Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 15


Recommended Posts

Κοριτσια πηρα τα αποτελεσματα απο αμνιοκαλλιεργεια κ καρυοτυπο...

Ηταν κοριτσακι με τρισωμια 15, 60%μωσαικισμου...

Τελικα κ το περσυνο δεν ηταν ''τυχαιο γεγονος'' αλλα τρισωμια...

Δεν καταλαβα τιποτε...πως εχω ενα παιδι...?απλα θα δουμε γεννετιστη...

Κανεις που να ξερει κατι...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα έχουμε ξαναπεί Χρυσάνθη.τρισωμία 15????? οι 13,18,21 είναι συχνές.και η προηγούμενη σου μήπως ήταν τρισωμία τελικά???? με γενετιστή να μιλήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μερουλα ναι το ξερω....ηταν τρισωμια 18.

κ περισυ σε ολους τους βλακες που πηγα τους ελεγα ειναι τρισωμια 18 κ μου λεγαν τυχαιο γεγονος...για να με ξεφορτοθουν τα γομαρια...συγνωμη τωρα αλλα μου φερθηκαν αθλια...

μον οη γαιτρος μου φετος τα εψαξε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

είμαι της αποψης οτι έπρεπε να σου πουνε να κανεις τροφοβλαστη σε καθε επομενη κυηση!γιατι σε εμενα αυτο είπανε.και ξέρω έχω παρατηρήσει δηλαδή οτι συνηθίζουν οι γιατροί την πρώτη αποτυχία να την λένε τυχαιο.....και καλά..μα πώς τυχαίο ????κάπου οφείλεται αυτό το τυχαίο λέω...μετά απο δυο ή και τρεις αποτυχίες βάζουν την γυναικα να κάνει οοολες τις εξετάσεις και μέχρι τοτε χρυσάνθη μου τρώμε όλο το ζόρι....εγώ π.χ θρομβοφυλια δεν έχω κανει εξετασεις, θα το συζητήσω με τον γιατρό μου την Τριτη που θα τον δω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω τι είναι η τρισωμία 15 αλλά εύχομαι να βρείτε το πρόβλημα και την επόμενη φορά να καταφέρεις να ολοκληρώσεις την εγκυμοσύνη σου και να χαρίσεις ένα υγιέστατο αδερφάκι στον γίο σου.

Δεν έχουμε ξαναμιλήσει αλλά παρακολουθώ την ιστορία σου και μ'έχει συγκλονίσει

Μπράβο για την δύναμη της ψυχής

Εύχομαι ολόψυχα η Παναγία να σε ανταμείψει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia yparxoun tosa pola kai diaforetika pou den xereis pia ti na protopsaxeis...ego persi 5 minon ki dio evdomadon anakalipsan oti to embrio eixe sigeni kardiopathia protou vathmou..ekana gena kanoniki ki efiga apo to maieytirio xoris paidi opos fantazeste...piga se genetisti ekana exetaseis nekropsia sto emvrio kai itan tixaio gegonos.ti na po?ola telika ta apodidoun se tixaia gegonota????den yparxei kamia exigisi.tora eimai egios 18 evdomadon os tora ola kala alla katalavenete ti exo perasei kai poso fovo exo min mou xanasimvei kaTi...prospatho na eimai psixremi ki iremi kai to idio eyxomai gia oles sas!!koritsia psixremia!!den mporoume na xeroume posa pragmata paramonevoun se mia egimosini.... :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσάνθη, να μιλήσεις με γενετιστή και σε καμία περίπτωση να μην απελπίζεσαι.

Δεν είμαι ειδικός και δεν μπορώ να ελέγξω την ακρίβεια όσων μου είπαν από το φιλικό μου περιβάλλον, αλλά θα σου τα γράψω μήπως βοηθήσουν.

Μία παρόμοια περίπτωση είχε η κουνιάδα μιας φίλης μου. Ένα παιδί φυσιολογικό και μετά τρεις (!) αποβολές σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. Ο λόγος ήταν ότι ο συνδυασμός κάποιων γονιδίων δικών της και του άντρα της δεν δημιουργούσε βιώσιμα έμβρυα. Σε κάθε σύλληψη είχε 50% πιθανότητες να έχει ή να μην έχει αυτόν τον συνδυασμό. Την πρώτη φορά δεν τον είχε και το μωρό της γεννήθηκε και μεγαλώνει μια χαρά. Τις επόμενες τρεις δυστυχώς τα πράγματα δεν ήταν καλά.

Πήγε σε γενετιστή, έκανε dna τεστ στο σπέρμα του άντρα της, βρήκε και απομόνωσε το προβληματικό γονίδιο. Μετά έκανε ivf και από τα γονιμοποιημένα της ωάρια κράτησε αυτά που δεν είχαν αυτό το γονίδιο (δηλαδή που έπεσαν στο "καλό" 50%)και με αυτά έμεινε έγκυος. Περιμένει να γεννήσει αρχές Αυγούστου και όλα μέχρι στιγμής είναι πάρα πολύ καλά και φυσιολογικά.

Το όλο θέμα της κόστισε 12.000 ευρώ περίπου (εξετάσεις κανονικές, εξετάσεις DNA και Ivf).

Θα ρωτήσω και θα σου στείλω το όνομα του κέντρου, το οποίο την καθοδήγησε στις εξετάσεις και με το οποίο έκανε και την Ivf.

Καλή δύναμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dididi έγραψε:

Χρυσάνθη, να μιλήσεις με γενετιστή και σε καμία περίπτωση να μην απελπίζεσαι.

Δεν είμαι ειδικός και δεν μπορώ να ελέγξω την ακρίβεια όσων μου είπαν από το φιλικό μου περιβάλλον, αλλά θα σου τα γράψω μήπως βοηθήσουν.

Μία παρόμοια περίπτωση είχε η κουνιάδα μιας φίλης μου. Ένα παιδί φυσιολογικό και μετά τρεις (!) αποβολές σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. Ο λόγος ήταν ότι ο συνδυασμός κάποιων γονιδίων δικών της και του άντρα της δεν δημιουργούσε βιώσιμα έμβρυα. Σε κάθε σύλληψη είχε 50% πιθανότητες να έχει ή να μην έχει αυτόν τον συνδυασμό. Την πρώτη φορά δεν τον είχε και το μωρό της γεννήθηκε και μεγαλώνει μια χαρά. Τις επόμενες τρεις δυστυχώς τα πράγματα δεν ήταν καλά.

Πήγε σε γενετιστή, έκανε dna τεστ στο σπέρμα του άντρα της, βρήκε και απομόνωσε το προβληματικό γονίδιο. Μετά έκανε ivf και από τα γονιμοποιημένα της ωάρια κράτησε αυτά που δεν είχαν αυτό το γονίδιο (δηλαδή που έπεσαν στο "καλό" 50%)και με αυτά έμεινε έγκυος. Περιμένει να γεννήσει αρχές Αυγούστου και όλα μέχρι στιγμής είναι πάρα πολύ καλά και φυσιολογικά.

Το όλο θέμα της κόστισε 12.000 ευρώ περίπου (εξετάσεις κανονικές, εξετάσεις DNA και Ivf).

Θα ρωτήσω και θα σου στείλω το όνομα του κέντρου, το οποίο την καθοδήγησε στις εξετάσεις και με το οποίο έκανε και την Ivf.

Καλή δύναμη

ΣΩΣΤΗ!!!!!!!!!!!!ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΥΥΥ ΧΡΗΣΙΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μονο που δε με ενοιαζε ειναι τα λευτα...αφου μεσα σε ενα χρονο εδωσα 10.000 κ μωρακια δεν κρατησα...

νομιζω ομως οτι τα γονιδια με τα χρωμοσωματα ειναι τελειως διαφορετικα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ ξέρω γονίδια και χρωμοσώματα είναι το ίδιο πράγμα.και αυτο αποτελεί το dna .

http://www.mastology.gr/gr/dna.asp

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE% ... E%B9%CE%BF

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια φίλη μου έχει πρόβλημα στον καρυότυπο τον δικό της και μόνο ένα στα τέσσερα έμβρυα που συλλαμβάνει είναι υγιές. Και της είπαν ότι τα άρρωστα τις περισσότερες φορές τα αποβάλλει αυτόματα ο οργανισμός τις πρώτες εβδομάδες ή αν προχωρήσει η εγκυμοσύνη, τελικά διαπιστώνεται αργότερα το πρόβλημα κι αναγκαστικά πάει για διακοπή.

Γι'αυτό και κάνει ειδική διαδικασία, ξεχωρίζουν τα καλά και της κάνουν εξωσωματική με αυτά.

Γι'αυτό έγραφα πριν καιρό σ'αυτό το θέμα: http://www.mammyland.com/index.php?opti ... &id=124922

Επίσης, ξέρω περίπτωση κοπέλας που είχε κάποιο προβληματικό γονίδιο λόγω του οποίου έπρεπε να κάνει μόνο κορίτσια. Τα αγόρια θα ήταν πολύ άρρωστα. Δυστυχώς το ανακάλυψε με τον άσχημο τρόπο κι εκείνη.. είχε δίδυμη κύηση, αγοράκι-κοριτσάκι.. κάπου εκεί στον 4ο παλινδρόμησε το κοριτσάκι για άγνωστο λόγο και αργότερα στις εξετάσεις φάνηκε το πρόβλημα του κοριτσιού κι αναγκάστηκε να κάνει διακοπή 5ο - 6ο μήνα σχεδόν..

Οπότε, τώρα πρέπει να κάνει εξωσωματική όπου μετά από επιλογή, θα της βάζουν μόνο θηλυκά έμβρυα.

Χρυσάνθη μου, να πάτε οπωσδήποτε για καρυότυπο και οι δύο. Βασικά, να πάτε να βρείτε έναν καλό γενετιστή να σας καθοδηγήσει στο τι άλλο χρειάζεται να κάνετε. Υπάρχουν και σε δημόσια νοσοκομεία κάποια καλά κέντρα, υπάρχουν και σε ιδιωτικά κέντρα. Άμα χρειαστείς πληροφορίες στείλε μου πμ να σου πω ό,τι ξέρω.

Άμα βρεθεί το πρόβλημα, μετά τα πράγματα είναι πιο απλά.. απλώς είναι ίσως πιο χρονοβόρα..

Εύχομαι σύντομα να βρεθεί το πρόβλημα και να αποκτήσετε το αδελφάκι του γιου σου.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλιτσα ευχαριστω...περιμενω να βγει κ η ιστολογικη...κ μετα θα παω σε γενετιστη

αυτο που με ποναει περισσοτερο απο ολα ειναι οτι πηγα σε ποσους γιατρος περισυ κ κανενας δεν μου φερθηκε καλα..τους ελεγα οτι ηταν τρισωμια κ με κοροιδευαν...τελικα μετα το φετινο σιγουρα ηταν...το ελεγε η διαισθηση μου κ με κοροιδευαν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλα το ειχα διαβασει το θεμα...

θυμαμαι επισης τον παιδιατρο του γιου μου να μου λεει να καβω χαρτογραφηση καρυοτυπου κ εγω ακουσα τους γυναικολογους...μηπως τελικα οι παιδιατροι ξερουν περισσοτερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό το "τυχαίο γεγονός" έχει κάψει τη γούνα μας...

Κι εγώ απορώ ή μάλλον απορούσα, γιατί πρέπει να ταλαιπωρούνται τόσο οι γυναίκες και να ρισκάρουν, μέχρι επιτέλους να πει ο γιατρός τη μαγική λέξη "εξετάσεις";;;

Ξέρεις που έχω καταλήξει;; Ότι οι γιατροί (ευτυχώς όχι όλοι, αλλά αρκετοί) είναι πρώτα επιχειρηματίες και μετά επιστήμονες.

Αυτό πρακτικά τι σημαίνει;; Αν πχ μας έστελναν από νωρίς για ειδικές εξετάσεις, πόσες λιγότερες αποβολές, παλίνδρομες κλπ θα είχαμε; Πχ τι πιο απλό από το να κάνεις έναν έλεγχο για θρομβοφιλία ή άλλες παρεμφερείς νόσους;; Πόσες αποβολές οφείλονται σ'αυτές; Με υγιή έμβρυα, έτσι;;

Για μετέφρασε τις περιπτώσεις αυτές σε αποξέσεις/διακοπές κύησης = πόσα λεφτά γι'αυτούς;;

Γίνομαι ψυχρή και κυνική; Ίσως. Αλλά η εμπειρία μου και οι εμπειρίες μου από εδώ μέσα αλλά και από φίλες μου, αυτό δείχνουν.. δυστυχώς.

Κι εγώ μπορεί να είχα ήδη ένα παιδάκι τώρα αν ο πρώην γιατρός μου μ' είχε στείλει για εξετάσεις από την πρώτη μου αποβολή... αλλά όχι... "τυχαίο ήταν"....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακριβως...κ εγω ισως ηταν διαφορετικα τωρα...αν ειχα παει απο περισυ σε γενετιστη?

το κορυφαιο φοβομουν γιατι ο αλλος ο ''ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΓΕΝΝΕΤΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ'' στην 6η εβδομαδα μου ειπε θα πεθανεις απο ρηξη μητρας?ωραιο ε?ζω κ βασιλευω κ δεν πεθανα απο ρηξη...βεβαια το μωρακι μου εφυγε αλλα αυτος κ αν δεν ηξερε τιποτα...κ τον καλυπταν κ αλλοι που πηγαινα...μου λεγαν την γνωμη τους κ οταν τους ελεγα που πηγα αλλαζαν γνωμη....εφτασα μεχρι εδω που εφτασα μεσα στο αγχος μην ειχε δικιο κ πεθανω....

μονο η γαιτρος που ειχα μου φερθηκε καλα...μολις ειδε οτι ηταν πεθαμενο αμεσως αμνιο...να δει απο τι εφυγε...οχι τυχαιο γεγονος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ αντε κοριτσια μου λενε θα κανω παιδι...θα το βρουν κ θα μου κανουν εξωσωματικη....

εχω ενα ινομυωμα που δεν γινετε να βγει....δεν κανω εξωσωματικη δεν κανει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσάνθη μου, θα σου πω κάτι, γιατί σε κάποια φάση είχα μπει κι εγώ στο ίδιο τρυπάκι... και καταλαβαίνω.

Μην ασχολείσαι με το τι θα μπορούσες να'χεις κάνει, που θα μπορούσες να'χες πάει κλπ κλπ.

Δεν έχει νόημα - ίσα ίσα που κακό σου κάνει.

Ό,τι έγινε, έγινε, ο χρόνος πίσω δε γυρίζει.

Κοίτα τι θα κάνεις από δω και πέρα.. αυτό είναι το μόνο που μετράει!

Σου το'πα και πριν, άπαξ και βρεθεί το πρόβλημα, μετά τα πράγματα είναι πιο απλά...

Προς το παρόν, πάρε αγκαλιά το αγοράκι σου, που θέλει να βλέπει τη μαμά του όμορφη και χαμογελαστή, άντλησε δύναμη από εκείνον (και τον άντρα σου φυσικά) κι όλα θα πάνε καλά, θα το δεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρι ελπιζω να σας ακουσει ο θεος...

ευτυχως που εχω κ τον γιο μου αλλιως θα ειχα σαλταρει τελειως...

αλλα μην μου πειτε ειμαι τελειως γκαντεμο....ζαχαρενια με ακους....

σπανιο...ολο τα σπανια μαζευω εγω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχεις ενα παιδακι που σε εχει ανάγκη ,μάζεψε τα κομμάτια σου και σκάσε του ένα χαμόγελο!!!!εισαι τυχερη μεσα στην ατυχία σου που εχεις ένα αγγελουδι μέσα στο σπίτι σου να σου χαμογελάει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΩΡΑ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΧΑΡΙΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΡΙΓΚΙΠΑ ΣΟΥ ΕΝΑ ΑΔΕΡΦΑΚΙ!!Η ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Antonia2Τι υπέροχο νέο βρε Αντωνία μου, χάρκα πάρα πολύ!!Συγχαρητήρια κι εύχομαι όλα να συνεχίσουν πολύ καλά!!!💗💗
    • Κοίταξε δε θέλω να παιρνω άδικα χαρά.... θα δούμε αύριο αλλά δε έχω ελπίδες!!! Και δεν σας είπα κ το καλύτερο!!!! Ο Γιώργος μου είναι ναυτικός!! Χαχαχα  Είχε τώρα 2 μήνες άδεια έγινε ότι έγινε τώρα άμα ξανά μπει στην επόμενη άδεια...δλδ μέσα στην ατυχία μας κρατάμε ότι έγινε αμέσως αλλά δε κάθονται οπότε μακάρι να κάτσει μια κ καλή!!!
    • Αν και δεν πίστευα πως θα άνοιγα ποτέ εγώ τέτοιο θέμα, να τελικά που γίνονται ακ΄όμη θαύματα.❤️  Εγώ και η @Xrisa95 κάνουμε την αρχή!!! Εύχομαι να μαζευτούμε πολλεεεςςς και να φτάσουμε μαζί στο τέλος αυτού του όμορφου ταξιδιού🙏
    • @annie! @Katiana1987 @Xrisa95 @Elk @Antonia2 σας ευχαριστώ πολύ για τις όμορφες ευχές σας!!❤️ @Mpourmpoulo κορίτσι μου εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα τέλεια και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το θαύμα που τόσο λαχταράς❤️🙏
    • Ιωάννα μου καλημέρα!!! Κι εμένα βγήκε τέλεια η καμπύλη, παρ'ολο που το προηγούμενο βράδυ έφαγα κ δύο κομμάτια κέικ 🤣. Πάλι καλά!! Εγώ με το που έκλεισα το τρίμηνο μου έγραψε ασβέστιο μαζί με βιταμίνη D το calciform D3, σίδηρο πλέον διπλό το tardyferon γιατί έπεσε ο αιματοκρίτης κ τα αιμοπετάλια, φυλλικό το felicine και για μαγνήσιο το trofocard 3 φορές την ημέρα, γιατί ξεκίνησαν οι κράμπες κ το πρώτο που μου έδινε μου έκανε διάρροιες.. Όσο για το ασβέστιο που δεν ήξερε τι να σου γράψει θεωρώ πως θα έπρεπε να γνωρίζει εναλλακτικές, γιατί κάποιο από αυτά μπορεί να μην ανταποκρινόταν στον οργανισμό σου..  Το εμβόλιο τελικά θα το κάνω κι εγώ κ ο άντρας μου κ μετά τη γέννα θα κάνω κ της ερυθράς, γιατί δεν έχω αντισώματα κ σκάω που μου απαγορεύει ο γιατρός να μην έρχομαι σε επαφή με παιδάκια κ ειδικά που δε μπορώ να πάρω τη βαφτιστηρα αγκαλιά, γιατί πάει σε βρεφικό...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...