Μετάβαση σε περιεχόμενο

ενδομητρια σπερματεγχυση 1η φορα


Recommended Posts

τσουπ να μαι κι εγω...!!!ειπα να ερθω κι απο δω που εχετε πολυ εμπειρια για κατι που εγω θα κανω πρωτη φορα..αφου προσπαθουμε 1,5 χρονο και..χωρις αποτελεσμα φανερωθηκε οτι το προβλημα μαλλον ειναι η χαμηλη κινητικοτητα του σπερματος..ολα τα αλλα δοξα το θεο καλα,και τα δικα μου και τα δικα του..σταθερος κυκλος κλπ κλπ..μας προτειναν σπερματεγχυση και θα την κανουμε..περιμενω την περιοδο μου στις 3 και μετα μου συνεστησαν να κανω gonal ενεσεις για διεγερση οωθηκων και στη συνεχεια σπερματεγχυση..φοβηθηκα στην ιδεα να παρω φαρμακα,δεν ηθελαν φυσικο κυκλο για να εχουμε παραπανω πιθανοτητες..και φυσικα εχω αποριες πολλεεεεεεες..... :lol:

υπαρχει πιθανοτητα επιτυχιας καλη η να μη χαιρομαι τοσο;εχουμε καλο αριθμο σπερματος και μετα απο εμπλουτισμο το σπερμα φτανει και το 70%ζωηρα..

ποσο ευκολο ειναι να παθουν υπερδιεγερση οι ωοθηκες,και κατα ποσο αυτα τα φαρμακα επηρεαζουν τους υπολοιπους κυκλους,ετσι και πχ αποφασισω να σταματησω και να συνεχισω ετσι οπως ημουν...

θα τα καταφερουμε λετε;ζοριστηκαμε να παρουμε την αποφαση αλλα νομιζω πως επρεπε.. :roll: ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 283
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Cuando μου καλησπέρα!!!! Η αγωνία σου είναι απόλυτα δικαιολογημένη, αλλά μην αγχώνεσαι. Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου κατά γράμμα και όλα θα πάνε καλά!!!! Η δική μου εμπειρία δεν είναι και πολύ σημαντική. Μετράω μόλις μια αποτυχημένη σπερματέγχυση.... Η διέγερση είχε γίνει με χάπια serpafar, και όχι με ενέσεις όπως αναφέρεις.Η πιθανότητα σύλληψης που μας είχε δώσει ο γυναικολόγος ήταν 30%, μιας και το δικό μας θεματάκι φαίνεται να είναι η ολιγοασθενοσπερμία, λόγω κιρσοκήλης. Εμείς τώρα είμαστε σε φάση αναζήτησης εξωσωματικού, αν και μπορώ να κάνω ακόμα 2 κύκλους με τα χάπια...... μετά θα περάσουμε σε ενέσεις.... Προσωπικά, και χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω (γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική) αν έπρεπε να ακολουθήσω φαρμακευτική αγωγή εξωσωματικής δε θα σκεφτόμουν καθόλου τη λύση της σπερματέγχυσης. Νομίζω ότι οι ενέσεις που αναφέρεις χρησιμοποιούνται στην εξωσωματική. Sorry αν κάνω λάθος. Για ότι χρειαστείς μη διστάσεις...!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι το ξερω οτι χρησιμοποιουνται στην εξωσωματικη και ευχαριστω για το μηνυμα σου...ευχομαι τα καλυτερα συντομα και να μη χρειαστειτε εξωσωματικη..απλα θα μου δωσει ηπια δοση οχι τοση οση δινουν στην εξωσωματικη απλα για να κανω 1-2 ωαρια ακομα..εχω ακουσει οτι ειναι καλυτερα με ενεσεις..θα προτιμουσα να μην παρω τιποτα αλλα αν ειναι να αυξησουμε πιθανοτητες..εμεις εχουμε χαμηλη κινητικοτητα..30% αργα και γρηγορα και 55%ολα τα κινουμενα..ξερω κι εγω..ειπα να κανω μια γιατι κουραστηκα στο περιμενε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cuando μου και στην Αμερική, Gonal F δίνουν για την σπερματέγχυση. Απλά θα πάρεις μικρή δόση. Το φάρμακο αυτό λένε ότι είναι πολύ καλό γιατί βοηθάει στην ποιότητατ των ωαρίων. Δεν πιστεύω ότι θα χρειαστεί να κάνεις πολλές ενέσεις, γι αυτό μην φοβάσαι για υπερδιέγερση. Εάν ανταποκριθούν οι ωοθήκες σου άμεσα, οι γιατροί θα αλλάξουν τις δόσεις, ή θα σταματήσουν τις ενέσεις τελείως. Εάν μετά την προσπάθεια με το Gonal θέλεις να δοκιμάσεις με το δικό σου, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Εάν τα ωάριά σου είναι καλής ποιότητας, τότε έχεις πολύ καλές πιθανότητες. Αλλά ακόμα και άν δεν τα καταφέρετε με την μία, που το απεύχομαι, να μην εγκαταλείψεις τις προσπάθειες, γιατί πολλές κοπέλες τα έχουν καταφέρει με την δεύτερη ή με την τρίτη φορά.

Ελπίζω, στην περίπτωσή σου να μην χρειαστεί δεύτερη ή τρίτη.

Με το καλό να έρθει η περιόδός σου και ό,τι απορίες έχεις, εδώ είμαστε εμείς :YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρικακι εχεις το νου σου παντου...εισαι πολυ γλυκια..σε ευχαριστω..παω τωρα να τα παρω που τα χω παραγγειλει..δεν ξερω τι ποιοτητας ωαρια κανω..δεν εχω βγαλει κανενα να δουμε..χαχα..αλλα απο τις τιμες των ορμονων και τη σταθεροτητα του κυκλου καλα θα ναι..υποθετω..εμας το θεμα μαλλον ειναι το σπερμα,αν τα γοναλ βοηθανε να εχω και κανα ωαριακι ακομα αληθεια πλεον δεν φοβαμαι..θελω να προχωρησω..να σαι καλα :x:x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο σκοπος μας είναι ένας...να κρατήσουμε ένα ή και δύο μωράκια στην αγκαλιά μας.... Και σίγουρα θα κάνουμε οτιδήποτε προκειμένου να το πετύχουμε.... Δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς... Σκέψου ότι εγώ ούτε ασπιρίνη δεν πίνω...αλλά έχω πάρει τόσα serpafar, έχω κάνει τόσες ενέσεις ovitrelle κ.α... και ούτε που με νοιάζει. Δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς... Καλή επιτυχία στις προσπάθειές σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα σας!!!

Εχθέσ έκανα σαλπιγγογραφία...(απερίγραπτος ο πόνος) και όταν τελείωσε ο γυναικολόγος μου είπε ότι όλα ειναι εντάξει εκτος από ενα σημειο της που σε περιπτωση εγκυμοσυνησ θελει να τοποθετηθει ενα ραμμα....αλλά ο ακτινολόγος μου εγραψε στη γνωματευση πιθανη υπαρξη πολυποδα...ποιον να πιστεψω....εαν υπήρχα πολύποδας δε θα το εβλεπε ο γυναικολόγος με τον κολπικό υπέρηχο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα σας!!!

Εχθέσ έκανα σαλπιγγογραφία...(απερίγραπτος ο πόνος) και όταν τελείωσε ο γυναικολόγος μου είπε ότι όλα ειναι εντάξει εκτος από ενα σημειο της που σε περιπτωση εγκυμοσυνησ θελει να τοποθετηθει ενα ραμμα....αλλά ο ακτινολόγος μου εγραψε στη γνωματευση πιθανη υπαρξη πολυποδα...ποιον να πιστεψω....εαν υπήρχα πολύποδας δε θα το εβλεπε ο γυναικολόγος με τον κολπικό υπέρηχο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...