Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΟΚΤΩΒΡΗ 2009 Νο 11!!!!!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 953
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι τσαι;Λιπτον;να παρω τα ποσοστα μου!Αληθεια λέω πάντως.Εδω πλένω τον δικο μου έτσι,με τον κοριτσιστικο τροπο,γιατι ο ανηψιος του αντρας μου οταν ηταν μωρο επαθε μόλυνση το πουλακι του που τον επλεναν μπρουμυτα απο τα μικροβια που πήγαιναν από πίσω μπροστα.Για να καταλαβεις ειναι οπως αυτο που ξερουμε για μας οταν σκουπιζομαστε μετα απο τουαλετα.Απο μπρος προς τα πισω, όχι απο πισω προς τα μπρος, για να μην παθουμε ουρολοιμωξη,κι αλλα πολλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω κοριτσια τον βαζω μπρουμητα στον νυπτηρα μεσα...δεν γεμιζω τον νυπτηρα απλα τον βαζω μεσα και βαζω το χερι μου και του πλενω και τον πιπικο του (πουλακι)...δεν τον ξαπλωνω αλλωστε δεν χωραει ειναι στα γονατα και με το ενα χερι τον κραταω και με το αλλο τον πλενω....τι σαμπουαν χρησιμοποιητε????εγω το fissan(και δεν κρυωνει) απο βρεφος που ηταν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι ομως σουζανιτα ειναι πολύ επιρρεπης σε μικροβια!Στα γονατα που τον εχεις κυλανε τα νερα απο τον πωπο στο πουλι.Καλυτερα ανασκελα.Δεν ξερω παιδια, πειτε και οι υπολοιπες.Εμένα μου έχει κουλαθει το αριστερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οσες έχετε κοριτσακια, επειδη δεν ξερω ποσο καιρο θα τα λεμε,προσεχετε τα.ειναι ευαισθητα σε μικροβια, αργοτερα να τους φορατε σορτσακι κατω απο το φουστανακι,να μην κυλιουνται απευθειας με το βρακακι στα χωματα κλπ.Σας το λεω γιατι είχα σε όλο το δημοτικό μικροβιο που δεν εφευγε.και ήταν πολυ ντροπιαστικο,είχα φαγουρα αποκατω,καθε τρεις και λιγο ηθελα να ξυστω,κρυφα μην με δουν και με κοροϊδεψουν οι συμμαθητες μου.Δεν θυμαμαι τι σκατα ηταν,στρεπτοκοκος,σταφυλοκοκος,ό,τι σκατα και να ηταν,επρεπε συχνα να πηγαινω στην παιδιατρο,να τρεμω απο το φοβο μου γιατι ηξερα τι θα μου κανει,θα μου εβαζε ξυλακια απο κατω για να σκοτωσει το μικροβιο.Καταλαβαινετε πονο να κανει καλλιεργεια ενα μικρο κοριτσι.Τι μπιμπιμπο και μπαρμπυ μου εταζαν οι δικοι μου για να δεχτω να παω,τα θυμαμαι σαν χτες.Και δεν εφευγε το γαμ...νο!Μονο οταν μου ηρθε η περιοδος κατεβηκε το μικροβιο και απαλλαχτηκα!Καλοκαιρι εκτης δημοτικου προς πρωτη γυμνασιου.Τα κοριτσακια και τα ματια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μετα τον γυριζω και ανασκελα και του πλενω και το πουλακι...βασικα τον ξεπλενω...λιγο νερο βαζω δηλαδη (ανασκελα)...πριν ξεχασα να το διευκρινησω...υπαρχει και ετσι προβλημα????...πειτε μου σας παρακαλω να μαθω τον σωστο τροπο το δικο μου ειναι αγορι.... και εμενα το αριστερο μου δεν ειναι και στα καλυτερα του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ela re sy ntom ,...τετοια εμπλοκη,ε;;πρεπει να ηταν πολυ επιπονο και ψυχοφθορο...και πως σκατα ανσκελα ρε παιδια;;δυσκολο μου ακουγεται..

καλε τι σαμπουαν;;εγω μονο νερο..δε βαζω τιποτα απο αυτα..αν το πλυνεις καλα,και το νερο σκετο κανει δουλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το αριστερο μου για να επισιμανω ποναει για αλλο λογο...επεσα η χαζη ενω ειχα σφουγκαρισει και σκοτωθηκα...ευτυχως εχω το δεξι..εγω του βαζω λιγο σαμπουαν...η γιατρος μου ειπε δεν υπαρχει προβλημα...γιατι αλλιως δυσκολα φευγει.. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ επρεπε να βγαλω φωτο σημερα τον νικο πως ειχε γινει

τον αλλαξαμε πατοκορφα ε δεν τρωει αλλιως

ναι αυτο με τα κοριτσακια ειναι προβλημα

θελει λιγο προσοχη ρε γμτ γιατι ολο ακι κατι μπορει να μπει

και αντε τελειωνε μετα

οσο για το πλυσιμο και εγω παντα νερο και σαπουνι

πλεον τους κραταω μπρουμυτα στο χερι μου σχεδον πατανε τα ποδαρακια τους στον παγκο και τους πλενω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιχειρηση ξεσκατωμα....

Λοιπον...

Εγω αφου τον καθαρισω πολυ καλα με μωρομαντηλα,τον παω στο μπανακι του και τον βαζω ορθιο μεσα και πλενω μπρωτα πουλακι μετα κωλαλακι πλενω χερακι(δικο μου).Προσεχω να μην ερχονται σε επαφη τα πισω μπρος.

Ετσι ξεκιναω και το μπανιο του.Να ειναι καθαρο το νερακι μετα που θα πλατσουριζει.

Πραγματι θελει πολυ προσοχη.Ειδικα τα κοριτσια....

Πωπω παιδια εχω φρικαρει σημερα!Εχει ΤΗ ΓΚΡΙΝΙΑ!

Ειχα και μια κυρια εδω για σιδερωμα.Εγω το ματιασα μου ελεγε συνεχεια.Πραγματι ητανε πολυ ησυχος το πρωι.Μετα αφηνιασε.

Της ειπα να κανει το σιδερο και να κανει σκουπισμα σφουγγαρισμα μετα.

Εγω εκανα φαγια δικο μας -μπεμπη,ξεσκονισα,εκανα κουζινα,ταισα,αλλαξα σεντονια και η γυναικα ολα τα παραπανω.

Επειδη τη παει ο αντρας μου σπιτι μετα μου λεει στις θα την παω εχω να παω θαλασσα για το χερι μου.Κανει μπανια για μεση χερια κλπ κανα 40λεπτο.Του λεω δεν τελειωσαμε.Οοοοχι μου λεει δε γινεται.Τελικα ξεπατωθηκαμε να προλαβουμε.Ηθελε να κανει και το μπανιο αλλα την πηρε αρον αρον τη Χριστιανη!

Το αποτελεσμα?

Ηρθε πριν απο λιγο και μου λεει δεν εκανα ημουνα κουρασμενος!

&(*&)&*(^%&%$^%#%#@%!#@!%#@#&$%^$&*(_*&%^$΅&*(&$^%&* Τα νευρα μου!

Δεν κοιμαται το κομματι που λεει και η Σωσω!Θα φρικαρω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ Μαρακι μου

τι να πω βρε κοριτσια

τελικα οι περισσοτεροι αντρες ειτε εχουν 1

ειτε 2 ειτε 102 παιδια παντα βρισκουν τροπο να ξεκουραζονται

εμενα τωρα τα πρωινα βαζει κατοικων

και λιγο στα φ/θ και παλι πως γινεται να δουλευει τις μισες ωρες ΄λλα να λειπει ολη μερα απο το σπιτι και να μην κανει και τιποτα

ακομα δεν το εχω καταλαβει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ καθαρίζω με τα μωρομάντηλα πρώτα...

Σιχαίνομαι να βλέπω τα κακά να επιπλέουν στη λεκάνη...

Πάντως, για να είμαι ειλικρινής... δεν τον πλένω κάθε φορά που χέζει...

Χέζει και 5 φορές τη μέρα ο δικός μου...

Μαράκι, να βάλεις τον άνδρα σου να σαπουνίσει το μπάνιο...

Σήμερα ξεκινήσανε οι εκπτώσεις!

Θέλω παπούτσια!!!

Θέλω και τραπεζαρία για τον κήπο... αλλά επειδή είναι πανάκριβες, θα πάρω μόνο σε περίπτωση μεγάλης ευκαιρίας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πως φαινεται η Γλυφαδιώτισσα

κατι σαν των ΒΠ

χα χα

δεν θυμαμαι εισαι ξανθια;

χα χα χα

να σου πω δεν θα με χαλαγε να μυριζα θαλασσα και να ειχα μεγαλο μπαλκονι

αλλα δυστυχως βλεπω πλυμενα σε μια τεραστεια πολυκατοικια απεναντι μας

μπας περιπτωση

φ/θ λεγεται εν συντομια το φυσικοθεραπευτηριο

κοριτσια για τα πονεμενα σας κορμια εδω ειμαστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο υπνο μηδεν

ξυπναμε με κλαματα στο μισαωρο και δε λενε να κοιμηθουν με τιποτα

τα δοντια ειπε ο γιατρος

μου φαινεταο κι αυτοι εχουν μια πιπιλα και την πιπιλανε

μεχρι τον 5 ελεγε οι κολικοι και τωρα τα δοντια

μετα κατι αλλο θα βρει

απο τις 8 νυσταζουν και με τα χιλια ζορια τους κραταω μεχρι 9:30

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

3-4 μερες τωρα ο δικος μου γκρινιαζει πολυ....τα δοντακια του πονανε μωρε...αντε να βγαλει κανενα ακομα δεν εχει...και τον ταλαιπωρουν πολυ...σημερα δεν μαγειρεψα τιποτα τελικα ποναει και ο ομος μου και ετσι ειπα στου συζυγου να παραγγειλει σουβλακια...μουρμουρισε λιγο αλλα ηρεμησε τωρα...βλεπει παιδικα.... :angry::angry: εχω να φαω σουβλακι πολυ καιρο και μου λειψε......βασικα τωρα τελευταια δεν εχω ορεξη να φαω τιποτα ....ποναει και το κεφαλι μου συνεχεια..θα παω σε κανα γιατρο να με δει... :dry::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως κορίτσια όλα τα παιδιά μου τα έπλενα και τα πλένω μπρούμητα, έτσι οπως μου έδειξαν στην αρχή οι μαίες στο νοσοκομείο και έτσι συνέχισα και στο σπίτι

δεν βάζω ποτέ μωρομάντηλα παρά μόνο σε καμιά βόλτα αν χρειαστεί..

δεν το είχα σκεφτεί ποτέ για ανάσκελα και νομίζω οτι έχεις δίκιο ντομ..

σωσω που φαίνεται οτι με καλείς για chat?

είμαι άσχετη το ξέρω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω βρε Μαρκάτ μου...

Με τόσα παιδιά και δε χρησιμοποιείς μωρομάντηλα...

Γενικότερα, είσαι πολύ άξια... μπράβο!!!

Ώρες ώρες με κάνεις και ντρέπομαι...

Είμαι πολύ εκνευρισμένη με τον Πετρή μου...

Τον κακομαθαίνει πολύ τον μικρό...

Ενώ τον είχα μάθει να κοιμάται μόνος του στο κρεβατάκι του, έχει αρχίσει να κάνει νούμερα...

Όταν είμαστε οι 2 μας στο σπίτι, είναι το καλύτερο παιδάκι!!!

Καθόμαστε στο πάτωμα και παίζουμε... κάποιες φορές κάθεται και μόνος του...

Μόλις θα δει τον μπαμπα του, τον πιάνει η κρίση!!!

Πρέπει ναείναι σε αγκαλιά!!!

Τασκατιάρικα έχουν αντίληψη από τώρα!!!

Σας το 'πα;

Νυστάζω...

Δεν ξέρω γιατί, αλλά νιώθω πολύ κουρασμένη...

Αλλά τι να πει και η Μαρκάτ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kala μου κοριτΣΙΑ...ΓΥΡΙΣΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥς ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ..ολα καλα με το τΞΙΔΙ..ΣΑς ΧΡΩΣΤΑΩ ΦΟΤΟς...απο αυριο ομως..

η μικρη γυρισε αλλος ανθρωπος μιλαμε..

κατα ρχην την εβαλα κρεβατι για νναι και πηγα 4 φορες να τη νξαπλωσω..ειχε σηκωθει και μιλουσε..τι να πω..πετουσε και πραγματα παο το κρεβατι..

απο αυριο να δουμε τι θα γινει..

τι πραγματα θα μαζεψουμε γιατι...οπου παει ηκωνεται και φευγει πολλες φορες πισω..

ρε παιδια αληθεια λετε για το πλυσιμο;;αγχωθηκα..

παιδια το σπιτι ο αντρας μου για ακομα 1 φορα το ειχε στην εντελεια..καλυτερα παο μενα..τι να πω..να ναι καλα..

μαρακι..τι να πω..ωστε σου σιδερωνει;;μπραβο..καθε ποτε;;

νανα κοιμηθηκες ρε;;;

καλυψω που εισαι;;;

ντομ ακλο μου..καλο ταξιδι..να περασεις καλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπεραααα!! Τι κανετε? Διαβαζω για σκατουλες, :P μπανακια...

Σωσω καλως ηρθες!!! Καλε η μικρη σου σηκωνετε? Εμενα ακομα δεν μπορει... Μονο αν γυρισει μπρουμητα και μετα στα τεσσερα και μετα κωλοκατσει!!! Αλλα μεχρι να γινει ολο αυτο τον εχω παρει μυρουδια και τον νξαναξαπλωνω!

Νανουκα!!!!Αντιληψη δεν θα πει τιποτα... Ο δικος μου ξερει που τον παιρνει για τι...

suzanita κι εμεις 4 μαζι βγαζουμε οποτε καταλαβαινεις μουρμουρα... :angry:

marker μηπως να τα εβαζες την ωρα που νυσταζουν? Μηπως μετα τα πιανει υπερενταση? :huh:

markat εγω παλι μωρομαντηλα... Ευτυχως δεν μου εχει συγκαει ποτε... Ειμαι της ευκολιας! :laugh:

Κοριτσια ο μικρος εχει ξυπνησει ηδη 2 φορες και ολη μερα δεν εχει κλεισει ματι!Απο τις 9 στο ποδι! Θα πηδηχτω απ το παραθυρο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΩΣΩ έγραψε:

πλακα κανεις τρις που δεν εχει κοιμηθει....απιστευτο...
Κι ομως... 12 ημερων απο τις 6 το απογευμα ξερεις ποτε ξανακοιμηθηκε? Την επομενη μερα στις 7 το απογευμα... 3 η ωρα το πρωι μαγειρευα λεμονατο για να περασει η ωρα με τον μπεμπη στο ριλαξ! Αφου νομιζω οτι με πηρε για μερικα δευτερολεπτα ο υπνος ορθια.. :blink::S
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Γενικά ναι. Αλλά φέτος που είναι σε έξαρση είναι επικίνδυνο για τα νεογέννητα.
    • υπάρχει συγκεκριμένο χρόνος που σου λέει μέχρι ποτε πρέπει να ανακτήσει το βαρος γεννήσεις του αλλά δεν θυμάμαι ποσο χρόνο σου λένε 2-3  βδομάδες ; Δεν θυμάμαι τώρα 😅
    • Κορίτσι μου ούτε εμένα μου είπαν να το κάνω και δεν το έκανα ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη ούτε τώρα όλοι οι γιατροί δεν έχουν κοινή γραμμή σε αυτά, για αυτό σου είπε και όχι.. τώρα αν εσυ θέλεις να το κανείς πες του ότι θα το κανείς με δικιά σου ευθύνη και λογικά θα στο δώσει παιδιατρος δεν νομίζω ότι μπορεί να το συνταγογράφηση στην φάση που είσαι τώρα 🤷‍♀️
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Καταρχάς χαίρομαι που νιώθεις πιο ήρεμη με την εγκυμοσύνη σου σήμερα ✨✨🌈🌈❤️❤️ Απ' αυτά που μας περιγράφεις ίσως αυτή η στάση των πεθερικών σου να σ έκανε κι εσένα υποσυνείδητα να αμφιβάλλεις για το μωράκι σου. Η απουσία της χαράς και της ενθάρρυνσης από την μεριά τους είναι δικό τους θέμα, σημασία έχει εσύ κι ο άντρας σου πως νιώθετε με το γεγονός ότι μεγαλώνει η οικογένεια σας και ποιο είναι το δικό σας πλάνο. Η απόκτηση ή μη παιδιών είναι μια απόφαση που αυστηρά αφορά εσάς και κανέναν άλλο. Μη στέκεσαι και αφήσεις να σε βασανίζει το ότι χάρηκαν λιγότερο ή περισσότερο, αν σε προβληματίζει τόσο πολύ κάνε μια κουβέντα με τον άντρα σου για να δεις και να τσεκαρεις ποια είναι η δική του στάση. Όχι να του πεις ευθέως αν συμφωνεί ή όχι με τον πατέρα του, απλά να τσεκαρεις μαζί του ότι εξακολουθείτε να είστε σύμφωνοι ότι θέλετε τα ίδια πράγματα (γεγονός που πιστεύω ήδη το ξέρεις, μιας κι αν είχε ο ίδιος ενδοιασμούς για το δεύτερο παιδί, θα σου το είχε πει). Σε κάθε περίπτωση, άσε τα πεθερικά εκεί που είναι, η αντίδραση τους είναι σεβαστή οποία κι αν ειναι, δε μπορείς να την αλλάξεις, αλλά εσύ να είσαι αφοσιωμένη στο στόχο και το πλάνο που έχεις δημιουργήσει με το σύντροφό σου για την οικογένεια ΣΑΣ.
    • ναι το έχω πάθει και εγω ειχα θετικο τεστ εγκυμοσυνης αλλά μετά από 2 μερες μου ήρθε περιοδος όπως και σε εσενα η χοριακη την μέρα που μου ήρθε το αίμα ήταν 8  δυστηχως λογικά είναι βιοχιμικη και συμβαίνει συχνα  😕 κρατησε το θετικό ότι υπήρχε σύλληψη αλλά για κάποιο λόγο δεν προχώρησε η φύση ξέρει και καλύτερα που έγινε νωρίς γιατί αργότερα είναι ακόμα χειρότερο  Παρε το χρόνο σου και όταν είσαι έτοιμη σήκωσε τα μανίκια και προχωρά δυνατά  εγω σκέψου περσυ τον Αύγουστο είχα παλινδρόμηση 8 εβδομάδων και έπρεπε να κάνω αποξεση άσχημη εμπηρια αλλά τον επόμενο μήνα με το που ήρθε η πρώτη περιοδος άρχισα αμέσως προσπάθειες και ξανά μενω εγκυος τώρα είμαι 7,5 μηνών τον Αύγουστο γεννάω   Σου εύχομαι σύντομα ένα θετικό αποτέλεσμα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...