Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΝεμβρυικη κυηση


Recommended Posts

Σας γράφω κι εγω δυστυχως την απαισια εμπειρία μου και ζητώ από όποια έχει περάσει κάτι παρόμοιο να με βοηθήσει.Πρίν 3 βδομάδες έκανα απόξεση μετά από διδυμη ανεμβυική κυηση ο ένας σάκος πιο μικρός από τον άλλο η κύηση έδειξε ότι σταμάτησε στην 6η βδομάδα.Ηταν η πρώτη μου εγγυμοσύνη και γενικά όλες οι εξετάσεις μου ηταν καλές.Ο γιατρός είπε χρωμοσομικη ανωμαλία το πιο πιθανό.Τι λέτε αξίζει τον κόπο να μπω στην διαδικασία των παραπάνω εξετάσεων?θρομβοφιλία κλπ?Ο γιατρός επέμενε πως όχι.Ευχομαι σε όλες μας με ένα γερό μωρό σύντομα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για μενα καλο θα ηταν να κανεις ολες τις απαραιτητες εξετασεις ετσι ωστε να ξερεις ακριβως που υπηρξε προβλημα και οχι να μεινεις σε μια απλη υποθεση η πιθανοτητα.

σου ευχομαι ολα να σου πανε καλα και να εχεις συντομα ενα υγιες μωρακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω και εγω με την Μπεμπουλης, κανε ολες σου τις εξετασεις για να εισαι σιγουρη. Ελπιζω και ευχομαι να μην ειναι τιποτα τελικα και ολο αυτο να ειναι ενα τυχαιο γεγονος!

Μακαρι να μεινεις εγκυουλα συντομα και να κρατας στην αγκαλιτσα σου ενα γερο μωρακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου!η αληθεια ειναι οτι οι περισσοτεροι γιατροι οταν προκηται για πρωτη αποβολη δεν σου λενε να κανεις εξετασεις κ το αποδιδουν σε τυχαιο γεγονος.μετα απο την 2η κ 3η σε βαζουν για εξετασεις.δεν πρεπει να ανυσυχεις γιατι οπως θα γνωριζεις 1 στις 4 γυναικες εχουν μια αποβολη στη ζωη τους.ηρεμησε κ μην σκεφτεσαι αρνητικα.αν παλι σε κανει να νοιωσεις πιο ασφαλης πηγαινε κ σε αλλο γιατρο,συζητησε τους φοβους σου κ κανε τις πρωτες εξετασεις.κ εγω στην δευτερη εγκυμοσυνη μου ηταν παλλινδρομη,δεν με εβαλε για εξετασεις.σου ευχομαι γρηγορα να αναρωσεις κ βουρρρρ για νεο μπεμπε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι εγω θα σου ελεγα να κανεις οπως νιωθεις.εγω ειχα μια παλλινδρομη κυηση στην 9η βδομαδα απο τη βιοψια του εμβρυου φανηκε οτι ειχα χρωμμοσωματικη ανωμαλια.ετσι επαναπαυτικα και δεν εκανα καποιες εξετασεις.τωρα μεχρι στιγμης πανε ολα καλα στην εγκυμοσυνη μου αν και ευχομαι να εχα κανει καποιες εξετασεις επιπλεον γιατι τωρα θα ημουν πιο σιγουρη αν και ολα βαινουν καλως μεχρι στιγμης στην εγκυμοσυνη μου.αυτες οι εξετασεις θα σου εξασφαλισουν το να νιωθεις εσυ πιο σιγουρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου ετυχε κι εμενα!!!!!!!!!!

Ε μεινα εγκυος τον Ιανουαριο πηγα την εβδομη εβδομαδα στον γιατρο και ειδαμε μονο εναν μεγαλο κενο σακο!!!!Εκανα αποξεση και ο γιατροσ μου ειπε οτι ηταν βαρια χρωμοσοματικη ανωμαλια!ΜΟυ ειπε λοιπον να αφησω τρεις κυκλους να περασουν και να ξαναπροσπαθησω γιατι αυτο απλα ηταν ενα τυχαιο γεγονος!Σημερα ειμαι σχεδον εννια εβδομαδων εγυος και την 7η εβδομναδα πηγα στον γιατρο και ειδα ενα εμβρυακι 1.5 εκατοστο υγειεστατο!Μην μπλεξεις με εξετασεις ειναι τοσες πολλες και ακριβες και απλα θα σε μπερδεψουν! μια στις τεσσερεις εγκυμοσυνες δεν ευδοκιμουν!Εμας μας ετυχε τουλαχιστον και περιπτωση που δεν πεθανε το εμβρυακι απλα δεν δημιουργηθηκε ποτε!Προσπαθησε ξανα και ειμαι σιγουρη πως ολα θα σου πανε καλα!

υγ: οτι αλλο θες στειλε μου πμ να το συζητησουμε ειχα καλο γιατρο και μου ελυσε ολες τις αποριες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai ego lupamai poli :( kalo tha einai se tetoies periptoseis na perneis kai mia deyteri gnomi.....giati kai emena mou eixan pei oti to moro mou epidei eixa piei kati xapia eno imoun egkuos (prin to matho omos) oti eprepe na to bgalo min tixon kai exei problima meta...kai oti eixa aima mesa kai tetoia....kai enoeitai oti piga se allo giatro kai to moro itan mia xara ! kane omos tis eksetaseis sou gia na ksereis gia tin epomeni fora pou tha erthei sintoma :) min anisixeis!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α αποτελεσματα των εξετάσεων έδειξαν ότι δεν υπήρχαν εμβρυα καμια παθολογική αιτία και το μονο που λεει είναι ότι στους σακους υπήρχαν οιδήματα και στην εμφύτευση νεκρώσεις.αρα απο οτι καταλαβα κατι πηγε στραβα στην εμφυτευση...Ιωάννα εσενα τι έλεγε η ιστιολογικη?Ελπ΄ζω να σου πηγαίνουν όλα τέλεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ την πρώτη φορά που έμεινα έγκυος είχα πρόβλημα, δεν ξέρω το γιατί αλλά γενικά το ακούω συνέχεια τώρα τελευταία και δεν ξέρω τελικά τι φταίει. Το καλό βέβαια είναι ότι η επιστήμη έχει προχωρήσει πάρα πολύ και τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο γεγονός. Εγώ όταν έκανα την επέμβαση για να μου αφαιρεθεί ο σάκος έγινε βιοψία και ο γιατρός μου με εξειδικευμένη γιατρό πάνω σε αυτά τα ζητήματα μου βρήκαν τι προβλήματα είχα. Και έτσι τώρα έχω ένα υπέροχο κοριτσάκι 2,5 χρονών. Αν το είχα αφήσει στην τύχη δεν ξέρω τι θα είχε συμβεί και ούτε θέλω να μάθω. Φίλες μου που είχαν παρόμια προβλήματα έχουν χάσει αρκετά παιδιά και κρίμα, τόσο για τα παιδιά αλλά και την μητέρα. Εγώ ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει. Νομίζω ότι είμαι εγώ υπέθυνη γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις και δεν ήξερα τα προβλήματα που είχα. Any way, η γνώμη μου είναι να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη και να μην εμπιστεύεσαι γιατρούς εύκολα. Δεν μπορούν να ξέρουν με το μάτι τι σου συμβαίνει και άλλοι γιατροί να κατηγορούνται ότι βάζουν πολλές εξετάσεις και ότι σε μπερδεύουν. Ελπίζω να κάνεις το σωστό ή ότι να κάνεις να σου βγει σε καλό στο εύχομαι ειλικρινά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδή αν δεν γινομαι φορτική τι εξετάσεις έκανες εγω είχα κάνει προγεννετικό έλεγχο είχες και συ ανεμβρυική?Η εξέταση πραγματικά δεν δειχνει κάτι παθολογικό πως το εψαξες εσύ?Συγνώμη αν ακουγομαι κάπως απλά θα με βοηθούσες πολύ...

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Φαιη αν και αργα , σου απαντάω.

Ειχα διδυμη κυηση και τη Δευτερα(πριν 2 μερες) πηγα για υπερηχο και ο ενας σακος ηταν αδειος. μεγαλος αλλα αδειος, ειχε φτασει 7 εβδομαδων κ 6 ημερων. Ο γιατρος μου ειπε πως αν δεν δω αιμα θα απορροφηθει απο τον οργανισμο και οτι αυτο συμβαινει πολυ πολυ συχνα σε διδυμες κυησεις που πολλες φορες φευγουν κ τα 2 (εμενα το ενα μεχρι στιγμης ειναι τυχερο)

Ρωτησα τι φταιει και αν κανω εξετασεις και μου ειπε πως δεν υπαρχει λογος εφοσον δεν ειναι κανονικη αποβολη. Δεν το απεβαλε ο οργανισμός απλα δεν μεγαλωσε ποτε. Αυτο οφειλεται στη κακη διαιρεση της βλαστοκυστης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μη μπερδευεσαι, αλλο αποβολη, αλλο παλλινδρομηση, αλλο αδειος σακος.

Στην ανεμβρυικη εγκυμοσυνη δεν υπηρξε ποτε εμβρυο, μονο βλαστοκυστη με πλακουντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδή το ένα μωρό υπάρχει σε εσένα έτσι?Σου ευχομαι ότι καλύτερο!!!Κι αυτή η κακή διαίρεση απλά τυχαίνει η φταίει κάτι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η διαιρεση απλα τυχαινει. Ειναι η ποιοτητα της ενωσης του ωαριου με το σπερματοζωαριο.

Εμενα ναι το ενα ετυχε και εγινε μωρο, το αλλο μια μαζα πλακουντας εμεινε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

τωρα ειδα το θεμα σου ειχα και εγω μια ατυχια στο παρελθον στν 6-7 εβδομαδα κ παρακαλουσα το γιατρο μου να μου δωσει να κανω εξετασεις αλλα μου ελεγε δεν χρειαζετε μια χαρα εισαι ηταν τυχαιο γεγονος!!!τελικα αλλαξα γιατρο μου εδωσε να κανω εξετασεις κ τελικα εχω θρομφοφιλια κανω θεραπεια με ενεσουλες κ ειμαι ηδη εγκυος στη 12 εβδομαδα!γνωμη μου ειναι να κανεις εξετασεις να σου φυγει το αγχος ακομη και αν τελικα ειναι ολα καλα που στο ευχομαι!εγω εχασα κοντα 2χρονια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

kai ego eixa prin ena mina tin idia empeiria.kenos sakos.eimai ena rakos apo tote.ekana apoxesi den exo mathei ta apotelesmata tis istologikis akoma,omos ekana olles tis exetaseis tis thromvofilias.exo mou eipe o giatros ipias morfis kai stin epomeni egimosini tha kano enesis iparinis.exei kamia paromia empeiria???thelo na paro apo kapou tharros,oti tin epomeni fora exo elpides na pane ola kala.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...

Επειδη ειδα οτι το θεμα εχει διαβαστει πολλες φορες θελω να πω οτι ανεμβρυικη κυηση ειχα και εγω εκανα αποξεση,δεν εκανα καμια παραπανω εξεταση (την πρωτη αποτυχια μου ειπε ο γιατρος την θεωρουμε τυχαιο γεγονος και απλα ξαναπροσπαθουμε:)και 3 μηνες μετα την αποξεση ξαναεμεινα εγκυος και σημερα εχω ΕΥΤΥΧΩς ενα υγειεστατο κοριτσακι 2 μηνων!!!Η Φαιη που ανοιξε το θεμα θελω να σας πω οτι και εκεινη δεν εκανε καμια εξεταση και μετα απο 3 περιοδους απο την αποξεση εμεινε εγκυος και βαδιζει σημερα τον 7ο μηνα και ολα ειναι οκ!

Ειναι δυσκολη εμπειρια το εζησα και ξερω!!!Θελει ψυχραιμια γιατι τελικα τις περισσοτερες φορες ειναι τυχααιο!!Αν καποια θελει να με ρωτησει κατι ας μου στειλει πμ και ευχαριστως να απαντησω!!!Πηρα και εγω πολυ βοηθεια απο το mammyland οταν μου ετυχε αυτο,συζητησα αρκετα με την Φαιη οταν της ετυχε και ευχαριστως να βοηθησω εαν μπορω και καποια αλλη κοπελα (ψυχολογικα εννοω)!!Φανταζομαι οτι και η Φαιη θα ειναι διατεθειμενη να συζητησει και να μοιραστει την εμπειρια της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

RIGOYLA αυτο ειναι το θεμα!!!Μακαρι να μην χρεαιστει αποξεση να γλιτωσεις και αυτη την δυσαρεστη εμπειρια!!!Οπως και να εχει ειμαι σιγουρη πως ολα θα πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...