Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΜΕ ΑΛΛΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι εσάς αν έχετε σχετική εμπειρία πριν αρχίσω να το ψάχνω αλλιώς.

Ο μικρούλης μου σε λίγες μέρες κλείνει τα 3. Γενικά μιλάει αρκετά καλά με ωραίες προτάσεις και γενικά καθαρές λέξεις. Έχω όμως παρατηρήσει δυσκολία στο δεύτερο "καπα" που πιθανών να έχει μια λέξη. Παράδειγμα το όνομα του (ΚΥΡΙΑΚΟΣ), το λέει ΚΥΡΙΑΠΟΣ ή το "κακός" το λέει "καπός". Βασικά το μπερδεύει είτε με το Π είτε με το Τ. Το κουκούτσι για π.χ. το λέει Κουτούτσι κτλ.

Αντίθετα το ρ ή το σ όπως θα περίμενε κανείς, το λέει αρκετά σωστά. Θεωρείται πως είναι θέμα που πρέπει να το κοιτάξω άμεσα ή να περιμένω να πάει και στον παιδικό? (Ξεκινάει το Σεπτέμβρη)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η βαφτιστήρα μου είναι 5 και μπερδέυει το Κ με το Τ

πχ λέει μιτρούλα και όχι μικρούλα

ή τσίτλα και όχι τσίχλα και άλλα που δεν θυμάμαι.

Δε νομίζω πως είναι κα΄τι ανησυχητικό. Μικρούλης είναι ακόμη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα.

Την ιδια απορια ειχα κι εγω με σενα για τον γιο μου.

Μπερδευει τα συμφωνα δηλαδη αντι μπανιο λεει ντανιο η αντι μπαλα λεει νταλα.

Απο οτι ρωτησα κι εγω διαφορες μανουλες μου παν να μην ανησυχω γιατι καθε παιδι εχει τους δικους του ρυθμους και το κεντρο λογου ωριμαζει σε διαφορετικη ηλικια.

Ο παιδικος σιγουρα θα του κανει καλο!

Κι εγω τον Σεπτεμβρη θα στειλω το δικο μου και ελπιζω να λυθει περισσοτερο η γλωσσα του.

Παντως να σου πω ενα παραδειγμα,ειχαμε πριν λιγες μερες της αδερφης μου τα παιδια στο σπιτι μας και κατευθιαν εμαθε 3 λεξεις καινουργιες απο αυτα,οποτε καταλαβαινεις στο παιδικο τι θα γινει! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία. Υπομονή λοιπόν ως τον παιδικό. Το φανταζόμουν πως κάπως έτσι είναι, αλλά μου έκανε εντύπωση που είναι μόνο στο δεύτερο κ μια λέξης. Ευχαριστώ πολύ μανούλες... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...