Μετάβαση σε περιεχόμενο

Από πότε πρεπει να πονάει το στήθος και να πρηστεί


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπέρα.Είμαι μόλις 2,5 εβδομάδων έγκυος και έχω παρατηρήση πως το στήθος μου δεν είναι πρησμένο, ούτε πονάει ιδιαίτερα, αλλά μόνο οι θηλές μου.Είναι φυσιολογικό αυτό?Παίζει ρόλο επειδή η χοριακή μου ακόμα είναι μικρούλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ap oso gnwrizw einai diaforetiko apo gunaika se gunaika!se alles prizetai apo tin arxi,se alles pros ti mesi tis egkumosinis...den einai standar..!kai den nomizw oti exei kamia sxesi i xoriaki sou!to tickeraki sou grafei oti eisai 4 evdomadwn!telika poso eisai?an eisai toso i xoriaki sou den einai katholou mikri..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το tickeraki δεν ξερω γιατι το βγαζει τοσο....ξερωντας τις 2 ημερες που ειχα ωορηξια και περιπου την ημερα συλληψης εγω τοσο το βγαζω.Μαλιστα εκανα και το καινουργιο τεστ, το ψηφιακο που ελεγε 1-2 εβδομαδες!Τελικα δεν ξερω ακομα τι ειμαι.Αν ειμαι 2,5 εβδομαδων λες πως η χοριακη ειναι ενταξει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mou fainetai polu megali gia 2misi evdomadwn,oi giatroi ti metrane apo tin teleutaia mera pou sou irthe periodos gi auto to tickeraki se vgazei toso!gia 4 evdomadwn einai polu kali..!as milisoun kai oi prosfates gkastroules pou kseroun kalutera..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η εγκυμοσυνη μετραει απο την πρωτη ημερα της τελευταιας σου περιοδου.

Ποτε επρεπε να αδιαθετησεις κανονικα αυτο το μηνα?

Ποση ειναι η χοριακη σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

38,40 χοριακη τηνν ημερα που περιμενα να αδιαθετισω.Εγω παλι γιατι την βλεπω μικρη?Ας μας πει και καμια αλλη με προσωπικη της εμπειρια ή γενικα αν ξερει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sugxarhthria gia thn egkumosunh sou!!!euxomai na akolou8hsoun 9 uperoxoi mhnes!!!gia tis times ths xoriakhs dustuxws den kserw na sou apanthsw an k egkuoula giati zw sto ekswteriko kai edw den kanoun kan autou tou eidous thn eksetash.oso gia to sth8os poikillei apo egkuoula se egkoula.egw gia px eimai 8 mhnwnw kai to sth8os mou den exei megalwsei ka8olou!oute exei prhstei.mono exounn allaksei xrwma oi 8hles.mhn anhsuxeis,den einai endeiksh gia kati arnhtiko.kalh sunexeia euxomaiiii!! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

joanaki έγραψε:

sugnwmi anastasia mperdutika me ti xoriaki tis skatzoxoiroulas pou itane 640!sorry!

Η σκατζοχοιρουλα ποσες μερες καθυστερηση ειχε και η χοριακη ηταν 620?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

sugxarhthria gia thn egkumosunh sou!!!euxomai na akolou8hsoun 9 uperoxoi mhnes!!!gia tis times ths xoriakhs dustuxws den kserw na sou apanthsw an k egkuoula giati zw sto ekswteriko kai edw den kanoun kan autou tou eidous thn eksetash.oso gia to sth8os poikillei apo egkuoula se egkoula.egw gia px eimai 8 mhnwnw kai to sth8os mou den exei megalwsei ka8olou!oute exei prhstei.mono exounn allaksei xrwma oi 8hles.mhn anhsuxeis,den einai endeiksh gia kati arnhtiko.kalh sunexeia euxomaiiii!! :):):)

Σευχαριστω an-n κι εσυ να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MARAgr έγραψε:

η εγκυμοσυνη μετραει απο την πρωτη ημερα της τελευταιας σου περιοδου.

Ποτε επρεπε να αδιαθετησεις κανονικα αυτο το μηνα?

Ποση ειναι η χοριακη σου?

Στις 10/6 επρεπε να αδιαθετησω και η χοριακη εκεινη την ημερα ηταν 38,40

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον αν οντως εισαι σιγουρη οτι την ημερα που περιμενες να αδιαθετησεις ειχες 38 -40 χοριακη, ειναι μια οκ χοριακη, σχετικα χαμηλη, αλλα ειναι οκ.

ΟΜΩΣ στη φυσικη συλληψη πως ξερεις ποτε ακριβως θα αδιαθετουσες? Μπορει να χεις πεσει εξω κανα δυο μερουλες και ετσι να την εκανες νωρις τη χοριακη.

Το σημαντικο με τη χοριακη δεν ειναι τα νουμερα, αλλα να διπλασιαζεται περιπου καθε 2 ημερες. Ο γιατρος σου ποτε σου ειπε να την επαναλαβετε? Με αυτο το νουμερο, σιγουρα πρεπει να την επαναλαμβανεις καθε 2 μερες.

Εγω σε εγκυμοσυνες ειχα πρωτη χοριακη απο 50 εως και 850 (παντα την ημερα που περιμενα περιοδο). Μια φορα ειχα και 400 και ηταν 3δυμα. Τωρα, ηταν 850 και ειναι διδυμα. Οποτε κανονας δεν υπαρχει.

Κοπελες με πρωτη χοριακη 17 ειχαν τελειες εγκυμοσυνες.

Ξαδελφη μου με πρωτη χοριακη 39 ειχε διδυμακια. Οποτε μην ανησυχεις.

Αλλα να θυμασαι.

1. πρεπει να διπλασιαζεται καθε 2 μερες (περιπου) αρα θελει συχνη επαναληψη τουλαχιστον για κανα δυο βδομαδες

2. ισως να μην ξερεις ακριβως το ποτε θα αδιαθετουσες και να την εκανες νωρις, αρα τα νουμερα να ναι και μεγαλα....

Τωρα για το στηθος, κανονας δεν υπαρχει. Εμενα και με 850 χοριακη δεν ειχε πολυπρηστει. Οποτε μην ανησυχεις καθολου. Θα πανε ολα τελεια!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου ευχομαι μια τελεια εγκυμοσυνη!!!!

Για την χοριακη δεν ξερω να σου πω ειναι περιπτωσεις και περιπτωσεις.

Για το στηθος και γενικά για τα συμπτωματα μην το ψαχνεις πολυ παιζουν πολυ απο γυναικα σε γυναικα και ακομη και στην ιδια γυναικα απο εγκυμοσυνη σε εγκυμοσυνη. Εμενα πχ το στηθος πονουσε και ειχε πρηστει πριν την αναμενομενη περιοδο..και αλλαξα νουμερ πολυ νωρις. Σε μια φιλη μου δεν πρηστικε ουτε πονεσε ΚΑΘΟΛΟΥ σε ολη την διάρκεια της εγκυμοσύνης..οποτε μην ανυσηχεις για τπτ!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω την αληθεια επειδη δεν εχω και απολυτα στανταρ κυκλο, πολυ πιθανον να αδιαθετουσα και στις 12/6, δηλαδη αυριο.Αν ειναι ετσι τοτε ανεβαινοντας καθε 2 ημερες η χοριακη η τιμη λογικα πρεπει να ειναι κοντα στο 80 περιπου.Αρα ειμαι ενταξει πιστευω!!

Ο γιατρος μου ειπε να την επαναλαβω την Παρασκευη που μας ερχετε και να παω απο το ιατρειο του για να με δει τωρα?για να μου πει ποτε να παω να δουμε το σπορακι?θα σε γελασω!Εγω παντως λεω την Δευτερα να κανω αλλη μια επαναληψη για να νιωσω λιγο ασφαλεια βλεποντας βεβαια πως ανεβηκε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nanina έγραψε:

Σου ευχομαι μια τελεια εγκυμοσυνη!!!!

Για την χοριακη δεν ξερω να σου πω ειναι περιπτωσεις και περιπτωσεις.

Για το στηθος και γενικά για τα συμπτωματα μην το ψαχνεις πολυ παιζουν πολυ απο γυναικα σε γυναικα και ακομη και στην ιδια γυναικα απο εγκυμοσυνη σε εγκυμοσυνη. Εμενα πχ το στηθος πονουσε και ειχε πρηστει πριν την αναμενομενη περιοδο..και αλλαξα νουμερ πολυ νωρις. Σε μια φιλη μου δεν πρηστικε ουτε πονεσε ΚΑΘΟΛΟΥ σε ολη την διάρκεια της εγκυμοσύνης..οποτε μην ανυσηχεις για τπτ!! :P

Να σαι καλα κουκλα μου και σε σενα ευχομαι ολα να πανε καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια μου μην αγχωνεσαι με την χοριακη σου! αν και δεν ειμαι σε εξπερ στις τιμες, αν σου φενεται μικρη μπορει να εγινε η συλληψη αργα ;)

οσο για το στηθος σου εγω σε αυτη την εγκυμοσυνη στην αρχη δεν ηταν καθολου πρησμενο..απλως ποναγαν οι θηλες μου...αργοτερα ομως μια πρηζεται και μια ξεπρηζεται..δεν μενει μονιμα πρησμενο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρα η χοριακη σου μπορει να ναι και τελεια!!!!!!

Μην ανησυχεις καθολου.

Αλλα εγω την επαναληψη μου θα την εκανα για σιγουρια.

Μπραβο παντως!!!! Με το καλο ευχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κικιτσα22 έγραψε:

αναστασια μου μην αγχωνεσαι με την χοριακη σου! αν και δεν ειμαι σε εξπερ στις τιμες, αν σου φενεται μικρη μπορει να εγινε η συλληψη αργα ;)

οσο για το στηθος σου εγω σε αυτη την εγκυμοσυνη στην αρχη δεν ηταν καθολου πρησμενο..απλως ποναγαν οι θηλες μου...αργοτερα ομως μια πρηζεται και μια ξεπρηζεται..δεν μενει μονιμα πρησμενο..

Ετσι ηταν και η μαμα μου σε εμενα.Δεν ειχε λλει πρησμενο στηθος μεχρι τα μεσα της εγκυμοσυνης της.Κικιτσα μου να σου πω την αληθεια η χοριακη με ανυσηχει και σας εχω πρηξει, αλλα δεν ξερω πως να το σκεφτω!Βλεπω αλλα νουμερα σε εσας και ανυσηχω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MARAgr έγραψε:

αρα η χοριακη σου μπορει να ναι και τελεια!!!!!!

Μην ανησυχεις καθολου.

Αλλα εγω την επαναληψη μου θα την εκανα για σιγουρια.

Μπραβο παντως!!!! Με το καλο ευχομαι!!!

Σιγορα θα κανω επαναληψη την Δευτερα ;) Σε ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε καθε κοπελα ειναι διαφορετικα τα νουμερα...μην τα συγκρινεις ετσι γιατι αγχωνεσαι και δεν κανει..κανεις κακο στο σπορακι σου :P

οσο για το στηθος καλα σου ειπε η μαμα σου...φανταζεσαι να ηταν τουμπανο σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης :woohoo: δεν θα μπορουσες να το ακουμπησεις καν! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anastasia32 έγραψε:

an-n έγραψε:

Σευχαριστω an-n κι εσυ να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη!!![/quote:1z3xeek1]

euxaristw polu kopela mou!!!na eisai kala!!!!!!kai su mhn anhsuxeis!!!ola kala 8a pane!!!!!!euxomai h epomenh xoriakh na einia terastiaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!oxi oti auth einai mikrh.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε αναστασακι θα σε μαλωσω(παλι) :P

λοιπον εσυ μπορεις να ξερεις οτι περιπου εμεινες εγκυος την 20 μερα του κυκλου σου αλλα τελικα να εμεινες στην 23...μην βαζεις διαφορα χαζα πραγματα στο μυαλουδακι σου...μια χαρα ειναι η χοριακη σου...μην κοιτας τον αριθμο αλλα την αυξηση της...αυτο παιζει ρολο...εχω ακουσει για χοριακες 1000 μοναδες και μετα τιποτα...γι αυτο σου λεω...ηρεμησε και να σκεφτεσαι θετικα...

οσο για το στηθος ειναι αναλογα την εγκυμοσυνη...εμενα στην πρωτη μου πρηστηκε στην 6 εμβδομαδα και στην δευτερη στην 10 εβδομαδα...τιποτα δεν ειναι στανταρ....

ολα θα πανε τελεια...μην αγχωνεσαι ομως ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

βρε αναστασακι θα σε μαλωσω(παλι) :P

λοιπον εσυ μπορεις να ξερεις οτι περιπου εμεινες εγκυος την 20 μερα του κυκλου σου αλλα τελικα να εμεινες στην 23...μην βαζεις διαφορα χαζα πραγματα στο μυαλουδακι σου...μια χαρα ειναι η χοριακη σου...μην κοιτας τον αριθμο αλλα την αυξηση της...αυτο παιζει ρολο...εχω ακουσει για χοριακες 1000 μοναδες και μετα τιποτα...γι αυτο σου λεω...ηρεμησε και να σκεφτεσαι θετικα...

οσο για το στηθος ειναι αναλογα την εγκυμοσυνη...εμενα στην πρωτη μου πρηστηκε στην 6 εμβδομαδα και στην δευτερη στην 10 εβδομαδα...τιποτα δεν ειναι στανταρ....

ολα θα πανε τελεια...μην αγχωνεσαι ομως ;)

Σου υποσχομαι οτι δεν θα με προβληματισει αλλο θα ειμαι ηρεμη....απλα αρχισε να με ανυσηχει α;λλο θεμα....ξυπναω 4.00 το πρωι και δεν μπορω να κοιμηθω :S ετσι θα παει η δουλεια? :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΑ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ???!!!ΑΧ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΣΕ ΜΑΛΩΝΟΥΝ!!ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ..ΕΜΕΝΑ ΓΥΡΩ ΣΤΟΝ 6-7 ΕΚΑΝΑΝ "ΜΠΑΜ"!!ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΗΤΑΝ ΠΡΗΣΜΕΝΑ,ΟΥΤΕ ΠΟΝΑΓΕ,ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ..

ΙΣΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΠΗΡΑ ΧΑΜΠΑΡΙ ΓΙΑΤΙ ΣΥΧΡΟΝΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕ Κ Η ΚΟΙΛΙΑ Κ ΔΕ ΦΑΙΝΟΤΑΝ Η ΔΙΑΦΟΡΑ..ΤΙ ΝΑ ΠΩ!!ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΠΑ?? :silly: :S :woohoo:

ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ Κ ΑΥΤΟ.. :blush:

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑΝΤΑΡΣ Κ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΣΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ..

ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΥΧΟΜΑΙ Κ ΕΝΑ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟ ΜΩΡΟΥΛΙΝΙ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οσο αναφορα την χοριακη ενα θα σου πω..εγω 2 μερες μετα την αναμενομενη μερα ειχα 297 και η φιλη μου 2 μερες μετα ειχε 180 και ειναι διδυμα...αλλη μια φιλη μου 1 μερα μετα ειχε 48 και η αδερφη της 35..και ολα πηγαν καλα!!

ασε τα νουμερα στην ακρη και μην συγκρινεις!!αν διπλασιαζεται ολα καλα!!μην ανχωνεσαι απο τωρα θα εχεις πιο μετα στην πορεια διαφορα να ανχωθεις...χαχαχαα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...