Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναφορά

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα! Θέλω να αναφέρω κάτι που ίσως βοηθήσει κι άλλες κοπέλες όπως βοήθησε εμένα. Είμαι στον 3ο μήνα και δοκίμασα διάφορους τρόπους για να ανακουφιστω από τη ναυτία. Το πρώτο που έπιασε ήταν να τρώω ένα κομματάκι τζιντζερ. Έβαζα ένα μικρό κομματάκι στο στόμα και σιγά σιγά έκοβα ίνες και τις κατάπινα. Η ναυτία κοβόταν μαχαίρι μετά από λίγη ώρα. Μετά από κάποιες βδομάδες όμως με αηδιάζει το τζιντζερ. Έτσι δοκίμασα να εισπνεω αιθέριο έλαιο δυοσμο ή μέντα και επίσης με βοηθάει πολύ. Οπότε έχω συνέχεια ένα πανάκι στο οποίο έχω ρίξει σταγόνες απ το αιθέριο έλαιο και το μυρίζω συνέχεια. Τέλος δοκίμασα να πατάω κάποια σημεία στα χέρια μου και τις περισσότερες φορές, όχι πάντα, μου σταματάει επίσης τη ναυτία. Τα σημεία λέγονται acupressure points και είναι όπως φαίνεται στο παρακάτω βιντεο:    Πιστεύω ότι αν δεν έκανα όλα αυτά θα είχα ξεκινήσει εμετούς γιατί πολλές φορές ήμουν στο τσακ να κάνω. 
    • Καλημέρα!  Μάρω, στην αποβολή νομίζω έχεις όντως αίμα κανονικό. Γενικά το αίμα είναι που θέλει κινητοποίηση για να διυμε άμεσα τι συμβαίνει.   στο πρώτο τρίμηνο και όλα τέλεια να είναι ο νους σου θα πάει στο κακό γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται και γιατί φυσικά η αποβολή αλλά και η παλινδρόμηση είναι υπαρκτές πιθανότητες. Ωστόσο αφού ο γιατρός σου δεν ανησυχεί Όλα είναι εντάξει!  Μια πολύ καλή μου φίλη είχε καφέ υγρά σε όλο το πρώτο τρίμηνο και ο γιατρός τής είχε πει ότι αφου δεν βλέπουμε κόκκινο δεν μας ανησυχεί! Δεν ξέρω αν ο γιατρός σου γράψει προγεστερόνη για να φύγουν ακόμα κι αυτά τα ροζ που λες. Αλλά τα πονακια είναι τελείως συνηθισμένα γιατί ήδη η μήτρα μεγαλώνει και κάνει χώρο για το σπορακι σου! Πότε θα πας στον γιατρό; Νομίζω αυτό που χρειάζεσαι είναι ένας υπέρηχος για να δεις ότι όλα είναι καλά και να ηρεμήσεις! 
    • Η αλήθεια είναι ότι τις πρώτες φορές μοιάζει σαν κίνηση εντέρου, αλλά όσο μεγαλώνει το μωρό θα γίνει πιο ξεκάθαρο. Λένε ότι στις δευτέρες εγκυμοσύνες το καταλαβαίνεις πιο εύκολα επειδή είσαι πιο "έμπειρη" και καλά, αλλά έχω ακούσει πολλές κοπέλες που στην πρώτη τους εγκυμοσύνη το ένιωσαν νωρίς.  Εγώ το νιώθω πιο πολύ όταν είμαι ξαπλωμένη και χαλαρή. Αλλά απ' ότι κατάλαβα σε έναν καναπέ τη βγάζεις, οπότε πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα το νιώσεις!! 😊😊 Αλήθεια, πόσα κοριτσάκια και πόσα αγοράκια έχουμε μέχρι τώρα;
    • Ναι μωρέ δεν περναει η ώρα και μετά κάπως εξαντλείτε και υπομονή μας δεν έχω καθόλου προσωπικό χρόνο για εμένα είναι κολλημένη πάνω μου  στην πεθερά μου την αφήνω μόνο όταν έχω γιατρό να πάω αλλιώς την έχω συνέχεια μαζί μου γενικα έχω κλειστεί στο σπίτι που να έρθει και το δεύτερο τι έχει θα γίνει 😅 εγω πάλι ανάποδη δεν νιωθω εμπιστοσύνη να έχω κοπέλα να μου το προσέχει δηλαδή στην μαμα μου και στην πεθερά μου έχω πιο πολύ.. τώρα έβγαλα άλλη ανωμαλία ελπίζω να είναι από τις ορμόνες εγκυμοσυνης αυτό  ότι με πιάνει άγχος πως θα την στείλω παιδικό 😂 (όχι τώρα μιλάμε σε κανένα 9 μηνο από τώρα ) αυτό που δεν θα έχω το έλεγχο να ξέρω τι κάνει πως θα συμπεριφέρεται με τα αλλά παιδάκια με στρεσάρει πολύ.. χαχαχα τραγική επλιζω να μου φύγει όταν θα έρθει εκείνη η ώρα 😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...