Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπιράλ..


Recommended Posts

Καλησπέρα. Πήγα σήμερα και έβαλα σπιραλ για αντισύλληψη..με ανησυχεί λιγάκι καθώς σκέφτομαι ότι έχω ένα ξένο σώμα μέσα μου..ποιες απο σας έχετε βάλει και τι πρέπει να προσεχω;; Θέλει να είμαι προσεκτική με κάτι;; Ο γιατρός μου είπε απλώς να το ελέγχουμε κάθε 6 μήνες..τίποτε άλλο...εσείς τι λέτε; :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έθιξες ένα θέμα που το σκέφτομαι & εγώ.

Βεβαια, θα μου πείς κάτσε να γεννήσω να περάσει & ο απιτούμενος χρόνος :laugh: Το μόνο που ξέρω απο δικό μου άνθρωπο που έχει βάλει ,είναι πως θέλει έλεγχο περίπου 1το χρόνο.

Βέβαια, απ'ότι μου είπε ο γιατρός που τον ρώτησα δεν πρέπει να έχεις αλλεργία στο συγκεκριμένο υλικό.

Επίσης απο μια γνωστή που είχε βάλει,μετά απο αρκετό καιρό(δεν ξέρω πόσο όμως) άρχισε να έχει παραπάνω μέρες περίοδο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ σκεφτόμουν να βάλω αλλά είχα τους ίδιους ενδοιασμούς.

Θέλω να δω τι θα σου απαντήσουν κοπέλες που ήδη έχουν βάλει εδώ και καιρό.

Πάντως από ξαδελφές μου που έχουν βάλει, από το λίγο που έχουμε συζητήσει, μου έχουν πει ότι δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα και χαίρονται ελεύθερα το σεξ. Μόνο τους πρώτους μήνες της προσαρμογής είχαν περισσότερο αίμα απ' ότι συνήθως και λίγο τους ενοχλούσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πλεονεκτήματα.

* Είναι πολύ αποτελεσματικό.

* Δεν επιδρά στη σεξουαλική επαφή. Ούτε ψυχολογικά ούτε οργανικά.

* Λειτουργεί αμέσως μόλις τοποθετηθεί και για δύο έως πέντε χρόνια, ανάλογα με τον τύπο που χρησιμοποιείται.

* Δεν έχετε να σκεφτείτε για αντισύλληψη όσο βρίσκεται τοποθετημένο στη θέση του.

* Η γονιμότητα επανέρχεται αμέσως μόλις αφαιρεθεί.

* Αν άλλαξετε γνώμη μπορεί εύκολα να αφαιρεθεί.

Μειονεκτήματα.

* Η περίοδος μπορεί να είναι βαρύτερη ή μεγαλύτερης διάρκειας.

* Δεν συστήνεται σε γυναίκες με μεγαλύτερες πιθανότητες μετάδοσης σεξουαλικών νοσημάτων ή γυναίκες με πολλαπλούς συντρόφους.

* Υπάρχει μικρή πιθανότητα μόλυνσης μετά την τοποθέτησή του.

* Το Σπιράλ (ενδομήτριο σπείραμα) μπορεί να βγει, μπορεί να μετακινηθεί, και σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να εισχωρήσει στη μήτρα ή τον τράχηλο.

Αν μια γυναίκα χρησιμοποιώντας το σπιράλ μείνει έγκυος συνήθως η εγκυμοσύνη είναι εκτός μήτρας. Γι' αυτό θα πρέπει η γυναίκα με σπιράλ να βλέπει κάθε μήνα περίοδο, και σε περίπτωση που δεν δει θα πρέπει να το ελέγξει. Έχει τις ίδιες πιθανότητες να κάνει εξωμήτριο (κύηση εκτός μήτρας) με το σπιράλ και χωρίς αυτό. Όμως η διαφορά είναι ότι έχοντας το σπιράλ μερικές φορές πιστεύει ότι δεν μένει καθόλου έγκυος.

Και απο το περιοδικο VITA

H χρησιμότητα του σπιράλ

Mετά την ηλικία των 35, όπως είπαμε, συνήθως προτιμώνται άλλες μέθοδοι αντισύλληψης, όπως το ενδομήτριο σπείραμα. Xρησιμοποιείται κυρίως από γυναίκες που έχουν αποκτήσει παιδιά και δεν επιθυμούν άλλα.

Tο σπιράλ τοποθετείται από το γιατρό στο ιατρείο -και όχι από την ίδια τη γυναίκα- και παραμένει στη μήτρα από 2 έως 5 χρόνια, ανάλογα με το σπιράλ που θα επιλέξει. Στην αγορά υπάρχουν σήμερα δύο είδη σπιράλ. Aυτά του χαλκού και αυτά που δεν περιέχουν χαλκό, αλλά προγεσταγόνο. Tα απλά σπειράματα χαλκού απελευθερώνουν καθημερινά μικρές ποσότητες χαλκού, καθιστώντας το ενδομήτριο αφιλόξενο για το γονιμοποιημένο ωάριο. Ωστόσο, η χρήση τους μπορεί να αυξήσει τις πιθανότητες για φλεγμονές, όπως η σαλπιγγίτιδα. To ενδομήτριο σπείραμα Mirena®, που περιέχει μόνο προγεσταγόνο (το οποίο και απελευθερώνει σταδιακά τοπικά στο ενδομήτριο), είναι το μοναδικό που υπάρχει στην αγορά και μειώνει στο ελάχιστο τον κίνδυνο φλεγμονών. Mπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αντισυλληπτική μέθοδος για γυναίκες άνω των 35 που πιθανόν να είναι και καπνίστριες, ενώ παράλληλα ελαττώνει τυχόν αιμορραγίες, προστατεύει από την υπερπλασία του ενδομήτριου, ενώ μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στην κλιμακτήριο, καθώς ελέγχει αιμορραγίες που παρατηρούνται την περίοδο αυτή.

Το βρηκα οταν εψαχνα για μενα καθως δεν μπορω να παρω αντισυλλιπτικα χαπια λογω προβληματος υγειας, ουτε καν τα νεου τυπου.

Δεν εβαλα τελικα ουτε αυτο γιατι γεννησα με καισαρικη και ο γιατρος μου ηταν λιγο επιφυλακτικος αλλα και γιατι θελω συντομα να κανω και ενα δευτερο παιδακι.

Η μαμα μου ειχε παρα πολλα χρονια και απλα ειχε περισσοτερο αιμα στην περιοδο της ουτε πονους ουτε τιποτα ουτε εξωμητριο, απλα το αλλαζε πολυ συχνα στα 2 χρονια περιπου και πηγαινε στον γυναικολογο ανα 6 μηνο για ελεγχο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Πλεονεκτήματα.

* Είναι πολύ αποτελεσματικό.

* Δεν επιδρά στη σεξουαλική επαφή. Ούτε ψυχολογικά ούτε οργανικά.

* Λειτουργεί αμέσως μόλις τοποθετηθεί και για δύο έως πέντε χρόνια, ανάλογα με τον τύπο που χρησιμοποιείται.

* Δεν έχετε να σκεφτείτε για αντισύλληψη όσο βρίσκεται τοποθετημένο στη θέση του.

* Η γονιμότητα επανέρχεται αμέσως μόλις αφαιρεθεί.

* Αν άλλαξετε γνώμη μπορεί εύκολα να αφαιρεθεί.

Μειονεκτήματα.

* Η περίοδος μπορεί να είναι βαρύτερη ή μεγαλύτερης διάρκειας.

* Δεν συστήνεται σε γυναίκες με μεγαλύτερες πιθανότητες μετάδοσης σεξουαλικών νοσημάτων ή γυναίκες με πολλαπλούς συντρόφους.

* Υπάρχει μικρή πιθανότητα μόλυνσης μετά την τοποθέτησή του.

* Το Σπιράλ (ενδομήτριο σπείραμα) μπορεί να βγει, μπορεί να μετακινηθεί, και σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να εισχωρήσει στη μήτρα ή τον τράχηλο.

Αν μια γυναίκα χρησιμοποιώντας το σπιράλ μείνει έγκυος συνήθως η εγκυμοσύνη είναι εκτός μήτρας. Γι' αυτό θα πρέπει η γυναίκα με σπιράλ να βλέπει κάθε μήνα περίοδο, και σε περίπτωση που δεν δει θα πρέπει να το ελέγξει. Έχει τις ίδιες πιθανότητες να κάνει εξωμήτριο (κύηση εκτός μήτρας) με το σπιράλ και χωρίς αυτό. Όμως η διαφορά είναι ότι έχοντας το σπιράλ μερικές φορές πιστεύει ότι δεν μένει καθόλου έγκυος.

Και απο το περιοδικο VITA

H χρησιμότητα του σπιράλ

Mετά την ηλικία των 35, όπως είπαμε, συνήθως προτιμώνται άλλες μέθοδοι αντισύλληψης, όπως το ενδομήτριο σπείραμα. Xρησιμοποιείται κυρίως από γυναίκες που έχουν αποκτήσει παιδιά και δεν επιθυμούν άλλα.

Tο σπιράλ τοποθετείται από το γιατρό στο ιατρείο -και όχι από την ίδια τη γυναίκα- και παραμένει στη μήτρα από 2 έως 5 χρόνια, ανάλογα με το σπιράλ που θα επιλέξει. Στην αγορά υπάρχουν σήμερα δύο είδη σπιράλ. Aυτά του χαλκού και αυτά που δεν περιέχουν χαλκό, αλλά προγεσταγόνο. Tα απλά σπειράματα χαλκού απελευθερώνουν καθημερινά μικρές ποσότητες χαλκού, καθιστώντας το ενδομήτριο αφιλόξενο για το γονιμοποιημένο ωάριο. Ωστόσο, η χρήση τους μπορεί να αυξήσει τις πιθανότητες για φλεγμονές, όπως η σαλπιγγίτιδα. To ενδομήτριο σπείραμα Mirena®, που περιέχει μόνο προγεσταγόνο (το οποίο και απελευθερώνει σταδιακά τοπικά στο ενδομήτριο), είναι το μοναδικό που υπάρχει στην αγορά και μειώνει στο ελάχιστο τον κίνδυνο φλεγμονών. Mπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αντισυλληπτική μέθοδος για γυναίκες άνω των 35 που πιθανόν να είναι και καπνίστριες, ενώ παράλληλα ελαττώνει τυχόν αιμορραγίες, προστατεύει από την υπερπλασία του ενδομήτριου, ενώ μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στην κλιμακτήριο, καθώς ελέγχει αιμορραγίες που παρατηρούνται την περίοδο αυτή.

Το βρηκα οταν εψαχνα για μενα καθως δεν μπορω να παρω αντισυλλιπτικα χαπια λογω προβληματος υγειας, ουτε καν τα νεου τυπου.

Δεν εβαλα τελικα ουτε αυτο γιατι γεννησα με καισαρικη και ο γιατρος μου ηταν λιγο επιφυλακτικος αλλα και γιατι θελω συντομα να κανω και ενα δευτερο παιδακι.

Η μαμα μου ειχε παρα πολλα χρονια και απλα ειχε περισσοτερο αιμα στην περιοδο της ουτε πονους ουτε τιποτα ουτε εξωμητριο, απλα το αλλαζε πολυ συχνα στα 2 χρονια περιπου και πηγαινε στον γυναικολογο ανα 6 μηνο για ελεγχο

Συμφωνώ. Και εμένα η μαμά μου φοράει σπιράλ εδώ και πολλά χρόνια και δεν είχε προβλήματα, εκτός από λίγο περισσότερο αίμα στην περίοδο και λίγο αίμα κάποια φορά που μετακινήθηκε. Γι'αυτό θέλει έλεγχο ανά 6 μήνες-1 χρόνο. Αν παρατηρήσεις αίμα ή πόνο πας στο γιατρό και σε ελέγχει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι κατι που σκεφτομαι και εγω στο μελλον,αλλα φοβαμαι :S .

ποναει οταν το βαζουν?

υπαρχει περιπτωση να το βαλουν λαθοσ?και να κανουν ετσι καποιο προβλημα?

Cesilia αναλιτηκα μασ τα λεσ,ευχαριστουμε ;) .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα αμα το συζητησεις με τον γιατρο σου που ξερει και τον οργανισμο σου θα σου τα πει πιο αναλυτικα.

Εγω γεννικα ψαχνω πριν παω στον γιατρο.

Λογικα αμα ειναι εμπειρος ο γιατρος...ξερω και εγω..θα ρωτισω τη μαμα μου αμα ποναει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η αδερφη μου εχει τοποθετησει σπιραλ τα τελευταια 17 χρονια μετα απο ενα διαστημα που γεννησε το μιρο της γιο ο οποιος σημερα ειναι18 ετων ,στην αρχη ειχε βαλει για δυο χρονια μετα το εβγαλε για ενα διαστημα το ξαναβλε και για μια 5 ετια το ξαναβγελα και γενικοτερα δνε χει κανενα προβήα εκτος περισσοτερο αιμα στη περιοδο .Η νυφ μου το πρωτο που ειχε βαλει το απερριξε ο ιδος ο οργανισμος -αφησε ενα δαστημα και ξαναπροσπαθησε αλλα ο οργανισμος δνε το δεχοταν ετσι εμεινε ετσι αρα ολα ειναι θεμα οργανισμου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΠΙΡΑΛ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΣΤΟΥ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΔΗΛΑΔΗ.ΠΗΓΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΝΑΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΗΣΑ ΣΠΙΤΙ ΑΡΧΗΣΑ ΝΑ ΠΟΝΑΩ ΦΡΙΚΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ ΚΑΙ ΕΠΙΝΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΙΟΣΗ.ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΦΡΙΚΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΗΓΑ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ.ΒΑΣΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΕΒΑΛΕ Η ΜΗΤΡΑ.ΕΤΣΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΟΝΕΣΕ ΦΡΙΚΤΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΖΑΛΙΖΩ ΣΥΝΕΒΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ.ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ.ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΑΚΟΥΩ ΣΠΙΡΑΛ ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ ΣΠΙΡΑΚΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βανια οταν λεσ το απερριψε ο οργανισμοσ?????οπωσ μασ τα λεει η "σταγονα",πονουσ και ενα πραμα κακο????

αφηστε που η θεια του αντρα μου εβαλε σπιραλ δεν ξερω και εγω πριν ποσα χρονια και μαλλον δεν ξαναπηγε στον γιατρο,αυτο εμφυτευτηκε στην μητρα με αποτελεσμα να κανει ολικη αφαιρεση :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Εμένα αυτό που με απασχολεί ειναι ότι έχω ακόμη αιματάκι, σα να ειμαι σε περιοδο..να τονισω ότι δεν είχα περίοδο την ημέρα που το έβαλα και πως απλώς μου είχε βάλει κολπικά γαζουλα για το αιματάκι απο την τοποθέτηση που όμως έπρεπε να αφαιρέσω την ίδια μέρα. (υποτίθεται ότι το αίμα θα ήταν μονο αυτό) όμως εμένα η ροή συνεχίζεται, όχι βεβαια σε μεγάλες ποσότητες όμως έχω αίμα...ειναι συνηθισμένο; Καμια κοπέλα που να ξέρει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Antonia2Τι υπέροχο νέο βρε Αντωνία μου, χάρκα πάρα πολύ!!Συγχαρητήρια κι εύχομαι όλα να συνεχίσουν πολύ καλά!!!💗💗
    • Κοίταξε δε θέλω να παιρνω άδικα χαρά.... θα δούμε αύριο αλλά δε έχω ελπίδες!!! Και δεν σας είπα κ το καλύτερο!!!! Ο Γιώργος μου είναι ναυτικός!! Χαχαχα  Είχε τώρα 2 μήνες άδεια έγινε ότι έγινε τώρα άμα ξανά μπει στην επόμενη άδεια...δλδ μέσα στην ατυχία μας κρατάμε ότι έγινε αμέσως αλλά δε κάθονται οπότε μακάρι να κάτσει μια κ καλή!!!
    • Αν και δεν πίστευα πως θα άνοιγα ποτέ εγώ τέτοιο θέμα, να τελικά που γίνονται ακ΄όμη θαύματα.❤️  Εγώ και η @Xrisa95 κάνουμε την αρχή!!! Εύχομαι να μαζευτούμε πολλεεεςςς και να φτάσουμε μαζί στο τέλος αυτού του όμορφου ταξιδιού🙏
    • @annie! @Katiana1987 @Xrisa95 @Elk @Antonia2 σας ευχαριστώ πολύ για τις όμορφες ευχές σας!!❤️ @Mpourmpoulo κορίτσι μου εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα τέλεια και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το θαύμα που τόσο λαχταράς❤️🙏
    • Ιωάννα μου καλημέρα!!! Κι εμένα βγήκε τέλεια η καμπύλη, παρ'ολο που το προηγούμενο βράδυ έφαγα κ δύο κομμάτια κέικ 🤣. Πάλι καλά!! Εγώ με το που έκλεισα το τρίμηνο μου έγραψε ασβέστιο μαζί με βιταμίνη D το calciform D3, σίδηρο πλέον διπλό το tardyferon γιατί έπεσε ο αιματοκρίτης κ τα αιμοπετάλια, φυλλικό το felicine και για μαγνήσιο το trofocard 3 φορές την ημέρα, γιατί ξεκίνησαν οι κράμπες κ το πρώτο που μου έδινε μου έκανε διάρροιες.. Όσο για το ασβέστιο που δεν ήξερε τι να σου γράψει θεωρώ πως θα έπρεπε να γνωρίζει εναλλακτικές, γιατί κάποιο από αυτά μπορεί να μην ανταποκρινόταν στον οργανισμό σου..  Το εμβόλιο τελικά θα το κάνω κι εγώ κ ο άντρας μου κ μετά τη γέννα θα κάνω κ της ερυθράς, γιατί δεν έχω αντισώματα κ σκάω που μου απαγορεύει ο γιατρός να μην έρχομαι σε επαφή με παιδάκια κ ειδικά που δε μπορώ να πάρω τη βαφτιστηρα αγκαλιά, γιατί πάει σε βρεφικό...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...