Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο καμιά;


Recommended Posts

Αρχικά να σε ευχαριστήσω Vaso78 και να ευχηθώ σε όλες μας να έχουμε καλή επιτυχία.

Να είμαι ειλικρινής, αυτές τις μέρες με απασχολεί πολύ το συγκεκριμένο ζήτημα. Έχω μιλήσει με εμβρυολόγο και τη Δευτέρα έχω ραντεβού με καινούριο γυναικολόγο γιατί η εμπειρία μου με τον προηγούμενο είναι κάκιστη.

Πιστεύω ότι για αρχή τουλάχιστον θα είναι καλύτερα να δοκιμάσω σε φυσικό κύκλο, χωρίς φάρμακα και η εμπειρία της Φραουλίνο είναι πολύ ενθαρυντική.

Πότε λέτε να ξεκινήσετε κορίτσια? Εγώ μπαίνω στις μέρες μου το ΣΚ οπότε θα δοκιμάσουμε μήπως μας κάτσει αυτό το μήνα και αν δεν, τότε θα βάλω μπρος για τον επόμενο κύκλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχ κορίτσια πόσο χάρηκα που βρήκα αυτό το φόρουμ!!!

Μιλάμε τα έχω δει και ακούσει σχεδόν όλα τόσο καιρό που προσπαθούμε.Εμείς έχουμε δοκιμάσει μόνο σπερματεγχυση αλλά πού να σας λέω...ή πολύ άτυχη είμαι ή σε όλους τους μ@λ... πέφτω (dreamland δεν είσαι η μόνη άτυχη-σου εύχομαι όντως να σου κάτσει αυτό το μήνα ;) )

Φραουλίνο έχεις και τα δικά μου συγχαρητηρια!να σου πανε όλα τέλεια κορίτσι και να σε ευχαριστήσω και εγώ που μοιραστηκες τις εμπειριες σου.

Έχουμε και εμείς πρόβλημα με το σπέρμα xara22 αλλά όχι πολύ σοβαρό μας είχαν πει γι'αυτό κάναμε και σπερματέγχυση.

Τώρα το σκέφτομαι για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο γιατί για να πω την αλήθεια δεν ήθελα καθόλου να μπω στη διαδικασία.

Είμαι φοβιτσιάρα πολύ,ενέσεις είμαι ασχετη,χάπια δε τα γουστάρω καθόλου και επιπλέον φοβάμαι και την όλη διαδικασία, έχω και κάποιους φόβους για το μωράκι μετά, είχα και μία γνωστή που είχε πρόβλημα σοβαρό μετά...Τελοσπάντων είναι όλα αυτά μαζί αλλά τι να κάνω τώρα που μπήκα στο χορό :dry:

Πάντως νομίζω ότι αφού κάνουμε ωορρηξία κορίτσια αξίζει να δοκιμάσουμε χωρίς τουλάχιστον να επιβαρύνουμε τον οργανισμό μας.Η γιατρός που μίλησα μου εξήγησε ότι έτσι βλέπουν και την ποιότητα του ωαρίου.

Κάπου αλλού διάβασα ότι πολλές φορές παίρνουν ωάρια απο 2-3 κύκλους για να αυξήσουν τις πιθανότητες.

Μη χαθούμε κοριτσάκια!Και εγώ μάλλον ξεκινάω αυτό το μήνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dreamland και εμεις θα δοκιμασουμε μηπως κατσει αυτο το μηνα. Εγω περιμενω να αδιαθετησω αυτη την εβδομαδα που μας ερχεται οποτε υπολογισω να ξεκινησει η διαδικασια της παρακολουθησης κατα τις 20 Σεπτεμβρη. Ο γιατρος μου ειπε ότι αφου παμε χωρις καθολου φαρμακα απλα θα ρον ενημερωσω όταν αδιαθετησω και θα παω να με δει 10 με 11 μερα του κύκλου (εγώ κανω ωορρηξία κατα την 14η με 16η συνηθως)

Babeliciousκαλως ήρθες στην παρεα μας και σου εύχομαι σύντομα να αποκτησεις το μωρακι σου!!! Τελικα μαζευομαστε πολλές για φυσικο αυτο το μηνα ε? Και εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι ετσι φαινεται και η ποιοτητα του ωαριου και γενικοτερα γιαι να μην το προσπαθησουμε βρε κοριτσια χωρις φαρμακα? Αντε εδώ θα είμαστε όλες να τα λεμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Egw eipa na to afisw gia ligo giati gyrisa kapws fortismeni apo to kalokairi (alloi pane diakopes na iremisoun ki egw girisa xeirotera)

Apofasisame me ton kalo mou na sinexisoume tis prospatheies entelws fysika!

Par'ola afta, Fraoulino poly xarika me ta nea sou, tha ithela an mporouses na mou estelnes se pm to kentro pou pas kai to giatro sou... efxaristw!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax ρε Aggeloskoni και εγω μια απο τα ιδια! Γυρισα με την χειροτερη ψυχολογια απο οτι ποτε! Αλλα εμενα δεν με παιρνει να το αφησω. Στις 22/09 έχω τον πρωτο υπερηχο (9η μερα του κυκλου)

Παντως εσυ καλά κανεις και το αναβαλλεις αφου δεν αισθανεσαι καλά. Πανω απο όλα μετραει η ψυχολογια! Μακαρι να σου ερθει φυσιολογικα κοπελα μου και να μην ταλαιπωτηθεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

bebelicious ,EYXOMAI GRHGORA NA APOKTHSEIS MWRAKI,OPWS KAI SE OLES MAS ,NA MH KOYRAZOMASTE ALLO,KATI TOSO OMORFO OTAN EISAI KAI SYNEIDHTOPOIHMENOS OTI TO 8ES GIATI NA MH MPOREIS NA TO APOKTHSEIS!!!!???ONTWS H EXWSWMATIKH FYSIKOY KYKLOY APLA SE KANEI NA GLITWNEIS TA FARMAKA TIS "TEXNIKHS WORHKSIAS" ALLA ,FARMAKA PERNOYME ,GIA NA "KRATHSOYME TO MWRO" .GENIKA TA FARMAKA TA FOBAMAI -TIS PARENERGEIES TOYS ,EXW AKOYSEI KAI POLLA...

OPWS KAI NA EXEI....KALH EPITYXIA KAI FILAKIA SE OLES!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!!! Συγχαρητήρια σε αυτές που τα κατάφεραν και καλή δύναμη σε αυτές που συνεχίζουν τις προσπάθειές τους ;););)

Την εξωσ σε φυσικό κύκλο μου την πρότεινε και ο δικός μου γιατρός τον προηγούμενο μήνα. Έγω εκείνη τη στιγμή αντέδρασα και αρνήθηκα προς το παρόν, του είπα ότι θέλω να εξαντλήσω όλα μου τα περιθώρια... Τώρα που το σκέφτομαι πιο ήρεμα το βρίσκω πολύ καλή λύση, εφόσον ο οργανισμός δεν επιβαρύνεται με φάρμακα. Η διαδικασία της ωοληψίας είναι επώδυνη;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα!

εκτος απο τον φυσικο κυκλο υπαρχει και ο τροποποιημενος στον οποιο δινουν τις μισες ορμονες απο το βραχυ πρωτοκολλο και ετσι βγαζεις 3-4 ωαριακια ...θα το συζητησω με τον εξωσωματικο μου αυτη τη βδομαδα και θα σας πω...σκεφτομαι οτι αν μου προτεινουν ενα ωαριο καθε μηνα για 3-4 μηνες θασπασουν τα νευρα μου...δεν ειμαι εγω για τετοια πραγματα :geek: θελω να ξεμπερδευω :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια Καλημερα,

Ηθελα να σας ενημερωσω για αυτο που λεγεται τροποποιημενος φυσικός κύκλος. Εγω πηγα για κανονικο φυσικο κυκλο τον Σεπτεμβρη και επειδη δεν μεγαλωσε το ωαριο μου αυτη τη φορα τεθηκε το θεμα με το γιατρο για το πως θα συνεχισουμε. Και ετσι μου προτεινε να παω με ενα μικρο και φιλικο για τη γυναικα πρωτοκολλο για να γεινει παραγωγη 3-4 ωαριων όπως λεει και το καρκινακι. Θα πιω για 4 μερες χαπια clomiphene citrate (3 την ημερα) και θα κανω και 4 ενεσεις Altermon75 (1 καθε μερα).

Υποτιθεται λοιπον οτι με αυτα τα φαρμακα και δεν επιβαρυνεται πολυ ο οργανισμος μας και η ποιοτητα των ωαριων είναι κοντα στην "φυσικη" Εγω να σας πω ην αληθεια του προτεινα να παω με κανονικα φαρμακα ωστε να κανω παραπανω ωαρια, αλλα ο γιατρος μου και δεν θελει να με φορτωσει ορμονες και θελει να πετυχει καλύτερη ποιοητα. Παντως συμφωνω ότι το αγχος του φυσικου για 3-4 μήνες μεχρι να μαζεψει ωαρια δεν παιζεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραια τελεια μαλλον!!!βασω εγω εχω ραντεβου παρασκευη μαζι του, θα το προτεινω και θα δω αντιδραση ...εξαλλου παντα ημουν κατα των πολλων φαρμακων ..το θεμα ειναι τί θα πουν και οι ειδικοι. παντως μπραβο στο γιατρο σου που δεν προτεινε κατι δραστικο, γιατι συνηθως οι γιατροι για να ξεμπερδευουν θελουν να δινουν φαρμακα προκειμενου να ανεβαζουν και τα κοστη αλλα και τα λεφτα απο τις ορμονες και τις φαρμακευτικες...μη τα ξεχναμε αυτα τα πραγματα, και ειδικα οταν το προβλημα ειναι ανδρικη υπογονιμοτητα νομιζω οτι απλοποιειται το ολο ζητημα. παντως δεν ειναι τυχαιο οτι ολο και περισσοτερο ακουω για φυσικο τον τελευταιο καιρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασω εγω που πηγα κανονικά με μακρυ πρωτοκολλο 4 altermon πηρα ολες κι ολες! Αρα πια η διαφορα?

Και περσυ που εκανα μια θεραπεια για τις πολυκυστικες 3 μηνες(δοσεις) πηρα κλομιφαίνη, τιποτα δεν εκανε.

Με τα altermon εκανα 40 + ωάρια. Οποτε δεν ειναι τοσο αθώα. Ξεκινησα 75mg(1 την ημερα) κανονικα, αλλα επειδη υπήρξαν τοσα ωοθηλακια την 5η μερα τα εκοψα οποτε στην ουσια 4 δοσεις πηρα. Στο τελος τα 11 εσκασαν κανονικά και ηταν τελειας ποιοτητας, τα αλλα δεν μεγάλωσαν (αυτο θελαμε).

Να σημειωσω οτι τα ωοθηλακια μου δεν εσκαγαν και δεν ηταν αριστης ποιοτητας.

Καλη συνέχεια κορίτσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Γιουλακι κατσε γιατι κουφαθηκα τωρα!!! Μονο αλτερμον εκανες? Κάνενα άλλο φαρμακο? Ουτε arvekap ή κατι αλλο για αρχη? ???

Αν εκανες τοσα ωοθηλακια μονο με 4 altermon τότε εισαι τρελη περιπτωση διεγερσης!!!! Γιατι εγώ για παραδειγμα στην πρωτη εξωσωματικη στο μακρυ ξεκινησα μονο με arvekap και μετα συνεχισα για κανα δεκαημερο gonal (που αυτες θεωρουνται οι υπευθυνες πιο πολυ για τη διεγερση) + arvekap!!!

Επισης οταν πηγαινα απλα για παρακολουθηση ωορηξιας μου πριν 2 χρονια ο γιατρος μου μου εδινε λιγο clomiphene και τοτε εκανα 3-4 ωαρια. Αυτο θελει να μου κανει και αυτος τωρα μονο που θεωρει ότι πρεπει να πυροδοτησει λιγο παραπανω τις ωοθηκες μου. Σκεψου οτι θα παρω clomiphene μαζί με τις ενεσεις altermon μονο για 4 ημερες (απο 3η έως 6η μερα του κύκλου) χωρις να παρω τιποτα αλλο πριν. Εντωμεταξυ εγω δεν εχω θεμα με πολυκυστικες και υποτιθεται ο αριθμος των ωαριων που εδινα με τα κανονικα φαρμακα εξωσωματικης (περιπου 12) ήταν αρκετα μεγαλος για γυναικα χωρις πολυκυστικες. Για αυτο παω με λιγοτερα τωρα για να εχω σίγουρα τα 3-4.

Αχ πες μου βρε κοριτσακι τι ακριβως εκανες εσυ γιατι αγχωθηκα τωρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχωνεσαι. Εκανα τις arvekap αλλα αυτες καταστελουν τον οργανισμο. Στην ουσια για τα ωαρια υπευθυνες ειναι οι altermon ή gonal.Με τη κλομιφαινη εκανα 1 ωαριο ολο κι ολο.

Δεν ξερω εμενα μου πηγανε πολυ οι altermon στον οργανισμο. Αρχισε ν α γενναει ανεξέλεκτα :lol: :lol: .

Και εγω τοτε τις πηρα τις 4η -7η ημερα, μετα περιμεναμε να μεγαλώσουν μονα τους. Ευτυχως δεν μεγαλωσαν ολα γιατι θα πάθαινα πολυ μεγαλη ζημια.Η αληθεια ειναι πως και ο γιατρος μου ειπε οτι ειμαι φαινομενο :lol: :lol: , αλλα θελω να σου πω οτι ισως καλυτερα να αρχιζες εν α κανονικο βραχυ πρωτοκολλο, παρα πειραματα οτι ταχα ειναι απλα.Φαρμακα ειναι , τα οιστρογοννα αυξανουν, ποσο αθωα ειναι? Αχ δεν ξερω βρε κοπελα μου, αλλα νομιζα οτι φυσικος κυκλος ειναι χωρις φαρμακα και καπως παραξενευτηκα :roll:

Με το καλο σου ευχομαι οτι αποφασίσεις [smilie=love7.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια Καλημερα,

Ηθελα να σας ενημερωσω για αυτο που λεγεται τροποποιημενος φυσικός κύκλος. Εγω πηγα για κανονικο φυσικο κυκλο τον Σεπτεμβρη και επειδη δεν μεγαλωσε το ωαριο μου αυτη τη φορα τεθηκε το θεμα με το γιατρο για το πως θα συνεχισουμε. Και ετσι μου προτεινε να παω με ενα μικρο και φιλικο για τη γυναικα πρωτοκολλο για να γεινει παραγωγη 3-4 ωαριων όπως λεει και το καρκινακι. Θα πιω για 4 μερες χαπια clomiphene citrate (3 την ημερα) και θα κανω και 4 ενεσεις Altermon75 (1 καθε μερα).

Υποτιθεται λοιπον οτι με αυτα τα φαρμακα και δεν επιβαρυνεται πολυ ο οργανισμος μας και η ποιοτητα των ωαριων είναι κοντα στην "φυσικη" Εγω να σας πω ην αληθεια του προτεινα να παω με κανονικα φαρμακα ωστε να κανω παραπανω ωαρια, αλλα ο γιατρος μου και δεν θελει να με φορτωσει ορμονες και θελει να πετυχει καλύτερη ποιοητα. Παντως συμφωνω ότι το αγχος του φυσικου για 3-4 μήνες μεχρι να μαζεψει ωαρια δεν παιζεται!

Κορίτσια, ποιος σας είπε ότι τα Clomiphene και οι ενέσεις θεωρούνται "ήπια" φάρμακα;;;;; Εγώ πήρα για 5 μέρες (ένα την ημέρα και όχι τρία που σου προτείνει vasso!) τον Μάρτιο που μας πέρασε και το στήθος μου πονούσε και ήταν πρησμένο για 6 μήνες μετά! Αυτό και μόνο, όπως μου εξήγησε αργότερα η ομοιοπαθητικός μου σημαίνει επιβαρυμένο ορμονικά οργανισμό. Και να μη μιλήσω για τις pregnyl και τις orgalutran ενέσεις που αν διαβάσετε τις αντενδείξεις τους θα τραβάτε τα μαλλιά σας. (και ναι, τα περισσότερα από αυτά που γράφουν, συμβαίνουν) Εγώ να φανταστείτε, μέχρι κρίσεις πανικού εμφάνισα (και λένε μέσα για φοβίες, αϋπνίες, κατάθλιψη, νεύρα και όλα τα σχετικά) Εμείς αποφασίσαμε να μείνουμε στην ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογική μέθοδο πια, και αν θέλει ο Θεός το παιδάκι μας θα έρθει, αλλιώς, αρνούμαι να βιάζω άλλο έτσι τον οργανισμό μου. Προτιμώ να υιοθετήσω. Βέβαια, σεβαστή η απόφαση κάθε κοπέλας, δεν κρίνω καμιά, απλά μην σας παραμυθιάζουν ότι όλα αυτά τα χάπια και οι ενέσεις είναι και άκακα γιατί βγαίνω από τα ρούχα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Κοριτια,

Δυστυχώς εμεις ανηκουμε στα ζευγαρια εκεινα που εχουμε ξεπερασει προ πολλου το σταδιο των "φυσιολογικων προσπαθειων" . Ηδη εχω στο ιστορικο μου 2 χειρουργια, 2 εξωσωματικες (αποτυχημενες εννοειται), σπερματεγχυσεις και αμετρητες παρακολουθησεις ωορηξιας !!! Και επειδη δεν εχω αποφασισει ακομα να τα παρατησω και να σκεφτω ότι αν είναι να μου κατσει θα μου κατσει , τουλαχιστον λέω να παω με αυτον τον τροπο που θα μου χορηγηθουν όσο το δυνατον λιγοτερα φαρμακα. Και εγώ φυσικα τα φοβαμαι τα φαρμακα, και εγω θα ήθελα να γινοταν να μην τα παρω αλλα δυστυχως τοσα χρονια χωρις φαρμακα δεν μου προεκυψε τιποτα. Και όταν εχεις ήδη κανει προσπαθειες εξωσωματικης, έχεις χιλιοτρυπηθει καταναλόνωντας πολλα φαρμακα και αποφασιζεις να συνεχισεις εστω για μια φορα ακομα τότε σιγουρα τα λιγοτερα φαρμακα είναι και καλυτερα ετσι?

Μακαρι να μπορουσα να κανω κατι χωρις καθολου φαρμακα αλλα δυστυχως ο "φυσικός κύκλος" δεν μου ταιριαξε. Το άγχος μου ήταν τεραστιο και σιγουρα μου εκανε περισσοτερο κακό. Ελπιζω να μου κατσει αυτη η φορα και να μην χρειαστουν αλλες προσπαθειες. Ή αν δε μου κατσει τότε να αποφασίσω συνειδητα ότι η μόνη διεξοδος είναι το φυσιολογικο. Και παλι όμως δεν ειμαι σιγουρη για αυτο γιατι υπαρχουν παρα πολλές γυναικες που μπροστα στη θεληση του να κανουν παιδι αψηφουν τις κακές συνεπειες των φαρμακων και συνεχιζουν μεχρι να τα καταφερουν με αποτελεσμα να ακους για 6, 8 ακόμα και 12 προσπαθειες εξωσωματικης!!!!

Εγω βεβαια ευχομαι παντα σε όλες τις γυναικες να καταφερουν να γινουν μανουλες χωρις ταλαιπωρια!!!

Γιουλακι μου σε ευχαριστω πολύ που σκεφτηκες να μου στειλεις τις ενεσεις σου. Εγω τις δικες μου τις εχω γραψει ήδη βεβαια αλλά μηπως θα ήταν καλό να μου στείλεις μία για γουρι??? Δεν ξερω μωρε και δεν θελω να σε βαλω σε ταλαιπωρια εγκυο γυναικα!!! Αυτες είναι ψυγείου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασω δεν εχεις αδικο...

δυστυχως ολες οσες γραφουμε εδω στο φορουμ ειμαστε μεν ατυχες γιατι το θαυματακι για να γινει θα μας παιδεψει αλλα οταν που θα γινει δηλαδη ... :lol: με το καλο μεινουμε.... η χαρα μας εναντι των τυχερων ζευγαριων θα ναι διπλη και μη σου πω τριπλη!!!!

κοριτσια διαβαζα χτες το μυστικο(secret) και τελικα το resume ειναι οτι πρεπει να αλλαξουμε τον τροπο σκεψης. Πρεπει να παψουμε να βαζουμε τα ΜΗΝ μπροστα αλλα να σκεφτομαστε θετικα γιατι μονο τοτε το συμπαν θα συνομωτισει ωστε αυτο που θελουμε πολυ να ερθει...ακουγεται πολυ μεταφυσικο αλλα τελικα νομιζω οτι ειναι θεμα καλης ενεργειας ...μηπως τελικα εκει εγκειται και η επιτυχια της εξωσωματικης;;;; (εφοσον βεβαιωθεις οτι ολα πηγαν καλα ... :shock: μεσα στο εργαστηριο με τα εμβρυα;;;;)

δε ξερω ...ειμαι μισο βημα πριν την 1η μου εξωσωματικη και προσπαθω να βρω τροπο να νιωσω καλα γιατι ειμαι απο φυση μου αρνητικος ανθρωπος και πρεπει να το "παρω αλλιως" το ολο θεμα .... :shock: ολα ειναι στο μυαλο....μεχρι και γιογκα σκεφτομαι να αρχισω αυτο το μηνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

επιτελους ηρθε η ωρα μου να γραψω και εγω σε αυτη τη περιβοητη στηλη της εξωσωματικης!

ξεκινησα την πρωτη μου σε φυσικο τροποποιημενο κυκλο. ξεκινησα και λιγες μοναδες gonal αλλα δε λεει να ξεκολλησει απο το 1 το ωαριακι μου ...δε λεει να κουνηθει κανα δευτερο να σχηματιστει...φοβαμαι τις ορμονες και αν και παιρνω λιγες το μυαλο μου ολο εκει ειναι ...

:shock: δε ξερω αν θα γονιμοποιηθει το ωαριακι, αν θα κανω εμβρυομεταφορα ή σε επομενο κυκλο...δε ξερω τιποτα :roll::roll::roll: απλα μπηκα να σας το πω και να ηρεμησω ..τωρα το πως ειναι ενα αλλο ζητημα :roll:

σας φιλω καλη επιτυχια σε ολα τα κοριτσακια που προσπαθουμε ...ο Θεος να ειναι μαζι μας :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑRKINAKI μου μπραβο!!! Μην στεναχωριεσαι καθολου. Αρκει ένα καλό εμβρυακι για να πανε ολα καλά!!!

Καλή σου επιτυχια κοριτσακι και ευχομαι η Παναγια και η Αγ Ειρηνη Χρυσοβαλαντου (που ειναι τοσο θαυματουργη και εχει βοηθησει τοσες γυναικες) να σου στείλουν το θαυμα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hey nikol m!

piga xthes kai megalwse to augoulaki m egine 19xiliosta!

twra omws epeidi megalwse kapws apotoma tha pame xana to savvato na epivevaiwsei oti egine worrixia swsti k tha arxisoume enesoules an ola pane kala!

an ston kiklo auto pige kati lathos, tote arxizw me ton neo kiklo nikol m!

konta tha maste pantws:)

esi arxises enesoules nikol m?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...