Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πετρώνει το στήθος μου!


Recommended Posts

Θηλάζω αποκλειστικά εδω και 3μιση μήνες.Το μωρό μου μέχρι και τώρα ξυπνούσε πάντα το βράδυ για να φάει.Το περισσότερο που κοιμόταν ήταν κανένα 5ωρο.Χτες το πρωι ξυπνάω βλέπω το ρολόι μου και ήταν 9μιση!!Θεε μου λέω κατι έπαθε το παιδί μου!!Τρώχω πανικόβλητη στο δωμάτιο του και τον βλέπω να κοιμάται ΑΚΟΜΑ!!Κοιμήθηκε συνολικά 10ώρες(απο τις 11 το βράδυ)Το στήθος μου είχε πετρώσει τα σεντόνια γίνανε μούσκεμα απο το γάλα.Τον θήλασα και μαλάκωσε αμέσως.Σήμερα πάλι τα ίδια!!Μάλλον ήρθε η ώρα να κοιμάται όλη τη νύχτα χώρις να ξυπνάει για να φάει.Το ξέρω οι περισσοτερες θα με βρίσετε απο μέσα σας "Κλαίνε οι χήρες κλαίνε και οι παντρεμένες"? θα μου πείτε. Γιατί ξέρω οτι ταλαιπωρήστε απο ξενύχτια όσες θηλάζετε αποκλειστικά.Το θέμα μου όμως είναι μήπως πάθω τίποτα που πετρώνει το στήθος μου αφου έχω να θηλάσω τόσες ώρες και δεύτερον μήπως το μωρό δεν παίρνει βάρος αφου δεν τρώει πια όπως έτρωγε και τρίτον μήπως μου μειωθεί το γάλα αφού έκοψα ένα γεύμα.Τι να κάνω ρε κορίτσια??Μην μου πείτε όμως να τον ξυπνάω δεν το θεωρώ λύση γιατί πάω ενάντια στη φύση..αν έχει ανάγκη απο ύπνο δεν θέλω να του τον στηρήσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοπελα μου μην αγχωνεσαι δεν προκειται να γινει τιποτα απο αυτα που φοβασαι. το μωρο οταν θα πινασει θα ξυπνησει και βαρος μια χαρα θα παρει και μενα τα ιδια εκανε και απο βαρος παμε μια χαρα στην αρχη ετσι ειναι εξω καποιες φορες ξυπνουσα για να το βγαλω γιατι εχω ακουσει οτι δεν ειναι καλο να πετρωνει σιγα σιγα θα βρει και αυτο το ρυθμο του θα μειωθει το γαλα σου το βραδυ αφου το μωρο δεν το χρειαζεται και θα γεμιζει πολυ το πρωι οταν αυτο θα τρωει αλλα καποιες φορες βγαλτο για να μην πονας κιολας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει το καμαρι σου καταρχάς...

ευτυχισμενο και γερό !!

Εννοειται πως δεν πετρωνει το στηθος σου

αν αι θα σου συνιστουσα ανα περιμενεις πρωτα..γιατι και μεν α

το εκανε αυτο καποια στιγμη

και συντομα το αναιρεσε..

τωρα μετα πο 11μηνες θηλασμου ξυπναει οπως ξυπνουσε βρεφος..

αν 1-2 ωρες...

Αν υποθεσουμε ομως οτι εσενα θα το τηρησει

και θ α συνεχισει να σε αφηνει(ω!!!τι τυχη)

να φχαριστιεσαι το γλυκο αυτο υπνο(οεο!!)

μη στεναχωριεσαι καθολου!

εννοειται οτι δεν ξυπναμε το μωρακι!

Χρειαζεται υπνο-το ιδιο και μεις!!!

Αν ξυπνας και συ μεσα στο βραδυ και νιωθεις δυσφορια

απλα λιγο χλιαρο νερακι ή κομπρεσα και βγαλε λιγο με το χερι!

(πιεζουμε με φορα προς τη θηλη τη θηλεα αλλω)..

οταν νιωσεις ανακουφηση απλα σταματας

!

ετσι σιγα σιγα θα προσαρμοστει και θα παραγει ανλογα με τη ζητηση του μωρου σου ...και θα σταματησει να πρηζεται...

ΜΗν ανυσηχεις ...ΔΝ ΠΕΤΡΩΝΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΑ!

ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ!!!

(εμενα με βολευε καλυτερα το θηλαστρο οπου εβγαζα λιγακιισα ισα να ανακουφηστω(παντα σε χαμηλη ενταση)αλλα γενικα δεν θεωρειται και το καλυτερο να βγαζεις με θηλαστρο ,γιατι ετσι δεν προσαρμοζεται το στηθος στις ανγκες του μωρου...μπερδευεται...ΚΑΙ ΑΡΓΕΙ Η ΕΔΡΑΙΩΣΗ.)

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοείται ότι δεν θα ξυπνάς το βράδυ το μωρό για να φάει την νύχτα εφόσο βέβαια στην διάρκεια της ημέρας κάνει τα απαραίτητα γεύματα ;)

Το στήθος σου σε λίγο θα προσαρμοστεί.

Τις πρώτες μέρες αν το αισθάνεσαι βαρύ και σε ενοχλεί βγάλε λίγο με το χέρι ίσα ίσα να ξαλαφρώσεις.

Να μειωθεί το γάλα σου δεν υπάρχει περίπτωση απλώς θα προσαρμοστεί στην νέα κατάσταση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

natasoula έγραψε:

Εννοείται ότι δεν θα ξυπνάς το βράδυ το μωρό για να φάει την νύχτα εφόσο βέβαια στην διάρκεια της ημέρας κάνει τα απαραίτητα γεύματα ;)

Το στήθος σου σε λίγο θα προσαρμοστεί.

Τις πρώτες μέρες αν το αισθάνεσαι βαρύ και σε ενοχλεί βγάλε λίγο με το χέρι ίσα ίσα να ξαλαφρώσεις.

Να μειωθεί το γάλα σου δεν υπάρχει περίπτωση απλώς θα προσαρμοστεί στην νέα κατάσταση

Αυτο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!Να΄στε καλά!!Έχετε δίκιο μάλλον βαρύ το νιώθω και όχι πετρωμένο αλλιώς δεν θα μαλάκωνε αμέσως μετά τον θηλασμό σωστα?

Και πιστεύω δυστυχώς οτι είναι μια φάση αυτή και πάλι το μωρό θα ξυπνάει το βράδυ..δεν πειράζει τουλάχιστον τώρα ας ευχαριστηθώ ύπνο όσο μπορώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κλαινε οι χηρες κλαινε κι οι παντρεμενες? :angry::P :laugh:

Με καλυψαν οι κοπελες απλα ηθελα να σε πειραξω λιγο!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

Κλαινε οι χηρες κλαινε κι οι παντρεμενες? :angry::P :laugh:

Με καλυψαν οι κοπελες απλα ηθελα να σε πειραξω λιγο!!! ;)

Πέρασες και εσύ απο αυτή τη φάση??Το παιδί σου τώρα κοιμάται όλη νύχτα ή ακόμα ξυπνάει?Θηλάζεις να φανταστώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θηλαζω αλλα ουτε μια νυχτα δεν εχει κοιμηθει! Μεγιστη ωρα που εχει κοιμηθει πλην ελαχιστον εξαιρεσεων που μπορει να ηταν και λιγο παραπανω το 3ωρο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

Θηλαζω αλλα ουτε μια νυχτα δεν εχει κοιμηθει! Μεγιστη ωρα που εχει κοιμηθει πλην ελαχιστον εξαιρεσεων που μπορει να ηταν και λιγο παραπανω το 3ωρο!!

Κατάλαβα...περνάς και εσυ νύχτες αυπνίας...και εγω έτσι ήξερα οτι όταν θηλάζει το μωρό δεν κοιμάται συνήθως όλη νύχτα!Αλλά μάλλον είναι ανάλογα το μωρό και πολύ πιθανόν να είναι φάση αυτή και να περάσει γρήγορα οπότε ας το ευχαριστηθώ τώρα που μπορώ δε νομίζω να κρατήσει πολύ.. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koimatai epiteloyw olh nykta????απολαυσε το ονειρο για οσο δειαρκει

ειναι διαφορες φασεις στα μωρα και εμενα η μικρη κοιμοταν απο 45 ημερων σερι το βραδυ κατα τον 5ο μηνα αρχισε να ξυπναει 2-3 φορες τη νυκτα για 2-34 βδομαδες μετα ξαναεκανε σερι υπνο και μετα απο τον 9ο μηνα ξυπναει σιγουρα μια φορα τα ξημερωματα στις 4 για γαλα

τωρα για το στηθος μην ανυσηχεις θα προσαρμοστει στα νεα δεδομενα βεβαια θα παρει χρονο

παντως θυμσμαι 6 μηνων και μουσκευα τα σεντονια με γαλα οτι και αν εκανα :blink: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...