Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010-Νο10


Recommended Posts

Γιουλη μου καλα ειναι να πινεις 2 λιτρα το λιγοτερο,και γω δεν επινα νερα αλλα τωρα πινω 2 λιτρα γιατι ειχα ελαφρια ουρολοιμοξη,με τα νερα ομως καθαρισα και δεν χρειαστηκε να παρω αντιβιωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

κορίτσια γενικώς είναι καλό να πίνουμε πολύ νερό στη εγκυμοσύνη...εκτός από την ουρολοίμωξη , αποτρέπει τις αφυδατώσεις και φυσκιά βοηθάει πολύ στο να μην πρηζόμαστε...εγώ πίνω 5-6 λίτρα την ημέρα αλλά γενικώς είμαι άνθρωπος που πίνει πολύ νερό..γι'αυτό και τρέχω κάθε 20 λεπτά στην τουαλέτα!!!χαχαχαχα

Κατερινάκι-σουπίτσα όντως η αμοιβή του γιατρού σου είναι μεγάλη...αλλά τι να κάνεις;;δεν θα του τα δώσεις;;δεν μπορείτε να κάνετε κάποια συμφωνία και να δώσετε λιγότερα;;τώρα για το αν το γυροφέρνει για καισαρική πολλοί γιατροί το κάνουν για να γλυτώνουν ώρα και ίσως και για παραπάνω χρήματα...το λες επειδή σου είπε οτι μάλλον δεν θα γυσρίσει ο μικρός;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kORITSIA..OK MILHSA ME TO KENTRO..KAI MOY EIPAN NA PAW KAI TWRA..OPOTE..THN KANW GIATI EINAI MIA WRA APODW ME TH KINHSH!

ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΣΩ..ΘΑ ΣΑΣ ΔΩ ΜΕΤΑ!

ΑΝΟΙΞΑ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΑΣΟΥΛΑ ΜΑΣ!!!!!HAPPY BIRTHDAY WENDY!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρινα έγραψε:

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ?...ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ..ΟΥΤΕ ΝΕΡΟ!!ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ ΠΡΩΙ?Η ΔΕ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩ?ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΥΡΙΟ ΕΧΩ ΝΤΟΠΛΕΡ ΣΤΙΣ 1130!!!!ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΚΑΜΠΥΛΗ?

Στο ΙΚΑ θα πήγαινες? Αν κάνεις την τρίωρη καμπύλη, μπορείς να πας σε μεγάλο διαγνωστικό κέντρο (π.χ. Βιοϊατρική) που δέχονται αιμοληψίες μέχρι το βράδυ. Χρεώνουν αρκετά αλλά αν πρέπει οπωσδήποτε να την κάνεις αυτή την εβδομάδα.... τι να κάνεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

magykal έγραψε:

ΚΑΛΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΑΝΤΕΞΕΣ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ

ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΕΓΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΒΓΑΛΑ ΦΡΟΝΙΜΗΤΗ ΚΑΙ ΨΟΦΗΣΑ...

ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΕΧΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ

ΓΙΑ ΕΞΑΓΩΓΗ ΦΡΟΝΙΜΗΤΗ ΑΚΙ ΤΟΝ ΛΥΠΑΜΑΙ!!!

ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΑΩ

ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟΦΡΟΝΙΜΗΤΗ.

Ήμουν τυχερή που μετά που έφυγε η αναισθησία δεν πονούσα πολύ. Σχδόν καθόλου. Η απονεύρωση γίνετε μόνο με τοπική αναισθησία. έστι magykal δεν πόνεσα εκεί. Αζ και 2 φρονιμήτες πρέπει να βγάλω (ο ένας αρχίζει και μαζεύει τροφές και υπάρχει κίνδυνως να σαπίσει).Καλό κουράγιο να πεις στον άντρα σου.

Μπράβο που πας για έλεγχο. Εγώ από τον φόβο μου έκλεγα σε όλη την διαδρομή για τον οδοντίατρο. Ο αντρούλης μου με κοιτούσε με απορία. Σρτην αρχή με λυπήθηκε αλλά μετά μου έβαλε τις φωνές. Δίκιο είχε γαμ@ :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρινα έγραψε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑ ΟΜΟΡΦΕΕΕΕΣΣ!!ΠΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΖΑΥΛΑΚΩΣΕ...ΧΤΕΣ ΒΡΑΔΥ ΔΕ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ ΚΑΘΟΛΟΥ..ΠΑΛΙ ΑΥΠΝΙΕΣ ΕΙΧΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ!!ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΣΙΠΝΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΛΑΚΙ ΜΟΥ ΚΙ ΑΡΧΙΣΕ ΤΑ ΤΕΝΤΩΜΑΤΑ!!ΠΟΥ ..ΥΠΝΟΣ..!τΕΛΙΚΑ ΑΠΟΚΟΙΜΗΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΥΠΝΗΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΜΠΥΛΗ!!! :S:S:S:S:S ΟΥΦΦ ΤΩΡΑ???

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ?...ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ..ΟΥΤΕ ΝΕΡΟ!!ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ ΠΡΩΙ?Η ΔΕ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩ?ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΥΡΙΟ ΕΧΩ ΝΤΟΠΛΕΡ ΣΤΙΣ 1130!!!!ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΚΑΜΠΥΛΗ?

Κατρίνα μου αχ αυτά τα άτιμα τα κουνούπια. Σίτες έχεις?? Δεν βάζεις κάποιο αντικουνουπιτικό?

Νομίζω μπορείς να πας και τώρα για την καμπύλη. ΑΡκεί να μην έγαφες τίποτα. Αλλά γιατί δεν πέρνεις ένα τηλέφωνο να σου πούν????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρίνα,τώρα είδα ότι φεύγεις για την καμπύλη... Καλά αποτελέσματα :)

Sia, τα πήρα λιγάκι που μου είπε ότι το βλέπει σχεδόν απίθανο να γυρίσει (όπως λέτε και εσείς είναι πολύ νωρίς για να με απογοητεύει) και επιπλέον μου την έσπασε ο διαχωρισμός της αμοιβής ανάλογα με το δωμάτιο... Τώρα βέβαια φταίω και εγώ που τόσο καιρό δεν είχα ρωτήσει για λεφτά...

Δεν θέλω να πάω σε τρίκλινο, αλλά σε δίκλινο είναι πολλά παραπάνω... 1.900 σε τρίκλινο με απόδειξη δεν είναι πολλά αλλά το 3.000 σε δίκλινο με μικρότερη απόδειξη εε... μου χτύπησε λίγο άσχημα.

Ουφφ... μάλλον οι ορμόνες μου δεν είναι πολύ καλά γιατί μου φταίνει τα πάντα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

Να ζήσεις Wendoula και χρόνια πολλάααααααααααααα!! Πολύχρονη και με τον καλό ο άντρας της ζωής σου :)

Γιούλη, όντως, πώς άντεξες την απονεύρωση???! Μόνο που το σκέφτομαι με πιάνει κρύος ιδρώτας. Εγώ δεν έχω κάνει ούτε σφράγισμα προστοπαρών και τρέμω στην ιδέα ότι θα κάνω κάποια στιγμή :S

Αγγελικούλα, εγώ είχα κάνει καλλιέργεια κολπικού και τραχηλικού υγρού σε μικροβιολογικό. Πολλά μικροβιολογικά αναλαμβάνουν. Ενώ στην αρχή ήμουν πολύ φοβισμένη, η μικροβιολόγος μου εξήγησε ότι είναι εντελώς ρουτίνα και τις εγκυμονούσες τις προσέχουν πάρα πολύ (δε βάζουν καθόλου αυτό τον διαστολέα - αν τον λένε έτσι- αυτό τελως πάντων που σου ανοίγει καλύτερα τον κόλπο).

Μη με περάσετε για υπερβολική αλλά έχω ξενερώσει αρκετά με το γιατρό μου :( . Όλο το βράδυ αυτό σκεφτόμουν...Δεν ξέρω αν είναι μόνο η αμοιβή αλλά και ένα feeling που έχω ότι το γυρνοφέρνει για καισαρική. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά μου έχει καρφωθεί αυτή η ιδέα :(

Συν ότι φοβάμαι να μου τρυπήσουν τον πωπουδάκο μου :( . Και διάβασα ότι η κορτιζόνη πονάει αχ βαχ... Έχει δοκιμάσει καμία να κάνει μόνη της ένεση??? (νοιώθω καλύτερα όταν μπορώ εγώ να ελέγξω τον πόνο)

Σουπίτσα μου γιατί θα πας να κάνεις ενέσεις? Με τον γιατρό σου γιατί έχεις ξενερώσει?

Πάντως είναι αλήθεια ότι στην Ελλάδα γίνονται οι περισσότερες καισαρικές με τεράστια διαφορά από τις άλλες χώρες. Όλοι πάνε να τα αρπάξουν. Εμένα ο γιατρός μου ακόμα δεν μου είπε κάτι. Νωρίς είναι. Τώρα που θα πάω την άλλη εβδομάδα να δούμε τι θα μου πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιούλη, και εγώ πριν μερικά χρόνια είχα πάθε πολλέεεες ουρολοιμώξεις... Τελικά έκανα μια θεραπεία 2 μηνών αν θυμάμαι καλά με norocin και από τότε είναι περδίκι! Ο ουρολόγος που έχει πει 2 λίτρα νερό τη μέρα το χειμώνα και 3-4 λίτρα το καλοκαίρι :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giouli mou poso se noiwthw :dry: eutixos exw gera dontia giati allios :blush::S

katerinaki kai gw exw ksenerwsei me to giatro mou de mporw simera to prwi pou mou eipan gia ti kalliergia kolpikou kai oti prepei na ti kanei o giatros, feugontas apo kei evala kati klammata, afou elega tou giorgou de mporw, pws tha katsw na me exetasei, genika eixa frikarei, exw ksenerwsei kai me to fakelaki, les kai de plirwnontai :angry: alla tetoia wra tetoia logia kaneis den analamvanei toso proxorimeni egkimwsini :angry: apla de to skeftomai giati oli mera tha klaiw kai gw

ti na kanoume upomoni mono :dry: oson afora ti kaisariki ksekatharise tou ti stasi sou ex arxis pes tou oti mono se ektakti periptwsi theleis kaisariki, diekdikise dikaioma ston ft kai sti teliki pigaine apo periergia na se dei kai kapoios allos na doume autos ti tha sou pei

kai mena mou fainete ligo periergo pou to xei telesidiko oti o mikros de tha girisei :angry: nai einai diskolo oso perna o kairos ma oxi akatorthoto

koritsia pantos ama eixa twra epilogi tha pigaina na genisw sto kentro fisikou toketou

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Giouli30 έγραψε:

soupitsa έγραψε:

[/quote:1l4s1bqx]

Όπως είπε και η kuo, οι ενέσεις κορτιζόνης γίνονται για την ωρίμανση των πνευμόνων του μωρού σε περιπτώσεις όπου υπάρχουν ενδείξεις για πρόωρο τοκετό...Το έψαξα το θέμα στο ίντερνετ και διάβασα ότι πολλές κοπέλες κάνουν...

Δεν ξενέρωσα μόνο για το θέμα της καισαρικής... γενικά ξενέρωσα...Δεν σας είχε τύχει ποτέ να ξενερώσετε με κάποιον αλλά να μην μπορείτε να προσδιορίσετε με ακρίβεια το γιατί? Λίγο από όλα....Θα ήθελα να αλλάξω γιατρό αλλά (α) είναι πολύ αργά και (β) φοβάμαι ότι και οι άλλοι θα έχουν κάποια αρνητικά :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια για την συμπαράσταση και τις ευχές.

Μπέλλα και σουπίτσα σήμερα βάζω κανόνα να πίνω 2 λίτρα την ημέρα! Θα τα καταφέρω!!!!!! :woohoo: :woohoo:

Κατερίνα καλά αποτελέσματα στην Καμπύλη.

Εμένα ο γιατρός θα πάρει 1300€ με απόδειξη για ΦΤ. Για καισαρική δεν ρώτησα. Και ο ίδιος από ότι κατάλαβα θα προχωρήσει σε καισαρική μόνο εφόσον είναι απαραίτητο!!Τι να πω θα δούμε.

Πάντως οι τιμές στην ΑΘήνα είναι σχεδόν διπλάσιες! :ohmy: Πολλά λεφτά κορίτσια!

Σουπίτσα τι να σου πω...Με τις αμοιβές και τους γιατρούς είναι μπερδεμένα τα πράγματα. Εγώ και πριν έναν μήνα σκεφτόμουν σοβαρά να αφήσω τον γιατρό μου και να πάω σε άλλον. Βλέπεις ξεγγενάει μόνο στο Διαβαλκανικό και το όλο θέμα 3κλινο θα μας βγει 4000€ μίνιμουν. Για Θεσσαλονίκη είναι αρκετά λεφτά. Τελικά το σκεφτήκαμε από εδώ το σκεφτήκαμε από εκεί και είπαμε αφού είμαστε καλά με τον γιατρουδάκο μας παραμένουν τα πράγματα ώς έχουν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelike. έγραψε:

oson afora ti kaisariki ksekatharise tou ti stasi sou ex arxis pes tou oti mono se ektakti periptwsi theleis kaisariki, diekdikise dikaioma ston ft kai sti teliki pigaine apo periergia na se dei kai kapoios allos na doume autos ti tha sou pei

koritsia pantos ama eixa twra epilogi tha pigaina na genisw sto kentro fisikou toketou

Δεν μου έχει πει καθαρά για καισαρική. Ίσα ίσα που είπε ότι πάντα προσπαθούμε φυσιολογικά εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος, κτλ... Η δική μου αίσθηση είναι ότι εκεί το πάει.

Βέβαια, θα μου πεις αν δε γυρίσει ο μπέμπης, τι να κάνει και ο δόλιος ο γιατρός??? :unsure:

Αχ, και εγώ για το κέντρο φυσικού τοκετού πόσες φορές το έχω σκεφτεί!!!!! Αλλά είναι λίγο φοβιτσιάρα και δεν έχω μεγάλες αντοχές στον πόνο... Αν είχα, εννοείται ότι θα πήγαινα εκεί (και μάλιστα διάβασα μαρτυρίες στο site τους ότι ακόμα και τελευταία στιγμή σε δέχονται). Πω πω, μη μου βάζεις ιδέες :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγγελικη απλα λογω εγκυμοσυνης πολλα μικροβιολογικα δεν αναλαμβανουν τη ληψη...

ρωτησε σε αλλο η πηγαινε να σου παρει το υγρο ο γιατρος σου και να το πας μετα στο εργαστηριο..

γιουλη τα τελευταια 3 χρονια ειχα φοβερο προβλημα με τις ουρολοιμωξεις!!! οταν εμεινα εγκυος ημουν σε 3μηνη θεραπεια με fourolin γιατι ειχα παθει 5 φορες μεσα στη χρονια!! :angry:

πιστεψε με, σε νιωθω απολυτα!!!

soupitsa μην τρελαινεσαι!!!!

σε ποιο μαιευτηριο θα γεννησεις?? παντως ορισμενοι γιατροι εχουν την καισαρικη ως ευκολη λυση... η αδελφη μου στο πρωτο της αλλαξε γιατρο στον 8ο επειδη την πηγαινε για καισαρικη και πηγε στον δικο μου στο ελενα και γεννησε φυσιολογικα..

κατρινα καλα αποτελεσματα!!!

κοριτσια για την καμπυλη αγορασε καμμια μονη της την γλυκοζη??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

[

κοριτσια για την καμπυλη αγορασε καμμια μονη της την γλυκοζη??????

Βασιλική μου εγώ πήγα σε ιδι. μικροβιολογικό και μου την δώσανε εκεί?

Γιατί ρωτάς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Giouli30 έγραψε:

vasiliki76 έγραψε:

Βασιλική μου εγώ πήγα σε ιδι. μικροβιολογικό και μου την δώσανε εκεί?

Γιατί ρωτάς?[/quote:2e3aaukh]

κι εγω, απλα επειδη δεν μου ειχε φανει πολυ γλυκο.. γι αυτο ρωταω...

να δω οποια αγορασε μονη της τι ποσοτητα αγορασε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki mou kat' arxin euxaristw gia tin apantisi :)

tin glikozi tin eixa agorasei an kai telika de xreiastike tin eixe o giatros ;)

katrinaki kala apotelesmata glikia mou!!!!

katerinaki emena o giatros ksegennaei se dimosio alla me ola auta pou akouw skeftomai na gennisw sto gaia :S alla to kentro fisiologikou toketou de mou xei ksekolisei san idea, a na sou pw oti de skeftomai na kanw episkliridio

giouli mou des to link gia to kft

http://www.naturalbirth.gr/

poio palia skeftomoun toketo sto nero alla den analamvanoun eukola oi giatroi stin ellada :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelike. έγραψε:

vasiliki mou kat' arxin euxaristw gia tin apantisi :)

tin glikozi tin eixa agorasei an kai telika de xreiastike tin eixe o giatros ;)

katrinaki kala apotelesmata glikia mou!!!!

katerinaki emena o giatros ksegennaei se dimosio alla me ola auta pou akouw skeftomai na gennisw sto gaia :S alla to kentro fisiologikou toketou de mou xei ksekolisei san idea, a na sou pw oti de skeftomai na kanw episkliridio

giouli mou des to link gia to kft

http://www.naturalbirth.gr/

poio palia skeftomoun toketo sto nero alla den analamvanoun eukola oi giatroi stin ellada :angry:

Έχω ενθουσιαστεί..... ΤΕΛΕΙΟ! Ειδικά με τις εικόνες για τοκετό στο νερό.

:woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιούλη, είχα πάει σε άλλο γιατρό πριν κάποιο καιρό και μου είχε πει και αυτός για τη μεγάλη ποσότητα αμνιακού και την πιθανότητα προωρότητας (δεν μπήκε σε λεπτομέρειες για ενέσεις γιατί είχα πάει συστημένη από γνωστό και αυτός ήξερα ότι πάω απλά για μια δεύτερη γνώμη). Πρέπει να ηρεμήσω 2-3 μέρες και μήπως ξαναπάω για δεύτερη γνώμη...

Βασιλική, και εγώ αγόρασα γλυκόζη μόνη μου, τη μία φορά 50 και την άλλη 100γρ (όσα μου είχε γράψει ο γιατρός στη συνταγή).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

κοριτσακια μου εγω σε λιγο θα φυγω γιατι θα ερθουν για την απολυμανση..

δεν ξερω ομως αν στην πεθερα μου θα μπορω να μπω σημερα :unsure:

¨Αντε με το καλό η απολύμανση. Να σου φύγουν όλα ζουζούνια :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...