Μετάβαση σε περιεχόμενο

εξέταση θρομφοφιλίας - ξέρει κάποιος;;;;


Recommended Posts

κορίτσια κάλησπέρα. ο γιατρός, μου είπε να κάνω πλήρη θρομβοφιλικό έλεγχο και σε γονιδιακό επίπεδο λόγω των αποτυχίων που έχουμε. έχει καμια σας υπόψη πόσο κοστίζει περίπου και πόσο καιρό κάνει να βγει το αποτέλεσμα. εδώ (Χανια) στο νοσοκομείο που πήγα μου είπαν 800 ευρώ και τα αποτελέσματα σε 3 μήνες , σε ένα ιδιωτικό μου είπαν 350 και αποτελέσματα σε 15 μέρες και αλλού 500 καιι αποτελέσματα σε 1 μήνα. δεν ξέρω τι να πιστέψω πια και τι γίνεται με αυτό το θέμα. μπόρεί να βοηθήσει κάποιος;;; μήπως επίσης ξέρει κάποια και για το Βενιζέλειο (Ηράκλειο) που μου είπαν ότι την κάνουν;;; sorry που σας κούρασα...αλλα δεν ξέρω τι να κάνω με αυτο το θέμα. φιλιά σε όλους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλσπέρα Diaylos!

Τη συγκεκριμένη εξέταση την έκανα πριν 2 μήνες στο Βενιζέλειο στην κα Σφυριδάκη.Τα αποτελέσματα τα πήρα σε 10 ημέρες και δεν πλήρωσα τίποτα, πέρα από τα 75€ που στοιχίζει το απογευματινό ραντεβού.Αν δεν βιάζεσαι μπορείς να κλείσεις και πρωινό που δεν στοιχίζει τίποτα.

Ούτε γραμμένες θέλουν τις εξετάσεις,παίρνεις τηλ στα ραντεβού και ζητάς ότι θέλεις να κάνεις αυτή την εξέταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ'ευχαριστώ ΛΥΔΙΑ Κ. Και εμένα για την Σφυριδάκη μου είπαν. είναι πολυ καλή λένε. θα κλείσω και εγω απογευματινό ραντεβού γιατί πρωι δεν μπορώ να φύγω με τίποτα απο την δουλειά. να ΄σαι καλά!!!! φιλιάαα :kiss

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

diaylos έγραψε:

κορίτσια κάλησπέρα. ο γιατρός, μου είπε να κάνω πλήρη θρομβοφιλικό έλεγχο και σε γονιδιακό επίπεδο λόγω των αποτυχίων που έχουμε. έχει καμια σας υπόψη πόσο κοστίζει περίπου και πόσο καιρό κάνει να βγει το αποτέλεσμα. εδώ (Χανια) στο νοσοκομείο που πήγα μου είπαν 800 ευρώ και τα αποτελέσματα σε 3 μήνες , σε ένα ιδιωτικό μου είπαν 350 και αποτελέσματα σε 15 μέρες και αλλού 500 καιι αποτελέσματα σε 1 μήνα. δεν ξέρω τι να πιστέψω πια και τι γίνεται με αυτό το θέμα. μπόρεί να βοηθήσει κάποιος;;; μήπως επίσης ξέρει κάποια και για το Βενιζέλειο (Ηράκλειο) που μου είπαν ότι την κάνουν;;; sorry που σας κούρασα...αλλα δεν ξέρω τι να κάνω με αυτο το θέμα. φιλιά σε όλους...

Καλησπερα!Μου κάνει εντυπωση αυτό που λες για το Νοσοκομειο των Χανίων.Τί ασφαλεια εχεις?

Εγω μετα απο μια αποβολη β'τριμηνου έκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας στο Νοσοκομειο μας τον Μαρτιο του 2009, τα αποτελέσματα βγήκαν σε ένα μηνα περιπου και δεν πληρωσα απολυτως τίποτα.Απλά μου έφτιαξε παραπεμπτικό γυναικολόγος του νοσοκομείου στην οποία μάλιστα πήγα μετά την αποβολή και αυτή μου το πρότεινε,πριν με παρακολουθουσε ιδιώτης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως σκεψου το,γιατι όταν με το καλό μεινεις ξανα εγκυος,αν βρεθει πρόβλημα,θα πρεπει να κανεις εξεταση anti-xa κάθε μηνα κι αυτη στα Χανια γίνεται μόνο στο νοσοκομείο.Πάντως δεν είναι τίποτα,μη φοβάααι,μια ενεσούλα είναι καθημερινά.Τη συνηθιζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Cahterine78!. τι να σου πω, προβληματίστηκα με αυτά που μου είπες. εγώ έχω ΤΕΒΕ, και παίρνω επι τρεις μέρες τηλεφωνο στο νοσοκομείο μας να κλείσω ραντεβόύ και μου λένε οτι θα κάνω την εξέταση μετά απο 2-3 μήνης διότι έχουν απεργίες και μου είπαν το κόστος που σου είπα χθες. μάλιστα χθες το πρωί πήγα απο εκεί και ζήτησα την συγκεκριμένη γιατρό που μου είπε ο γυναικολόγος μου ότι ειδικεύεται σ'αυτήν και την κάνει και μου είπε πάλι το ίδιο για το ποσον (700 - 900) ευρώ και μου είπε ότι θα πάρω κάτι ψιλά πίσω απο το ΤΕΒΕ. φαντάσου τι θα είναι. ψίχουλα. να φανταστείς ότι οι εξωσωματικές μου πιάνουν γύρω στα 3800 ευρώ κάθε φόρά και πέρνω πίσω 300 ευρώ. τι να σου πω τώρα. προβληματίστηκα πολύ! τόσο γκαντεμια πια!!!! :( θα κοιτάξω και στο Βενιζέλειο στο Ηράκλειο και θα σου πω νεότερα. σ'ευχαριστώ πάντως. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας. Στο site www.ivf-embryo.gr(του γιατρου κ. Παρασχου) εχω δει οτι εχουν αναρτησει τιμοκαταλογο για πολλες περιπτωσεις εξετασεων και τοκετου (φυσιολογικου, καισαρικης και εξωσωματικης)καθως και για εξεταση θρομβοφιλιας. Ριξτε μια ματια. Μπορει να σας βοηθησει. Το συγκεκριμενο link για να σας διευκολυνω ειναι

http://www.ivf-embryo.gr/timokatalogos.htm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

diaylos έγραψε:

Γεια σου Cahterine78!. τι να σου πω, προβληματίστηκα με αυτά που μου είπες. εγώ έχω ΤΕΒΕ, και παίρνω επι τρεις μέρες τηλεφωνο στο νοσοκομείο μας να κλείσω ραντεβόύ και μου λένε οτι θα κάνω την εξέταση μετά απο 2-3 μήνης διότι έχουν απεργίες και μου είπαν το κόστος που σου είπα χθες. μάλιστα χθες το πρωί πήγα απο εκεί και ζήτησα την συγκεκριμένη γιατρό που μου είπε ο γυναικολόγος μου ότι ειδικεύεται σ'αυτήν και την κάνει και μου είπε πάλι το ίδιο για το ποσον (700 - 900) ευρώ και μου είπε ότι θα πάρω κάτι ψιλά πίσω απο το ΤΕΒΕ. φαντάσου τι θα είναι. ψίχουλα. να φανταστείς ότι οι εξωσωματικές μου πιάνουν γύρω στα 3800 ευρώ κάθε φόρά και πέρνω πίσω 300 ευρώ. τι να σου πω τώρα. προβληματίστηκα πολύ! τόσο γκαντεμια πια!!!! :( θα κοιτάξω και στο Βενιζέλειο στο Ηράκλειο και θα σου πω νεότερα. σ'ευχαριστώ πάντως. :)

Καλημέρα!Τότε,δεν ξέρω τι να πω,εγω βέβαια έχω δημόσιο,ίσως γι'αυτό.Δεν ξέρω κι αν έχει σχέση ότι με παρεπεμψε γυναικολόγος του νοσοκομείου.Ξέρω βέβαια ότι και από Χανιά τις στέλνουν Ηράκλειο τις εξετάσεις.Τώρα με τις απεργίες μάλλον έχεις δίκιο.Για αιματολόγο πήγες στη Σκορδυλάκη?Αν χρειαστείς οτιδήποτε πες μου.Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha ertheis sto Venizeleio kai tha zitiseis tin Kiria Sfiridaki.

einai i kaliteri stin Kriti

fisika de plironeis TIPOTA kai apotelesmata se 4-5 meres

ego ekei pigaino

oti ma oti thes rotise me kai na sou steilo an thes kai to kinito mou gia pan endexomeno

kali epitixia kai kali sinexeia!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και την βοήθεια. δεν είχα μπει για μέρες γιατί είχα πολύ δουλεια και δεν μπορούσα.

Catherine78 πήγα στο νοσοκόμειο μας πάλι και΄ζήτησα την Σκορδυλάκη και μου είπε η βοηθός της ότι τα αποτελέσματα θα βγουν σε 3 μήνες λόγω των απεργιών και μου είπε πάλι το κόστος..800ευρώ...καταλαβένεις τώρα...εγκεφαλικό εγώ!!

τελικά έκλεισα στο Βενιζέλειο (IreneValadia σ'ευχαρίστω για όλα), με την Σφυριδάκη και μου είπε 75 ευρώ μόνο επειδή θα παώ σε απογευματινό ραντεβού και τα αποτελέσματα σε 15 μέρες. καμια σχέση με τα δικά μας εδώ. τι να πω ρε παιδί μου .. χαμός γινεται με αυτά τα θέματα τελικά. ελπίζω τώρα τα αποτελέσματα να είναι καλα. θα σας πω ΄μόλις τα πάρω.

φιλάκια σε όλες...eletol θα μπω και εκεί που μου είπες να δω...σ'ευχαριστώ για τον κόπο...φιλια..... :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κορίτσια. Αθήνα σε μικροβιολογικό εργαστήριο που τις έκανα, νομίζω ότι είχαν 200 ευρώ και άλλα 90 πήρε η αιματολόγος που πήγα. Η anti=xa που κάνεις μετά κάθε μήνα στοιχίζει περίπου 30 ευρω. Ελπίζω να μην χρειαστεί να κάνεις ενέσεις, αν και τελικά δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Κάνω κάθε μέρα και θα συνεχίσω 2 μήνες μετά την γέννα. :( Απλά αν έχει κάποια θρομβοφιλία πρέπει να κάνει έλεγχο όλη η οικογένεια της (γονείς, αδέρφια|) για να πέρνουν τις απαραίτητες προφυλάξεις. Και αυτό γιατί είναι κληρονομικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξέρεις τι είναι η Θρομβοφιλία ή τι μπορεί να προκαλέσει (εγώ κάνω παλίδρομες κυήσεις ή τα χάνω πριν ακόμα το καταλάβουμε καλα καλά!);;; έχω ακούσει ότι είναι 45 διαφορετικές εξετάσεις και κατηγορίες. τις ενέσεις τις κάνεις στην κοιλιά ή στον πωπω;;; σε τρέλανα στις ερωτήσεις sorry.. :( αν μπορείς γράψε μου για την δική σου περίπτωση. φιλιά :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου να σας ρωτήσω..............

Γίνεται να κάνεις εξέταση Θρομβοφιλίας................ χωρίς να έχει προηγηθεί εγκυμοσύνη?????

Θέλω να πω....... μόνο μετά από άσχημη έκβαση μπορείς να την κάνεις????? Γιατί κι εγώ το σκέφτομαι............ δεν έχω μείνει έγκυος (δεν είμαι σίγουρη εντελώς...... λέμε τώρα!!!!!) κι ήθελα να ΄ξερα...........

Αξίζει τον κόπο να την κάνω πριν προχωρήσω σε Εξωσωματική????????????

Ή λέω μπούρδες???????????????

Sorry κιόλας...........................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PIPITSAZOUZOUNA Δεν υπάρχει νόημα να την κάνεις... σε περίπτωση μόνο που υπάρχει άσχημη έκβαση την κάνεις. Αν και εγώ ήμουν από τις περίεργες περιπτώσεις. Μου την έγραψε κατα λάθος ο γιατρός μου χωρίς να υπάρχει ιστορικό. Και κατά τύχη βρήκαμε ότι είχα - οπότε και ξεκίνησα θεραπεία.

diaylos - εγώ έκανα αρχικά εξετάσεις για 3 τύπους μετάλλαξης (είχα τους 2!!). Και στο ΙΑΣΩ μαζί με την αυχενική έκανα μια ακόμα για συγγενή μετάλλαξη θρομβοφιλίας (αρνητική).

Ουσιαστικά όσοι έχουμε θρομβοφιλία (1 στους 10 περίπου), έχουμε μεγαλύτερο ποσοστό να πάθουμε έμφραγμα, θρόμβωση, κλπ. Βασικά πρέπει αν προσέχουμε σε όλη μας την ζωή να μην παχύνουμε πολύ, να μην καπνίζουμε, να γυμναζόμαστε κλπ κλπ. Στην εγκυμοσύνη είναι λίγο πιο επίφοβο να πάθουμε ή εμείς ή το έμβρυο κάτι και για αυτό κάνουμε τις ενέσεις (στην κοιλιά για αρχή και νομίζω όταν προχωρήσει πολύ η εγκυμοσύνη στο πόδι).Δεν είναι κάτι σπάνιο - αρκετές κοπέλες δεν μαθαίνουν ποτέ ότι έχουν θρομβοφιλια και γεννάνε κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

diaylos έγραψε:

κορίτσια κάλησπέρα. ο γιατρός, μου είπε να κάνω πλήρη θρομβοφιλικό έλεγχο και σε γονιδιακό επίπεδο λόγω των αποτυχίων που έχουμε. έχει καμια σας υπόψη πόσο κοστίζει περίπου και πόσο καιρό κάνει να βγει το αποτέλεσμα. εδώ (Χανια) στο νοσοκομείο που πήγα μου είπαν 800 ευρώ και τα αποτελέσματα σε 3 μήνες , σε ένα ιδιωτικό μου είπαν 350 και αποτελέσματα σε 15 μέρες και αλλού 500 καιι αποτελέσματα σε 1 μήνα. δεν ξέρω τι να πιστέψω πια και τι γίνεται με αυτό το θέμα. μπόρεί να βοηθήσει κάποιος;;; μήπως επίσης ξέρει κάποια και για το Βενιζέλειο (Ηράκλειο) που μου είπαν ότι την κάνουν;;; sorry που σας κούρασα...αλλα δεν ξέρω τι να κάνω με αυτο το θέμα. φιλιά σε όλους...

ΣΤΟ ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΕΡΓΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 15 ΜΕΡΕΣ-20 ΜΕΡΕΣ--ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΕΙΝΑΙ Η Κα ΣΦΥΡΙΔΑΚΗ--

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπόν κορίτσια σας έχω γράψει 2 φορές την απάντηση μου απο το πρωι και δεν την βγάζει. δνε μπορώ να καταλάβω που έγραψα!!!

marinapapa πήγα στο βενιζέλειο χθές και έκανα την εξέταση. είχες δίκιο. πολύ καλη η Σφυρίδάκη. μου είπε σε 20 μέρες τα αποτελέσματα αλλά τι είναι 20 μέρες προς τις 4 βδομάδες που μου είπαν εδω στο νοσοκομείο (Χανια).

PIPOTSAZOUZOUNA νομίζω ότι δεν χρείαζεται να κάνεις την εξέταση αν δεν υπάρχει πριν άσχημο ιστορικό (αποβολές, παλινδρομήση,κλπ). μόνο άν υπάρχει ιστορικό με καρδιολογικά προβλήμτα ή θρομβοση. (τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει). μην μπαίνεις σε αυτή την διαδικασία άδικα. είνια ψυχοφθόρα όλα αυτά.

eugeniafrapa σ'ευχαριστώ για την πληροφόρηση. ελπίζω να πάνε όλα καλα. εσύ έχεις μείνει έγκυος καμιά φορά ή κάτι παρόμοιο;; κάνεις ενέσεις τώρα;; περιμένω νέα σας. φιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Antonia2Τι υπέροχο νέο βρε Αντωνία μου, χάρκα πάρα πολύ!!Συγχαρητήρια κι εύχομαι όλα να συνεχίσουν πολύ καλά!!!💗💗
    • Κοίταξε δε θέλω να παιρνω άδικα χαρά.... θα δούμε αύριο αλλά δε έχω ελπίδες!!! Και δεν σας είπα κ το καλύτερο!!!! Ο Γιώργος μου είναι ναυτικός!! Χαχαχα  Είχε τώρα 2 μήνες άδεια έγινε ότι έγινε τώρα άμα ξανά μπει στην επόμενη άδεια...δλδ μέσα στην ατυχία μας κρατάμε ότι έγινε αμέσως αλλά δε κάθονται οπότε μακάρι να κάτσει μια κ καλή!!!
    • Αν και δεν πίστευα πως θα άνοιγα ποτέ εγώ τέτοιο θέμα, να τελικά που γίνονται ακ΄όμη θαύματα.❤️  Εγώ και η @Xrisa95 κάνουμε την αρχή!!! Εύχομαι να μαζευτούμε πολλεεεςςς και να φτάσουμε μαζί στο τέλος αυτού του όμορφου ταξιδιού🙏
    • @annie! @Katiana1987 @Xrisa95 @Elk @Antonia2 σας ευχαριστώ πολύ για τις όμορφες ευχές σας!!❤️ @Mpourmpoulo κορίτσι μου εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα τέλεια και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το θαύμα που τόσο λαχταράς❤️🙏
    • Ιωάννα μου καλημέρα!!! Κι εμένα βγήκε τέλεια η καμπύλη, παρ'ολο που το προηγούμενο βράδυ έφαγα κ δύο κομμάτια κέικ 🤣. Πάλι καλά!! Εγώ με το που έκλεισα το τρίμηνο μου έγραψε ασβέστιο μαζί με βιταμίνη D το calciform D3, σίδηρο πλέον διπλό το tardyferon γιατί έπεσε ο αιματοκρίτης κ τα αιμοπετάλια, φυλλικό το felicine και για μαγνήσιο το trofocard 3 φορές την ημέρα, γιατί ξεκίνησαν οι κράμπες κ το πρώτο που μου έδινε μου έκανε διάρροιες.. Όσο για το ασβέστιο που δεν ήξερε τι να σου γράψει θεωρώ πως θα έπρεπε να γνωρίζει εναλλακτικές, γιατί κάποιο από αυτά μπορεί να μην ανταποκρινόταν στον οργανισμό σου..  Το εμβόλιο τελικά θα το κάνω κι εγώ κ ο άντρας μου κ μετά τη γέννα θα κάνω κ της ερυθράς, γιατί δεν έχω αντισώματα κ σκάω που μου απαγορεύει ο γιατρός να μην έρχομαι σε επαφή με παιδάκια κ ειδικά που δε μπορώ να πάρω τη βαφτιστηρα αγκαλιά, γιατί πάει σε βρεφικό...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...