Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ερωτηση σχετικα με το θηλασμο


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα σας!!

Να κανω μια ερωτησουλα..

εχω μια μπεμπουλα 5 ημερων και θηλαζουμε...τις θηλες πρεπει να τις καθαριζω καθε φορα πριν θηλασουμε ή τις αφηνω οπως ειναι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι απαραιτητο να πλενεσαι πριν θηλασεις. Το γαλα εχει ενα καταπληκτικο αντιμικροβιακο μηχανισμο! Ειδικα στην αρχη δεν θα προλαβαινεις και να πλενεσαι!! ;)

Να σου ζησει!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Na sou zhsei, na th xairesai!!!!!

Opws sta eipe k h tris...

genika apofevge to nero stis thiles twra sthn arxh giati mporei na skasei to derma k na kaneis pliges...

Apo to galataki sou na vazeis ligo an thes

Kalh synexeia kai kali loxeia! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι :)

Δεν χρειάζεται να πλενεσαι κάθε φορά

Μια φορά την ημέρα που θα κάνεις ντουζάκι αρκεί

και καλυτερα με σκέτο νερό και όχο αφρόλουτρα για να μην

ξερένεται η θηλή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακριβως δε χρειαζεται καθε φορα να πλενεσαι

εκτος ανθες για να δροσιζεσαι,εμενα με δροσιζε

και πλενομουν συνηθως μετα το θηλασμο αλλα μονο με νερακι

ποτε σαπουνι....!

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρωτα απο ολα να σου ζησει! :)

Οτι σου ειπαν τα κοριτσια απλα αν θες βαζε και μια κρεμουλα (η purelan ειναι πολυ καλη) μετα απο καθε θυλασμο, που δεν χρειαζεται να την ξεπλενεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας και για τις ευχουλες σας!! :kiss::kiss: επειδη ειχα παρακολουθησει αρκετες συζητησεις σας σχετικα με το θηλασμο απο την αρχη με το που τελειωνουμε το θηλασμο πιεζω λιγο να βγει γαλατακι και το κανω γυρω γυρω στις θηλες. απλα ρωτησα γιατι μια γνωστη της πεθερας μου της ειπε να βαζω αντισυπτικο στις θηλες καθε φορα πριν το θηλασμο!! :ohmy::dry: με το θηλασμο μεχρι στιγμης τα παμε τελεια εχουμε συντονιστει και οι δυο μας και λιγο πληγες στις θηλες εκανα τις πρωτες 2 μερες που δεν ηξερα και δεν ειχε ερθει καμια απο το 'μητρικο θηλασμο' στο Ελενας να μου δειξει, ας ειναι καλα μια νοσοκομα που με ειδε να πεδευομαι και μου εδειξε η γυναικα. :)

φιλακια πολλα!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ.............

Γέννησες Κικίτσα μου??????????????

Sorry.............. χαμπάρι δεν πήρα, η μουλάρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να σου ζήσει το ψιψινάκι σου καλέ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλή υπομονή με τους θηλασμούς μικρή μου και μπράβο σου που το παλεύεις!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει!

Εγώ ποτέ δεν έπλυνα τις θηλές μου εδώ και 6,5 μήνες που θηλάζω. Μόνο το καθημερινό μπάνιο, όπως είπαν και τα κορίτσια. Κάποια σπρέυ που κυκλοφορούν, επηρεάζουν τη γεύση του μωρού και μπορεί να προκαλέσουν προβληματάκια. Οπότε εάν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος, μην βάλεις κάτι χημικό στο στήθος σου.

Καλή συνέχεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!

PIPITSAZOUZOUNA μου γεννησαμε την περασμενη πεμπτη και χθες ηρθαμε σπιτακι μας!! :woohoo:

να ρωτησω και κατι αλλο?? η μπεμπα μου δεν ρεβεται σε καθε της γευμα..μερικες φορες ρεβεται με το που την σηκωσω και αλλες φορες την κραταω μεχρι και 5 λεπτακια (μπορει και λιγο παραπανω) και δεν ρεβεται και την ξαπλωνω ετσι..λετε να εχει καποιο προβλημα με το στομαχακι της :unsure: ...δεν μου κανει εμετο ομως 2 φορες εχει βγαλει γουλιτσες.

επισης οι τελευταιες 3 πανες που εχουμε αλλαξει ειναι λερωμενες αλλα φενεται σαν να εχει αεριστει και ισα ισα που φενεται σαν μπεζ χρωματακι με κομματακια μαζι..διαρροια ειναι αυτο??? να ανησυχησω?? :dry: να τονισω οτι σημερα εχω φαει φασολακια φρεσκα και χθες επισης, εχω πιει πορτοκαλαδες, νερακι, και φρυγανιτσες με βουτυρο και μαρμελαδα απο ροδακινα (που εφτιαξε η πεθερουλα μου).

και τελευταια ερωτηση :P οταν ξυπναει η μπεμπα και πειναει την βαζω σε ενα στηθος μονο και αμα κανει διαλλειματακι κανα 15λεπτο την ξαναβαζω στο ιδιο στηθος..θα ηθελα να μου πειτε αν και αυτο που κανω ειναι σωστο ή πρεπει να αλλαζω στηθος??

συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν εχω κανεναν που να γνωριζει και να βοηθησει..

φιλακια πολλα σε ολες!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου να σου ζησει και καλη λοχεια σε σενα.

Για το οτι δεν ρευεται καθε φορα ειναι φυσιολογικο αλλες φορες αρχιζουν να τρωνε με λαιμαργια οποτε καταπινουν και αερα και αλλες οχι.Οσο για τα κακακια εναι μια χαρα σανχρωμα και τα κομματακια οφειλονται στο γεγονος οτι ειναι πολυ μικρη ακομα και το πεπτικο της συστημα δεν λειτουργει απολυτα καλα θα στρωσει ομως μην ανησυχεις.Για το θηλασμο εγω προσωπικα ποτε δεν το πηγα εναλλαξ παντα εδινα το στηθος που ενιωθα πιο γεματο.Το δεξι μου για καποιο λογο παρηγαγε περισσοτερο γαλα οποτε αυτο της εδινα πιο συχνα.και για οτι αλλο χρειστεις εμεις εδω ειμαστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κικιτσα22 έγραψε:

κοριτσια μου σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!

PIPITSAZOUZOUNA μου γεννησαμε την περασμενη πεμπτη και χθες ηρθαμε σπιτακι μας!! :woohoo:

να ρωτησω και κατι αλλο?? η μπεμπα μου δεν ρεβεται σε καθε της γευμα..μερικες φορες ρεβεται με το που την σηκωσω και αλλες φορες την κραταω μεχρι και 5 λεπτακια (μπορει και λιγο παραπανω) και δεν ρεβεται και την ξαπλωνω ετσι..λετε να εχει καποιο προβλημα με το στομαχακι της :unsure: ...δεν μου κανει εμετο ομως 2 φορες εχει βγαλει γουλιτσες.

επισης οι τελευταιες 3 πανες που εχουμε αλλαξει ειναι λερωμενες αλλα φενεται σαν να εχει αεριστει και ισα ισα που φενεται σαν μπεζ χρωματακι με κομματακια μαζι..διαρροια ειναι αυτο??? να ανησυχησω?? :dry: να τονισω οτι σημερα εχω φαει φασολακια φρεσκα και χθες επισης, εχω πιει πορτοκαλαδες, νερακι, και φρυγανιτσες με βουτυρο και μαρμελαδα απο ροδακινα (που εφτιαξε η πεθερουλα μου).

και τελευταια ερωτηση :P οταν ξυπναει η μπεμπα και πειναει την βαζω σε ενα στηθος μονο και αμα κανει διαλλειματακι κανα 15λεπτο την ξαναβαζω στο ιδιο στηθος..θα ηθελα να μου πειτε αν και αυτο που κανω ειναι σωστο ή πρεπει να αλλαζω στηθος??

συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν εχω κανεναν που να γνωριζει και να βοηθησει..

φιλακια πολλα σε ολες!! :kiss::kiss:

εν πειραζει αμα δεν ρευετε. Το μητρικο γαλα σπανια κανει αναγωγες. Την κρατας μεχρι 15 λεπτα αμα δεν ρευτει την βαζεις στο κρεβατακι της, Μην την ταλαιπωρεις. Απλα φροντισε να εχει λιγο κλιση. Να μην ειναι τελειως ξαπλα..Οι γουλιτσες ειναι φυσιολογικες μην σε απασχολει!

:)

Οσο για τα κακακια αυτο που περιγραφεις δεν μου κανει για δοιαροια.. Μαλλον εσφιξαν λιγακι απο τα φασολακια :P Μην ανυσηχεις... Αμα δεις τιποτα περιεργο πες το στον παιδιατρο!

Και τελος κανεις πολυ καλα! Στην αρχη που ειναι μαραθωνιοι θηλασμοι θηλαζειςενα καθε φορα αλλα αν ειναι μικρο το διαστημα συνεχιζετε απο κει που σταματησατε!!! ;)

Αχ ζηλευωωωωω!!!!! Θελω κι αλλο νινι!!! Αλλα χωρις να εγκυμονω και κυριως χωρις να γεννησω! Γινετε? :huh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω καταστενοχωρεθει με τα κακακια της το πρωι ηταν η τελευταια φορα που ηταν ετσι περισσοτερα και πιο σφιχτα :unsure: ..θα φερουμε την παιδιατρο αυριο για να την ρωτησουμε και για τον ικτερο γιατι ειχε ανεβασει λιγο στο νοσοκομειο αλλα στα ορια μου ειχανε πει :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

Κικιτσα22 έγραψε:

εν πειραζει αμα δεν ρευετε. Το μητρικο γαλα σπανια κανει αναγωγες. Την κρατας μεχρι 15 λεπτα αμα δεν ρευτει την βαζεις στο κρεβατακι της, Μην την ταλαιπωρεις. Απλα φροντισε να εχει λιγο κλιση. Να μην ειναι τελειως ξαπλα..Οι γουλιτσες ειναι φυσιολογικες μην σε απασχολει!

:)

Οσο για τα κακακια αυτο που περιγραφεις δεν μου κανει για δοιαροια.. Μαλλον εσφιξαν λιγακι απο τα φασολακια :P Μην ανυσηχεις... Αμα δεις τιποτα περιεργο πες το στον παιδιατρο!

Και τελος κανεις πολυ καλα! Στην αρχη που ειναι μαραθωνιοι θηλασμοι θηλαζειςενα καθε φορα αλλα αν ειναι μικρο το διαστημα συνεχιζετε απο κει που σταματησατε!!! ;)

Αχ ζηλευωωωωω!!!!! Θελω κι αλλο νινι!!! Αλλα χωρις να εγκυμονω και κυριως χωρις να γεννησω! Γινετε? :huh: :laugh:[/quote:ih718fqx]

αχ μακαρι να ειναι απο τα φασολακια! :P

σε καταλαβαινω απολυτα γιατι θελεις κι αλλο μωρακι! ειναι σκετη γλυκα..και απλα αξιολατρευτα!! :woohoo:

και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζήσει και να την καμαρώνεις πάντα

θα συμφωνήσω με τις υπόλοιπες μανούλες για τις θηλές πλήσιμο μια φορά την ημέρα είναι αρκετό.

Και η δικιά μου σπάνια ρευόταν μην ανυσηχείς, απ΄όσο γνωρίζω με το θηλασμό δεν τραβούν αέρα όπως με το μπιμπερό οπότε είναι φυσιολογικό να μην ρεύονται τα μωράκια που θηλάζουν.

Και εγώ εναλλάξ πήγαινα κάθε στήθος τώρα αν κάνει μικρά διαλείματα συνεχίζεις με το ίδιο.

Καλή συνέχεια με τον θηλασμό, να έχεις θέληση και θα δεις τη υπέροχο πράγμα είναι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν χρειαζετε να πλενεις καθε φορα το στηθος σου πριν τον θηλασμο

μπορεις αν θελεις να κανεις ενα ντουζ για να χαλαρωνεις και εσυ λιγο

και μονο ανν σε δροσιζει

τωρα σχετικα με το ρεψιμο την κρατας οπως σου ειπαν και τα κοριτσια 10-15 λεπτα και την αφηνεις να κοιμηθει μετα

βεβαια καλο θα ειναι να εχεις βαλει μια πετσετα η ενα μικρο μαξιλαρακι κατω απο το στρωμα ωστε να παρει μια ελαφρια κλιση το κρεββατακι και μετα να τη βαζεις να κοιμαται καλου κακου

και εγω οποιο στηθος αισθανομουν πιο φουσκωμενο στην αρχη απο αυτο την εβαζα να θηλαζει και ας ειχε περασει και μια ωρα

Καλη λοχεια να εχεις και να σου ζησει το κοριτσακι σου και να εισαι παντα καλα να το καμαρωνεις!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου και παλι σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!! B)

κελλυ μου σ'ευχαριστω πολυ κουκλα μου..δεν εχουμε μπουκλιτσες μωλε ακομα :P σου ευχομαι και εσενα συντομα με ενα νινακι στην κοιλιτσα σου!!!!! :cheer::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...