Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κορίτσια βοήθεια τι αν κάνω για να αυξήσω το γάλα?


Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια έχω μεγάλο προβλημα το οποιο με αγχωνει και τρομερα. πριν λιγες μέρες άρχισα δουλεια και βγάζω γάλα για το μπέμπη με το θήλαστρο. όμως επειδη το μωρο τρωει κανονικα εχω προβλημα για να μαζεψω γάλα για την επόμενη μέρα. χθες για παράδειγμα το βραδυ τον τάισα και ειπα να βγάλω και για σήμερα. 20 λεπτα ίσως και παραπάνω τραβούσα και έβγαλα 35 γραμμάρια. ευτυχως σήμερα το πρωι τον τάισα και με το ζόρι έβγαλα 110 γραμμάρια. θα σκάσω απο τη στενοχώρια τι θα κάνω άν δεν έχω γάλα για να τον αφήν??? το θήλαστρο μου είναι της Avent το ηλεκτρικό λένε ότι είναι καλο εμενα γιατι δεν μου βγάζει. πεστε κατι μπας και τα καταφέρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μπορουν ολες οι γυναικες να αντλουν...ουτε εγω μπορουσα..δεν εβγαζ απολυ γαλα.

Το μονο που μπορω να σε συμβουλεψω ειναι να κανεις ειτε παραλληλη ανλυση δηλαδη να θηλαζεις το μωρο απο το ενα στηθος και ταυτοχρωνα να αντλεις απο το αλλο..θελει λιγα ακροβατικα..αλλα τα καταφερεις, επισης αν τον θηλασεις απο το ενα στηθος το πρωη να αντλυσεις απο το αλλο..ξυπναει το βραδυ για να φαει, αν οχι θα ελεγα να ξυπνας και να κανεις και μια αντλυση το βραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι δεν ξυπνάει ο ζουζούνος μου

αλλα ειμαι τοσο πτώμα απο την κούραση όλης της μέρα που δεν μπορω να ξυπνάω αλλα αν δεν γίνει αλλιως θα ξυπνάω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ...ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΥΛΑΣΤΡΟ...ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΘΥΛΑΣΤΡΟ ΜΕ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΠΛΗΓΩΣΕΙ ΚΑΙ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΖΕ...ΑΛΛΕΣ ΠΩΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ;;;;

ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ 2οΜΩΡΑΚΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΕΧΩ...ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΘΥΛΑΣΤΡΟ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να πω βρε Βίκι μου, μου ειπαν οτι αυτο ειναι πάρα πολύ καλό γιαυτο και το πήρα να ήξερα να πάρω κανένα άλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαινω και εγω κουτουλουσα γιατι επρεπε να ξυπναω πολυ πιο νωρις απο τον μικρο για να βγαλω γαλα και μετα να φει..ειναι μανικη...

Αν εχετε αμφιβολια για τα θηλαστρα νοικιαστε ενα νοσοκομειακο για εναν μηνα ειναι γυρω στα 50-60 ευρω νομιζω και δοκιμαστε..

δεν ξερω τι να σας πω, εγω ειχα 3 θηλαστρα ενα νοσοκομεικο το symphony και Swing της medela και το lactaline personal της Ameda, γιατι εβγαζα γαλα σπιτι μου , στο γραφειο και στη μαμα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω θελω να βγάζω έστω 1 μπουκάλι γιατι στο άλλο γευμα προσπαθω να είμαι σπίτι και να του δίνω. εμενα με καίει μην μου κοπει. ξενο γάλα ούτε θελω να το φανταστω να του δώσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΥΤΟ ΤΗΣ medela ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ;;ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ;;;

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΓΑΛΑ;;;

ΜΑΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΞΕΝΟ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 4 ΜΗΝΩΝ ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΕ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πω την αμαρτια μου απο τα τρια το swing ηταν αυτο που με βολεψε λιγοτερο..αλλα ξερω κοπελες που ηταν μια χαρα με αυτο, ειναι θεμα ανθρωπου, αν μπορειτε να βρειτε απο καπου να δοκιμαστετ αν σας βολευει ειναι το ιδανικο γιατι ειναι και κομματακι ακριβουτσικα.

Μην μασατε κοριτσαρες εφου τα καταφερα εγω θα τα καταφερετε και εσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι ρεσυ αν δεν είχαμε γάλα δεν θα χορταινε τι μωρο και θα έκλαιγε συνέχεια πιστευω δεν βγάζω με σωστο τρόπο κορ΄λιτσια εσεις πρωτα βγάζετε με το θήλαστρο και μετα βάζετε στο στήθος το μωρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι εννωειται, εμενα ετσι μου ειπαν οι συμβουλοι θηλασμου να κανω, γι'αυτο ξυπνουσα απο τις 5 να βγαλω για να φαει ο μικρο ςμετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

4 ΜΗΝΩΝ????????? :woohoo: :woohoo:

ΚΙ ΕΛΕΓΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ, ''ΤΙ ΣΚΑΤΑ?ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ?ΔΕΝ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ/??''

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ;);)

ΓΕΡΟΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΕΥΧΟΜΑΙ.

ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ , ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ, ΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΑΝΑ ΚΙΑ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΛΠ.

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΓΙΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΜΕ ΕΥΓΝΩΜΟΝΕΙ :P:P

ΚΑΙ ΤΙ ΣΚΑΣ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ?

ΑΦΟΥ ΤΑ ΞΥΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΞΥΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΜΑΖΙ Σ ΤΟ ΠΑΙΔΙ?

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΜΗΝ ΠΕΤΑΣ ΤΑ ΒΑΡΥΓΔΟΥΠΑ ''ξενο γάλα ούτε θελω να το φανταστω να του δώσω '' :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ μωρε τρελη teo cool ειχα καιρο να σε ακουσω και να γελάσω.

ευχαριστω για τις ευχες σου

τι κανει ο γιος σου?

οσο για το ξενο γάλα δεν θελω να του δωσω τωρα αν τυχει τι να κάνω πάλι καλα που υπαρχει και αυτο αν δεν τα καταφέρω με το θηλασμό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για να αυξήσεις ή να διατηρήσεις το γάλα να θηλάζεις συνέχεια και να πίνεις όσο περισσότερα υγρά μπορείς.

έχω και εγώ το θήλαστρο της AVENT και μπορώ να πώ οτι τα καταφέρνω καλά το πρωί βγάζω 100ml σε 10-15 λεπτά τα απογεύματα και το βράδυ στον ίδιο χρόνο βγάζω 40-60ml.

πριν γυρίσω στη δουλεία αντλούσα ανάμεσα στα γεύματα της μικρής και έφτιαξα μια μικρή τράπεζα στην κατάψηξη.

τώρα που δουλεύω την θηλάζω από το ένα στήθος και αντλώ μετά από το άλλο το πρωί πριν φύγω, αντλώ και στη δουλεία μετά από κάνα 5ωρο και από τα δύο στήθη και βγάζω 180-200ml και από το απόγευμα και μετά μόνο στήθος.έτσι πάντα έχουμε γαλατάκι και ένα μήνα και κάτι δεν έχω παρατηρήσει κάποια μείωση στο γάλα μου.

ελπίζω να σε βοήθησα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ έβαζα στην αρχή το mini electrik -medela αλλά κοβόταν το γάλα κ μετά για να κάνω επαναγαλακτισμό πήρα νοσοκομειάκο το symphony-medela κ είμαι πολύ ευχαριστημένη. Είναι κ διπλής άντλισης κ βγάζω στο ίδιο χρόνο περισσότερο γάλα. Τώρα βγάζω 1,2 λίτρα κ βάζω δυο μπουκάλια τη μέρα κατάψυξη κ θηλάζω αποκλιστικά. Το άγχος μου είναι ότι άρχες Ιουλίου ξεκινάω κ εγώ δουλειά κ μάλλον θα κοπεί μετά αλλά τι να κάνουμε? η Lala μου είχε πει καλυτερα΄1-2 μπουκάλια ξένο τη μέρα παρά μόνο ξένο.Κ συμφωνώ. Συνέχισε το δικό σου όσο μπορείς κ όσο έχεις. Βγάλε συχνά με το θήλαστρο βάλε κ το μωρό μήπως κατεβάσεις.

Αν όχι τι να γίνει? δώσε κ δικό σου για αντισώματα κτλ κ δώσε κ ξένο αν πεινάει... ελπίζω μέχρι τότε να έχει μπει κ στις τροφές οπότε έτσι κ αλλιώς θα μειώσει το γάλα που θα πίνει...

καλή επιτυχία...πες μας πως πηγαίνεις αν μπορείς να ξέρω κ εγώ τι να κάνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασικα οσο μπορεις βαζε το μωρο στο στηθος τη διαδιασια εγω την εκανα αχταρμα και μαζι με φαρμακα που περνα παει ο θηλασμος δυστυχως....

ρωτα τη μαμα LALA ΠΟΥΝΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΣΕ ΑΥΤΑ να σε κατατοπισει για τα σωστα βηματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια ευχαριστω για τις συμβουλες σας

τωρα ξυπναω το βραδυ και βγαζω και αν δεν βγαλω πολυ βγαζω λιγο και το πρωι πριν δωσω στο μωρο να φαει και ολα καλα. τραπεζα δεν εχω φτιαξει ακομη βεβαια αλλα τουλαχιστον τρωει το μωρο μου.

και γω λεω οταν αρχισουμε κρεμες δεν θα εχω προβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...