Μετάβαση σε περιεχόμενο

Περι τραπεζιου ο λογος....


frapedia72

Recommended Posts

31/07 θα κανω τη βαφτιση του μικρου και ψαχνω για τραπεζι... υπαρχει ενα υποψηφιο μαγαζι ακριβως διπλα απο την εκκλησια, αλλα στο τραπεζι δε θα τους καλεσω ολους...

πως θα σας φαινοταν εσας, αν δεν ησασταν καλεσμενοι για φαγητο και βλεπατε καποιους αλλους να κατευθυνονται προς την ταβερνα???

ειναι πολυ χοντρο?

και 2η ερωτηση, αν το μαγαζι ειναι μεσα στο golden hall θα σας χτυπουσε ασχημα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Frapedia μου....

Με το Golden Hall δε θα είχα κανένα πρόβλημα...ίσα ίσα!!Είναι πάρα πολύ ωραία...

Όσο για τους προσκεκλημένους που δε θα είναι στο τραπέζι, η αλήθεια είναι ότι θα αισθανόμουν άβολα...Εγώ και στο γάμο και στη βάφτιση όσους είχα στην εκκλησία είχα και στο τραπέζι...Ντρέπομαι να καλέσω κάποιον, να φέρει το δώρο και μετά να τον διώξω... :blush::blush: Δεν είναι κακό, αλλά εγώ ντρέπομαι...Γι'αυτό και η βάφτιση της Ιωάννας μου έγινε σε σχετικά κλειστό κύκλο...

Πόσο μάλλον η εκκλησία να είναι δίπλα στο μαγαζί που θα κάνετε το τραπέζι...

Φιλάκια και με το καλό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι λιγο χοντρο μου φαινεται !!!!το γκολντεν χολ τι ειναι?ξερω ενα ωραιο μαγαζι στο Πανοραμα,Πλατανακια το λενε,δεν κανετε τη βαπτιση εδω πάνω βρε φιλενάδα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω να σου πω δε θα το εβλεπα καπως... δεν εχει ο καθενας την οικονομικη ανεση να τους τραπεζωνει ολους.. μου εχει τυχει να μας καλεσουν σε βαφτιση και μετα να μη μας καλεσουν στο τραπεζι αλλα σιγα το πραγμα! ουτε εμεις τους ειχαμε καλεσει ολους... μονο τους συγγενεις που ειχαν ερθει απο μακρια.

για κατω αθηνα δεν εχω ιδεα για μαγαζια κλπ

οτι και να αποφασισετε με το καλο!!!

συμπεθερουλα μου τι κανεις??? δεν εχω μσν............ ουααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to golden hall einai mia xara!to thema einai pws einai dipla stin ekklisia to magazi kai gi auto to logo einai ligo xontro.an itane makria den tha to evlepan ki autoi pou den tha xeis kalesei!pantws gnwmi mou einai pws otan se kaloun se 1 mustirio timas me tin parousia sou autous pou se kalesan k theloun na parevretheis s auti tin omorfi stigmi mazi tous!stin epoxi pou zoume den einai eukolo na kaneis trapezi gia polla atoma!twra an kapoios preksigithei pou sen kalestike sto trapezi..as min erthei katholou!giati an einai na erthei mono gia to fai..den aksizei..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης να συμπληρωσω οτι πολλοι συγγενεις και φιλοι που ειχαν ερθει στη βαφτιση δε μας εφεραν ΤΙΠΟΤΑ για το παιδι, τιποτα ομως.... και ειλικρινα δε μετανιωσα καθολου που δεν τους καλεσα... ασε που εκαναν και ενα σωρο απαισια σχολια για μενα τον αντρα μου και το παιδι μου στη βαφτιση..

αν ειναι να σε σχολιασει καποιος η να παρεξηγηθει θα το κανει οτι και να γινει.. οποτε μην πολυσκας και καντε οτι σας αρεσει.. αποψη μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτάκι το Golden Hall είναι ένα τεράστιο εμπορικό κέντρο...Η να το πω αλλιώς είναι το Mall των πλουσίων... :P:P:P

Εχει πάρα πολλά μαγαζιά (πανάκριβα), όπως Καίσαρη, Καλογήρου κλπ... :laugh: :laugh:

Και έχει και ένα φοβερό εστιατόριο..Φαντάζομαι ότι αυτό θα εννοεί και η Frapedia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καθολου χοντρο δεν ειναι!πού ακουστηκε,ειδικα σε βαφτιση που οπως κ να το κανουμε,ειναι πιο κλειστος ο κυκλος των ατομων,να ειναι ολοι καλεσμενοι κ στο τραπεζι;;;;; :blink::blink:

προσωπικα εχει τυχει να με καλεσουν σε βαφτιση κ να μην ειμαι μετα καλεσμενη στο τραπεζι,κ καθολου δε το παρεξηγησα!!!ξερω πως ειθισται να παρευρισκονται εκει γονεις,κοντινοι συγγενεις,κουμπαροι,κ καποιοι πολυ κοντινοι φιλοι..γιατι να παρεξηγηθω;;; :dry::dry:

εμεις καναμε γαμο κ βαφτιση μαζι,οποτε ολοι ηταν καλεσμενοι μετα στη δεξιωση,αλλα αν εκανα ξεχωριστα τα μυστηρια,σιγουρα δε θα καλουσα 300+ ατομα στο τραπεζι της βαφτισης!

Το μονο που ισως ειναι ασχημο,ειναι η κοντινη αποσταση εκκλησιας-κεντρου..μήπως να εψαχνες για καποιο αλλο μαγαζι,ωστε να μην ειναι τοσο εμφανης η προσελευση εκει;; :dry::dry::dry:

φιλακιακ με το καλο η βαφτιση σας! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το οτι είναι δίπλα στην εκκλησία το τραπέζι είναι το ίδιο χοντρό όπως και να τύχει να συζητήσει ένας καλεσμένος με έναν άλλο που δεν έχει καλεστεί για το τραπέζι... πάει λίγο άσχημα. Αν όμως έχεις σκοπό να τραπεζώσεις μόνο τους κουμπάρους και τους α' βαθμού συγγενείς τότε νομίζω είναι οκ όπου και να το κάνεις ;)

Αν τώρα έχεις σκοπό να καλέσεις 300 άτομα και να τραπεζώσεις τους μισούς νομίζω πως αν το μάθουν οι υπόλοιποι θα παρεξηγήσουν. Αν είναι έτσι, θα μπορούσες να καλέσεις μόνο αυτούς που έχεις σκοπό να τραπεζώσεις!

Εμείς εδώ στο Ηράκλειο, κάνουμε μικρές βαφτίσεις (μέχρι 200 άτομα) που είναι μόνο στενοί συγγενείς και φίλοι οπότε είναι όλοι καλεσμένοι στο γλέντι.

Εμένα θα μου χτυπούσε άσχημα πάντως να με καλέσουν σε γάμο ή βάφτηση και να έχει μετά γλέντι που εγώ δεν θα είμαι καλεσμένη.... θα καταλάβω πως 1) ή με κάλεσαν επειδή κάποιος τους το επέβαλε ενώ εκείνοι δέν ήθελαν ή 2) από συμφέρον για να πάρουν το δωράκι τους.

Βέβαια μπορείς να κάνεις και το άλλο!!!!!! Κάνεις κανονικά τη βάφτιση με τα άτομα που θες, και την επόμενη Κυριακή για παράδειγμα κάνεις ένα τραπέζι σε αυτούς που θέλεις εσύ! Οπότε ούτε παρεξηγεί κανείς και όλα καλά!!!!

Σου λέω τί θα έκανα εγώ. Μην παρεξηγηθώ κίολας ε;

Φιλάκια και ευχές για το νεοφώτιστο!!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eisai kalesmenow sth baftish alla oxi sto trapezi????δεν μου αρεσει και πολυ αυτη η τακτικη

καλεσε λιγοτερα ατομα μονο τους πολυ δικους σου ανθρωπους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομιζω οτι το καλυτερο ειναι να καλεσεις μονο αυτους που θα ειναι καιστο τραπεζι και που προφανος ειναι πιο δικοι σου ανθρωποι.εγω παντως στο γαμο μου αυτο θα κανω θα καλεσω τους πιο στενους συγγενεις και καποιους φιλους,το εχουμε συζητησει με τον αντρα μου και μονο εμεις οι δυο θα επιλεξουμε τους καλεσμενους και οχι οι γονεις μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΩΜΕΝΗ ΝΑ ΚΑΛΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΑΦΤΙΖΩ 3/7 ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΛΩ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ.

ΕΞΑΛΛΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΚΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΟΛΟΙ.

ΑΥΤΑ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΕΙΝΑΙ ΔΑΝΙΚΑ.

ΑΝ ΣΕ ΚΑΛΕΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΙΣ, ΑΝ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ.

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΧΟΛΙΑ. ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΣΗ.

ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαλονικιες μου... περισυ την βαφτιση την εκανα επανω και το τραπεζι στο αγιολι και ηταν ολα σουπερ!

φετος υποσχεθηκα στον αντρα μου να κανω τη βαφτιση στην αθηνα και εχω τραβηξει τον διαολο μου!!!!!

δε μπορω να βρω ενα μαγαζι της αντιστοιχης ποιοτητας και τιμης!!!

το golden hall ειναι ενα εμπορικο κεντρο - σα το κοσμος φαντασου - αλλα κλειστο με ωραια μαγαζια και στον τελευταιο οροφο εχει μαγαζια για φαγητο κυριως - εκει σκεφτομαι να παω στο meat me που ειναι σαλονικιωτικο, εχω φαει και η ποιοτητα ειναι δεδομενη.

Μερικες φορες , κοριτσια, πρεπει να καλεσεις ατομα τα οποια τα εχεις καποια υποχρεωση - οπως πχ συν/φοι απο την δουλεια, με τους οποιους αν και εισαι μαζι 8 ωρες την ημερα δεν εχεις και την τοσο στενη σχεση ωστε να τους τραπεζωσεις κιολας. Ετσι τους καλεις μονο στο μυστηριο.

Το τραπεζι το κανω γι αυτους που θα ειναι απο εκτος αθηνων και θα κανουν μια αλφα αποσταση για να ρθουν και για τους φιλους μας - κουμπαρους κλπ

ο λογος που σκεφτηκα το εμπορικο κεντρο ειναι γιατι η βαφτιση θα ναι νταλα μεσημερι κατακαλοκαιρο και θελει σιγουρα κλιματισμο αλλιως το φαγητο θα μας βγει απο τη μυτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula16 έγραψε:

Γιωτάκι το Golden Hall είναι ένα τεράστιο εμπορικό κέντρο...Η να το πω αλλιώς είναι το Mall των πλουσίων... :P:P:P

Εχει πάρα πολλά μαγαζιά (πανάκριβα), όπως Καίσαρη, Καλογήρου κλπ... :laugh: :laugh:

Και έχει και ένα φοβερό εστιατόριο..Φαντάζομαι ότι αυτό θα εννοεί και η Frapedia...

Ποιο απο τα 3 εννοεις??? για πες να παρω καμια ιδεα???? γιατι εγω εχω κολησει στη σαλονικη! :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμεις καναμε σε στενο κυκλο το τραπεζι και δεν ενιωσα καπως..μα δεν μπορουσα ολους κατι συγγενεις μακρινους που τους βλεπω σε γαμους και βαφτισεις! οποτε απο το να μην κανω καθολου εκανα ενα τραπεζι 70 ατομα,,φιλους και κοντινους συγγενεις.

καταρχην στην βαφτιση δεν ειναι στανταρ το τραπεζι και δεν σε πειραζει αν δεν σε καλεσουνε γιατι ξερεις οτι ειναι πιο κλειστο γεγονος.

ειναι ασχημο να μην καλεσεις καποιους επειδη δεν τους καλεις στο τραπεζι!

το μονο κακο που βρισκω ειναι οτι το τραπεζι ειναι διπλα και θα φανει καραμπαμ!

μονο αυτο... :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kορίτσια όντως οι γνώμες ποικίλουν.

Εγω πάντως δεν θα παρεξιογιομουν αν δε με είχαν καλέσει και ας έβλεπα πως το τραπέζι γίνεται δίπλα.

Καποιους έχουμε υποχρέωση να τους καλέσουμε όπως είπε και η Φραπεδιά χωρίς να τους κάνουμε και το τραπέζι.

Πχ οταν κάναμε γάμο-βάπτιση καλεσα τους συναδέλφους μου και στο τραπέζι αλλα σε μια δευτερη βάπτιση ,δεν θα τους καλέσω και στο τραπέζι.

Εγω πάντως έχω πάει σε πολλές βαπτίσεις χωρίς να είμαι στο τραπέζι και ποτε - μα ποτε- δε μου κακοφάνηκε.

Και μονο που γίνεται το κάλεσμα το θεωρω τιμή και το δωράκι το κανω για το καλό του νεοφώτιστου.ασχετα με την επαφή που έχω με τους γονείς.

Μπορεί να μην είναι και κολλητοί μου.

Πάντως,πάντα πάω με λαχτάρα και χαρα και νομίζω πως πρώτα πρέπει να σκεφτόμαστε το μυστήριο-που είναι από τα ομορφότερα της θρησκείας μας- και μετα το φαγητο..

Γι αυτό κοριτσάκι απενοχοποιήσου και χειρίσου το ξεκάθαρα και όμορφα.

Βάπτιση θα κάνετε όσι σισήτειο!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Με το καλο και καλοφώτιστο να είναι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου φραπεδια!!!!!!!!!!!

Να σου ζήσει και το δευτερο παιδακι σου!!!!!!!!!!!

Είχα πολυ καιρό να γραψω στο φορουμ.

Εγώ προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αν δεν ήμουν καλεσμένη και στο τραπέζι. Δεν το βλέπω απαραίτητο να πρέπει να καλέις τους πάντες στο τραπέζι. Δεν έχει ο καθένας την οικονομική άνεση να τους καλεί όλους. Εμείς στο γάμο μας που έγινε στην Κόρινθο δεν καλέσαμε όλους όσους ήρθαν στην εκκλησία, και στο τραπέζι, και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Στην Κορινθο ειναι πολυ συνηθισμενο. Δεν σημαινει οτι αν σε καλεσουν σε ενα γαμο ή βαπτιση , οτι είσαι απαραιτήτως καλεσμενος και στο τραπεζι. Τώρα που η βάπτιση θα γίνει στα Χανιά μαζι με το κοριτσάκι της αδερφής του άντρα μου θα τους καλέσουμε όλους γιατι το τραπεζι και για τα δυο εγγονια το κανουν δωρο ο παππους και η γιαγια. Στην Κρητη τους καλουν ολους για να μην υπαρχει παρεξηγηση.

Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι ασπρο μαυρο, εξαρταται απο την περισταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Frapedia μου εννούσα το Πρυτανείο....Αλλά είναι πανάκριβο...όμως και το Meat me πολύ καλό είναι!!!!Μου αρέσει!! Εγκρίνω!!!!!

Η βάφτιση Σάββατο είναι;;;;Γιατί την Κυριακή το Golden Hall είναι κλειστό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω προσωπικα δε θα ειχα κανενα προβλημα στην τελικη για τη βαπτιση πηγαινω οχι για να φαω!Να εισαι σιγουρη ομως οτι θα σχολιαστει αν οι μισοι πανε ακριβως διπλα και οι αλλοι τους δουνε!Ειναι το γνωστο θεμα...κανεις δεν ειναι ευχαριστημενος με τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας πω κι εγώ την δική μου άποψη...

Λοιπόν, σαν ιδέα το Golden Hall μας αρέσει πολύ!!!!

Όσο για τους καλεσμένους και το τραπέζι, εγώ θα ένιωθα "κάπως" αν δεν ήμουν στο τραπέζι.

Αν όμως δεν είχα καλέσει κι εγώ κάποιους σε δικό μου τραπέζι κάποιου μυστηρίου τότε δεν θα είχα δικαιωμα να "στραβώσω" και καλά.

Και στην τελική δεν είναι ντροπή να κάνεις το τραπέζι σε κλειστό κύκλο λόγω οικονομικών. Μέχρι όπου μπορεί κάνει ο καθένας. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula16 έγραψε:

Frapedia μου εννούσα το Πρυτανείο....Αλλά είναι πανάκριβο...όμως και το Meat me πολύ καλό είναι!!!!Μου αρέσει!! Εγκρίνω!!!!!

Η βάφτιση Σάββατο είναι;;;;Γιατί την Κυριακή το Golden Hall είναι κλειστό...

οχι πλεον το καταλαβανε οτι κανουνε βλακεια και τα φαγαδικα ειναι ανοικτα ;););)

η βαφτιση ειναι σαββατο πρωι βεβαια

τωρα ομως μου ειπανε οτι λογω εκπτωσεων δε θα μπορεσουν να μας εξυπηρετησουν :(:(:(

φτου κι απο την αρχη το ψαξιμο!!!! :ohmy::ohmy::ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:ohmy::ohmy::ohmy::ohmy:

Πού κολλάνε οι εκπτώσεις με το γαφητό;;;;;ό,τι και καλά θα έχουν πολύ κόσμο;;;;;

Πες τους κοριτσάκι μου ότι με την τραγική οικονομική κατάσταση ση χώρα και με τις τιμές που έχουν τα μαγαζιά τους, τελευταία στιγμή θα σας παρακαλάνε να πάτε για να δουν κόσμο.... :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Εγώ ψηφίζω πάντως Verde...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia72 έγραψε:

πως θα σας φαινοταν εσας, αν δεν ησασταν καλεσμενοι για φαγητο και βλεπατε καποιους αλλους να κατευθυνονται προς την ταβερνα???

ειναι πολυ χοντρο?

και 2η ερωτηση, αν το μαγαζι ειναι μεσα στο golden hall θα σας χτυπουσε ασχημα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...