Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΝΟΥΣΑΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ?


Recommended Posts

Καλημερα...

μολις χθες εμαθα οτι ειμαι εγγυος...

η χοριακη ηταν μολις 70,94.

δλδ 3 με 4 βδομαδες...

ποναω πολυ στη μητρα σαν να παθαινω κραμπες...

η γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο γιατι πρηζεται και μεγαλωνει..

δεν θελω να την ξαναρωτησω και να την πρηζω την γυναικα.

πονουσατε κ εσεις τοσο πολυ?η απο το φοβο μου ποναω τοσο και το σκεφτομαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μην φοβασαι να χαιρεσε!!!!μεγαλωνει η μητρα σου και ειναι σημαδι οτι ολα πανε καλα!!!μην φοβασαι καθολου θα νομιζεις οτι ειναι να αδιαθετησεις ετσι πονουσα και γω μεχρι την 5η εβδομαδα ημουν ξαπλα συνεχεια!!!οταν ξαπλωνεις ειναι καλητερα!!!!

να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη συνχαρητηρια!!!!τα πονακια ειναι φυσιολογικα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax βοήθησε με σε παρακαλώ, ένιωθες διαρκώς σαν να είσαι αδιάθετη ή σαν να κατεβαίνει αίμα;Πόνουσε και η μέση σου; Και πόσες μέρες; Θυμάσαι;Πολύ θα με βοηθήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν περιμενα περιοδο πονουσα πολυ στις σαλπιγγες δλδ μπροστα απο τα κοκκαλα της λεκανης.τωρα ποναω ακριβως στο κεντρο.και φοβαμαι λιγακι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μέση σου και εγώ στο κέντρο πονάω και νιώθω σαν αδιάθετη και τρώω και κάτι σουβλιές στα πλάγια που και που ,εγώ θα κάνω τεστ αυριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eyeore71 έγραψε:

Ax βοήθησε με σε παρακαλώ, ένιωθες διαρκώς σαν να είσαι αδιάθετη ή σαν να κατεβαίνει αίμα;Πόνουσε και η μέση σου; Και πόσες μέρες; Θυμάσαι;Πολύ θα με βοηθήσεις.

μια βδομαδα σχεδον ποναω...ποναω για μια στιγμη και σταματαει...νομιζα οτι θα μου ρθει περιοδος και εκανα τεστ κ βγηκε θετικο.η μεση μου δεν με πονουσε καθολου.αλλα καποιες φορες που ημουν ορθια στο τει περιμενοντας για να γραψω εξεταστικη νομιζα οτι μολις καθισω θα μου ρθει περιοδος...αλλα τελικα τιποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nαι κοριτσάκι μου κ εγώ πονούσα πολύ στην αρχη,

νόμιζα πως απο στιγμή σε στιγμη θα μου ρθει...Κ κάποιες φορές

κ πολύ έντονα κιόλας!!Μην ανησυχείς,όλα αυτά είναι φυσιολογικά..

Αυτοί οι πόνοι σταμάτησαν κοντά στον 2ο μήνα,αλλα απο γυναίκα

σε γυναίκα υπάρχουν διαφορές..

Καλή συνέχεια!!Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο μενα συγχαρητηρια για το ευχαριστο γεγονος να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη. και γω στην αρχη ειχα πονακια και φοβομουν πολυ αφου πηγαινα συνεχεια στην τουαλετα α δω αν αδιαθετησα ηταν πολυ εντονα τα εχεις στην αρχη γιατι μεγαλώνει η μητρα οπως ειπαν και τα κοριτσια μην σε αγχωνει τιποτα δες να εισαι ξεκουραστη να μη σηκωνεις βαρυ και ολα θα πανε καλα πανω απο ολα το μωρακι σπορακι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μου μην φοβασαι και γω απο την αρχη πονουσα σαν να μου ρχετε περιοδοσ και ποναγα μεχρι το τελοσ σχεδον θα σε αφηνει και θα σε πιανει.λογικο ειναι.ολα μεσα σου τωρα αλλαζουν.η μητρα μεγαλωνει.τι περιμενεισ? ολα καλα να σου πανε και με το καλο το μωρακι σου,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω πονουσα πολυ στις αρχες.παρα πολυ σε σημειο να χρειαζομαι παυσιπονο.οι πονοι μου κοπασαν καπως μολις μπηκα στον 4ο.με το καλο το μωρακι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω εγώ που τα έχω και φρέσκα;;;

Φυσικά και πονούσα … !!!

Το μωράκι απλά προσπαθεί να «σκάψει» για να κρατηθεί γερά!

Σε 1-2 εβδομάδες θα περάσουν τα πονάκια και θα αρχίσουν οι ναυτίες … υπομονή!!!

Σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη και ένα ζουμπουρλούδικο μωρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανησυχεις και εγω ποναω (τελ περ 20/5) και ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε οτι ειναι οκ!Εγω απλα ξαπλωνω για λιγο βαζω και μουσικουλα χαλαρωνω και περναει ειναι και το αγχος ξερεις που μασ δημιουργει πονακια! ολα θα πανε καλα για ολες μας!!!!think positive! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπέλα μου μην ανησυχείς...όλες οι γυναίκες πονάνε...εγώ φαντάσου άργησα να πάρω test να δω αν είμαι εγκυος...ενω ημουν ηδη 1 μηνων....επειδή πονούσα υπερβολικά και έλεγα πονάω γιατι θα έρθει η περίοδος απλά άργησε...τελικα ενα μιση μηνων αποφασισα να πάρω test οπου ειδα οτι θα γίνω μανουλα..μέχρι 2 μηνων περιπου πονουσα ολο και λιγοτερο εως καθόλου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τις πρωτες εβδομαδες θα αισθανεσαι κατι γλυκα πονακια,σημαδι οτι μεγαλωνει η μητρα.αν συνεχισεις να πονας κ μετα τον 2ο μηνα ξαναρωτα τον γιατρό.καλυτερα να γινεσαι κουραστικη παρα να βρεθεις προ απροόπτου. ολα καλά θα πάνε.θα σκεφτεσαι θετικα κ να μην βαζεις κακες σκεψεις στο μυαλο σου.να εχεις μια υγιή εγκυμοσυνη κ μια ευκολη γεννα!!!φιλακια. :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ πονούσα στις αρχές, πότε σαν πόνοι περιόδου, πότε σαν κράμπες, πότε σαν κοιλόπονος, πέρασα απ' όλα τα στάδια! Καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης κατα καιρούς πονάω, ακόμα και τώρα που είμαι στον 8ο. Δεν ανησύχησα καθόλου όμως, θεώρησα οτι είναι απολύτως φυσιολογικό, ρωτούσα και τον γιατρό μου συνέχεια και μου έλεγε οτι είναι λογικό, μέσα μας γίνονται τόσες αλλαγές! Οπότε ησύχασε και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Κ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!

Κ ΕΓΩ ΠΟΝΟΥΣΑ Κ ΠΟΛΥ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑ 3 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΗΝΕΣ ΙΣΩΣ Κ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Κ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΜΗΤΡΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ Κ ΠΩΣ ΜΟΛΙΣ ΞΕΚΙΝΟΥΣΑ ΤΟ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΛΙΓΟΣ Ο ΠΟΝΟΣ Κ ΟΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΛΑΤΩΘΗΚΕ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία Σ. έγραψε:

καλημερα και απο μενα συγχαρητηρια για το ευχαριστο γεγονος να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη. και γω στην αρχη ειχα πονακια και φοβομουν πολυ αφου πηγαινα συνεχεια στην τουαλετα α δω αν αδιαθετησα ηταν πολυ εντονα τα εχεις στην αρχη γιατι μεγαλώνει η μητρα οπως ειπαν και τα κοριτσια μην σε αγχωνει τιποτα δες να εισαι ξεκουραστη να μη σηκωνεις βαρυ και ολα θα πανε καλα πανω απο ολα το μωρακι σπορακι σου

Και εγω όπως και η Μαρία Σ. πήγαινα κάθε 1 ώρα στην τουαλέτα μόνο και μόνο για να τσεκάρω αν μου ήρθε περίοδος! Τελικά την 2η μέρα καθυστέρησης έκανα χοριακή και βγήκε 106 μονάδες!

Τα πονάκια τα είχα σε όλο το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Αλλά μόνο στον 1ο μήνα ήταν έντονα, μετά απλά είχα ενοχλήσεις μέχρι που σταμάτησαν εντελώς.

Εύχομαι μια υπέροχη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη και με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα υγιές και ζουμπουρλούδικο μωρούλι!!!! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι λογικο σε καποιες γυναικες υπαρχουν απλες ενοχλησεις σε καποιες αλλες πιο εντονες .Αρχικα μεγαλωενει η μητρα αυτο μπορει να κρατησει απο 2 εβδομαδες εως και να φτασεις στον 3 μηνα χωρις να ειναι απολυτο .Σε καποια φαση ο γιατρος σου δινει το ultrogestan ειναιμια ορμονη που βοηθαει αρκετα τοσο στις προοωρες συσπασεςτης μητρας βεβαι οκαθε γιατρος μπορει να δινει και κατι άλλο εμενα παντως επειδη οταν εκαν το τεστ φαρμακειου ειχα ηδη 25 ημερες καθυστερηση και ειχε βγει θετικο και οταν πηρα το γυαικολο μου τηλ. εκεινος μου ειπε να παω ημερα Τριτη στο ιατρειο του αν με δει -εγω του ειπα οτι αυτο ηταν αδυνατο μιακαι την επομενη ημερα που ηταν κυριακη τον ειχα παρει τηλ. το Σαββατο θα εφευγα διακοπες στη Σαμο ηταν ολα κανονισμενα και δνε υπηρχε περιπτωση να μην παω ετσι ο Χρισταινς μια και εμπλεξε μαζι μου τι να κανει ; μου εδωσε τα παραπανω χαπια και μου απαγορεψε καθε εντονη δαστηριοτητα επειδη δνε με ειχε δει , μετα απο 10 μερα που γυρισα πηγα και ημουν ηδη στην 12 εβδομαδα !καλο ε; μετα μου χορηγησε σιδηρο φολικο οξυ μαγνησιο λιγο αργοτερα και ασβεστιο επειδη παθαινα συνεχει κραμπες το μαγνησιο το συνεχισα εως τελος της κυησες καιμαλιστα μου ειχε πει αν το παρω και αλλους 6 μηνες αλα εγω .......οσο για την επικοινωνια με τη γυναικολογο να την παιρνεις τηλ.καινα επικοιωνεις εσυ οδσο συχνα θελεις εμενα ο γιατρος μου το διαστημα εκεινο μου ειχε πει :σε αυτη τη φαση που διανυουμε ειμαστε τρεις :εσυ το μωρο και εγω μετα ολοιοι αλλοι ακομα και ο αντρας σου τα παντα με τη γυναικολογο οσο αστεια καινα φανουν .καλη συνεχεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην ανησυχεις καθολου κ εγω πονουσα στην αρχη πολυ ειναι που μεγαλωνει η μητρα,με το καλο να εχεις μια ηρεμη εγκυμοσυνη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αχ @Xrisa95 χτύπησες φλέβα με την ερώτηση σου! Εγώ προσωπικά δεν ξεχνάω λεπτό ότι είμαι έγκυος 🤰!! Ακόμα και το βράδυ τινάζομαι απότομα πολλές φορές γιατί φοβάμαι μην έχω κακή στάση για το έμβρυο 🤣🤣🤣 ότι να ναι!! @ΛΕΥΚΗ @Antonia2 αυτό το συζήτησα με την γιατρό προχθές! Μου είπε ότι δεν είναι καλό να αντιμετωπίσουμε την έγκυο σαν άρρωστη και καλά είναι να κάνουμε ότι κάναμε και πριν αλλά σε ήπια μορφή! Και όταν γύρισα να της πω για το βάρος ότι σηκώνω το πολύ 3-4 κιλά μου είπε " εσύ άσε τα 3-4 κιλά" και της λέω ότι υπάρχουν έγκυες που σηκώνουν περισσότερα και μου είπε ότι γυναίκες που έχουν και άλλα παιδιά δεν υπάρχει θέμα αλλά σε γυναίκες που είναι από υποβοηθούμενη αναπαραγωγή είναι πιο αυστηροί!!  Εντάξει εγώ το βρίσκω υπερβολικό πάντως 3-4 κιλά δεν είναι κάτι!! Φυσικά εγώ πλέον ούτε αυτά σηκώνω γιατί δεν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου!
    • Καλησπέρα. Δεν έχω τα συμπτώματα των πρώτων ημερών αλλά νιώθω ένα τράβηγμα και πρήξιμο μόνο στην κοιλιά.  Αύριο θα είναι η 10η μέρα από την εμβρυομεταφορα και σκέφτομαι να κάνω ένα τεστ που έχω. Τι λες θα δείξει κάτι; Ο γιατρός είπε να κάνω χοριακη στις 8 Ιουλίου αλλά δεν αντέχω 
    • Μακαρι να ερθουν ολα καλα για ολες μας!!!🙏❤️🧿 Την αλλη Τεταρτη εχω γιατρο!! Ανυπομονουμε μ τον αντρα μου!!! Καλη αρχη μ το νεο γιατρο κ με τη νεα προσπαθεια!! 🤞🤞❤️❤️❤️❤️ Χαρηκα πολυ μ τα νεα σου Ελισσαβετ μου!!! Το οτι εισαι ηρεμη παιζει τεραστιο ρολο νομιζω κ βοηθαει πολυ!!  Ευχομαι πολυ πολυ συντομα να κρατας θετικη χοριακη!!!🙏🤰✨️🤞🥰 Να μας γραφεις τα νεα σου!!
    • Ο γιατρός δεν είμαι αλλά πιστεύω κακος δεν το κοίταξε πριν κάνετε πρόκληση η προλακτινη είναι ένα βασικό εμπόδιο που θεωρώ έπρεπε να ξεπεραστεί πρώτα πριν προχωρήσετε  εγω πρόκληση δεν χρειάστηκε να κάνω γιατί ρύθμισα την ωορρηξία με το χάπι για την προκαλακτινη με την ενδοκρινολόγο  τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται;  Ρωταω γιατί περίπου εχουμε τα ίδια θεματάκια ( εντάξει σίγουρα από γυναίκα σε γυναίκα διαφέρουν ) εγω τότε που προσπαθούσα για το πρώτο μωρο ήμουν 33 είχε περάσει ένας χρόνος και κάτι αλλά κουβέντα για εξωσωματική δεν μου είχε πει 🤷‍♀️
    • Για να είμαι ειλικρινής δεν το κατάλαβα😜πήγαμε στον γιατρό και μας το είπε το είδε δηλαδή στον υπέρηχο…εγώ είχα την εντύπωση οτι γυρίζει συνέχεια μια νιώθω τα πόδια πάνω στον θώρακα μία κάτω…αλλά μας είπε ότι είναι με το κεφαλάκι κάτω η Μπέμπα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...