Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010-Νο10


Recommended Posts

aggelike. έγραψε:

katerinaki tha anoixw topic na dw empeiries kamias mamas sto kentro fisikou toketou

Αμέ!!!Δεν νομίζω ότι έχουν πολλές την εμπειρία από εδώ, αλλά δε χάνουμε και τίποτα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αγγελική μου δυστυχώς στην Ελλάδα η γιατροί είανι λίγο πίσω... Δεν ξέρω αν απλώς έχουν βολευτεί ή αν τους τρομάζει το γεγονός του καινούργιου. Μην λέμε βέβαι και μόνο αρνητικά. Στην Νορβηγία που ζει η κουνιάδα μου μου είπε ότι είναι πολύ μεγάλο το % με παιδιά με το σύνδρομο down γιατί απλώς επιλέγουν πλέον να μην κάνουν την αυχενική εξέταση. Επίσης εχει από τα μεγαλύτερα % θανάτων (μητέρας και νεογνού). Και αυτό επειδή κάνουν λίγες έως ελάχιστες εξετάσεις (αίμα, υπερηχογράφηματα, κτλ).

Τι να πω.....

Έχ λίγη δουλίτσα τώρα. Σε λίγο θα μπω και θα σας πω και τα δικά μου νέα σχετικά με αγορές για τον πρίγκιππα μας.

Φιλάκια στις κοιλίτσες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

καλημερα!!

πω πω σημερα ειπατε πολλα απο το πρωι!! εισασταν ολες πρωινες!!

νανα ποιον γιατρο εχεις??? κι εγω ελενα θα γεννησω , με τον γεωργιαδη.

ton gialelh exo...eixa milhsei kai me ton kapelakh alla telika emeina sto gialelh..posa sou eipe gia lefta?

steile pm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μαι και εγω....σταματησα λιγο τις βουτιες να δω τι κανετε...καλα παιδια επαθα πλακα με τις φωτο του τοκετου στο νερο...αλλα νομιζω οτι ειναι λιγο παρατολμο για μενα...φιλια πολλα καλα μπανακια σε ολες.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Giouli30 έγραψε:

Αγγελική μου δυστυχώς στην Ελλάδα η γιατροί είανι λίγο πίσω... Δεν ξέρω αν απλώς έχουν βολευτεί ή αν τους τρομάζει το γεγονός του καινούργιου. Μην λέμε βέβαι και μόνο αρνητικά. Στην Νορβηγία που ζει η κουνιάδα μου μου είπε ότι είναι πολύ μεγάλο το % με παιδιά με το σύνδρομο down γιατί απλώς επιλέγουν πλέον να μην κάνουν την αυχενική εξέταση. Επίσης εχει από τα μεγαλύτερα % θανάτων (μητέρας και νεογνού). Και αυτό επειδή κάνουν λίγες έως ελάχιστες εξετάσεις (αίμα, υπερηχογράφηματα, κτλ).

Τι να πω.....

Έχ λίγη δουλίτσα τώρα. Σε λίγο θα μπω και θα σας πω και τα δικά μου νέα σχετικά με αγορές για τον πρίγκιππα μας.

Φιλάκια στις κοιλίτσες

και στην Σουηδια εχουν μεγαλο ποσοστο παιδιων με συνδρομο νταουν,με κινητικα και νοητικα προβληματα,αλλα δεν εχει να κανει μονο με τις εξετασεις,το δεχονται να εχουν ενα παιδακι με καποιο προβλημα,καθε οικογενεια θα εχει και καποιο,εχουν μεγαλη οργανωση οσων αφορα αυτα τα παιδακια,με κεντρα απασχολησεις και λοιπα...ειναι επιλογη τους,ακομα και να γνωριζαν δεν θα το ''εριχναν''..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

Giouli30 έγραψε:

και στην Σουηδια εχουν μεγαλο ποσοστο παιδιων με συνδρομο νταουν,με κινητικα και νοητικα προβληματα,αλλα δεν εχει να κανει μονο με τις εξετασεις,το δεχονται να εχουν ενα παιδακι με καποιο προβλημα,καθε οικογενεια θα εχει και καποιο,εχουν μεγαλη οργανωση οσων αφορα αυτα τα παιδακια,με κεντρα απασχολησεις και λοιπα...ειναι επιλογη τους,ακομα και να γνωριζαν δεν θα το ''εριχναν''..[/quote:pgxp2vd0]

βασικα σεβονται την ζωη,οποια μορφη και αν εχει,σεβονται την φυση...εχουν μια τελειως διαφορετικη αντιληψη των πραγματων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KATRINAKO ΕΓΩ ΧΤΕΣ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΗΝ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ ΣΤΗΝ ΓΥΦΑΔΑ 10 ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΗΣΤΙΚΙΑ ΠΑΡΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ 2108981174 ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΗΔΙΑ ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΓΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα εγκυουλες μου ...

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας :) ..με το καλο σε ολες μας να ερθουν τα μωρακια μας και πανω απο ολα να ειναι γερα..

θα ξεκινησω με οσα θεματακια θυμαμαι ( αν ξεχασω καποια κοπελα συγνωμη :blush: )

kuoula μου διαβασα για τα πονακια που εχεις ..δεν νομιζω να ειναι κατι αλλα αφου επιμενουν εγω θα σου ελεγα να παρεις ενα τηλ τον γιατρο σου να του το πεις ..

Κατρινακι μου ευχαριστω που μου ανοιξες και θεματακι για τα γεννεθλια μου ...αληθεια που εισαι τωρα πηγες τελικα για την καμπυλη ????

Κατερινουλα μου ( soupitsa ) ο γιατρος σου μαλλον παιρνει πολλα χρηματα ,τι ταριφες ειναι αυτες βρε κοριτσια ?? εμενα 1200-1300 παιρνει

τι τον ενδιαφερει αν θα γεννησεις σε δικλινο η τετρακλινο δεν πορω να καταλαβω :angry:

επισης στενοχωρεθηκα πολυ με αυτο που εγραψες για τον αιματικριτη ..τι σου ειπε δηλαδη οτι μπορει να παθει κατι το μωρακι επειδη δεν παιρνει πολυ οξυγονο ??? κι εγω 29 εχω και αγχωθηκα με αυτο που εγραψες ..αν θελεις πες μου σε παρακαλω ... ουφ και τι να κανω να τον ανεβασω κι αυτον αφου δεν λεει να παρει τα πανω του .. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.mammyland.com/index.php?opti ... &id=445484 για τις ευχουλες στην Βασουλα!

ο αιματοκριτης απο οσο ξερω απο δω και περα δεν θα πεσει αλλο,τωρα τραβαει το μωρο περισσοτερο ασβεστιο,και μενα εχει πεσει στο 30,τι να πω πιστευω πως δεν θα πεσει αλλο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasteraki μου μακαρι να μην πεσει αλλο ο αιματοκριτης μας ..

φοβηθηκα με αυτο που διαβασα οτι δεν οξυγονονεται καλα το εμβρυο..

μπορει δηλαδη να παθει κατι ?????

αυτο που φανταζομαι ????????

θελω να πιστευω πως οχι .......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα μου Χρονια Πολλα!!!μην φοβασαι αφου το χει υποψιν ο γιατρος,μην σκεφτεσαι ετσι,θα μας προσεχουν και ολα θα πανε καλα!να φανταστεις εμενα μου πε εξεταση να ξανακανω τον Αυγουστο!προφανως απο δω και περα δεν θα πεσει αλλο,εσυ πινε χυμο πορτοκαλι και τρωγε κοκκινο κρεας και μην αγχωνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνωμη αν ειμαι υπερβολικη ...

και φοβιτσιαρα ... :blink:

Οσες εχουμε προβλημα με τον αιματοκριτη μηπως μας βοηθησει αυτο ???????

Περιεκτικότητα σε σίδηρο/100 gr

Συκώτι νωπό 12,1 mg*

Aλεύρι σόγιας 12,1 mg

Φακές 7,5 mg

Κρόκος αυγού 7,2 mg

Σύκα 6,7 mg

Αμύγδαλα 4,4 mg

Σταφίδες 3,3 mg

Σοκολάτα 3,3 mg

Σπανάκι 3 mg

Ραδίκια 3 mg

Μοσχάρι άπαχο 3 mg

Παντζάρια 3,2 mg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω Vasteraki

δεν περιμενα να εχει σιδηρο η σοκολατα :P Σοκολάτα 3,3 mg

κοντα οσο τα παντζαρια ..αλλα εγω λεω να ανεβασω τον σιδηρο μου με σοκολατα!! :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Wendoulaaaa, χρόνια πολλά ξανά!!!!Ο,τι καλύτεροοοοο!!!

Μην ανησυχείς για την οξυγόνωση. Γι'αυτό εξάλλου κάνουμε και το doppler. Το όριο είναι 26 στον αιματοκρίτη και είμαι στο όριο (συν ότι είμαι και χορτοφάγος εδώ και 10 χρόνια και έχω ερυθρά αιμοσφαίρια 2,89 και αιμοσφαιρίνη 9,1)

Αν είχα 30 δεν θα το συζητούσαμε καν ;)

Λέει ότι με γύρω στο 26 αιματοκρίτη ΜΠΟΡΕΙ να αρχίσει να έχει πρόβλημα το εμβρυάκι και να μην παίρνει επαρκές οξυγόνο. Αυτό φαίνεται και από την ανάπτυξή του (νομίζω). Το δικό μου παρόλο που όλο το διάστημα ήμουν στο όριο είναι μια χαρά προστοπαρών. Επειδή όμως αυξάνονται οι πιθανότητες για πρόωρο τοκετό, γιαυτό θα κάνω και τις ενέσεις (προσοχή όμως, εγώ έγω και άλλα προβλήματα που οδηγούν σε προωρότητα αν ήταν μόνο η αναιμία δεν ξέρω αν θα πρότεινε ενέσεις).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ WENDULA! Ότι επιθυμείς κουκλίτσα μου και με το καλό το μωράκι σου !

Πω πωωωωωωωωω δεν σας προλαβαίνω, 1 ώρα έκανα να διαβάσω τις ανακοινώσεις από χθες που σας άφησα... πολύ γρήγορες έτσι ?

Νομίζω ότι τώρα έφτιαξα κ το θέμα του προφίλ μου στο facebook γιατί ήταν απόρρητο. Μπορείτε να με βρείτε στο "LabriniB. Απλά", αλλιώς στείλτε μου pm να σας κάνω εγώ...

Είμαι ξύπνια από της 4 το πρωί! Δεν ξέρω γιατί! Ήταν να δουλέψω σήμερα αλλά μόλις πήγα στην υπηρεσία είχα κάτι ζαλάδες κ ο διοικητής μου με έδιωξε για το σπίτι. Πάω να φάω κάτι κ επανέρχομαι.

Φιλάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LianaB έγραψε:

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ WENDULA! Ότι επιθυμείς κουκλίτσα μου και με το καλό το μωράκι σου !

Πω πωωωωωωωωω δεν σας προλαβαίνω, 1 ώρα έκανα να διαβάσω τις ανακοινώσεις από χθες που σας άφησα... πολύ γρήγορες έτσι ?

Νομίζω ότι τώρα έφτιαξα κ το θέμα του προφίλ μου στο facebook γιατί ήταν απόρρητο. Μπορείτε να με βρείτε στο "LabriniB. Απλά", αλλιώς στείλτε μου pm να σας κάνω εγώ...

Είμαι ξύπνια από της 4 το πρωί! Δεν ξέρω γιατί! Ήταν να δουλέψω σήμερα αλλά μόλις πήγα στην υπηρεσία είχα κάτι ζαλάδες κ ο διοικητής μου με έδιωξε για το σπίτι. Πάω να φάω κάτι κ επανέρχομαι.

Φιλάκια.

γιατι δεν μπορω να σε βρω;;;κατι γραφω λαθος μαλλον :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΗΡΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΣΕ ΛΙΓΟ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΛΕΕΙ ΧΡΟΝΟΣ 0 : 86 ΑΠΟ 70-110

60 : 139

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

magykal έγραψε:

ΠΗΡΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΣΕ ΛΙΓΟ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΛΕΕΙ ΧΡΟΝΟΣ 0 : 86 ΑΠΟ 70-110

60 : 139

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!

εγω νομιζω ειναι καλη,αλλα απ'οτι εχω καταλαβει καθε γιατρος εχει αλλα κριτηρια... :unsure: ,οποτε περιμενεις να σου πει ο δικος σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου.

Καταρχήν χρόνια πολλά στη Βασούλα. Τα καλύτερα κοριτσάκι μου!!!

Θα ξεκινήσω με σχόλια για όσα γράψατε και μετά θα σας πω για τα σεμινάρια.

Αναστασία μου, για την ραγάδα μην στεναχωριέσαι τόσο. Ένα ποσοστό από αυτές φεύγουν ή σχεδόν δε φαίνονται μετά.

Κuo, στο Prenatale της Θεσ/νίκης θα πήγαινα αλλά τελικά δεν τα κατάφερα γιατί άργησε να τελειώσει το σεμινάριο στο Mothercare. Το φωτιστικό τα σπάει!!! Πονάκια, όπως τα περιγράφεις, έχω κι εγώ.

Soupitsa, για τον αιματοκρίτη μη χαλιέσαι, από εδώ και πέρα ανεβαίνει. Συμφωνώ με την Αγγελική για δεύτερη γνώμη ως προς την προβολή. Ίσως σε καμιά βδομάδα.

Αννούλα συγχαρητήρια, πόσο μεγαλώσατε!!!

Αγγελική μου, καλό κουράγιο με την μετακόμιση.Πάλι καλά που έχει δροσούλα.

Magy,καλά αποτελέσματα.

Βασιλική, η κοιλιά όντως έκανε διαφορά!!

Μπέλλα, καλή επιτυχία και σ'εσένα.

Γιούλη, κι εγώ έπαθα ουρολοίμωξη στον 1ο, πριν μάθω ότι είμαι έγκυος. Ως εκ τούτου, η θεραπεία που έκανα δεν ήταν και πολύ κατάλληλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vasteraki κριμααα κι εγω νομιζα γενικα η σοκολατα .. :(

Κατερινακι ευχαριστω για τις ομορφες ευχουλες σου

Οταν ειπα στον γιατρο μου για doppler μου ειπε οτι δεν χρειαζεται ...αλλα χαλαστικα επειδη ολες κανουν ..την αλλη βδομαδα που θα παω θα του το ξαναπω ..

το αμνιακο υγρο γιατι ειναι αυξημενο ???????

δεν σου ειπε τον λογο ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στη δική μου περίπτωση προχθές που έκανα εξέταση σε 0΄ και 60΄ μου βρήκαν 0΄ : 99 κ 60΄: 116 ενώ το μηχάνημα που μου έδωσαν για να μετράω το ζάχαρο (7 φορές/ημέρα) έδειξε 0΄:89 κ 60΄:103 . Άντε να βγάλεις άκρη... μου αύξησαν την ποσότητα της ινσουλίνης που θα πρεπε να κάνω...αλλά δεν κάνω γιατί ο γιατρός που είχα κ στο πρώτο παιδί (ο οποίος ακόμα με παρακολουθεί) μου είπε ότι δεν χρειάζεται να επιβαρύνω ούτε το μωρό ούτε εμένα ακόμα με ινσουλίνη... Αν δούμε ότι οι τιμές των μετρήσεων ανέβουν τότε το συζητάμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LianaB έγραψε:

Στη δική μου περίπτωση προχθές που έκανα εξέταση σε 0΄ και 60΄ μου βρήκαν 0΄ : 99 κ 60΄: 116 ενώ το μηχάνημα που μου έδωσαν για να μετράω το ζάχαρο (7 φορές/ημέρα) έδειξε 0΄:89 κ 60΄:103 . Άντε να βγάλεις άκρη... μου αύξησαν την ποσότητα της ινσουλίνης που θα πρεπε να κάνω...αλλά δεν κάνω γιατί ο γιατρός που είχα κ στο πρώτο παιδί (ο οποίος ακόμα με παρακολουθεί) μου είπε ότι δεν χρειάζεται να επιβαρύνω ούτε το μωρό ούτε εμένα ακόμα με ινσουλίνη... Αν δούμε ότι οι τιμές των μετρήσεων ανέβουν τότε το συζητάμε....

απ ότι μου 'παν οι φυσιολογικές τιμές είναι : νηστική από 70-90 κ 1 ώρα μετά φαγητού από 100-130.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!! 🥰 Με το καλο ν ερθει η μπουμπουκα σου!!!💖💖💖✨️✨️🙏🧿
    • Εννοειται θ σας γραψουμε τα νεα μας κ μακαρι το θεματακι ν γεμισει απο "θετικα" νεα!!! 🙏❤️ Πωωω φανταζομαι... εδω εμεις κ λιωνουμε απ τη ζεστη, ποσο μαλλον εσεις οι εγκυουλες!! Υπομονη γ τα θαυματακια σας!!✨️✨️ αξιζουν ολη την ταλαιπωρια μας!! 
    • Να χαίρεσαι την κορούλα σου αρχικά!! Εγώ θα σου παραθέσω την εμπειρία μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι σωστό αυτό που έκανα.  Έχω και εγώ μια μικρουλα  8 μηνών που είχε πολύ έντονο το αντανακλαστικό moro (αυτό που σαν νεογέννητα κουνάνε πολύ έντονα τα χεράκια και τρομάζουν). Σε τέτοιο βαθμό που ξυπνούσε ανά 10 λεπτά ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Απηυδισμένη μίλησα με την παιδίατρο, εξηγώντας της ότι η μικρή βολεύεται μόνο μπρούμυτα. Αλλιώς δεν κοιμάται ούτε εκείνη ούτε εμείς. Μου απάντησε ότι και η δική της κόρη μόνο μπρούμυτα μπορούσε να κοιμηθεί, οπότε με καταλαβαίνει και off the record μου είπε να την αφήνω έτσι όσο μπορώ να την έχω υπό την επίβλεψη μου. Βέβαια, εγώ είχα και ένα πολύ δυνατό νεογέννητο και έπειτα βρεφακι, που σήκωνε με τεράστια ευκολία το κεφαλάκι της. Έπειτα, γυρνούσε πολύ εύκολα από μπρούμυτα ανάσκελα (με το αντίθετο δυσκολευόταν), οπότε ήμουν και πιο ήσυχη. Την έβαζα όμως στο κρεβάτι μου όσο ήταν πολύ μωρό για να την ελέγχω μέσα στη νύχτα, και εννοείται λαγοκοιμομουν.  Μίλα και με τον παιδίατρο σου να σου πει την γνώμη του, ωστόσο εφόσον το μωράκι σου βολεύεται έτσι, θεωρώ είναι κρίμα να το αλλάζεις στάση και να το ξυπνάς. Όλα αυτά στα γράφω από την προσωπική μου εμπειρία, χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να βάλω σε κίνδυνο οποιοδήποτε μωράκι με την άποψη μου!
    • Ουυυυ!!! Κ τι δν παιρνω...!!!😅 Προγεστερονη απ στομα ανα 8ωρο, κολπικη προγεστερονη ανα 12ωρο, κορτιζονη, σαλοσπιρ, φελισιν, χαπι θυροειδη, αντιπηκτικη ενεση καθε μερα κ επειδη δν μου φτανουν, παιρνω κ μια πολυβιταμινη 😂😂 α κ προβιοτικο!!!😇 Αλλα ευτυχως δν εχω τπτ... μονο λιγη υπνηλια καπως κ λιιιγη κουραση...
    • Με το καλό και σ' εσένα κοπέλα μου!!! Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι μ' ένα γερό μωρό στην αγκαλιά!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...