Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποθηλάζει από τον 9ο μήνα;


Recommended Posts

Για ακόμη 1 φορά χρειάζομαι τη βοήθεια σας!

Ο μπεμπάκος μου είναι 8,5 μηνών και έχει μειώσει το θηλασμό...

Είναι δυνατόν από τόσο νωρίς να αποθηλάσει μόνος του;

Να σας πω το πρόγραμμα μας...

6:30 θηλασμός

9:00 φρέσκα φρούτα

1:00 σούπα

2:30 θηλασμός

5:30 κρέμα ή γιαυορτάκι

8:30 θηλασμός

Η διάρκεια του κάθε θηλαμσού έχει μειωθεί αρκετά...

Όσο και να τον πιέζω να πιάσει το στήθος, δεν το θέλει...

Θέλω να θηλάσω, τουλάχιστον, μέχρι το χρόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα γτ δεν μου φαινεται οτι αποθηλαζει ?κανει 3 θηλασμους αποτι βλεπω,μετα τις οκτωμιση δεν ξαναθηλάζει ?τον βαζεις και δεν θελει?ισως απλα προσαρμοστηκε στις στερρεες τροφες,το οτι διαρκει λιγο μη σε αγχωνει ,μεγαλωσε και ρουφαει πιο δυνατα,δειχνει να πειναει μετα το θηλασμό ?αν οχι τοτε το παιδι χορταινει,ετσι νομιζω....ΛΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στις 8:30 είναι το τελευταίο μας γεύμα, γιατί μετά κοιμάται...

Έχει 1 βδομάδα που δεν ξυπνάει τη νύχτα για να θηλάσει...

(φτου φτου φτου)

Όχι, δεν κλαίει όταν τελειώνει ο θηλασμός...

Αυτό που λες οτι ρουφάει πιο εύκολα, δεν παίζει...

Ναι, ρουφάει καλύτερα από όταν ήταν βρεφάκι, αλλά ξέρεις τι κάνει;

Ρουφάει λίγο... αρχίζει να μου μιλάει... ξαναρουφάει... χαζεύει γύρω του... κοκ...

Μετά από λίγο, ακουμπάει τα χειλάκια του (τα οποία, παρεπιμπτόντως, είναι πολύ ζουμερά :laugh: )στο στήθος και αρχίζει να φτύνει.

Αν δεν τον βάλω εγώ στο στήθος, δεν το ζητάει από μόνος του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανούκα νομίζω ότι είναι φάση που περνάν πολλά μωράκια σε αυτή την ηλικία. Ανακαλύπτουν καινούργια πράγματα και χάνουν το ενδιαφέρον τους για τον θηλασμό. Το είχα περάσει κι εγώ στον 9ο μήνα. Η Λάλα μου είχε πεί να πηγαίνω να την θηλάζω σε ένα δωμάτιο με χαμηλό φωτισμό και χωρίς φασαρία για να μην αποσπάται η προσοχή της.

Πάντως και με 3 θηλασμούς την ημέρα λογικά δεν αποθηλάζεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανουκα ειναι φαση...περιπου σε αυτη την ηλικια περασε και ο δικςο μου μια παρομοια φαση...οπως σου ειπε και η Σαβροπιγκουινος μεγαλωνει και με τρεις ρουφιξιες χορταινει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, μακάρι να είναι φάση...

Κρατάει πολύ καιρό;

Φοβάμαι να μη μειωθεί το γάλα μου...

Νατασούλα το κάνω αυτό που λες, αλλά δεν πιάνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανισυχεις καθολου..ο δικος μου επενηλθε δρυμητερος μετα απο ενα μηνα περιπου..

Να ξερεις παντως οτι μεγαλονοντας θα θηλαζει ενα 5-10λεπτο..μετα παιζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Και μεις περάσαμε παρόμοια φάση στην ηλικία σας μόνο που δεν η Ειρήνη δεν έκανε 3 θηλασμούς αλλά 5 το 24ωρο.

Για να φανταστείς πόσο 'διορθώθηκε' η κατάσταση σήμερα κάνει 8-10 θηλασμούς τη μέρα και γω χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο!!! :P:P:P

Φρόντισε να τον βάζεις περισσότερο στο στήθος κατά τις ώρες που είσαι στο σπίτι και ό,τι άλλο σου είπαν τα κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχεις δοκιμασει να τον θηλασεις πριν η μετα το γευμα του ποιες οι αντιδρασεις του???

αν τον εβαζες εσυ μια δυο φορες στο στηθος πριν σου ζητησει εκεινος??

δοκιμασε να βαλεις μια δυο φορες τον μικρουλη στο στηθος ενδιαμεσα απο τα γευματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νανουκα καλημερα...

καλε κοιμαται οοοοολο το βραδυ???????? :woohoo: :woohoo:

εμενα 16 μηνων μια φορα εκανε 9 ωρο στη ζωη του...

συμφωνω με τα κοριτσια..φαση ειναι νομιζω..αλλα μετρα θηλασμους κ αν συνεχιστει δινε πριν τα γευματα..

αυτο που λεει η ελενη ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θούλη φτύσε μας!!!

χαχαχα!!!

Μετά από 1 μήνα δε μειώθηκε το γάλα σας;

& ο δικός μου σε 10 λεπτά το πολύ τελείωνε...

τώρα είναι διαφορετική φάση...

Εδώ και 1 βδομάδα, από μόνη μου τον βάζω στο στήθος...

Δεν το ζητάει...

Για να καταλάβετε θα πω τη σημερινή μας μέρα...

Στις 6:30 θήλασε ελάχιστα...

κατά τις 9 φρούτο...

κατά τη 1:30 σούπα...

στις 2:30 που σχόλασα, τον έβαλα στο στήθος και δεν ήθελε...

Δεν του έδωσα τίποτα ως τις 6...

Το έβαλα στο στήθος και αρνήθηκε να πιει...

Του έδωσα γιαούρτι και έφαγε πάνω από 200 γραμ...

Κάνω κάτι λάθος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Και σήμερα το πρωί είπιε ελάχιστο!!!

Χάζευε γύρω του...

Σκέφτηκα να βάλω 1 κολιέ στο λαιμό μου, για να μην κοιτάει αλλού...

Ούτε κι αυτό έπιασε...

Ήθελε να το βάλει στο στόμα του...

Έχω προσπαθήσει να τον ταϊσω κοιμισμένο, αλλά ούτε κι αυτό πιάνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν δοκιμαζες να το ταισεις σε ενα δωματιο που να εχει να χαζεψει μονο το χρωμα στους τοιχους????το βραδυ πριν κοιμηθει τα φωτα χαμηλομενα εστω η κλειστα??????

περασε και εμενα τη φαση του χαζεμετος διαφορων αντικειμενων

εκτος της μαμας αλλα πιο νωρις γυρω στον 6 μηνα καποια στιγμη επανηλθε ευτηχως γιατι δεν αντεχα αλλο

υπομονη??????μαλλον κατι τετοιο περναει αλλα καθυστερημενα :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη μου, τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά που λες!!!

Ειλικρινά, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

Αν συνεχίσει έτσι, δε θα αποθηλάσει;

Από ποια ηλικία ξεκινάνε μόνα τους τον αποθηλασμό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνά σε μας το μόνο που πιάνει είναι η πείνα.

Το απόγευμα αντί για 250μλ κρέμα του δίνω 150.

Όταν πάει για ύπνο λοιπόν πεινάει. Δεν θέλει να θηλάσει.

Τον βάζω στην κούνια.

Αρχίζει τα κλάματα, γιατί πεινάει μεν αλλά θέλει την ευκολία του μπιμπερό.

Τον σηκώνω μετά από λίγο τον βάζω στο στήθος. Γυρίζει από την άλλη.

Α του λέω δεν πεινάς καληνύχτα. Στην κούνια πάλι, κλάματα.

Την επόμενη φορά που τον σηκώνω θηλάζει ΜΙΑ ΧΑΡΑ και το ευχαριστιέται.

Ελπίζω να βοήθησα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανα μου κανε λιγη υπομονη!

Πιστευω κ εγω πως ειναι φαση!...

Μηπως του εκανες κατι κ σου κραταει μουτρα?

Μηπως σου ζητησε να του αγορασεις μηχανακι κ αρνηθηκες?Αντρες! :P

Μου φαινεται πολυ δυσκολο αντρας να ξεκολλησει ετσι ευκολα απο το μεμε!

Νομιζω πως μετα τον χρονο ισως αρχιζουν μονα τους αποθηλασμο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι ρε αναστασία... δε μου ζήτησε μηχανάκι...

Απλά βλέπει να πιπινάκια και λέει οτι υπάρχουν καλύτερα βυζάκια από της μανούλας του... :laugh:

Δεν έχω πρόβλημα να περιμένω όσο θέλει εκείνος...απλώς φοβάμαι να μη σταματήσει το γάλα μου...

Εμένα γιατί δε μου απαντάει η Λάλα;

:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανούκα έγραψε:

Όχι ρε αναστασία... δε μου ζήτησε μηχανάκι...

Απλά βλέπει να πιπινάκια και λέει οτι υπάρχουν καλύτερα βυζάκια από της μανούλας του... :laugh:

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Η λαλα θα σου απαντησει...Την πετουσε το μαμμυ!

Κανε υπομονη!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χμμ περασαμε κ εμεις μια παρομοια φαση οταν ο μικρος ηταν 8 μηνων. εκανε ακριβως τα ιδια, μεχρι που μια μερα δεν ηθελε καθολου μα καθολου το βυζι. στεναχωριομουν μην πειναει.. τον αφησα 3 μερες.. δεν το ζητησε ουτε καν σαν υπονοια! του το εβαζα και το εβγαζε με τη γλωσσα του και μετα εφτυνε.. ουτε ειχα φαει κατι ουτε τιποτα.. μετα απο 3 μερες του εδωσα ξενο και το ηπιε αδιαμαρτυρητα!!!δεν το ξαναζητησε ουτε το ξαναπηρε στο στομα του. ετσι αποθηλασαμε εμεις.. αλλα πιστευω οτι αν επεμενα λιγο παραπανω ισως να μην το σταματουσε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανούκα έγραψε:

Εμένα γιατί δε μου απαντάει η Λάλα;

:(

Γιατι εχουμε προηγουμενα :P :laugh:

Η απεργία ειναι συνηθισμένη στα μωρα αυτης της ηλικιας . Τα ερεθισματα , η κινητική τους αναπτυξη , οι αλλαγες , τα κανουν να μην θελουν να θηλάσουν .

Τα κοριτσια σου εγραψαν διαφορα τιπς που εχουμε πει κατα καιρους . Καθε μωρο ομως ειναι διαφορετικό και η μητέρα ειναι αυτη που ξερει και καταλαβαινει τι θελει .

Η ηλικια αυτη δεν ειναι καταλληλη για αποθηλασμο , το μωρο απλα κανει απεργια που θα κρατησει μπορει μερικες μερες μπορει και ενα μηνα . Αν υπάρχει δυνατοτητα καλο θα ηταν να αντλεις για να διατηρησεις καποια γευματα που χανονται . Το μωρο σου δεν ειναι ετοιμο για αποθηλασμο , κανενα μωρο σ΄αυτη την ηλικια δεν ειναι ετοιμο να αποθηλάσει . Το γαλα ειναι ακομα βασική τροφη και πρεπει να υπάρχει στη διατροφη του .

Επιμένεις με το θηλασμο , ψαχνεις να βρεις ποιες ωρες θα ηταν πιο δεκτικος (στον υπνο , πριν το φαγητο , λιγοτερο φαγητο , στην παιδική χαρα , ξαπλωμενη στο πατωμα , οτι μπορεις να φανταστεις !) και προσπαθεις χωρις πιεση να θηλάσει παλι σωστά το μωρο σου .

Θελω να σε ρωτησω κατι αλλα δεν θελω να με παρεξηγησεις . Μηπως "τσακωθηκατε" με το μωρακι σου ? Υπαρχει περιπτωση να σου κρατάει μουτρα για κατι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε σε παρεξηγώ Λάλα μου...

Όχι δεν τσακωθήκαμε :P

Ίσα ίσα, είμαστε πολύ αγαπημένοι :laugh:

Να σου πω, όμως...

Αλλάξαμε κάτι στις συνήθειες μας...

Τον μετέφερα στο δωμάτιο του...

Μέχρι τώρα τον είχα στο δικό μας...

Όμως, κοιμάμαι κι εγώ στο δωμάτιο του για να μη νιώσει ανασφάλεια...

Λες να φταίει αυτό;

πάντως, χθες το βράδυ, θήλασε πολύ καλά...

Το πρωινό ήταν λίγο μειωμένο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...