Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ολική υστερεκτομή


Recommended Posts

Κορίτσια θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό.

Σε πρόσφατη επίσκεψη στον γυναικολόγο διαγνώστηκε στη μητέρα μου ινωμυοματωδες μήτρα και 4 μεγάλα ινομυώματα 10 εκατοστών, το ένα αρκετά χαμηλά το όπιο έχει αρχίσει να βγάζει «ρίζες» στον κόλπο .

Το τεστ παπ ηταν βαθμοί 2 με διάγνωση έντονης τραχηλίτιδας, χωρίς κακοήθεια

Ο γιατρός συνέστησε άμεση ολική υστερεκτομή και μάλιστα μου τόνισε ότι η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή και δεν χωρεί αναβολή, υπενισσοντας ότι μπορει να έχει κάποια κακοήθεια στη μήτρα η οποία μπορεί να κάνει μεταστάσεις

Η μητέρα μου όντας πολύ φοβητσιάρα επικοινώνησε με γνωστούς της γιατρούς για να πάρει μια δεύτερη γνώμη και της είπαν ότι από τη στιγμή που δεν έχει δυσμηνόρροια, αιμορραγίες και έχει κανονικά περίοδο χωρίς συμπτώματα εμμηνόπαυσης να μην προχωρήσει σε επέμβαση.

Βέβαια αύριο έχουμε ραντεβού με ένα άλλον γυναικολόγο και θα του πάμε τα αποτελέσματα και αξονικής που έκανε η μαμα μου για να δύουμε τι θα κάνουμε

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής εάν ξέρετε άτομα που προχώρησαν σε ολική υστερεκτομή, σε ποια ηλικία το κανάνε, μετά από ποια συμπτώματα αποφασίστηκε, με ποια κριτήρια , τι μετεγχειρητική πορεια είχαν, πως ήταν η ζωη τους μετα, εάν ανέπτυξαν άλλες παρενέργειες τύπου θυρεοειδή, απότομη πρόσληψη βάρους προβλήματα καρδιάς κλπ

Βοηθήστε με παρακαλώ γιατί από τη μια έχω τρομάξει πολύ με τον γιατρό μας και την κρισιμότητας της κατάστασης όπως μας περιέγραψε, και από την άλλη δεν θέλω να πάρω τη μάμα μου στο λαιμό πιέζοντας της να κάνει κάτι και ειδικά άμα δεν συντρέχει τόσο επείγον λόγος…μη συμβεί και κάτι και έχω τύψεις μετά.

Να τονίσω πως στον συγκεκριμένο γιατρό έχω εμπιστοσύνη …αλλά και η γιατρός που έκανε αξονική στη μαμά μυ και της είπε ότι δεν είναι τόσο απαραίτητο να γίνει επέμβαση είναι οικογενειακή φίλη χρόνια και την εμπιστεύομαι και αυτήν πάρα πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω δυστυχως να σου απαντησω ,αλλα θελω να ευχηθω να πανε ολα καλα και να ειναι μια μπορα μονο!!περαστικα,σιδερενια και θετικη σκεψη!λυπαμαι που δεν εχω απαντηση :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες όμως θα ήθελα να σας ευχηθώ να μην είναικάτι σοβαρό και να βρείτε τη σωστότερη λύση σύντομα.

Ολική υστερεκτομή έκαναν 2-3 φίλες της μαμάς μου (50-55 ετών), ανάρρωσαν σύντομα και συνεχίζουν κανονικά τη ζωή τους. Λεπτομέρειες δεν ξέρω για την κατάσταση τους αλλά εγώ προσωπικά τις βλέπω όπως ήταν πριν, έχουν συνέλθει και όλα καλά.

Περαστικά :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο αλλά η πεθερά μου έκανε αφαίρεση μήτρας. Αν πόναγε δεν ξέρω και ντρέπομαι να ρωτήσω, αλλά αυτό που λέει συνέχεια είναι ότι πέρασε κι ακόμα περνάει πολύ βαριά την κλιμακτήριο με εξάψεις, κατάθλιψη, πονοκεφάλους και λέει ότι φταίει αυτή η επέμβαση. Οργανικά όμως δεν έχει κάτι που να οφείλεται σ' αυτό.

Εύχομαι περαστικά στη μαμά σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα μου εύχομαι μεσα απο την καρδούλα μου να μην χρειαστει κοριτσάκι μου επέμβαση και όλα να πανε καλα και να περασουν σαν ενα κακο όνειρο μάτια μου...εννοειται καλο ειναι που παίρνεις πολλες γνωμες έτσι πρέπει...θα ρωτησω μια κοπελα που ξερω ότι εκανε η μαμα της και θα σου πω...μακαρι όοοοοοοοολα να πανε καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολικη υστεροκτομη εκανε η μαμα μια φιλης μου οταν πηγαιναμε στη σχολη ηταν τοτε η Μαρια 38 ετων πολυ νεα μητερα τριων παιδιων 20-17-8 της ειχε παρουσιαστει εντονη αιμοραγια και ειχαν βρει και καποια ινομυωματα και επρεπε να κανει αφιρεση επειδη ηταν πολυ νεα και μαλλον ειχαν εντοπισει καποια κακοηθεια και ξερετε η μετασταση γινετε στους νεους με ταχυ ρυθμο .Εκανε λοιπον την αφαιρεση και ολα πηγαν καλα δνε την επηρεασε καπου αλλου κιλα δνε πηρε αλλα ναι εψαξη ειχεαυτο ειναι και λογο ορμονων απο εκικαι περα συνεχισε τη ζωη της κανονικα ακομα και στην ερωτικη της επαφη δε ειχε καποιο προβλημα βλεπεις μιλαγαμε ανετα μιακαι ηταν μονο 9 χρονια μεγαλυτερη μου .Θεωρω οτι πρεπει να δειξετε εμπιστοσυνη στογιατρο ξερεις καμια φορα το λενε επειδη φοβουνται για το μελλον τι εννοω ; ποιος μπορει να εξριε τι θα γνεισε ενα δυο χρονια αν δνε το αφαιρεσει αν κανει καποια μετασταση τοτε και ειναι η κατσταση χειροτερη , βεβαια τομαχαιρη ειναιμαχαιρι και καλο ειναι να το ψαξετε , να ξερεις γινετε και λαπαροσκοπικα η υστεροκτομη και δεν χρειαζετ να μεινει στο νοσοκομειο παρα μονο 1 ημερα .Δεν ξερω βεβαια επειδη ειναι ολικη αυτο θα το ρωτησεις στο γιατρο .Αλλος ενας σημαντικος παραγοντας ειναι η ψυχολογια αυτ επηρρεαζει σ εμαγαλο βαθμο αν θα παρει κιλα η οχι ξερεις καιμοο που η γυναικα μεαλωνει γινετε κατακρατηση υγρων και δε χανονται τα κιλα με την ισια ανεση , τωρα για το θηρωειδη θα σου πω κατι αντιστροφο :πριν 10 χονια εκαν ολικη αφαιρεση του θηρωειδη ειχα και εω καποιο καρκινακι ασχετο αλλα δνε μο εκανε καποια επιπλοηκη στα γυναικολογικα αντιστροφα καταλαβαινεις τι εννοω ; βεβαια παω καικανω συνεχεις επανελεγχοκαι ολα μια χαρα .υχομαι να πανε ολα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσάκι μου η πεθερά μου έκανε σε ηλικία 36 ετών...Πάάάάάάάάρα πολύ νέα..Είχε οινομυώματα και ο γιατρός της είπε να κάνει ολική υστερεκτομή για να έχει το κεφάλι της σίγουρο...Απ'ότι μου έχει πει η ίδια ήταν πάρα πολύ τυχερή γιατί δεν έπαθε τίποτα...Δηλαδή ούτε εξάψεις είχε ούτε νευρολογικά προβλήματα της παρουσιάστηκαν και τώρα πια είναι 60 χρονών..Μερικά χρόνια αργότερα της εμφανίστηκε σάκχαρο αλλά δεν ξέρω αν φταίει γι'αυτό η υστερεκτομή... :dry::dry:

Εύχομαι όλα να πάνε καλά με τη μανούλα σου και να κάνετε το καλύτερο δυαντό...Πολύ καλά κάνετε και παίρνετε και άλλες γνώμες...

Φιλάκια πολλα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις και τις ευχες

Παιδια πραγματικα ειμαι πολυ μπερδεμενη

Αμα αφορουσε εμενα θα προχωρουσα..αλλα ειναι η μητερα μου και δεν μπορω να την πιεσω.

Θα παρουμε και την δευτερη γνωμη σημερα και θα δουμε

Αλλα μηλωντας με την κυρια που της εκανε αξονικη αρχησαμε να μπαινουμε σε σκεψεις.

μεχτι τωρα την πιεζα γιατι ετσι οπως μου τα ειπε ο γιατρος εγω τρομαξα και μαλιστα ημουν ετοιμη να την τραβηξω με το ζορι.

Ειχε κανει μερικη υστεροκτομη η πεθερα μου πριν χρονια και εχει πολυ πολυ εντονα τα σημπτοματα της εμμηνοπαυσης. Αλλα αυτη ειχε πολυ εντονες αιμοραγιες.

Η μητερα μου εχει της επιφυλλαξεις της γιατι εχει προβλημα με την καρδια της και σε συζητησεις με τους γιατρους της της ειπαν οτι μπορει να επειδηνωθει και να της δημιουργησει προβλημα με τον θυριοειδη.

Δεν ξερω πραγματικα τι θα κανουμε, θα δουμε τι θα πει και ο γιατρος αυριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα περιμενουμε αυριο τα νεα ...ευχομαι ευχαριστα...παντως θα κανετε ότι ειναι καλυτερο για την μανουλα...σου στελνω την αγαπη μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον χτες πηγαμε σε δυο γιατρους.

Αφου ειδαν τις εξετασεις της ειπαν και οι δυο οτι δεν χρηζει αμεσης επεμβασης.

Η μια γιατρος ειναι η Μπιλη λεκτορας στο ΑΠΘ.

Της εδοσαν και οι δυο θεραπειαε και η Μπιλη θα την ξαναδει γυρω στις 19 του μηνος.

Αλλα μας ειπε οτι γεννικα σε γυναικες τετεοιας ηλικιας προχωρουν σε επεμβαση, δεδομενου ομως οτι δεν εχει αιμοραγιες η αλλα συμτωματα που να κανουν επιτακτικη την αναγκη για αμεσο χειρουργεια..αλλα και το οτι εχει πολυ χαμηλο αιματοκριτη και σηδηρο 29 και 27 αντιστοιχα θα την παρακολουθει ανα τριμηνο

Κοριτσια εχω μπερδευτει αφανταστα.

Απο χτες καθομαι και σκευτομαι διαφορα οχι μονο γι ατην μητερα μου αλλα και για τον εαυτο μου.

Ειναι δυνατον να υπαρχει τετοια διασταση αποψεων;;;

Φυσικα η μαμα μου ειναι μεσα στην τρελη χαρα..αλλα εγω ανισυχω.

Οπως σας ειπα ειχα εμπιστοσυνη στον γιατρο μου..αλλα πλεων δεν εχω ουτε στον ιδιο μου τον εαυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσουλίνι μου το ότι δεν χρήζει άμεσης χειρουργικης επέμβασης είναι πολυ καλό... :):)και χαίρομαι πολυ !!!!!!!... τωρα όσο γ'αυτο που λες για τους γιατρούς δεν έχεις και αδικο...σε κανεναν δεν έχω την τυφλή εμπιστοσύνη...κανε υπομονή μεχρι τις 19 του μηνός να δουμε τι θα σας πει...όλα θα πανε καλά καρδουλα μου.... :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Antonia2Τι υπέροχο νέο βρε Αντωνία μου, χάρκα πάρα πολύ!!Συγχαρητήρια κι εύχομαι όλα να συνεχίσουν πολύ καλά!!!💗💗
    • Κοίταξε δε θέλω να παιρνω άδικα χαρά.... θα δούμε αύριο αλλά δε έχω ελπίδες!!! Και δεν σας είπα κ το καλύτερο!!!! Ο Γιώργος μου είναι ναυτικός!! Χαχαχα  Είχε τώρα 2 μήνες άδεια έγινε ότι έγινε τώρα άμα ξανά μπει στην επόμενη άδεια...δλδ μέσα στην ατυχία μας κρατάμε ότι έγινε αμέσως αλλά δε κάθονται οπότε μακάρι να κάτσει μια κ καλή!!!
    • Αν και δεν πίστευα πως θα άνοιγα ποτέ εγώ τέτοιο θέμα, να τελικά που γίνονται ακ΄όμη θαύματα.❤️  Εγώ και η @Xrisa95 κάνουμε την αρχή!!! Εύχομαι να μαζευτούμε πολλεεεςςς και να φτάσουμε μαζί στο τέλος αυτού του όμορφου ταξιδιού🙏
    • @annie! @Katiana1987 @Xrisa95 @Elk @Antonia2 σας ευχαριστώ πολύ για τις όμορφες ευχές σας!!❤️ @Mpourmpoulo κορίτσι μου εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα τέλεια και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το θαύμα που τόσο λαχταράς❤️🙏
    • Ιωάννα μου καλημέρα!!! Κι εμένα βγήκε τέλεια η καμπύλη, παρ'ολο που το προηγούμενο βράδυ έφαγα κ δύο κομμάτια κέικ 🤣. Πάλι καλά!! Εγώ με το που έκλεισα το τρίμηνο μου έγραψε ασβέστιο μαζί με βιταμίνη D το calciform D3, σίδηρο πλέον διπλό το tardyferon γιατί έπεσε ο αιματοκρίτης κ τα αιμοπετάλια, φυλλικό το felicine και για μαγνήσιο το trofocard 3 φορές την ημέρα, γιατί ξεκίνησαν οι κράμπες κ το πρώτο που μου έδινε μου έκανε διάρροιες.. Όσο για το ασβέστιο που δεν ήξερε τι να σου γράψει θεωρώ πως θα έπρεπε να γνωρίζει εναλλακτικές, γιατί κάποιο από αυτά μπορεί να μην ανταποκρινόταν στον οργανισμό σου..  Το εμβόλιο τελικά θα το κάνω κι εγώ κ ο άντρας μου κ μετά τη γέννα θα κάνω κ της ερυθράς, γιατί δεν έχω αντισώματα κ σκάω που μου απαγορεύει ο γιατρός να μην έρχομαι σε επαφή με παιδάκια κ ειδικά που δε μπορώ να πάρω τη βαφτιστηρα αγκαλιά, γιατί πάει σε βρεφικό...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...