Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια, τι κάνουν τα παιδάκια σας?

Έχω μια απορία, τα χρήματα που δίνει το Ι.Κ.Α. για την γέννα πότε τα πέρνουμε πρίν ή μετά την γέννα? Και ξέρετε μήπως περίπου πόσα είναι?

Πρέπει να αρχίζω να κάνω κουμάντο για τα έξοδα του τοκετού και αν ξέρει καμία κοπέλα ας μου πει. Σας ευχαριστώ!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

Όποτε 56 μέρες πριν την ΠΗΤ θα εισπράξεις το επίδομα κυοφορίας και μετά την γέννα θα εισπράξεις το επίδομα λοχείας και το βοήθημα τοκετό.

Όλα τα ποσά με εξαίρεση το βοήθημα τοκετού που είναι σταθερό και νομίζω τώρα είναι γύρω στα 995 ευρω όλα τα υπόλοιπα εξαρτώνται από το ημερομίσθιο σου στις 31/12 του προηγούμενου έτους

Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης.

Δικαιολογητικά:

• Ασφαλιστικά βιβλιάρια των δύο τελευταίων ετών ή βεβαίωση εργοδότη επικυρωμένη από το Υποκ/μα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ το οποίο ελέγχει τον εργοδότη.- κοινώς τα ένσημα, αλλά τα βλέπουν στον υπολογιστή όποτε δεν χρειάζεται να τα πας

• Βιβλιάριο υγείας (ατομικό, οικογενειακό)

• Βεβαίωση του γυναικολόγου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για την πιθανή ημέρα τοκετού

• Δήλωση από τον εργοδότη ότι σταμάτησε να εργάζεται –

• Δήλωση δική της για την ημέρα διακοπής (χορηγείται έντυπο από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ) – Τα τρία τελευταία είναι ένα χαρτί το οποίο στο δίνει ο γιατρός το ΙΚΑ και το συμπληρώνεις εσύ και ο εργοδότης σου

Αυτά τα πηγαινεις για να εισπραξεις το επιδομα κυοφοριας- παρε μαζι και την ταυτοτητας σου.

Για να εισπραξεις το βοηθημα τοκετου και το επιδομα λοχειας θελεις

• την απόφαση – ένα χαρτι που θα σου δοσουν μαζι με το επιδομα κυοφοριας-

• Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού

• Αν δεν πας εσυ εξουσιοδότηση σε οποιον παει

• Βιβλιάριο ΙΚΑ δικο σου( φροντισε αυτος που θα παει να βαλει πρωτα το νεογεννητο στο βιβλιαριο σου σαν προστατευομενο μελος

Όλα αυτά τα κανεις στο Τμηνα Παροχων στο ΙΚΑ που ανήκεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Δηλαδή για να πάρω όλα αυτά τα επιδόματα πρέπει το παιδί να γραφτεί στο δικό μου βιβλιάριο υγείας στο Ι.Κ.Α. που είμαι δηλαδή? Γιατί σκεφτόμασταν να το γράψουμε στο ταμείο εμπόρων του άντρα μου που έχει καλύτερο σύστημα με τους γιατρούς και τις εξετάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι απαραιτητα, απλα παιρνεις ενα μικρο ποσο παραπανω...δεν ειναι και τιποτα.

Εσυ τα δικαιουσαι κανονικα ανεξαρτητα αν το παιδι θα ειναι γραμενο μετα στο δικο σου η στο βιβλιαριο του αντρα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βοήθημα τοκετού είναι σταθερό και είναι 991 ευρώ και το παίρνεις αφού γεννήσεις. Τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας καθορίζονται από το ημερομίσθιο που έπαιρνες όταν δούλευες. Το κυοφορίας το παίρνεις 56 μέρες πριν και το λοχείας μόλις γεννήσεις και πάρεις τη ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού. Για να τα πάρεις πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια πριν την ημερομηνία τοκετού. Δε χρειάζεται να ασφαλίσεις εσύ το παιδί, είναι ανεξάρτητα. Αν κάνεις καισαρική σε ιδιωτικό μαιευτήριο δικαιούσαι κάποια χρήματα από το ΙΚΑ γιατί θεωρείται εγχείρηση. Αν την κάνεις σε δημόσιο δεν παίρνεις κάτι.

Επίσης, δικαιούσαι και ένα επίδομα μητρότητας από τον ΟΑΕΔ, το οποίο δεν είναι σταθερό και είναι η διαφορά μεταξύ των επιδομάτων του ΙΚΑ και του μισθού σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μήπως ξέρετε αν μπορώ να πάρω το εξάμηνο του Ο.Α.Ε.Δ.? Θα σταματήσω απο την δουλειά μου και δεν θα επιστρέψω μετά, θα κάνω διακοπή δηλαδή. Δικαιούμαι να πάρω το εξάμηνο του Ο.Α.Ε.Δ. ή πρέπει να είμαι εγγεγραμμένη ως εργαζόμενη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα το να παρεις το 6 μηνο οντας ανεργη...δεν εχει πατημα..γιατι τυποτιθετε οτι σου το δινουν για να κατσεις σπιτι....αμα ηδη καθεσαι..φυσικα σου επιδοτουν το οτι δεν πληρωνεσαι.

Μπορεις ομως σε συνεννοηση με τον εργοδοτη σου να παρεις πρωτα το εξαμηνο και μετα να δηλώσεις παραιτηση οποτε και το εξαμηνο θα παρεις..αλλα γιατι να μην παρεις το εξαμηνο και να περιμενεις κανα δυο μηνες ακομα...χωρις να δουλευεις..και μετα να σου κανει μια εικωνικη απολυση ο εργοδοτης σου και να παρεις και το ταμειο ανεργιας;;;;

Λεω εγω τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Κοιτα το να παρεις το 6 μηνο οντας ανεργη...δεν εχει πατημα..γιατι τυποτιθετε οτι σου το δινουν για να κατσεις σπιτι....αμα ηδη καθεσαι..φυσικα σου επιδοτουν το οτι δεν πληρωνεσαι.

Μπορεις ομως σε συνεννοηση με τον εργοδοτη σου να παρεις πρωτα το εξαμηνο και μετα να δηλώσεις παραιτηση οποτε και το εξαμηνο θα παρεις..αλλα γιατι να μην παρεις το εξαμηνο και να περιμενεις κανα δυο μηνες ακομα...χωρις να δουλευεις..και μετα να σου κανει μια εικωνικη απολυση ο εργοδοτης σου και να παρεις και το ταμειο ανεργιας;;;;

Λεω εγω τωρα

Δεν είναι άσχημη η σκέψη σου Cesilia αλλά δυστυχώς δεν γίνετε. Ο εργοδότης μου έχει άμεση ανάγκη απο νέο άτομο όταν σταματήσω στο οποίο θα πρέπει να κάνει πρόσληψη και δεν μπορεί αν έχει 2 άτομα συγχρόνως σε πρόσληψη. Άρα μάλλον δεν μπορώ να το πάρω,ε? Και γω έτσι το σκέφτηκα ότι ο Ο.Α.Ε.Δ στο δίνει για να μπορέσεις να κάτσεις σπίτι σου με το μωρό σου, αν κάθεσε έτσι κι' αλλιώς γιατί να το πάρεις? Τέλος πάντων, σε ευχαριστώ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΣΙΜΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΙ Α΄ΛΛΟ ΑΤΟΜΟ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΝ ΜΟΣΘΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Ο ΟΑΕΔ Κ ΕΝΣΗΜΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΧΑΝΕΙ? ΔΕΝ ΡΩΤΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Πραγματικά δε νομίζω πως αξίζει στην μπουμπού μου να έχει έναν τέτοιο πατέρα. Δεν αξίζει καν να ασχοληθώ μαζί του. 
    • Είναι απόλυτα κατανοητα όλα αυτά που νιώθετε.. περάσαμε κ μεις μια παρόμοια κατάσταση.. περίπου στις ίδιες ηλικίες με σας κάναμε εξετάσεις γιατί προσπαθούσαμε πάρα πολύ καιρό.. εγώ με κάποια μικροπροβλήματα διαχειρισιμα αλλά ο σύζυγος χαλια σπερμοδιαγραμματα.. σκέτη απογοήτευση.. κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται περισσότερο χρόνο να συνειδητοποιήσουν αυτό που τους συμβαίνει.. και ο άντρας μου πέρασε αυτή την άρνηση που περιγράφεις ότι είναι ανίκανος κλπ (οι περισσότεροι άντρες νομίζω έτσι αντιδρούν) και επειδή στην πίεση είναι δύσκολος ο δικός μου τον άφησα να αποφασίσει μόνος του τι θέλει να κάνει.. είχε πολύ μεγάλη λαχτάρα για παιδάκι και σε εκείνη τη φάση με βοήθησε πάρα πολύ ο γυναικολόγος μου τον οποίο ο άντρας μου ακούει σαν θεό οπότε δεν του άφησε περιθώρια.. μετά από τρεις ουρολόγους πολλές βιταμίνες και διάφορα άλλα εμεις δεν είδαμε κάποια θεαματική βελτίωση.. οι θεραπείες των αντρών είναι τρίμηνες τουλάχιστον αλλά αξίζει εννοείται να δώσεις αυτόν τον χρόνο (αφού οι δικές σου εξετάσεις είναι καλές ) καταρχήν γιατί ο κάθε οργανισμός και το κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό και μπορεί να δείτε βελτίωση, ομως ισχύει ότι ακόμα και εξωσωματική να κάνετε ότι διορθώνεται το κάνουμε ώστε να πάμε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις... απλά χρειάζεται ηρεμία (όσο γίνεται) και να είστε ενωμένοι να αντιμετωπίσετε μαζί τις δυσκολίες γιατι όλα φαίνονται βουνό το ξερω.. εμείς τελικά κάναμε εξωσωματική, έχω χαμηλή αμη  δεν γινόταν να περιμένουμε άλλο και έχουμε το αγοράκι μας και σε πληροφορω ότι ο αρχικα αρνητικός άντρας μου με εχει φάει να κάνουμε προσπάθεια για δεύτερο και είναι ήδη έτοιμος (από μόνος του) να ξεκινήσει όλες τις εξετάσεις από την αρχή γιατί φυσικά δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται, έχουν περάσει και 3 χρόνια.. υπομονή και πίστη και εύχομαι να τελειώσει με τον καλύτερο τρόπο όλη η περιπέτεια σας!!!
    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...