Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ-ΤΑ SOS


Recommended Posts

Περασε ο καιρος λοιπον ολα πηγαν τελεια και αυριο μπαινω για την καισαρικη..

Εχω αγχωθει λιγο με το θηλασμο..το μονο που εχω εμπεδωσει ειναι οτι πρεπει να μου βαλουν αμεσως το μωρο στο στηθος Εχω και καποιες εικονες με στασεις θηλασμου..αυτα

Ποια ειναι τα βασικα λαθη που πρεπει να αποφυγω; Το ξερω το θεμα εχει χιλιοαναφερθει αλλα μου ειναι αδυνατον να ψαξω τωρα :blush::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό να πάρεις το μωρό σου αγκαλιά και να είστε και οι δύο υγιείς!

Τα βασικά λάθη είναι:

1. "Δεν έχεις γάλα". Φυσικά και δεν έχεις τόνους γάλα στο στήθος σου. Ούτε αν το πατήσεις θα βγει απαραίτητα γάλα. Για να αποκτήσεις όμως πρέπει να βάζεις το παιδί στο στήθος συνέχεια. Τότε μόνο θα μάθει να παράγει όσο γάλα χρειάζεται το μωρό σου.

2. "Έχεις επίπεδες/ εισέχουσες θηλές". Αυτό δεν επηρεαζει καθόλου τον θηλασμό. Θα πρέπει να μάθεις το παιδί να πιάνει σωστά το στήθος σου για να μη σε πονάει και να πίνει αποτελεσματικά.

Το καλύτερο ειναι να περάσεις χρόνο με το μωρό, να βρεις εσύ ποια στάση σε βολεύει και να το προσπαθήσεις με υπομονή. Κοίτα να ξεκουραστείς όσο περισσότερο γίνεται και να καταναλώνεις υγρά. Το γάλα θα κατέβει μετά τη 2η μέρα, ίσως και λίγο αργότερα. Κοίτα να είσαι χαλαρή και να μην αχγώνεσαι με το παραμικρό.

Ζήτα αποκλειστικό θηλασμό για να μη σου το φέρνουν ταϊσμένο και να επιμείνεις σε αυτό. Να μην ακούσεις καμία μαία ή γιατρό που θα σου πει αρνητικά σχόλια για τον θηλασμό. Ακόμα και ίκτερο να έχει (σε λογικά πλάισια) το παιδί, ο θηλασμός βοηθαει.

Φαντάζομαι θα σου πουν και τα άλλα κορίτσια! Με το καλό λοιπόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έφτασε κιόλας η ώρα?????

Σαν χθες θυμάμαι την ώρα που ανακοίνωσε την εγκυμοσύνη σου :)

Με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου.

Καταρχήν όταν πας στο μαιευτήριο ζήτησε αποκλειστικό

θηλασμό για να μην δίνουν στο μωρό ξένο και σου το φέρνουν χορτάτο

Μην βάζεις στο στήθος σου χαμομήλι ή οτιδήποτε άλλο σου φέρουν

Πλύσιμο μόνο με νερό

Μην ακούς αυτά που θα σου πουν τις πρώτες μέρες δεν έχεις γάλα

το γάλα κατεβαίνει την 3η μέρα άρα τότε θα ξεκινήσεις να θηλάζεις

Ναι όντως το γάλα κατεβαίνει συνήθως την 3η μέρα αλλά τις πρώτες

μέρες υπάρχει το πρωτόγαλα το οποίο είναι ότι ακριβώς χρειάζεται

το μωρό τις πρώτες μέρες. Επίσης με τις θηλαστικές κινήσεις που

θα κάνει το μωρό θα δώσει εντολή και ερέθισμα για να κατέβει

το γάλα πιο γρήγορα.

Το μωρό να βάζει όλη τη θηλαία άλω στο στόμα και όχι μόνο την θηλή γιατί έτσι θα πληγωθεί και θα πονάς πολύ. Αυτό για μένα ήταν αυτό που με δυσκόλεψε πιο πολύ στον θηλασμό

Έπίσης συνήθως λένε την 1η μέρα 2λεπτά στο ένα στήθος και 2 στο άλλο

την 2η 5 και 5 και από την 3η 10 και 10 λεπτά. Προσπάθησε να κάνει γεύμα και στήθος.

Να έχεις δίπλα σου ένα μπουκάλι νερό γιατί θα δειψάς όταν θηλάζεις.

Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα στο γράψω αργότερα

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι λες βρε κοριτσάκι μου????????????

Έφτασε κιόλας ο καιρός??????????????????

Πω πω..................

Με το καλό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλή λευτεριά κοπέλα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με αυτά που σου είπαν τα κορίτσια.

Το μωρό συνέχεια στο στήθος με το που θα συνέλθεις, ώστε να σου κατεβάσει γάλα. Μην ανησυχείς, χορταίνει, ακόμη και με το πρωτόγαλα.

Ζήτα αποκλειστικό θηλασμό γιατί αν σου το φέρνουν ταϊσμένο δεν πρόκειται να πιάσει το στήθος. Είναι πιο δύσκολη η θηλαστική κίνηση που θα πρέπει να κάνει.

Αν κατά την 3η-4η μέρα πετρώσει το στήθος σου (το νιώθεις πολύ σκληρό και σε ψιλοπονάει) μη φοβηθείς, είναι φυσιολογικό γιατί κατεβαίνει το γάλα. Εμένα οι μαίες μου σύστησαν μασάζ με κυκλικές κινήσεις από πάνω προς τη θηλή με ζεστό νεράκι και σαπούνι και το μωρό να συνεχίσει να θηλάζει ακόμη κι έτσι. Και πραγματικά σε 2 μέρες το στήθος επανήλθε και δεν είχα τίποτα.

Με το καλό, όλα να πάνε καλά. Μην αγχώνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης να εχει αμζη σου επιθεματα στηθους- ποτε δεν ξερεις μπορει να τρεξει γαλα, ΑΛΛΑ, και μερικα μικρα παμπερσακια...αμα αρχισει να πετρωνει και να ποναει το στηθος, ρηξε πανω στην πανα μπολικο πολυ ζεστο νερο και κανε κομπρεσα..εμενα με βοηθησε πολυ γιατι αγκαλιαζε το στηθος, θα ξεκινας να το βαζεις κατω απο τη μασχαλη και να αγκαλιασει το στηθοςσαν μια ζεστη κομπρεσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ναι! Και ο χρυσός κανόνας του θηλασμού είναι:

"Όποτε θέλει το παιδί, για όση ώρα θέλει". Ο θηλασμός δεν έχει χρόνο. Καλό είναι να μην αφήνεις το παιδί ατάιστο για περισσότερο από 4 ώρες, ακόμα και τη νύχτα (τις πρώτες 6 εβδομάδες).

Σε περίπτωση που ερεθιστεί η θηλή σου, βάλε μετά τον θηλασμό μητρικό γάλα, άφησέ το να στεγνώσει και μετά κρέμα λανολίνης. Προσπάθησε να βελτιώσεις τη στάση του θηλασμού για να μη σε ερεθίσει περισσότερο. Ο αέρας σε τέτοιες περιπτώσεις κάνει καλό. Άσε το στήθος σου ελεύθερο. Ακόμα και αίμα να έχει η θηλή, ο θηλασμός επιτρέπεται κανονικά χωρίς να βλάπτει το παιδί. Αρκεί εσύ να το αντέχεις.

Αυτά είναι ειδικές περιπτώσεις. Σου εύχομαι να έρθουν όλα κατ' ευχήν και να μην αντιμετωπίσεις το παραμικρό, αλλά αντίθετα να απολαυσεις τις στιγμές με το μωρό σου!

Σου τα γράφω όλα από τώρα γιατί όταν γυρίσεις σπίτι δεν θα έχεις χρόνο να μπαίνεις στο μαμμυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.parents.gr/forum/showthread. ... 1%F3%EC%EF

http://www.parents.gr/forum/showthread. ... 1%F3%EC%EF

http://www.parents.gr/forum/showthread. ... 1%F3%EC%EF

δες και εδω στα λινκ που σου εβαλα θα απαντησω σε αυτο το θεμα πιο βραδυ η μικρη ζηταει την μαμα της!!!!!

Ειδικα το πρωτο λινκ θα σε καλυψει νωμιζω ο ανθρωπος που τα γραφει ειναι και συμβουλος θηλασμου

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΣΟΥ :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης κατι που θα σε βοηθησει επειδη δεν ξερω αν στο νοσοκομειο που θα γεννησεις εχεις το μωρο διπλα σου καποια κοπελα ειχε αναφερει οτι επειδη το μωρο δεν το ειχαν στο ιδιο δωματιο μαζι της το θηλαζε αλλα οταν ερχοταν οι νοσοκομες να παρουν τα αλλτα μωρακια εκεινη συνεχιζε τον θηλασμο και την αφηναν με το μωρακι της

και επε4ιδη στο μαιευτηριο θα εχεις πολλους επισκεπτες δικους σου και μη και πιθανων να ντρεπεσαι να θηλαζεις μπροστα σε κοσμο θα εχεις και ορμονες σε εξαψη εφοδιασου με τουλαχιστον 4 λεπτες μπλουζες

βαζεις 2 μπλουζες σηκωνεις τη μια πανω και την αλλη κατω και θηλαζεις διακριτικα χωρις να φαινετε τιποτα!!!

αυτο μου το ειπε η Αθηνα μας!!!!δεν το ηξερα τοτε αλλα απο τοτε που το εχω μαθει με εχει βγαλει απο πολλες στιγμες ντροπης!!!! :P:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλο να ερθει στο κοσμο..

οτι σου λενε τα κοριτσια..

κ οτι χρειαστεις ελα στο εξπρες να σου λυσουμε αποριες.. ;) οταν φυσικα εχεις χρονο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά Λίνα ήρθε η ώρα;;

Με το καλό λοιπόν να χαρείς τη μπουμπούκα σου!!!

Δεν έχω κάτι να προσθέσω. Μ'έχουν καλύψει τα κορίτσια!

Να πάνε όλα τέλεια!!!!

Και αν χρειαστείς κάτι εμείς εδώ είμαστε!!!

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Σε περίπτωση που ερεθιστεί η θηλή σου, βάλε μετά τον θηλασμό μητρικό γάλα, άφησέ το να στεγνώσει και μετά κρέμα λανολίνης.

Αθηνα μου τη κρεμα λανολινης μπορουμε να τη βαλουμε και προληπτικα? Θελει ξεπλυμα μετα για να θηλασουμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόμα έγραψε:

AthinaK έγραψε:

Αθηνα μου τη κρεμα λανολινης μπορουμε να τη βαλουμε και προληπτικα? Θελει ξεπλυμα μετα για να θηλασουμε?[/quote:1og5g76a]

Προληπτικά για ποιον λόγο;

Πάντως είναι 100% φυσικό προϊόν και μπορεί άνετα να το 'φάει' το μωρό. Δε χρειάζεται να ξεπλυθείς πριν θηλάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλό, με έναν πόνο......

εμένα με βοήθησε πολύ και η ιστοσελίδα www.thilasmos.gr

αναφέρεται σε στάσεις θηλασμού, τυχόν προβλήματα που θα προκύψουν και λύσεις τους, ρίξε μια ματιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λινακι μου αυριο θα γινεις μανουλα????

Πωπω!!!!!!!!!!!

Δε μπορω να το πιστεψω οτι περασε ο καιρος.

Για συμβουλες θηλασμου δε μπορω να σε βοηθησω,

ηθελα μονο να σου ευχηθω να πανε ολα καλα.

Αυριο αγαπη μου να παρεις στην αγκαλια σου ενα γερο μωρακι!!!!!!

Σε φιλω γλυκα!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μενα με το καλο να ανταμωσεις το παιδακι σου και το σημαντικοτερο με ενα πονο.Ολα σου σου ειπαν τα κοριτσια παραπανω με βρισκουν συμφωνη το μονο που θα σου πω εγω ειναι να μην το σκεφτεσαι οταν θα το παρεις αγκαλια ολα θα ερθουν απο μονα τους θα σε βοηθησει το μητρικο σου ενστικτο η το παιδι απο μονο του θα παει στο στηθος σου και θα αρχισει να πινει γαλατακι,εχει προνοησει η φυση για τετοιες καταστασεις....μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα.Αααα η μονη μου συμβουλη για να διευκολυνθεις με το γαλα τις πρωτες μερες μεχρι να κατεβει και να αποκτησει μια ροη να πινεις πολλα ζεστα ροφηματα...ξερω...ειναι καλοκαιρι αλλα εμενα το ζεστο τσαι το ζεστο γαλα οι σουπες με ειχαν βοηθησει πολυ.Αυτα απο μενα και παλι με το καλο!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πωπω apis περασαν 9 μηνες ?με το καλο να γεννησεις!!!! ολα αυτα που ειπαν τα κοριτσια ακολουθησα και εγω,και ενα βασικο ΗΡΕΜΙΑ,οτι σε ενοχλει να το λες,να εισαι ηρεμη με το μωρακι σου και ολα θα πανε καλα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...