Μετάβαση σε περιεχόμενο

Περιέργεια!!!!


Recommended Posts

Κοριτσάκια καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Άνοιξα καινούριο θέμα διότι η απορία που έχω δεν σχετίζεται με κάποιο άλλο υπάρχων θέμα.. Θέλω να μου πείτε έτσι για να ξέρω ποια είναι η πορεία του ωαρίου μας κάθε μήνα δηλαδή ξεκινάει από τις ωοθήκες και μετά? Και πότε εννώνεται με το σπερματοζωάριο και τι γίνεται μετά????? Τα ρωτάω αυτά γιατί το σ.κ. μίλαγα με μια κοπέλα και μου έλεγε λίγο διαφορετικά θεματάκια από τα φυσιολογικά. Έτσι απορεία το έχω για να ξέρω.

thnks

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα στρουμφακι μου τι κανεις??λοιπον επειδη εχω εντριφηση στο θεμα θα σου εξηγησω οπως τα λενε τα βιβλια μου εεε???γιατι δεν εγινα γιατρος δεν ξερω.... :P:P:P:P

5 μερες μετα την εναρξη του κυκλου ενα ωαριο αρχιζει να ωριμαζει μεσα στο ωοθυλακιο στην μια απο τις δυο ωοθηκες καθε μηνα..ταυτοχρονα το ενδομητριο γινεται πιο συμπαγες και ετοιμαζεται να φυλοξενησει το γονιμοποιημενο πλεον ωαριο..κατα την 14 μερα(σε κυκλο 28 ημερων αλλιως αυξανεται ανα δυο μερες)γινεται η ωοριξια φευγει δηλ το ωαριο και αρχιζει το ταξιδι στην σαλπιγγα εκει μενει για 12-24 ωρες αν δεν γονιμοποιηθει αποβαλλεται μαζι με το ενδομητριο και παμε για τον επομενο κυκλο...

τα σπερματοζωαρια ζοριζονται πιο πολυ πρεπει να διανυσουν μια αποσταση 18 εκατοστων και συνηθως μεσα σε αντιξοες συνθηκες..φαντασου κανουν μια αποσταση 2,5 εκατοστων σε 15 λεπτα..αρα εχουμε κατα μεσο ορο τα πιο γρηγορα μεσα σε μιση ωρα-45 λεπτα να φτανουν στο στοχο και τα πιο αργα να θελουν μεχρι και 12 ωρες...πολυ ζοριζονται τα καημενα..

μολις λοιπον το τυχερο και πιο δυναμικο σκουλικακι φτασει το ωαριο και κανει την δουλεια του σωστα βαλει δηλ.το κεφαλακι του μεσα και χασει την ουρα του ...συγχαρητηριααα εισαι εγκυος...βεβαια πρεπει να πω πως το ωαριο δεν αφηνει οποιδηποτε σπερματοζωαριο να μπει μεσα του παρα μονο αυτο που θεωρει πιο καταλληλο και ικανο...για αυτο μολις μπει το σωστο μεσα το ωαριο αναπτυσει μια ασπιδα γυρω γυρω και αποκλειει καθε αλλον πιθανο μνηστηρα...

γονιμοποιημενο πλεον το ωαριο αρχιζει να διασπαται σε 4 8 κλπ κλπ.κυταρακια αυτο γινετε μεταξυ 12-24 ωρων και αρχιζει ετσι να κατεβαινει στην μητρα για να κολλησει στο ετοιμο πλεον ενδομητριο που θα το θρεψει μεχρι να δημιουργηθει ο πλακουντας...για να φτασει στην μητρα θελει 90 ωρες και ηδη αποτελειται απο 64 κυτταρα λιγα απο τα οποια θα γινουν εμβρυο αφου τα περισσοτερα θα γινουν πλακουντας και μεβρανες που περικλειουν την μητρα...

ουφ αυτα...ελπιζω να σε κατατοπισα...για οτιδηποτε αλλο χρειαστεις η παπυρος λαρους μπριτανικα στην διαθεση σου :P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ τρια χρονια τωρα ειχα ξεψαχνισει καθε βιβλιο που επεφτε στα χερια μου...αστα... :ohmy::ohmy::ohmy: αλλα ολα αυτα ειναι καθαρα ακαδημαικα η πραξη διαφερει λιγο ετσι δεν ειναι????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...