Μετάβαση σε περιεχόμενο

ενδομητρια σπερματεγχυση 1η φορα


Recommended Posts

kon21 έγραψε:

Mrs Boom καλησπέρα!!!

Έκανες την εξέτασή σου;;; Πήγαν όλα καλά;;;

Εχεις πολύ δίκιο για τα δικά μου απλά αγχώνομαι λιγάκι γιατί όταν ρώτησα το γιατρό για τα αποτελέσματα της εξέτασης του αντρα μου , μου είπε ότι ήταν μέτρια. Δε ρώτησα λεπτομέρεις για να μην πάθω πανικό.... Και σκέφτομαι... αν μετά το ντοπάρισμα ειχαμε φτάσει σε καλό επίπεδο δε θα μου το ανέφερε;;;;;; Και στον άντρα μου, που το είδε έξω από το χειρουργείο του είπε ακριβώς τα ίδια πράγματα... Τη Δευτέρα που θα κάνω εξέταση προγεστερόνης και θα τον πάρω τηλέφωνο θα το διευκρινίσω. Περιμένω τα νέα σου!!!

η χοριακη μου ειναι 3.648 ......οταν το ειδα επαθα πανικο :blink::blink::blink: πηρα το γιατρο, του το λεω και μου απαντα: ή το μωρακι εχει φυτευτει καλα ή εχεισ διδυμα..καλα πεταξα απο τη χαρα μου αλλα το θεμα εξωμητριου οταν τον ρωτησα δεν μου το απερριψε :(:( απλα μου ειπε να παω να κανω υπερηχο σε 6 μερες. με εχει φαει το αγχος :unsure::unsure::unsure:

κοιτα μη φοβασαι για τον αντρα σου γιατι αν εσενα ηταν μετρια εμενα ηταν χαλια σε θεμα κινησης και οπως μας ειπε ο γιατρος το σπερμα μας μηδενικη κινηση μπροστα και ομως ειμαι εγκυος τωρα αρα εσενα ειναι τελεια :side::side:

ξεκουραση και οχι βαρια πραγματα κοπελια μου :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 283
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγχαρητήρια!!!!!! Δε νομίζω ότι τα αποτελέσματά σου θα μπορούσαν να είναι καλύτερααααααααα....... Σίγουρα κάτι παραπ'ανω θα ξέρει ο γιατρός σου. Οπότε το μόνο που σου μένει είναι να κάνεις υπομονή. 6 μερούλες είναι, θα περάσουν .... Κάπου εκεί θα κάνω και εγώ την πρώτη μου χοριακή, οπότε θα έχεις να παρηγορείς και μένα.... Καλημέρα!!! :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kon21 έγραψε:

Συγχαρητήρια!!!!!! Δε νομίζω ότι τα αποτελέσματά σου θα μπορούσαν να είναι καλύτερααααααααα....... Σίγουρα κάτι παραπ'ανω θα ξέρει ο γιατρός σου. Οπότε το μόνο που σου μένει είναι να κάνεις υπομονή. 6 μερούλες είναι, θα περάσουν .... Κάπου εκεί θα κάνω και εγώ την πρώτη μου χοριακή, οπότε θα έχεις να παρηγορείς και μένα.... Καλημέρα!!! :P:P:P

ολα καλα θα μασ πανε απλα και συ και γω αγχωνομναστε :blush::blush::blush:

περιμανω να ακουσω καλα νεα... :P:P:P:P:P:P:P:P:P:P να ρωτησω και αν θε μου λες απο που εισαι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα σε ολες σας κ σε σενα γιωργο!!!

να σου ευχηθω καλη επιτυχια κ σε 15 μερουλες να μας ανακοινωσεις

τα ευχαριστα μπας κ χαρουμε λιγακι.

δυστυχως εμενα ηταν αρνητικη η χοριακη,αδιαθετησα της επομενη μερα κ

τωρα τελος αυγουστου θα ξαναπαω στον γιατρο για να μου πει λεει το επομενο βημα...αυτα απο εμενα....

που χαθηκατε καλεεεε????ακομα δεν γυρισατε απο τις διακοπουλες σας??

τα φιλια μου σε ολες σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια και αγορι..

Μπαινω στην παρεα σας γιατι ειμαι ενα βημα πριν την σκεψη της σπερματεγχυσης και εχω καποιες αποριες.

Κατ'αρχας καλη επιτυχια σε οσες εχουν σκοπο να κανουν ή εχουν κανει και περιμενουν αποτελεσματα καθως επισης και σε οσες τα καταφεραν..

Εμεις εχουμε ενα θεματακι με την κινητικοτητα του σπερματος κι επειδη εχει αρχισει και το αγχος λεμε σε καποιον απο τους επομενους κυκλους να δοκιμασουμε και τη σπερματεγχυση.

Δεν εχω μιλησει ακομα με τον γιατρο μου για αυτο απευθυνομαι σε εσας.

Αν δεν κανω λαθος πρεπει να παρω καποια χαπια(ή ενεσεις?) για προκληση ωορρηξιας,ομως σε ποια μερα του κυκλου?

Και μετα τι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

barb έγραψε:

Καλησπερα κοριτσια και αγορι..

Μπαινω στην παρεα σας γιατι ειμαι ενα βημα πριν την σκεψη της σπερματεγχυσης και εχω καποιες αποριες.

Κατ'αρχας καλη επιτυχια σε οσες εχουν σκοπο να κανουν ή εχουν κανει και περιμενουν αποτελεσματα καθως επισης και σε οσες τα καταφεραν..

Εμεις εχουμε ενα θεματακι με την κινητικοτητα του σπερματος κι επειδη εχει αρχισει και το αγχος λεμε σε καποιον απο τους επομενους κυκλους να δοκιμασουμε και τη σπερματεγχυση.

Δεν εχω μιλησει ακομα με τον γιατρο μου για αυτο απευθυνομαι σε εσας.

Αν δεν κανω λαθος πρεπει να παρω καποια χαπια(ή ενεσεις?) για προκληση ωορρηξιας,ομως σε ποια μερα του κυκλου?

Και μετα τι?

καλησπερα κοπελαι μου :cheer:

εγω ειμαι στον 2 μηνα και τα καταφεραμε με την πρωτη σπερματεγχυση :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

εγω επερνα απο την 5 εως την 9 μερα του κυκλου serpafar(λεγονται και glomifane σε αλλη εταιρια) και 36 ωρες πριν την εγχυση εκανα μια ενεση pregnyl. πρεπει ομωσ να βρεισ γιατρο μην παρεισ τιποτα μονη σου γαιτι καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος. αφου πηρα τα χαπια εκανα την 8 , την 10 , την 12 και την 14 μερα του κυκλου υπερηχο γαι να δουμε ποσα και ποσο γρηγορα ωριμαζουν τα ωαρια μου...

αντε και σου ευχομαι τα καλυτερα..και οσο για το σπερμα του αντρα μου τα ειχα και εμεισ τα προβληματα μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας παιδιά (κορίτσια και Γιώργο!) :lol:

Μπαίνω και εγώ στην παρέα σας. Από αύριο ξεκινάω ενέσεις Gonal F για την πρώτη μας σπερματέγχυση.

Στείλτε μας, σας παρακαλώ, όλη σας τη θετική ενέργεια, γιατί, λόγω ηλικίας, η πόρτα πίσω μας κλείνει...

Θα προσπαθήσουμε έναν κύκλο με φάρμακα, για να δούμε πως θα ανταποκριθούν οι ωοθήκες μου και μετά βλέπουμε για τη συνέχεια.

Φοβάμαι :S και ελπίζω... :silly: ελπίζω :silly: και φοβάμαι... :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marikaki27 έγραψε:

Γειά σας παιδιά (κορίτσια και Γιώργο!) :lol:

Μπαίνω και εγώ στην παρέα σας. Από αύριο ξεκινάω ενέσεις Gonal F για την πρώτη μας σπερματέγχυση.

Στείλτε μας, σας παρακαλώ, όλη σας τη θετική ενέργεια, γιατί, λόγω ηλικίας, η πόρτα πίσω μας κλείνει...

Θα προσπαθήσουμε έναν κύκλο με φάρμακα, για να δούμε πως θα ανταποκριθούν οι ωοθήκες μου και μετά βλέπουμε για τη συνέχεια.

Φοβάμαι :S και ελπίζω... :silly: ελπίζω :silly: και φοβάμαι... :S

πλεον στην εποχη μας δεν υπαρχει ηλικια....

σου ευχομαι τα καλυτερα και συντομα μαλιστα :):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ Mrs Boom για τη θετική σου ενέργεια :)

Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί :)

Μακάρι να τα καταφέρουμε και εμείς με την πρώτη, όπως εσείς :cheer::cheer::cheer:

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό να σφίξετε στην αγκαλιάς σας το μωράκι σας :silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mrs Boom σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση..

Εννοειται πως θα το συζητησω με το γιατρο μου πρωτα,απλα επειδη ειμαι σε σκεψη να το κανω στον επομενο κυκλο ηθελα να εχω μια πρωτη εντυπωση.

Με το καλο κι εσυ να δεχτεις το νινακι σου..!

maraki27 καλη επιτυχια και σε σενα..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κορίτσια, χθες κάναμε την πρώτη μας σπερματέγχυση.

Μετά από 5 ενέσεις Gonal F 375ml είδαμε 1 ωάριο 18mm. Δυστυχώς το δεύτερο ήταν πολύ μικρό (12mm) και δεν προλάβαινε να αναπτυχθεί, γιατί ο οργανισμός μου ετοιμαζόταν για πρόωρη ωορυξία (ως συνήθως!). Δυστυχώς όμως, την ίδια μέρα μας είπαν ότι το σπέρμα είχε πολύ χαμηλή κινητικότητα :(:(:(

Τον Ιούλιο που κάναμε τις εξετάσεις, δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Τι έγινε από τότε μέχρι σήμερα, και ξαφνικά έχουμε πολύ χαμηλή κινητικότητα;;;;;;;;;;;; Μεγάλη απογοήτευση :(:(:(

Εν τω μεταξύ, σήμερα έμαθα ότι για δεύτερη φορά σε μισό χρόνο, το τέστ Παπανικολάου δεν βγήκε φυσιολογικό. Τον Ιανουάριο που είχε ξανασυμβεί, δεν φάνηκε κάτι στην κολποσκόπηση και δεν μου πήραν δείγμα για βιοψία. Ήλπιζα ότι έγινε κάποιο λάθος και ότι ήμουν υγιής. Σήμερα όμως, με δεύτερο τέστ μη φυσιολογικό, μου κόπηκαν τα πόδια... Θα επιστρέψω για κολποσκόπηση στις 28 Σεπτεμβρίου.

Γιατί τώρα;;;;;;; Γιατί τώρα που ξεκινήσαμε τις προσπάθειες με φάρμακα;;;;;;;;

Μεγάλη γκαντεμιά :angry::angry::angry::angry::(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marikaki μου καλή επιτυχία στη σπερματέγχυση!!!! Μη στεναχωριέσαι για το τεστ παπ. Κάνε τέλος του μήνα την εξέτασή σου και θα δεις. Ο γιατρός σου τι σου είπε για τα αποτελέσματα του τεστ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ kon21 για την συμπαράσταση... Σήμερα είμαι πολύ αναστατωμένη...

Μου είπαν ότι είναι θετικό για δυσπλασία... Δυστυχώς εδώ στην Αμερική, δεν σου δίνουν λεπτομέρειες και πεθαίνεις από την αγωνία σου. Δεν μιλάς απευθείας με τον γιατρό, αλλά με κάποια νοσοκόμα που σου δίνει μια πολύ γενική απάντηση.

Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι πολύ. Πρώτη φορά στη ζωή μου έχω δύο συνεχόμενα τέστ αρνητικά μέσα σε 6 μήνες. Δεν φοβάμαι μόνο για την υγεία μου, αλλά και για την περίπτωση που χρειαστεί να σταματήσουμε τις προσπάθειες. Αυτό θα είναι καταστροφή για μας, γιατί ήδη έχω πολύ λίγα ωάρια στις ωοθήκες και η πόρτα κλείνει γρήγορα...

Εάν, δε, τύχει να μείνω έγκυος, θα τρελαθώ εάν υπάρχει κάτι που μπορεί να απειλήσει την υγεία του μωρού...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δίκιο kon21..., πρέπει να κάνω υπομονή και να είμαι ψύχραιμη... :unsure:

Προσπαθώ, πραγματικά προσπαθώ :unsure:, απλά έχω πάθει ένα ψιλο-σόκ αυτή τη στιγμή... :S και ήθελα να το μοιραστώ με κάποιον, να το βγάλω από μέσα μου, γιατί μόνο ο άντρας μου γνωρίζει και κανένας άλλος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρααα!!!! Ας μου πει κάποια που ξέρει πότε να κάνω β΄χωριακή? Είμαι στην 11η μέρα μετά τη σπερματέγχυση....τι να κάνω???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά δε θα χρειαστει ....αδιαθετησα προ λιγο.... :cry:

Λυπάμαι πολύ... Πάμε για άλλα τώρα, μην το βάζεις κάτω...Θα 'ρθει, που θα πάει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Geia xara se oles....

exoume kanei kai emeis th prwth mas spermategxysh kai twra eimaste sthn anamonh....

Eimai hdh sthn 12 mera kai o giatros mou eixe pei na paw na kanw xoriakh th 14 mera...

egw omws apo to fobo tou arnhtikou kai pali apotelesmatos de thelw na paw na th kanw gia na mhn apogohteutw....

:cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...