Μετάβαση σε περιεχόμενο

ενδομητρια σπερματεγχυση 1η φορα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 283
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κ γω αισθανομαι τσιμπηματακια δεξια απ'οπου κ ειχα το ωαριακι...

κ εχω ενοχλησεις στην κοιλιτσα....

μακαρι το αισθημα σου να επαληθευτει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!

Εχθές έκανα β χοριακή και για ακόμα μια φορά βγήκε αρνητική. Μίλησα με το γιατρό μου, ο οποίος μου πρότεινε τον επόμενο μήνα, αν ο οργανισμός μου ανταποκριθεί θετικά στη θεραπεία με τα serpafar, να προβούμε σε σπερματέγχυση. Μου έδωσε μόνο 30% πιθανότητα. Το βασικό μας πρόβλημα είναι ολιγοασθενοσπερμία, που έχει βελτιωθεί μετά από θεραπεία. Μήπως θα μπορούσατε να μου περιγράψετε τη διαδικασία, τη διάρκεια και το κόστος;;;; Ότι περισσότερο μπορείτε να μου πείτε θα μου φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο.

Σας εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία και σύντομα να κρατάτε στην αγκαλιά σας τα μωράκια σας.... :silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σαν διαδικασια ειναι παρα μα ππαρα πολυ απλη κ καθολου επιπονη.

οταν αδιαθετησεις ξεκινας ειτε χαπια ειτε ενεσεις κ σε παρακολουθει υπερηχογραφικα ο γιατρος για να δει ποτε θα κανεις ωορεξια.

οταν το η' τα ωαριακια σου εχουν μεγαλωσει θα δου πει να κανεις μια ενεσουλα την πρεγκνυλ με την οποια σιγουρευει οτι θα σπασουν

μετα απο 32-36 ωρες.αυτο γινεται για να μπορεσει να σου προγραμματισει την σπερματεγχυση.

το πρωινο εκεινο λοιπον θα πατε με τον αντρουλη σου σε καποιο μικροβιολογικο που θα σας συστησει ο γιατρος σας κ θα δωσει το σπερμα του για το επεξεργαστουν.

αφου περασει μια ωριτσα κ πιειτε κ το καφεδακι σας περνεται το υλικο

μαζι με ενα καθετηρακι κ πατε στον γιατρο σας.

καθεσαι στην καρεκλιτσα σε ανοιγει με τον κολποδιαστολεα κ σε 2 με 3 λεπτακια εισαι ετοιμη.σε αφηνει κ στην καρεκλα κανα 10λεπτο κ μετα πας σπιτακι σου.τουλαχιστον εγω ετσι εκανα.

για το κοστος.

τις ενεσεις τις εγραψα στο βιβλιαριο κ πληρωσα 90€

το μικροβιολογικο πηγε 130€

κ ο γιατρος 250€

καλη καλα επιτυχια ευχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kon21 kalwshr8es sthn parea mas.

Opws sou eipe kai h Marilou einai apla ta pragmata kai ontws ka8olou epipona.Egw phra serpafar apo thn 2h -8h mera tou kuklou kai thn 10h pou phga gia yperhxo eixa 10 augoulakia 10xiliosta. Mou ekane 2 eneseis altermon kai meta apo 2 meres ekana alles 2. 6/7 pou phga pali gia uperhxo eixan ftasei 16 xiliosta kai meta apo 2 meres ekana thn spermatehxysh (emenea thn pregnyl mou thn ekane 2 lepta meta thn spermategxysh). O antroulhs mou eixe paei apo to prwi kai afou epexergastikan to sperma phga meta apo 2 wres ekatsa sthn kareklitsa,kai o giatros afou evale ton kolpodiastolea erixe mesw enos ka8ethra me mia syrigga to sperma tou antroulh mou(pou eyxomai na exei paei kai na exei kollhsei ekei pou prepei :)). Meta ka8isa 4 leptakia etsi kai mou eipe o giatros oti mporw na shkw8w(opws mou exhghse den xreiazetai na katsw perissotero ta spermatozwaria htan hdh stis salpigges.

Auta

Kostos:

SerpafarAltermon+Pregnyl:120 peripou (oi altermon stoixizoun)

O giatros (mazi me thn epexergasia tou spermatos):350

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ennoeitai oti 8a tou to peis , auxanontai oi pi8anothtes eis diploun.

Hremhste (oso mporeite) kai ola 8a pane kala. 8a fygoume apo auto to topic kai 8a pame stous mellontes goneis oloi polu syntoma think possitive!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κ απο μενα συναγωνιστες-συναγωνιστριες :) :) :)

αντε ακομα μια μερα πιο κοντα πιο κοντα στην χοριακη μας!!!!!

ναι εχω τσιμπωματακια...κ λιγες ζαλαδες....αλλα αυτες ειναι απο τα χαπια....δυστυχως....

ανεμος υπομονη...το καλο πραγμα δυστυχως αργει να γινει!!!!!!

giotatzo απο θερμοκρασια πως πας??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsakia mou telika ekana k egw tin spermategxisi simera stis 10:25 teleiwsame k mou eipe na meinw gia 30 leptakia sto krevvataki opws k egine...Avrio 8a paw kata to mesimeraki na sigoureutei pws ontws espape to wario mou y merikes fores mporei na meinei a8ikto (spanies periptwseis) alla gia na min eimaste me tin ennoia..Mou eipe tin paraskevi na 3ekinisw progesteroni (duphaston legonte) gia 10 meres k tin epomeni na kanw xoriaki..Ta teleiwnw 25 tou minos epomenws an 8elw 26-27 kanw test!! Ton rwtisa an mporw na pinw foliko o3i k mou eipe den einai anagkaio alla an 8es den kanei kako epomenws to 3ekinisa k auto simera..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη επιτυχιααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!

προσπαθησε να εισαι ηρεμη κ ολα καλα θα πανε!!!!!!!

κ γω στις 26 ιουλιου θα κανω χοριακη!!!!!!!!!!!

κ γω παιρνω ουτροτζεσταν!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου!!! Καλή επιτυχία σε όλες μας και εύχομαι σε εσάς που μετράτε τις μέρες για να κάνετε τη χοριακή σας να περάσουν σαν νερό και τα αποτελέσματα να είναι τα καλύτερα!!!!

Αν κατάλαβα καλά η όλη διαδικασία της σπερματέγχυσης γίνεται στο ιατρείο; Πίστευα ότι θα γίνεται σε κλινική... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω τουλαχιστον στο ιατρειο του την καναμε κ καλυτερα να σου πω...

αισθανομουν πολυ ανετα....αλλα οπου κ να σου πει δεν εχει σημασια...

την δουλεια σου να κανεις...

ποτε υπολογιζεται??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντρια μην ανχωνεσαι παντα μετα την σπερματεχυση υπαρχει η πιθανοτητα να δεις ροζ υγρα .μπορει αλλωστε να ειναι και απο το αυγουλακι που εσπασε .εμενα με ειχε προειδοποιησει ο γιατρος μου για να μην ανησυχω .σου ευχομαι καλα αποτελεσματα γλυκια μου μεσα απο την καρδια μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

3ana ekana topo8etiseis eixa igra alla oxi roz k den eixa tosous ponous opws simera k skeftou simera eixa mono 1 wario k alles fores 4 k 3 antistoixa k den eixa olous autous tou ponous k eimai k polli down..Kommeni, kourasmeni..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντρια που αισθανεσαι τα πονακια στις οωθηκες η στη μητρα σου ?καταλαβαινω πως αισθανεσαι γιατι τα περασα και εγω .προσπαθησε ομως να χαλαρωσεις οσο μπορεις τουλαχιστον .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι επειδη κ γω ζοριστηκα στην σπερματεγχυση εβγαλα λιγο καφε βλεννη μετα...μην ανησυχεις....εαν συνεχιστουν μιλα με τον γιατρο σου....

πονακια ειχα κ γω...κ τις επομενες μερες....σκεψου πως απο το σαββατο ακομα αισθανομαι τσιμπηματακια δεξια απ'οπου εγινε κ η ωορεξια.

εσυ breeze με σπερματεγχυση εμεινες εγκυουλα???με την 1η??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsakia mou vriste me eipa de 8a 3ana piw tsigaro k frappe..To prwi prin tin spermategxisi epia 1-2 goulies frappe k ena tsigaro k eipa ftanei..Alla ipia allo ena tsigaro twra!! Fisika alla3a ta tsigara mou k piga sta pio adinata, pinw k den katalavenw pws pinw einai toso elafria alla niw8w ti4eis..Apo ta 10-15 tsigara pou epina tin imera apo ta vareta twra ipia to 2o mou simera apo ta elafria..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marilοu μου τι εννοείς ότι ζορίστηκες λιγάκι;;; Ενιωσες πόνο και κατα τη διάρκεια της σπερματέγχυσης ή μόνο μετά;;;

Εμείς περιμένουμε την "ακατανόμαστη" για να ξεκινήσω serpafar και παρακολούθηση ωοθηλακίου... Όμολογώ ότι έχω αγχωθεί λιγάκι μιας και δεν έχω συζητήσει λεπτομερώς με το γιατρό μου για να με κατατοπίσει. Σας ευχαριστώ πολύ όλες!!! Και καλά σας αποτελέσματα ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειχα κανει 3 σπερματεγχυσεις αλλα δεν πετυχαν και επειδη δεν ειμαι μικρη (34) και δεν εχω και πολυ υπομονη αποφασισα να κανω εξωσωματικη .αλλα τελικα ενω ειχα ξεκινησει διαδικασιες για εξωσωματικη εμεινα εγκυος φυσικα .γιαυτο κοριτσια θα το λεω συνεχεια μην χανετε το κουραγιο σας .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...