναει στα πνευμονακια του παιδιου σου!!!!! Συνηθως το καπνισμα ευθυνεται για ελλειποβαρη βρεφη....ειναι το πιο συχνο φαινομενο!!! Απο κει και περα ειναι παρα πολλα...που οπως ειπε και h thimidia θετικη σκεψη πως ολα θα πανε καλα!!!! Και για να μην παρεξηγηθω δεν επικροτω ουτε εμενα ουτε εσενα....απλα σου λεω πως σε καταλαβαινω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα....

βλεπω οτι αντιδρατε και καλα κανετε,ομως εχουν δει πολλα τα ματια μας στο παρελθον (πχ ψευτικους λογαριασμους κ ατομα που δημιουργουσαν θεματα απο το πουθενα) κ γι αυτο ειμαστε λιγο καχυποπτες!

Εμενα μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι ειναι σε προχωρημενη εγκυμοσυνη κ παρολα αυτα δεν γνωριζει τι γινεται κ αυτο σημαινει οτι δεν εχει ρωτησει τοσους μηνες τον γιατρο της (?)!!!

Ειμαι κ εγω καπνιστρια(εφτανα στο 1μιση πακετο τη μερα)αλλα απο τη μερα που πηρα θετικο τεστ με πολυ κοπο τα περιορισα στα 2-3 τσιγαρα κ νιωθω ασχημα.

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

ok thanks ,prosopika omos to theoro polu aidia to tsigaro pano apo ena lexoudi!!!!tha to psakso!!

Τι εννοεις με αυτο ?

Απαγορευεται ΡΗΤΩΣ και ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ να καπνιζει η μητέρα μεσα στο σπιτι . Μετα που θα καπνισει πρεπει να πλυνει τα χερια της και να αλλαξει μπλούζα . Αυτα ισχύουν για ΟΛΕΣ τις μητέρες ειτε θηλάζουν ειτε οχι .

Για τα υπολοιπα το χουμε συζητήσει ξανα σε παλιοτερο θεμα .

Οσο για την κοπελα (σορρυ δεν θυμαμαι ποια τα διαβασα γρηγορα) που λεει οτι μεχρι τον 8ο δεν εχουν δημιουργηθει τα πνευμονια (!!!!) να της πω οτι το μωρακι τρεφεται απο το αιμα της μητέρας . Αν στο αιμα μας κυκλοφορει νικοτινη και 1000 χημικά , τοτε τρεφεις το μωρο σου με νικοτίνη και χημικά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala αφού σε πέτυχα να σε ρωτήσω...Μπορείς να θηλάζεις και να καπνίζεις;;;Ισχύει αυτό;;;;Και αν ναι μέχρι πόσα τσιγάρα;;;;

Σ'ευχαριστώ προκαταβολικά... :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ήθελα να πω κι εγώ ότι ανεξάρτητα με τις προθέσεις του καθενός, δε χρειάζεται ένταση και φανατισμός. Αν θεωρείς ότι κάποιος σε δουλεύει απλά αγνόησέ τον, αυτό θα τον αποτρέψει από το να συνεχίσει.

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι μπορεί και νομίζει καλύτερο για τον εαυτό του και το παιδί του χωρίς τυμπανοκρουσίες.

Είμαι από οικογένεια γιατρών, που σαφώς δεν επικροτούν το κάπνισμα αλλά δεν σταυρώνουν και όποιον δεν μπορεί να το κόψει. Πολλές φορές άλλωστε η στέρηση μπορεί να οδογήσει σε χειρότερες καταστάσεις με αντίστοιχες συνέπειες στα έμβρυα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula16 έγραψε:

Lala αφού σε πέτυχα να σε ρωτήσω...Μπορείς να θηλάζεις και να καπνίζεις;;;Ισχύει αυτό;;;;Και αν ναι μέχρι πόσα τσιγάρα;;;;

Σ'ευχαριστώ προκαταβολικά... :):)

Ισχύει . Φυσικά ομως πρεπει να τηρουντε οι κανονες υγιεινης που εγραψα πιο πανω και αν ειναι εφικτο (να μην συμβαινει συχνά τουλάχιστον) να μην θηλάζεις αμεσως μετα το τσιγαρο .

Μεχρι 5 τσιγαρα δεν ανιχνευεται η νικοτίνη στο μητρικό γαλα .

Επισης να σου πω οτι θηλαζοντας το μωρο η νικοτινη και τα χιλια δυο πηγαινουν στο στομαχάκι του και οχι στο αιμα οπως οταν ειναι εμβρυο . Απο το στομάχι , περναει πολυ μικροτερη ποσοτητα στο αιμα κατα τη διαρκεια της πεψης .

Διαβασα πριν οτι καπνιζες και πεταγες το γαλα σου :( Τι κριμα , θα μπορουσες να συνεχισεις για λιγο καιρο τουλάχιστον γιατι δινοντας το γαλα σου θωρακιζεις το μωρο απο τη βλαβερη σου συνηθεια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala μου εννοείται ότι μέσα στο σπίτι δεν καπνίζει ΚΑΝΕΙΣ....

Εννοείται επίσης ότι ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που θα καπνίσουμε θα πλύνουμε τα χέρια...Τώρα το καλοκαίρι δεν αλλάζω μπλούζα, αλλά το χειμώνα φορούσα μπουφάν για να καπνίσω...Αλλά έχω ακούσει οτι πρέπει μέχρι και τα μαλλιά να λούζεις κάθε φορά, αλλά όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι ανέφικτο... :dry::dry::dry:

Είχα ακούσει κι εγώ ότι απαγορεύεται δια ροπάλου το κάπνισμα στο θηλασμό..Όταν κράτησα το μωρό μου αγκαλιά ούτε που μου περνούσε από το μυαλό να καπνίσω..

Και φυσικά δε σταμάτησα το θηλασμό για το τσιγάρο...Δεν ξέρω αν θυμάσαι, αλλά δεν "ήξερα" να θηλάσω και έβγαζα το γάλα με θήλαστρο...Άρχισε σταδιακά να μειώνεται, μετά έμαθα ότι ο συγχωρεμένος ο μπαμπάς μου ήταν άρρωστος κι εκεί άναψα το πρώτο τσιγάρο...Θεώρησα εγκληματικό να δώσω στο παιδί μου "δηλητηριασμένο" γάλα και έκτοτε μέχρι να μου κοπεί εντελώς το έβγαζα το γάλα μου και το έχυνα... :angry::angry::angry::angry::angry: Παραπληροφόρηση!!!!!!!

Γι'αυτό και μου έκανε εντύπωση που άκουσα τωρα ότι επιτρέπεται με μέτρο..

όπως και να έχει όταν με το καλό μείνω έγκυος, έχω αποφασίσει να το κόψω για πάντα το αναθεματισμένο το τσιγάρο... :angry::angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι καπνίστρια και μάλιστα φανατική! :blush::blush:

Τώρα στην εγκυμοσύνη δεν έχω καπνίσει. Για να πω την αλήθεια έχω κάνει 3 τσιγάρα μέχρι τη μέση, σε όλο το διάστημα, και τα έσβησα.

Θέλω να θηλάσω και θα το παλέψω αλλά πάντα είχα την απορία αν γυρνώντας σπίτι θα μπορούσα να κάνω έστω ένα τσιγάρο ή θα βλάψω το μωρό.

Όπως σας είπα ΄"είμαι" καπνίστρια και αυτό το λέω γιατί παρόλο που δεν καπνίζω εδώ και μήνες, ακόμα ονειρεύομαι την στιγμή που θα ανάψω ένα τσιγάρο και θα απολαύσω ένα φραπέ :dry::dry:

Βλακεία μου το ξέρω αλλά αν και πρακτικά το έχω κόψει εγκεφαλικά απλά κάνω διάλλειμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ego egrapsa gia ta pneumonakia tou...kai episis thelw na pw oti xerw poli kala oti to paidi trefetai me aima....opws episis xerw pws an o plakountas xerei akras ugeias den afinei na perasei sto emvrio i nikotini apo ta 3-4 tsigara!!!!opws filtrarei tis ximikes ousies pou pairnoume kathimerina mesw twn trofwn etsi filtrarei kai tin nikotini!!!! ston de thilasmo apagoreuetai ritws to tsigaro...oxi giati pernaei i nikotini sto paidi alla giati an exei kapnisei i mitera to gala tis den exei kamia threptiki axia gia to paidi!! einai poli lathos auto me to stomaxi pou eipate pio panw!!!opoion gunaikologo i paidiatro rwtisete tha sas diavevaiwsi oti to gala me nikotini einai akatallili trofi me miden threptiki axia!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia egw kapniza 6-8 tsigara thn hmera kai molis ematha oti eimai eguos (prin apo 4 meres) eipa den tha ksanakapnisw kai telika kanw 2 thn hmera...noiwthw polu asxhma kai to kanw krufa apo ton antra mou...

Euxomai na mhn to ksanaagiksw pote...noiwthw apisteuta asxhma...kanei den kanei kako den kserw...sigoura omws den kanei kai kalo...

eseis koritsia pou kapnizate prin kai to kopsate maxairi pws to kataferate??

einai to megalutero agxos mou auto!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anlou έγραψε:

ego egrapsa gia ta pneumonakia tou...kai episis thelw na pw oti xerw poli kala oti to paidi trefetai me aima....opws episis xerw pws an o plakountas xerei akras ugeias den afinei na perasei sto emvrio i nikotini apo ta 3-4 tsigara!!!!opws filtrarei tis ximikes ousies pou pairnoume kathimerina mesw twn trofwn etsi filtrarei kai tin nikotini!!!! ston de thilasmo apagoreuetai ritws to tsigaro...oxi giati pernaei i nikotini sto paidi alla giati an exei kapnisei i mitera to gala tis den exei kamia threptiki axia gia to paidi!! einai poli lathos auto me to stomaxi pou eipate pio panw!!!opoion gunaikologo i paidiatro rwtisete tha sas diavevaiwsi oti to gala me nikotini einai akatallili trofi me miden threptiki axia!!!!
Αυτο που λες ειναι πολυ μεγαλο λαθος! Μην δινεις πληροφοριες που μπορει να τα διαβασει καποια κοπελα (και εκτος φορουμ) και να παραπληροφορηθει! Πως ειναι δυνατον, και επιστημονικα να το παρεις, αυτο που λες? Δεν ισχυει κατι τετοιο.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anlou έγραψε:

ego egrapsa gia ta pneumonakia tou...kai episis thelw na pw oti xerw poli kala oti to paidi trefetai me aima....opws episis xerw pws an o plakountas xerei akras ugeias den afinei na perasei sto emvrio i nikotini apo ta 3-4 tsigara!!!!opws filtrarei tis ximikes ousies pou pairnoume kathimerina mesw twn trofwn etsi filtrarei kai tin nikotini!!!! ston de thilasmo apagoreuetai ritws to tsigaro...oxi giati pernaei i nikotini sto paidi alla giati an exei kapnisei i mitera to gala tis den exei kamia threptiki axia gia to paidi!! einai poli lathos auto me to stomaxi pou eipate pio panw!!!opoion gunaikologo i paidiatro rwtisete tha sas diavevaiwsi oti to gala me nikotini einai akatallili trofi me miden threptiki axia!!!!

Συγνωμη κιολας αλλα ψαξε λιγο πριν απαντησεις!

Απ'οτι καταλαβα καπνιζεις!

Λοιπον εσυ, μην θηλασεις το παιδι σου!

Εσυ δωσε του γαλα σκονη, το οποιο συμφωνα με τα λεγομενα σου ειναι καλυτερο απο το μητρικο!

Το μητρικο το γαλα μιας μανας που καπνιζει ειναι πολυ καλυτερο απο το ξενο!

Εσυ λοιπον συνεχιζε να καπνιζεις, το μωρο σου θα μυριζει την ανασα σου, τα ρουχα σου π[ου θα εχουν ποτιστει με το τσιγαρο αλλα, δεν θα του δινεις το γαλα σου για να το οπλιζεις με αμυνα!

Οκ!

Μαθε ομως, γιατι κριμα να μην θηλασεις το μωρο σου επειδη καπνιζεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καποια θεματα τα χουμε συζητήσει τοσες φορες που πλεον καταντά βαρετο να λεμε τα ιδια και τα ιδια . Οποια ενδιαφερεται διαβάζει και μαθαινει , οι υπολοιπες ακολουθουν τις συμβουλες που τις βολευουν.

Γιαυτες που ενδιαφέρονται εδω θα βρειτε οτι πληροφοριες θελετε :

http://aappolicy.aappublications.org/cg ... ;115/2/496

http://ariadni144.wordpress.com/2010/07 ... -kapnisma/

http://mitrikosthilasmos.blogspot.com/2 ... st_08.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΑ ΒΡΕ ΤΡΙΣ ΑΠΛΑ ΤΩΡΑ ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑ!

ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΕΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ Κ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ! ΜΕΤΑΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΙΧΕΣ ΕΙΔΗ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ! ΣΟΡΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα.καταρχην σου ευχομαι ενα υγειεσ μωρακι αυτο πανω απ ολα.υπαρχουν περιπτωσεισ που το μωρο ειναι οκ και καποιεσ οχι.εγω σου ευχομαι τα καλυτερα.αλλα...καλο θα ηταν καθολου.πχ εγω καπνιζα 2 πακετα την μερα χαλαρα...φουγαρο...και δεν το κοβα με τιποτα.εξαρτηση οπωσ λεσ.ομωσ οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυοσ πεταξα και το μισο πακετο που ειχα και δεν το ξαναβαλα στο στομα μου μεχρι που γεννησα.τωρα ο μπεμπησ μου ειναι 2 μηνων.σε ολη την εγκυμοσυνη το θελα σαν τρελλη.αλλα ελεγα οχι...εχω μια ζωουλα μεσα μου.καλο ειναι εστω και τωρα να το σταματησεισ.κριμα ειναι το μωρακι και αν δε σκεφτεσαι εσενα σκεψου αυτο.

τι φταιει να τρωει τοση καπνα το καημενο?

τωρα καθομαι και κοιταω το μικρακη μου και σκεφτομαι τι τυψεισ θα χα αν καπνιζα.εγω βεβαια δεν σε κρινω απλα σου λεω τι πρεπει να κανεισ...κοψτο.βενβαια μολισ γεννησα ξανακαπνισα αλλα δεν ειχα μωρο μεσα μου.λοιπον.σου ευχομαι τα καλυτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Πραγματικά δε νομίζω πως αξίζει στην μπουμπού μου να έχει έναν τέτοιο πατέρα. Δεν αξίζει καν να ασχοληθώ μαζί του. 
    • Είναι απόλυτα κατανοητα όλα αυτά που νιώθετε.. περάσαμε κ μεις μια παρόμοια κατάσταση.. περίπου στις ίδιες ηλικίες με σας κάναμε εξετάσεις γιατί προσπαθούσαμε πάρα πολύ καιρό.. εγώ με κάποια μικροπροβλήματα διαχειρισιμα αλλά ο σύζυγος χαλια σπερμοδιαγραμματα.. σκέτη απογοήτευση.. κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται περισσότερο χρόνο να συνειδητοποιήσουν αυτό που τους συμβαίνει.. και ο άντρας μου πέρασε αυτή την άρνηση που περιγράφεις ότι είναι ανίκανος κλπ (οι περισσότεροι άντρες νομίζω έτσι αντιδρούν) και επειδή στην πίεση είναι δύσκολος ο δικός μου τον άφησα να αποφασίσει μόνος του τι θέλει να κάνει.. είχε πολύ μεγάλη λαχτάρα για παιδάκι και σε εκείνη τη φάση με βοήθησε πάρα πολύ ο γυναικολόγος μου τον οποίο ο άντρας μου ακούει σαν θεό οπότε δεν του άφησε περιθώρια.. μετά από τρεις ουρολόγους πολλές βιταμίνες και διάφορα άλλα εμεις δεν είδαμε κάποια θεαματική βελτίωση.. οι θεραπείες των αντρών είναι τρίμηνες τουλάχιστον αλλά αξίζει εννοείται να δώσεις αυτόν τον χρόνο (αφού οι δικές σου εξετάσεις είναι καλές ) καταρχήν γιατί ο κάθε οργανισμός και το κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό και μπορεί να δείτε βελτίωση, ομως ισχύει ότι ακόμα και εξωσωματική να κάνετε ότι διορθώνεται το κάνουμε ώστε να πάμε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις... απλά χρειάζεται ηρεμία (όσο γίνεται) και να είστε ενωμένοι να αντιμετωπίσετε μαζί τις δυσκολίες γιατι όλα φαίνονται βουνό το ξερω.. εμείς τελικά κάναμε εξωσωματική, έχω χαμηλή αμη  δεν γινόταν να περιμένουμε άλλο και έχουμε το αγοράκι μας και σε πληροφορω ότι ο αρχικα αρνητικός άντρας μου με εχει φάει να κάνουμε προσπάθεια για δεύτερο και είναι ήδη έτοιμος (από μόνος του) να ξεκινήσει όλες τις εξετάσεις από την αρχή γιατί φυσικά δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται, έχουν περάσει και 3 χρόνια.. υπομονή και πίστη και εύχομαι να τελειώσει με τον καλύτερο τρόπο όλη η περιπέτεια σας!!!
    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...