Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΑΓ.ΕΙΡΗΝΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ


muriam

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

καλησπέρα 

καταρχας βοηθεια σου να ειναι η Αγια..εγω εχω ταξει να δωσω στο μωρο μου αν τα καταφερω το ονομα της..τοσο το μηλο οσο και τη ζωνη εγω τα πηρα απο το μοναστηρι...θα σου προτεινα αν μενεις εκτος Αθηνων να κανεις ενα τηλεφωνο στη μονη και να τα ζητησεις..θα σου στειλουν 2 λεπτες φλουδιτσες μηλου μια για σενα μια για τον αντρα σου και το σχοινακι(ζωνη) της Αγιας...επισης ζητησε και το λαδακι της απο την καντηλα που δεν σβηνει ποτε..την εχω συνεχεια στο νου μου την Αγια καποια στιγμη θα κανει και για μενα το θαυμα της ισως ακομα δεν ειναι ωρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια,καλησπερα!

Ψαχνω την ζωνη της αγιας ειρηνης.εστειλα ηδη γραμμα στην μονη αλλα θα αργησει η απαντηση!μηπως μπορει καποια απο σας να την βρει ωστε να μου την στειλει;;

Σας ευχαριστω

Υγεια σε ολες μας & με ενα μπεμπε συντομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

Κοριτσια και σε μενα η αγια ειρηνη η χρυσοβαλαντου εκανε το θαυμα της!!ειχα παλινδρομη κυηση και με ειχε παρει πολυ απο κατω...αρχες δεκεμβρη πηγα στο μοναστηρι της πηρα την ζωνη λαδακι νηστεψα τρεις μερες κ μεσα γεναρη εμαθα οτι ειμαι εγκυος!!!κ πραγματικα πιστευω οτι ολα θα πανε καλα αυτη την φορα!!!ειναι πολυ θαυματουργη αρκει να πιστευεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Μετα απο μια υστεροσκοπηση και μετα απο οχι καλα αποτελεσματα σπερμοδιαγραμματος, θελω οσο τιποτα να επισκεφθω το μοναστηρι της Αγιας Ειρηνης Χρυσοβαλαντου. Μακαρι να μας βοηθησει να μην ταλαιπωρηθουμε, να μας κανει δωρο ενα μωρο. Αγια μου Ειρηνη σε παρακαλω αν με ακους απο δω βοηθησε μας. Συντομα θα ερθω με τον αντρα μου να προσκυνησουμε, να νηστεψουμε να παρουμε το λαδακι, τη ζωνη, το θαυματουργο μηλο!

Μακαρι, αξιωσε μας να γινουμε γονεις, σε παρακαλουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 10 months later...

Geia sas koritsia mou!!!! Euxomai oles gynaikes tou kosmou na ginoune manoules! Exw mia erwtish.... prin mia evdomada eixa pah sthn eklisia ths Agias Eirhnhs... moy edwsan merika milarakia alla mou mouxliasan. Den kserw an ftaih h ypervoliki ygrasia tou spitiou. Twra ti kanw? Apo aurio tha nistepsoume gia 3 meres...mporoume na to fame omws? Pistevw oti einai eulogimeno kai den tha pathoume tipota. Pite mou th gnomh sas sas parakalw!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 years later...
στις πριν 1 ώρα, ο/η Αγγελική40 είπε:

Καλό μεσημέρι. Θέλω να γράψω γράμμα στην Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου.Ποια είναι η διεύθυνση που θα στείλω το γράμμα;

Αν θα πατήσεις στο ίντερνετ θα στην βγάλει την διεύθυνση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με μεγάλη συγκίνηση είδα τρία μηνύματα παραπάνω τι έγραψα το 2014 και πραγματικά βουρκωνω.Χτες πήγα στο μοναστήρι της πάλι.Θα ήθελα να καταθέσω απλά την ιστορία μου.Παντρευτηκα το 2011 αλλά δεν αποφασίσαμε αμέσως για παιδιά λόγω κάποιων συνθηκών.Ημουν και 28 είχα όλο το χρόνο.Γνωρισα για την Αγία από ένα άσχετο περιστατικό ( κ ήταν σαν να με έσπρωχνε να την επισκεφτώ) δεν το έκανα.Οταν ξεκίνησε το ταξίδι της υπογονιμότητας με τεστ ωορυξιας αρχικά,προγραμματισμένες επαφές και σπςρματεγχυσεις καιβπηγαινα κάτι μέσα μου μου λέγε περίμενε.Κοριτσια πήγα τόσες φορές στην εικόνα της.Αλλες έγκυος με εμβριο που παλλινδρομουσε άλλες πριν την απόξεση άλλες μετά άλλες κομματιασμένη άλλες χιλιογρυπημενη..κι έπαιρνε όλο τον πόνο μου..τον έκανε δικό της και μου φώναζε περίμενε.Τονπεωι της εμβριομεταφορα της κόρης μου κι ενώ δεν είπαμε τίποτα σε κανενα η πεθερά μου μου είπε στον άντρα μου χτες είδα ότι κάναμε μια σπηλιά εκκλησία και μπήκατε με ένα μωρό να το βαφτισετε αλλά ήταν δυο Κολυμπήθρες για ένα μωρό.καινμεσα φυτέψαμε και μια κόκκινη μηλιά..Όταν ξάπλωσα για εμβριομεταφορα ένιωσα το χάδι της..κι ήρθε το μωρό μου...δύο μισό μήνες μετά βρέθηκα στα επείγοντα με ακασχετη αιμορραγία δημοσίου μαιευτηρίου...πριν τον υπέρηχο ο γιατρός και όλη η ομάδα μου είπαν ότι καταλαβαίνω ότι το μωρό δεν μπορεί να υπάρξει με τόσο αίμα( απλά αναφέρω ότι φορούσα σερβιετα και γέμισαν και τα αθλητικά μου..Ήμουν λες και ήμουν από τροχαίο.Δε μιλάω για σταγόνες.Ξαπλωσα στον υπέρηχο και ξαφνικά όλοι έμειναν βουβοι.Μεσα στη μήτρα μου γινόταν ο Κάκος χαμός και γύρω από το εμβριο μου υπήρχε ένα στεφανακι.μεσα δεν υπήρχε σταγόνα.Εκαναν όλοι το σταυρό τους ο γιατρός λέει 40 χρόνια αυτό δε το ξαναδα.Ποιον Άγιο έχεις κορίτσι μου.οταν του είπε μου χαμογέλασε και μου είπε ότι έχει το όνομα της.Φυγε μου λέει και πριν πας στο σπίτι σου πήγαινε στη χάρη της..εκεί είναι η γιατρια σου...και πήγα...και ξαναπήγα και ξαναπήγα..κι όταν βγήκε 1/12 να γεννήσω πριν την 32 η μοναχή μου είπε" γιατί κλαίς κορίτσι μου; " Δεν την πιστεύεις την Αγία; Και να γίνει αυτό ,θα αφήσει δικό της παιδί να πάθει κάτι..και γέννησα 39+ και πάλι σταυροκοπηθηκαν όλοι την υγιέστατη κόρη μου που έχει και το όνομα της.Και ξαναπήγα απο αποβολές και ξαπηγα με δάκρυα ..πήγαινα όμως και με το παιδί μου.Κι αυτό της είπα χτες.Σημερα ξςπαγωνουν τα τελευταία τρία εμβρια μου για να κάνω εμβριομεταφορα αύριο.Ετρεμαν τα πόδια μου όταν πήγαινα.Ξερω πως ποιοτικά δεν είναι καλά.Ξερω πως στα 37 μου και με τόσες παλλινδρομες ψάχνω ψιλους στα άχυρα.Δεν την παρακάλεσα να μείνω έγκυος.Δεν την παρακάλεσα για ένα θαύμα.Την παρακάλεσα να είναι εκεί να δεχτώ αυτό που ο Θεός έχει ορίσει για μενα και να μου δίνει δύναμη .Είναι η Αγία της καρδιάς μου.Προσςυχεται για όλο τον κόσμο.Δεν αξιώθηκε τα επίγεια αγαθά γιατί δεν τα ήθελε πάρα το γεγονός ότι θα μπορούσε να βάλει κωρονα εδώ στη γη.Απο την ψυχή μου μέσα εύχομαι να στέκεστε πλάι σας κορίτσια..πιστέψτε την...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε όλες. 
Θέλω και εγώ να πάω και τώρα που επιτρέπεται πάλι και άνοιξαν οι εκκλησίες κτλ. Θα ήθελα οπωσδήποτε να ανάψω ένα κεράκι κτλ. 
Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι ώρες και ποιες μέρες μπορώ να πάω; 
Σας ευχαριστω πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η vi_el είπε:

Καλημερα σε όλες. 
Θέλω και εγώ να πάω και τώρα που επιτρέπεται πάλι και άνοιξαν οι εκκλησίες κτλ. Θα ήθελα οπωσδήποτε να ανάψω ένα κεράκι κτλ. 
Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι ώρες και ποιες μέρες μπορώ να πάω; 
Σας ευχαριστω πολύ! 

10-5  καθε μερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η santaloxilo είπε:

Με μεγάλη συγκίνηση είδα τρία μηνύματα παραπάνω τι έγραψα το 2014 και πραγματικά βουρκωνω.Χτες πήγα στο μοναστήρι της πάλι.Θα ήθελα να καταθέσω απλά την ιστορία μου.Παντρευτηκα το 2011 αλλά δεν αποφασίσαμε αμέσως για παιδιά λόγω κάποιων συνθηκών.Ημουν και 28 είχα όλο το χρόνο.Γνωρισα για την Αγία από ένα άσχετο περιστατικό ( κ ήταν σαν να με έσπρωχνε να την επισκεφτώ) δεν το έκανα.Οταν ξεκίνησε το ταξίδι της υπογονιμότητας με τεστ ωορυξιας αρχικά,προγραμματισμένες επαφές και σπςρματεγχυσεις καιβπηγαινα κάτι μέσα μου μου λέγε περίμενε.Κοριτσια πήγα τόσες φορές στην εικόνα της.Αλλες έγκυος με εμβριο που παλλινδρομουσε άλλες πριν την απόξεση άλλες μετά άλλες κομματιασμένη άλλες χιλιογρυπημενη..κι έπαιρνε όλο τον πόνο μου..τον έκανε δικό της και μου φώναζε περίμενε.Τονπεωι της εμβριομεταφορα της κόρης μου κι ενώ δεν είπαμε τίποτα σε κανενα η πεθερά μου μου είπε στον άντρα μου χτες είδα ότι κάναμε μια σπηλιά εκκλησία και μπήκατε με ένα μωρό να το βαφτισετε αλλά ήταν δυο Κολυμπήθρες για ένα μωρό.καινμεσα φυτέψαμε και μια κόκκινη μηλιά..Όταν ξάπλωσα για εμβριομεταφορα ένιωσα το χάδι της..κι ήρθε το μωρό μου...δύο μισό μήνες μετά βρέθηκα στα επείγοντα με ακασχετη αιμορραγία δημοσίου μαιευτηρίου...πριν τον υπέρηχο ο γιατρός και όλη η ομάδα μου είπαν ότι καταλαβαίνω ότι το μωρό δεν μπορεί να υπάρξει με τόσο αίμα( απλά αναφέρω ότι φορούσα σερβιετα και γέμισαν και τα αθλητικά μου..Ήμουν λες και ήμουν από τροχαίο.Δε μιλάω για σταγόνες.Ξαπλωσα στον υπέρηχο και ξαφνικά όλοι έμειναν βουβοι.Μεσα στη μήτρα μου γινόταν ο Κάκος χαμός και γύρω από το εμβριο μου υπήρχε ένα στεφανακι.μεσα δεν υπήρχε σταγόνα.Εκαναν όλοι το σταυρό τους ο γιατρός λέει 40 χρόνια αυτό δε το ξαναδα.Ποιον Άγιο έχεις κορίτσι μου.οταν του είπε μου χαμογέλασε και μου είπε ότι έχει το όνομα της.Φυγε μου λέει και πριν πας στο σπίτι σου πήγαινε στη χάρη της..εκεί είναι η γιατρια σου...και πήγα...και ξαναπήγα και ξαναπήγα..κι όταν βγήκε 1/12 να γεννήσω πριν την 32 η μοναχή μου είπε" γιατί κλαίς κορίτσι μου; " Δεν την πιστεύεις την Αγία; Και να γίνει αυτό ,θα αφήσει δικό της παιδί να πάθει κάτι..και γέννησα 39+ και πάλι σταυροκοπηθηκαν όλοι την υγιέστατη κόρη μου που έχει και το όνομα της.Και ξαναπήγα απο αποβολές και ξαπηγα με δάκρυα ..πήγαινα όμως και με το παιδί μου.Κι αυτό της είπα χτες.Σημερα ξςπαγωνουν τα τελευταία τρία εμβρια μου για να κάνω εμβριομεταφορα αύριο.Ετρεμαν τα πόδια μου όταν πήγαινα.Ξερω πως ποιοτικά δεν είναι καλά.Ξερω πως στα 37 μου και με τόσες παλλινδρομες ψάχνω ψιλους στα άχυρα.Δεν την παρακάλεσα να μείνω έγκυος.Δεν την παρακάλεσα για ένα θαύμα.Την παρακάλεσα να είναι εκεί να δεχτώ αυτό που ο Θεός έχει ορίσει για μενα και να μου δίνει δύναμη .Είναι η Αγία της καρδιάς μου.Προσςυχεται για όλο τον κόσμο.Δεν αξιώθηκε τα επίγεια αγαθά γιατί δεν τα ήθελε πάρα το γεγονός ότι θα μπορούσε να βάλει κωρονα εδώ στη γη.Απο την ψυχή μου μέσα εύχομαι να στέκεστε πλάι σας κορίτσια..πιστέψτε την...

Απίστευτη ιστορία, είναι μεγάλη η Χάρη Της.Πολλες κοπέλες έχω διαβάσει.Κι εγώ πήγα πριν δύο βδομάδες και το Σάββατο έφαγα το μηλαρακι.Οπως είδες στο άλλο θέμα ήδη νιώθω πως με βοηθαει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Απίστευτη ιστορία, είναι μεγάλη η Χάρη Της.Πολλες κοπέλες έχω διαβάσει.Κι εγώ πήγα πριν δύο βδομάδες και το Σάββατο έφαγα το μηλαρακι.Οπως είδες στο άλλο θέμα ήδη νιώθω πως με βοηθαει

Για την ιστορία να πω ότι οι δύο Κολυμπήθρες ήταν τελικά γιατί μετά από λίγο καιρό έμεινε έγκυος κ η αδερφή μου κ βαφτίσαμε μαζί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

Απίστευτη ιστορία, είναι μεγάλη η Χάρη Της.Πολλες κοπέλες έχω διαβάσει.Κι εγώ πήγα πριν δύο βδομάδες και το Σάββατο έφαγα το μηλαρακι.Οπως είδες στο άλλο θέμα ήδη νιώθω πως με βοηθαει

Καλησπέρα! 
Μου είπε μια κοπέλα για το ωράριο και θέλω να πάω εντός ημερών. Για να πάρω και εγώ το μηλαρακι τι πρεπει να κάνω; Πηγαίνω απλά και το ζητάω; Και μια τελευταία ερώτηση, πρεπει να βάλω μακριά φούστα; Η μπορώ με παντελόνι; 
 

 

στις πριν 14 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

Απίστευτη ιστορία, είναι μεγάλη η Χάρη Της.Πολλες κοπέλες έχω διαβάσει.Κι εγώ πήγα πριν δύο βδομάδες και το Σάββατο έφαγα το μηλαρακι.Οπως είδες στο άλλο θέμα ήδη νιώθω πως με βοηθαει

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η vi_el είπε:

Καλησπέρα! 
Μου είπε μια κοπέλα για το ωράριο και θέλω να πάω εντός ημερών. Για να πάρω και εγώ το μηλαρακι τι πρεπει να κάνω; Πηγαίνω απλά και το ζητάω; Και μια τελευταία ερώτηση, πρεπει να βάλω μακριά φούστα; Η μπορώ με παντελόνι; 
 

 

 

Εγώ το ζήτησα από μια μοναχή και το πήρα στο τέλος της λειτουργίας.Θα δεις πολλές κοπέλες να το ζητουν.

Ειναι μοναστήρι οπότε η ενδυμασία πρέπει να είναι ανάλογη(φούστα,όχι έξω ώμοι κλπ) αλλά στην είσοδο έχουν και φούστες και πουκάμισα που μπορείς να φορέσεις πάνω από τα ρούχα σου αν πας με παντελονι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Εγώ το ζήτησα από μια μοναχή και το πήρα στο τέλος της λειτουργίας.Θα δεις πολλές κοπέλες να το ζητουν.

Ειναι μοναστήρι οπότε η ενδυμασία πρέπει να είναι ανάλογη(φούστα,όχι έξω ώμοι κλπ) αλλά στην είσοδο έχουν και φούστες και πουκάμισα που μπορείς να φορέσεις πάνω από τα ρούχα σου αν πας με παντελονι

Τελεια. Σε ευχαριστω πολύ! Με έβαλες σε σκέψεις. Η κοπέλα μου είπε 10-17 η λειτουργία είναι κάθε μέρα; Τέτοια ώρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/5/2020 at 12:50 ΜΜ, ο/η vi_el είπε:

Τελεια. Σε ευχαριστω πολύ! Με έβαλες σε σκέψεις. Η κοπέλα μου είπε 10-17 η λειτουργία είναι κάθε μέρα; Τέτοια ώρα;

Νομίζω αυτό το ωράριο που είναι η μόνη ανοιχτά για επίσκεψη.Εγω πήγα στην Κυριακάτικη λειτουργία οπότε δεν ξέρω τι γίνεται τις άλλες μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/5/2020 at 9:34 ΜΜ, ο/η santaloxilo είπε:

Για την ιστορία να πω ότι οι δύο Κολυμπήθρες ήταν τελικά γιατί μετά από λίγο καιρό έμεινε έγκυος κ η αδερφή μου κ βαφτίσαμε μαζί..

Σου έχω στείλει ένα πμ,όταν μπορέσεις αν θες απάντησε μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι.

Εγώ πιστεύω πολύ και προσεύχομαι κάθε μερα. Έχω την ζώνη και θέλω να την φορέσω. Μπορώ να το κάνω χωρίς να έχω κάνει τάμα όνομα? Έχω κάνει τάμα για ΄΄αλλα ονόματα. Όπως πιστεύω πως η πίστη δεν κάνει διάκριση. Δεν ξέρω. Είναι αμέτρητα τα θαύματα, όμως διάβασα πως όλοι (νομιζω) δώσαν το όνομα της.

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι.

Εγώ πιστεύω πολύ και προσεύχομαι κάθε μερα. Έχω την ζώνη και θέλω να την φορέσω. Μπορώ να το κάνω χωρίς να έχω κάνει τάμα όνομα? Έχω κάνει τάμα για ΄΄αλλα ονόματα. Όπως πιστεύω πως η πίστη δεν κάνει διάκριση. Δεν ξέρω. Είναι αμέτρητα τα θαύματα, όμως διάβασα πως όλοι (νομιζω) δώσαν το όνομα της.

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε??

Φυσικά κ μπορείς να τη φορέσεις κορίτσι μου!!! Εύχομαι να έρθει σύντομα το θαυματάκι σου ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Διαβάζω όλα αυτά τα θαύματα και πραγματικά βούρκωσα! Αν και ο χαρακτήρας μου είναι πολυ δυναμικός. 

Γιαυτό το λόγο δεν ζητούσα βοήθεια ποτέ από κανέναν για οτι πέρναγα. Πόσο μάλλον να γίνει ένα θαύμα... δεν τα πίστευα. Πάντα έλεγα ότι όλα είναι στο χέρι μας,  Έλα όμως που δεν είναι έτσι...

Ξεκινήσαμε να προσπαθούμε με τον σύζυγο μου για παιδάκι, εγώ 25 και εκείνος 27. Εννοείται ότι ολα στο μυαλό μας ήταν ιδανικά. Καλές δουλειές, σπίτι δικό μας και παντρεμένοι. Πέρναγαν οι μήνες και μένω εγκυος... όλο χαρά εμείς η οποία δεν κράτησε πολύ γιατί παλινδρομησε. Το θεώρησα τυχαίο γεγονός, καθώς είμαι και στον ιατρικό τομέα κάναμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, οι οποίες βγήκαν όλες καθαρές. 

Παράλληλα με εμένα η κουμπάρα μου ήθελε να κάνει και εκείνη παιδί αλλά είχε μεγάλο πρόβλημα οπότε θα το κατάφερνε μόνο με εξωσωματική και αυτό δύσκολα!!! Έτσι μου είπε να την συνοδευσω στο μοναστήρι της Αγία Ειρήνης Χρυσοβαλαντου πριν κάνει την εξωσωματική να πάρει το μήλο και να ανάψει ένα κεράκι. Πήγαμε στο μοναστήρι μαζί και καθώς φεύγαμε πήρε το μήλο από τις μοναχές. Ήρθε και μου έδωσε ένα κομμάτι. Της λέω "δεν το θέλω ,δεν τα πιστεύω εγώ αυτά". Η κουμπάρα μου επέμενε να κάνω την διαδικασία της νηστείας , αλλά εγώ από την στιγμή που δεν το πίστευα μέσα μου ,δεν ήθελα να το κάνω. Το θεωρούσα άτιμο, να κάνεις δηλαδή κάτι που δεν το πιστεύεις μόνο και μόνο για να πω ότι το έκανα και αυτό. Έτσι λοιπόν μετά από πολυ καιρό το μήλο που μου είχε δώσει κατέληξε στο χωράφι μου ενώ η κουμπάρα μου έμεινε έγκυος σε διδυμα.

Συνέχιζε να περνάει ο καιρός, προσθέτοντας άλλη μια αποτυχημένη εγκυμοσυνη στο ιστορικο μου, η οποία ήταν βιοχημική.

Πέρασαν λοιπόν 3 χρόνια και ακόμη παιδάκι δεν είχαμε. Πάντα το μυαλό γύρναγε σε εκείνο το μοναστήρι και σε εκείνο το μήλο που είχα πετάξει αλλά δεν ήμουν έτοιμη να πω ότι ήμουν "λάθος".

Έτσι λοιπόν ξεκίνησα με την Γυναικολόγο παρακολούθηση του κύκλου μου με υπέρηχο για να γίνονται στοχευμενες επαφές. Ε τώρα λέω δεν μπορεί να μην γίνει. Πέρασαν 4 μήνες παρακολούθησης κυκλου αλλα τίποτα. Άρχισε πλέον να μου γίνετε εμμονή. Λέω είμαστε νέα παιδιά, δεν γίνετε να μην μπορούμε να κάνουμε παιδιά. Μια συνηθισμένη μέρα πάω στην ιατρό μου για να δει τον κύκλο μου για ακόμη έναν μήνα και μου λεει:" Δεν θα κάνεις ωορρηξια αυτόν τον μήνα, οπότε αυτός ο μήνας πάει χαμένος " μου εξήγησε ότι είναι φυσιολογικό σε κάθε γυναίκα μια με δύο φορές τον χρόνο να μην συμβαίνει ωορρηξια. Οπότε χωρίς ωορρηξια δεν γίνετε να κάνεις μωρό. 

Πάω σπίτι αρκετά σκεπτικη. Λέω είναι ευκαιρία να τα βρω με τον εαυτό μου. Με είχε κουράσει όλο αυτό καθώς και οι συνεχόμενες  εμμονικες επαφές με τον σύζυγο μου. Περνάνε δύο εβδομάδες με την σκέψη μου συνέχεια να τριγυρνάει στο μοναστήρι. Την Κυριακή λοιπόν ντυνομαι και πάω στην Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλαντου με κλάματα στα μάτια να με συγχωρέσει για την δυσπιστία που έδειξα στα θαύματα της τρια χρονια πριν. Μου δίνουν το μήλο και μια ζώνη οι μοναχές. Δεν ήξερα για την ζώνη. Μου την έδωσαν και μου είπαν να την φορέσω από εκείνη την μέρα μέχρι να γεννήσω χωρίς να την βγάλω καθόλου. Λέω από μέσα μου "μα πόσο καιρό θα την φοράω αυτήν την ζώνη" μέχρι να μεινω έγκυος, μέχρι να γεννήσω θα έχει περάσει πολυ καιρός. Έτσι όμως και έκανα πήγα σπίτι φόρεσα την ζώνη κάναμε νηστεία και φάγαμε το μήλο. 

Περνάει μια εβδομάδα και πάω στην ιατρό με 4 ημέρες καθυστέρηση. Ήταν η μόνη φορά που δεν είχα κάνει τεστ κύησης, καθώς ήμουν σίγουρη ότι δεν είμαι έγκυος αφού δεν έκανα ωορρηξια τον συγκεκριμένο μήνα, όπως με είχε ενημερώσει και Γυναικολόγος μου μέσο υπερηχου. Κάθομαι στην καρέκλα του υπέρηχου και  όπως μου κάνει τον υπέρηχο της λέω" Γιατρέ πρέπει να άλλαξε ο κύκλος μου αφού δεν έκανα ωορρηξια, πείτε μου πότε θα αδιαθετησω". Εκείνη την ώρα την βλέπω να γουρλωνει τα μάτια και να κοιτάει τον υπέρηχο. Μου λέει " Είσαι έγκυος ". 

Πλέον λοιπόν κρατάω την τεσσάρων μηνών κόρη μου στα χέρια μου , της οποίας το όνομα θα είναι Ειρήνη Χρυσοβαλαντου.  Την ευχαριστώ κάθε μέρα για το καλό που μου έκανε.

Έχετε πίστη και όλα θα πάρουν τον δρόμο τούς!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια. 

Έψαχνα στα γκρουπ να βρω ένα θέμα για την Αγιά ειρήνη. 

Είμαι 29, και προσπαθούμε εδώ και 1,5 χρόνο.

Πριν γνωρίσω τον άντρα μου ειχα κανει δυο χειρουργεία ενδομητριωσηςς. Παράλληλα ερχόταν στο ύπνο μου ένα πρόσωπο το οποίο έφυγε από τη ζωή,και ηταν ταγμένο στην Αγία Ειρήνη τη Χρυσοβαλάντου.( Ρώτησα μετά και έμαθα). Δεν έδωσα σημασία αν και έψαξα και βρήκα ότι η αγία βοηθά γυναίκες που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά. Δεν έδωσα σημασία,δεν πήγα να βρω το μοναστήρι, γιατί 22-23 ετών τότε δεν ειχα στο μυαλό μου οτι θέλω παιδιά. 

Ερχόμαστε στο σήμερα που ειμαι με εναν άνθρωπο που θελω να κάνω οικογένεια.ξεκιναμε τις εξετάσεις και μου λένε οι γιατροί οτι έχω ενδομητριωση πάλι... Και οτι θα μου πάρει πολύ χρόνο να μείνω έγκυος φυσικά. Μου εδωσε μια γνωστή το μήλο της Αγίας πριν 4-5 μήνες. Το άφησα στο ψυγείο. Δεν ξέρω γιατί ίσως ήθελα το χρόνο μου,να προσπαθήσω οσο μπορώ και όπου βγεί. Αυτό το μήνα με πήρε πολύ από κάτω γιατί αποφασίσαμε οτι δεν μπορούμε να περιμένουμε περισσότερο, η ενδομητριωση μεγαλώνει και με απειλεί με τρίτο χειρουργείο.πηρα την απόφαση και νηστεψαμε με το σύζυγό.σημερα φαγαμε το μήλο. Τα μάτια μου κορίτσια ειναι βουρκωμενα από το πρωί. Δεν μπορώ να εξηγήσω τι νιώθω. Ειμαι στην 38η μέρα του κύκλου,δεν έχει έρθει η περίοδος ακόμη (έχω μεγάλο κύκλο γενικά). 

Διαβάζω τις ιστορίες σας, και προσεύχομαι να μου φέρει και μένα αυτό το θαύμα 🤍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα! Και εμένα η μαμά μου επισκέφθηκε την μονή της Αγίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου λίγο πριν μείνει έγκυος, καθώς οι γονείς μου προσπαθούν πολλά χρόνια να κάνουν παιδί, έτσι έχω και εγώ το όνομα! Είχε πάει μάλιστα μαζί με μια φίλη της που είχε αντίστοιχο θέμα, και έκανε και η κυρία αυτή δίδυμα κορίτσια! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Θα περάσει και αυτό όπως έχουν περάσει και ποσά αλλά.. καινούργιος κύκλος, καινούργια αρχή! Νέες ελπίδες και όνειρα που θα πραγματοποιηθούν όπως και να έχει!ειτε πολύ συντομα είτε λίγο πιο μετά! 
    • Όχι να μη σκέφτεσαι έτσι! Να σκέφτεσαι αισιόδοξα και το πιο σημαντικό ότι κανεις ωορρηξια ! Επίσης μπροστά σου έχεις πλανο ! Αν δεν..αυτόν τον μηνα τον επόμενο θα παρεις τα χάπια διέγερσης και θα πατε πιο στοχευμενα! Έχετε μπει σε μια σειρά και μάλιστα έχει στρωσει και το σπερμα! Όλα είναι με το μέρος σας λοιπόν!  μεσα από αυτό που βιωνω αρχίζω και βλέπω τον δρόμο αυτόν πιο θετικα! Υπάρχουν πόσοι τρόποι για να μας κάνουν μανούλες και θα μας κάνουν! Πρέπει να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας με θετική σκέψη !  και εμένα το άγχος μου τώρα είναι αν θα προλαβουμε να προσπαθησουμε που θα λείπει ο σύντροφος και όμως προσπαθώ να σκέφτομαι θετικα όσο μπορώ! Ναι με πέρνει από κατω κατά την διάρκεια της ημέρας αλλά προσπαθω να σκέφτομαι θετικα! Έχεις τον αντρουλη σου κοντα σου και θα το παλέψετε! Εγώ δεν θα τον έχω για ένα μεγάλο διάστημα και όλο αυτό εν μέρει θα το περνάω μονη μου όπως και αυτός μόνος του! Που θα πάει όμως η φουρτούνα θα περάσει! Κάθε μια από εμας έχει τις δυσκολίες της και τα εμπόδια της όμως είμαστε καλά από υγεια και θα τα ξεπεράσουμε! Είναι δοκιμασίες που πρέπει να περάσουμε ! Θα τις περάσουμε λοιπόν και θα έρθει το θαυματακι μας!
    • Ίσως είμαι επηρεασμένη επειδή πήρα κ αντιβίωση αυτόν τον μήνα και αρρώστησα και ακομα είναι κ περίεργα το στομαχι και γενικά δν έχω πολύ όρεξη για επαφές! Δλδ αυτόν τον μήνα νομίζω θ γίνουν μηχανικές επαφές επειδή θ το πει ο γιατρός! Δν ξέρω 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️  @Παρασκευαιδουζαιρααααα εσυ μ βλέπεις ακόμα στη γυάλα σου γιατί έμενα με κυριεύσε μια απογοήτευση πάλι και ότι δν είμαι κοντά 😩🤷🏻‍♀️  
    • Αυτό σκέφτηκα κ γώ γ αυτό θεωρώ πως δν είναι καλός κύκλος! Δν ξέρω! Τον έχω ξεγράψει αυτόν τον κύκλο! Θα δείξει τις επόμενες μέρες! 
    • Κορίτσι μου έχω πάρει παρόμοια χάπια κλομιφαινη και φεμαρα! Έχω και εγώ ΣΠΩ αλλα εγώ έχω αντίσταση στα χάπια διέγερσης και έκανα 1 αυγουλακι όπως και μονη μου χωρίς τα χάπια ! Την προτελευταία φορά που τα πήρα στον κύκλο αυτό έκανα σπερματεγχυνση και είχα συλληψη άσχετα αν ήταν βιοχημικη ! Όσες φορες τα πήρα έκανα νωρίτερα ωορρηξια (14η-17η μέρα του κύκλου) και συνεπώς είχα μικρότερο κύκλο από ότι συνήθως! Από θέμα ροής στην περίοδο δεν είδα διαφορα ! Εύχομαι να έρθει το πολυπόθητο πολύ συντομα κορίτσι μου και να είσαι τυχερη και από την πρώτη φορά που θα κανεις πρόκληση🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...