Μετάβαση σε περιεχόμενο

SOS Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΣΑΚΧΑΡΟ.....


maria12

Recommended Posts

Κορίτσια μια φίλη μου στον όγδοο μήνα παρουσίασε σάκχαρο 157, έκανε καμπύλη και της είπε να κάνει δίαιτα από διαβητολόγο.

Της άφησε υπονοούμενα, δεν ήθελα να ρωτήσω για να μην την τρομάξω.

Ξέρετε να μου πείτε τι ακριβώς συμβαίνει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια ξαδερφη μου που παρουσιασε σακχαρο , γεννησε με καισαρικη και ειχαν το παιδι για 3 μερες υπο παρακολουθηση . δεν ξερω τιποτα παραπανω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλες γυναικες εμφανιζουν κατα την κυσηση ζαχαρο καιμε ισορροπημενη διατροφη δεν υπαρχει κανενα προβλημα θα πρεπει να μετραει το ζαχαρο της και να κανει την διατροφη ου θα της δωσει ο γιατρος καλο ειναι ταυτοχρονα με το γυναικολογο να τη παρακολουθει και ενας γιατρος διαβητολογος η ενδοκρινολογος .Επισης να κοιταξει να μην παρει κιλα , συνηθως το ζαχαρο εξαφανιζετε μετα τη γεννα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το σακχαρο στην εγκυμοσυνη αν δεν τεθει υπο ελεγχο ειναι επικινδυνο, κυριως για το μωρο. μπορει να προκαλεσει μακροσωμια στο εμβρυο με οτι αυτο συνεπαγεται. μια πολυ καλη μου φιλη παρουσιασε υψηλο σακχαρο οσο ηταν εγκυος. δεν ξερω αν πρεπει να επεκταθω περισσοτερο.. η φιλη μου ακολουθησε διατροφη, δεν πηρε αλλα κιλα και ολα πηγαν καλα και για αυτη και για το μωρο της.

ολα καλα να πανε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maimoudaki έγραψε:

το σακχαρο στην εγκυμοσυνη αν δεν τεθει υπο ελεγχο ειναι επικινδυνο, κυριως για το μωρο. μπορει να προκαλεσει μακροσωμια στο εμβρυο με οτι αυτο συνεπαγεται. μια πολυ καλη μου φιλη παρουσιασε υψηλο σακχαρο οσο ηταν εγκυος. δεν ξερω αν πρεπει να επεκταθω περισσοτερο.. η φιλη μου ακολουθησε διατροφη, δεν πηρε αλλα κιλα και ολα πηγαν καλα και για αυτη και για το μωρο της.

ολα καλα να πανε!!

μαιμουδάκι ευχαριστώ για την απάντηση.

είναι τώρα 2 ημέρες που κάνει διατροφή με διαβητολόγο και μετρά το σάκχαρο 3 φορές την ημέρα.τι να πω? μήπως ο γιατρός έπρπε να της είχε κάνει νωρίτερα καμπύλη και όχι στον όγδοο? της αδερφής μου της είχε κάνει κάπου 6μηνών προληπτικά για έλεγχο. τι να πω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ είχα κάνει καμπύλη περίπου στον 7ο και μου είχε βγει αυξημένη και ο γιατρός μου τρόμαξε. Με έστειλε σε ενδοκρινολόγο στο Έλενα, ο οποίος μου σύστησε μία διατροφή χωρίς γλυκά και με συχνά γεύματα, την οποία δεν μπορώ να πω ότι την ακολούθησα και πιστά! Επανέλαβα την καμπύλη μετά από λίγες μέρες και βγήκε πιο φυσιολογική αλλά ο ενδοκρινολόγος με είχε υπό παρακολούθηση. Επίσης, μου είχαν δώσει και μηχανάκι και το μετρούσα και στο σπίτι 2-3 φορές την ημέρα μετά τα γεύματα και τα σημείωνα σε ένα πινακάκι. Το σάκχαρο είναι επικίνδυνο στην εγκυμοσύνη αν δεν ρυθμιστεί. Σε πιο σοβαρές περιπτώσεις δίνουν ινσουλίνη αλλά συνήθως αυτό δεν χρειάζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marygeo έγραψε:

Κι εγώ είχα κάνει καμπύλη περίπου στον 7ο και μου είχε βγει αυξημένη και ο γιατρός μου τρόμαξε. Με έστειλε σε ενδοκρινολόγο στο Έλενα, ο οποίος μου σύστησε μία διατροφή χωρίς γλυκά και με συχνά γεύματα, την οποία δεν μπορώ να πω ότι την ακολούθησα και πιστά! Επανέλαβα την καμπύλη μετά από λίγες μέρες και βγήκε πιο φυσιολογική αλλά ο ενδοκρινολόγος με είχε υπό παρακολούθηση. Επίσης, μου είχαν δώσει και μηχανάκι και το μετρούσα και στο σπίτι 2-3 φορές την ημέρα μετά τα γεύματα και τα σημείωνα σε ένα πινακάκι. Το σάκχαρο είναι επικίνδυνο στην εγκυμοσύνη αν δεν ρυθμιστεί. Σε πιο σοβαρές περιπτώσεις δίνουν ινσουλίνη αλλά συνήθως αυτό δεν χρειάζεται.

ευχαριστώ ρε κοριτσάκι!

ναι της ανέφερε και τις ινσουλίνες σε περίπτωση που δε πέσει γιατί μένει λιγος καιρός και είναι δύσκολο... σε 2-3 βδομάδες μπαίνει στον μήνα της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο δικος μου ο γυναικολογος με ειχε στελει για καμπυλη στον 6ο. προφανως ειναι αναλογα το γιατρο.. τι να πω.. ολα καλα θα πανε.

μαρυγεο και η φιλη μου ετσι εκανε.. εβλεπε και ποια φαγητα της το ανεβαζαν και τα απεφευγε. αλλα κ αυτη απο τον 6ο μηνα ειχε μετρησει το ζαχαρο της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω ότι είναι λάθος γιατρού.

Και από την στιγμή που πήρε απότομα βάρος έπρεπε να το είχε κάνει.

Αφήστε που εκείνη το ζήτησε όταν πήγε.Δεν έτρωγε γλυκά και συνέχεια το ζητούσε ο οργανισμός της...και το είχε αναφέρει πιο πριν...άρα??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η κολλητη μου παρουσιασε ζαχαρο στην εγκυμοσυνη στον 7ο..εκοψε τελειως τα γλυκα,πραγμα που τη βοηθησε και στα κιλα της και γεννησε τελικα φυσιολογικοτατα μια μπουμπου 3,400!!

πες της να μην ανησυχει,ειναι τυχερη που το ανακαλυψε εστω και τωρα!απλα θα εξετασουν και το μωρο οταν γεννηθει για ζαχαρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω είχα ζάχαρο στην εγκυμοσύνη. Λέγεται διαβήτης κυήσεως και προκαλείται από τον πλακούντα. Ρυθμίζεται με σωστή διατροφή συνήθως, αν όμως αυτό δεν είναι εφικτό, τότε ο γιατρός θα δώσει ενέσεις ινσουλίνης.

Εγώ είχα παέι σε ενδοκρινολόγο στον ερυθρό που με παρέπεμψε σε διαιτολόγο του ίδιου νοσοκομείου και με είχαν εξυπηρετήσει πάρα πολύ. Από τότε να φανταστείτε προτιμώ πάντα δημόσια νοσοκομεία, γιατί είδα τεράστια διαφορά από την ενδοκρινολογο του ιασώ που με τρομοκράτησε και μου έδωσε και λάθος δίαιτα. Για παράδειγμα από το ιασώ μου είχα δώσει δίαιτα 1000 θερμίδων με πρωινό χυμό πορτοκάλι, ενώ στον ερυθρό μου είπαν ότι ο χυμός και κάθε μορφή υγρής ζάχαρης απαγορεύεται γιατί ανεβάζει το ζάχαρο πάρα πολύ, πράγμα που το επαλήθευσα και η ίδια με το μηχανηματάκι που τρυπιόμουν. Η δίαιτα που τελικά ακολούθησα ήταν 2000 θερμίδων και πολύ απλή:

Πάντα ωμά λαχανικά που έχουν ίνες με ότι φαγητό έτρωγα (οι ίνες βοηθούν γιατί επιβραδύνουν την πέψη και ο οργανισμός προλαβαίνει να παράξει την ινσουλίνη που χρειάζεται ώστε να μην ανέβει πολύ το ζάχαρο). Ψωμιά μόνο ολικής αλέσεως, λίγα μακαρόνια χωρίς βούτυρο και όχι ρύζι. Όχι τηγανητά, όσπρια περιορισμένα και όχι γλυκά. Καθόλου χυμούς και φρούτα με τη φλούδα (όχι πεπόνι και μπανάνα).

Το ζάχαρό μου ρυθμίστηκε γρήγορα και είχα ένα εύκολο τοκετό με μωράκι 3 κιλά, δηλαδή στο φυσιολογικό.

Ένα πράγμα να προσέξει μόνο: εμένα μου είχαν πει να κοιτάξω το ζάχαρό μου και αφού γεννήσω. Ξεχάστηκα με το μωρό και δεν το έκανα, με αποτέλεσμα να φάω μετά τη γέννα όσα γλυκά δεν είχα φάει πριν και να ανακαλύψω στον 6ο μήνα αφού γέννησα ότι μου έχει μείνει υπεργλυκαιμία.

Να πεις λοιπόν στη φίλη σου ότι όλα θα πάνε καλά, λίγη προσοχή στη διατροφή και αφού με το καλό γεννήσει να το τσεκάρει για λίγο καιρό ακόμα.

Καλή βδομάδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dididi έγραψε:

Και γω είχα ζάχαρο στην εγκυμοσύνη. Λέγεται διαβήτης κυήσεως και προκαλείται από τον πλακούντα. Ρυθμίζεται με σωστή διατροφή συνήθως, αν όμως αυτό δεν είναι εφικτό, τότε ο γιατρός θα δώσει ενέσεις ινσουλίνης.

Εγώ είχα παέι σε ενδοκρινολόγο στον ερυθρό που με παρέπεμψε σε διαιτολόγο του ίδιου νοσοκομείου και με είχαν εξυπηρετήσει πάρα πολύ. Από τότε να φανταστείτε προτιμώ πάντα δημόσια νοσοκομεία, γιατί είδα τεράστια διαφορά από την ενδοκρινολογο του ιασώ που με τρομοκράτησε και μου έδωσε και λάθος δίαιτα. Για παράδειγμα από το ιασώ μου είχα δώσει δίαιτα 1000 θερμίδων με πρωινό χυμό πορτοκάλι, ενώ στον ερυθρό μου είπαν ότι ο χυμός και κάθε μορφή υγρής ζάχαρης απαγορεύεται γιατί ανεβάζει το ζάχαρο πάρα πολύ, πράγμα που το επαλήθευσα και η ίδια με το μηχανηματάκι που τρυπιόμουν. Η δίαιτα που τελικά ακολούθησα ήταν 2000 θερμίδων και πολύ απλή:

Πάντα ωμά λαχανικά που έχουν ίνες με ότι φαγητό έτρωγα (οι ίνες βοηθούν γιατί επιβραδύνουν την πέψη και ο οργανισμός προλαβαίνει να παράξει την ινσουλίνη που χρειάζεται ώστε να μην ανέβει πολύ το ζάχαρο). Ψωμιά μόνο ολικής αλέσεως, λίγα μακαρόνια χωρίς βούτυρο και όχι ρύζι. Όχι τηγανητά, όσπρια περιορισμένα και όχι γλυκά. Καθόλου χυμούς και φρούτα με τη φλούδα (όχι πεπόνι και μπανάνα).

Το ζάχαρό μου ρυθμίστηκε γρήγορα και είχα ένα εύκολο τοκετό με μωράκι 3 κιλά, δηλαδή στο φυσιολογικό.

Ένα πράγμα να προσέξει μόνο: εμένα μου είχαν πει να κοιτάξω το ζάχαρό μου και αφού γεννήσω. Ξεχάστηκα με το μωρό και δεν το έκανα, με αποτέλεσμα να φάω μετά τη γέννα όσα γλυκά δεν είχα φάει πριν και να ανακαλύψω στον 6ο μήνα αφού γέννησα ότι μου έχει μείνει υπεργλυκαιμία.

Να πεις λοιπόν στη φίλη σου ότι όλα θα πάνε καλά, λίγη προσοχή στη διατροφή και αφού με το καλό γεννήσει να το τσεκάρει για λίγο καιρό ακόμα.

Καλή βδομάδα

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις κατατοπιστικότατες πληροφορίες και συμβουλές!!!!!

Να είσαι καλά και να χαιρεσαι την οικογένειά σου!!!!

line_line_typew3_beg_d_typew7_time_1261803600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

K7POp3.png

2010.pngMake an ovulation ticker

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...