Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καρυότυπος αίματος και δημόσιο....


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.

Μετα απο 2 παλλινδρομες και ενα εξωμητριο πηγα να παρω γνωμη και απο αλλο γυναικολογο (ειδικο στην υπογονιμοτητα).

Επιτελους βρεθηκε καποιος που σταματησε τις δηλωσεις του τυπου ''ηταν τυχαιο''.

Μου ειπε να ψαξω καρυοτυπο αιματος μας και να κανω εξεταση κολπικου επιχρισματος....!!!!

Το πλεον κουφο που μου ειπε και κολλησα... ο γυναικολογος μου θεωρει οτι ηταν εξωμητριο 100% και να κανω σαλπιγγογραφια, αυτος μου ειπε οτι εφοσον η χοριακη πηγε μεχρι 110 μοναδες, στον υπερηχο δε φαινεται τιποτα και μπορει να ηταν μεσα στη μητρα αλλα να μη φαινοταν (και να μην κανω σαλπιγγογραφια-προς το παρον τουλαχιστον!!). Εχω λαλησει με τοσες διαφορετικες αποψεις!!! :blink:

Σκεφτομαι προς το παρον να κανουμε καρυοτυπο. Θα ηθελα να σας ρωτησω, πως μπορω να το κανω στο Ελενα ή στο Αλεξανδρας. Κλεινω ραντεβου τηλεφωνικα σε καποιο τμημα ή απλα για μια εξεταση αιματος; Και σχετικα με τα τμηματα που εχουν για καθ'εξιν αποβολες, πας εκει και μιλας με καποιον χωρις ραντεβου ή κλεινω καπου ραντεβου;;;

Σορρυ αν σας ζαλισα, αλλα εχω πελαγωσει και δε ξερω ποιον να ρωτησω.... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω αυτη την απορια εχω! με εβαλε και ο δικος μου γυναικολογος να κανω κατι τετοιες εξετασεις! ξερει καμια πως τι κανω? και ποσα στοιχιζουν?

σας ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι ειδικά τμήματα (νομίζω γεννετικής) κ θα πρέπει να τα αναζητήσετε αναφέροντας την εξέταση, ο καρυότυπος είναι αιματολογική εξέταση αλλά όχι γενική αίματος!

Πάντως έχουν μεγάλη αναμονή τα δημόσια νοσοκομεία...Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα διαβάσει στο φόρουμ ότι το κάνουνε στο Παίδων και όντως ψάχνοντας εκεί είχα βρει άκρη αλλά έπρεπε να πάρω τηλέφωνο μία συγκεκριμένη ημερομηνία του επόμενου μήνα που ανοίγανε οι λίστες για να κάνω την εξέταση τελικά μετά από περίπου 2 μήνες και δεν ήθελα να περιμένω. Πήρα προσφορές από διάφορες κλινικές και εργαστήρια και τελικά κατέληξα στο πιο οικονομικό ιδιωτικό διαγνωστικό το Locus Medicus στους Αμπελοκήπους Σοφίας Σλήμαν 4, 11525, Αμπελόκηποι, Αθήνα Τηλ. 2106981332, 210-6981335. Το κόστος εκεί είναι 140 για τον καθένα αλλά σε καθοδηγούν αρκετά για το πως μπορείς να τα γράψεις στα ταμεία. Ο άντρας μου που έχει ΟΑΕΕ είχε τελικό κόστος 19 ευρώ (αν δεν κάνω λάθος) ενώ εγώ που υπάγομαι στο ΙΚΑ πλήρωσα τα 140 ευρώ και μετά πήγα και μου τα έγραψαν στο ΙΚΑ και τώρα περιμένω να πάρω ένα ποσό πίσω. Το κόστος πάντως είναι πολύ χαμηλότερο στο Locus Medicus από τα άλλα,πχ στο μητέρα στοιχίζει 700 για το ζεύγος ενώ αλλού περίπου 500 ευρώ είναι ο μέσος όρος. Είναι πολύ καλό διαγνωστικό πραγματικά το μόνο που ενδιαφέρεται να σε βοηθήσει πως να αποφύγεις τα τρελά έξοδα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά στο Αλεξάνδρας μου κλείνουν για Οκτώβρη, οπότε μάλλον θα τις κάνω ιδιωτικά.

Στο locus medicus μου είπαν 300 ευρώ και στον Πάγκαλο 500. Ξέρει κάποιος αν έχουν κάποια διαφορά ή είναι ακριβώς η ίδια εξέταση; Γιατί μου φαίνεται τρελή η διαφορά στην τιμή!!!!

Ευχαριστώ :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο Παίδων ρωτήσατε;

Χωρέμειο Ερευνητικό Εργαστήριο

Νοσοκομείο Παίδων "Η Αγία Σοφία"

Θηβών και Λεβαδίας

Γουδί 115 27

Τηλ. 210 7467129 - 210 74677130

Το Χωρέμειο ερευνητικό εργαστήριο βρίσκεται μέσα στις εγκαταστάσεις του νοσοκομείου Παίδων Αγ.Σοφία, σε ξεχωριστό κτίριο. Πραγματοποιεί όλο το εύρος των εξετάσεων κυτταρογενετικής και εξετάσεων DNA και οι επιστήμονές του παράγουν κάθε χρόνο πλούσιο ερευνητικό έργο.

Εμείς είχαμε κάνει την εξέταση στον Πάγκαλο το 2008 - και τότε την ίδια τιμή είχε. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω να έχει κάποια διαφορά στην εξέταση, φαντάζομαι όμως πως όχι. Όταν λέμε εξέταση καρυότυπου, δε νομίζω να μπορούν να υπάρξουν αποκλίσεις στο τι εξετάζει!! Αυτό που ξέρω είναι πως ο Πάγκαλος είναι από τους κορυφαίους στη γενετική.

Ανεξάρτητα από το που θα κάνετε την εξέταση, εύχομαι τα αποτελέσματα να'ναι καλά!! Κι όλα να πάνε καλά στην επόμενη εγκυμοσύνη σου! ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kai emeis perisi to kalokairi kaname kariotipo sto paidon.

Ego me IKA den plirosa apolitos tipota kai o antras mou me TEBE plirose mono 5 euro. Prepei prota na kleiseis rantevou apeftheias mazi tous kai meta na stin exei grapsei o giatros tou tameiou sou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχουν διαφορά στην εξέταση απλά ο καθένας χρεώνει όσο θέλει. Ενημερωτικά πριν λίγες μέρες πήγα στο ΙΚΑ για να πάρω όσα χρήματα θα μου επέστρεφαν από την εξέταση του καρυότυπου και τελικά μου κάλυψαν όλο το ποσό!!! Επομένως συστήνω ανεπιφύλακτα το Locus Medicus για να γλιτώσει κανείς και την αναμονή των δημόσιων νοσοκομείων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις εχουμε ΤΥΠΕΤ και μου ειπαν οτι καλυπτει μονο 50 ευρω και δε ξερω αν υπάρχει τροπος να παρω παραπανω χρηματα πισω :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Etoile μου,δεν ξέρω να σου απαντήσω για κέντρο που ψάχνεις!Αυτό όμως που μπορώ να σου πω είναι ότι οι παλίνδρομες δεν οφείλονται μόνο στον καρυότυπο.Μόνο αν έχεις κάνει ιστολογική στο έμβρυο και έχεις βρει ότι είχε κάποια τρισωμία έχει νόημα ο καρυότυπος.Μία παλίνδρομη μπορεί να οφείλεται και σε μικροβιακούς λόγους (να κάνεις εξέταση ιστού περιόδου στο locus medicus) μπορεί να οφείλεται και στην πηκτικότητα του αίματος, πχ θρομβοφιλία.

Πάντως ειδικά για το εξωμήτριο αν πράγματι έγινε ο καρυότυπος δεν έχει καμία σχέση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα Fotini από το ΙΚΑ μου έδωσαν μόνο 25€.

Καλό κέντρο για καρυότυπο είναι και η ΕΥΡΩΓΕΝΝΕΤΙΚΗ με πολύ καλό γενετιστή και εξυπηρετικότατο προσωπικό.Μου το σύστησε ο γυναικολόγος μου.Να φανταστείτε έστειλα το αίμα από την Κρήτη με courier σε ειδικά μπουκαλάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Friday έγραψε:

Etoile μου,δεν ξέρω να σου απαντήσω για κέντρο που ψάχνεις!Αυτό όμως που μπορώ να σου πω είναι ότι οι παλίνδρομες δεν οφείλονται μόνο στον καρυότυπο.Μόνο αν έχεις κάνει ιστολογική στο έμβρυο και έχεις βρει ότι είχε κάποια τρισωμία έχει νόημα ο καρυότυπος.Μία παλίνδρομη μπορεί να οφείλεται και σε μικροβιακούς λόγους (να κάνεις εξέταση ιστού περιόδου στο locus medicus) μπορεί να οφείλεται και στην πηκτικότητα του αίματος, πχ θρομβοφιλία.

Πάντως ειδικά για το εξωμήτριο αν πράγματι έγινε ο καρυότυπος δεν έχει καμία σχέση!!

Την προηγουμενη εβδομαδα εκανα εξεταση κολπιικου και τραχηλικου επιχρισματος και περιμενω αποτελεσματα... Και μου ειπε μαλλον θα κανω και αυτο με το αιμα την περιοδου, αναλογα με τα αποτελεσματα αυτης.

Για το εξωμητριο, αν ηταν , το ξερω οτι ο καρυοτυπος δεν εχει σχεση.

Απλα μου ειπε ο γιατρος να κανω καρυοτυπο γιατι υπαρχει περιπτωση να εχουμε καποιο λαθος γονιδιο και να εμποδιζει τη σωστη συλληψη. Καπως ετσι το καταλαβα... Μου ειπε σαν παραδειγμα για καποιο ζευγαρι που ειχε λαθος καποιο γονιδιο ο αντρας και ολες οι εγκυμοσυνες κατεληγαν σε αποβολη.

Τι να κανω βρε παιδια, εχω αγανακτισει και ειπα να ψαχτω με αλλους γιατρους, μηπως βγαλω ακρη....

Το ασχημο ειναι οτι δε μπορεις να εμπιστευτεις κανεναν, ο,τι και να σου πει, γιατι πισω στο μυαλο σου εχεις οτι ισως να θελει να κερδισει κατι απο εσενα (πχ εξωσωματικη..). Πολυ ασχημο αυτο. :(

Εξετασεις για θρομβοφιλια εχω κανει και αλλες 15 σελιδες, αυτοανοσα κτλ κτλ!! Τα παντα. Γι αυτο μου ειπε για καρυοτυπο, εφοσον δε βρηκε κατι αλλο.

Το θεμα ειναι οτι ο δικος μου γιατρος μου ειπε να κανω και σαλπιγγογραφια γιατι θεωρει οτι ηταν εξωμητριο και θελει να δει για φραγμενη σαλπιγγα, ο αλλος μου ειπε να κανω προς το παρον τις αιματος και τις κολπικες εξετασεις και μετα θα δουμε και για σαλπιγγογραφια (γιατι λεει με τοσες λιγες μοναδες χοριακης, δε θα φαινοταν στον υπερηχο και ας ηταν μεσα στη μητρα) .... Τονιζω οτι ο δευτερος ειναι ειδικος στις γυναικες με αποβολες, εχει δουλεψει στο εξωτερικο και μου αρεσε που εκοψε την ατακα ''ηταν κατα λαθος'' και με εβαλε να κανω κατι. Και μου αρεσε που οταν του ειπα για τα αντιπατρικα, μου ειπε ''δεν ασχολουμαι με αυτα'' και απ οτι καταλαβα ηταν αρνητικος, γι αυτο δεν ειχε ασχοληθει... Και επειδη το εχω ψαξει παρα πολυ και ειμαι και εγω κατα, μου αρεσε η αποψη του. Γενικα ο ανθρωπος φανηκε οτι το ξερει το ''αθλημα'' !!!! :P

Ίδωμεν... ... ... :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαίνω απολύτως γιατί κι εγώ έχω μία αποβολή κι ένα εξωμήτριο στο ιστορικό μου.

Απλώς αν ήταν τελικά θέμα εξωμητρίου,τότε σημαίνει κάποια βλάβη στη σάλπιγγα (σπανίως είναι τυχαίο γεγονός),γι αυτό σου συνέστησα μικροβιακό έλεγχο.Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω εμένα οι καλλιέργειες μου έβγαιναν αρνητικές,μόνο ο ιστός περιόδου έδειξε το μικρόβιο (χλαμύδια) και μόλις πήραμε την κατάλληλη αγωγή κατάφερα και έμεινα έγκυος!!Κάνε και τον καρυότυπο να σου φύγει η ιδέα,αλλά οπωσδήποτε τον ιστό περιόδου!!Σου μιλάει η παθούσα!!Καλή επιτυχία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Friday έγραψε:

Σε καταλαβαίνω απολύτως γιατί κι εγώ έχω μία αποβολή κι ένα εξωμήτριο στο ιστορικό μου.

Απλώς αν ήταν τελικά θέμα εξωμητρίου,τότε σημαίνει κάποια βλάβη στη σάλπιγγα (σπανίως είναι τυχαίο γεγονός),γι αυτό σου συνέστησα μικροβιακό έλεγχο.Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω εμένα οι καλλιέργειες μου έβγαιναν αρνητικές,μόνο ο ιστός περιόδου έδειξε το μικρόβιο (χλαμύδια) και μόλις πήραμε την κατάλληλη αγωγή κατάφερα και έμεινα έγκυος!!Κάνε και τον καρυότυπο να σου φύγει η ιδέα,αλλά οπωσδήποτε τον ιστό περιόδου!!Σου μιλάει η παθούσα!!Καλή επιτυχία!!

Το ξέρω. Είχα και εγώ χλαμύδια. Πήραμε αντιβίωση. Τώρα οι μισοί γιατροί λένε ότι αποκλείεται να εμφανιστούν ξανά, οι άλλοι μισοί το αντίθετο!!!

Μόλις βγουν αυτές, άμα δε δείξουν τίποτα, θα κάνω και αυτό με τον ιστό περιόδου. Το έχουμε ήδη πει με το γιατρό. Απλά ήθελε να δει και για άλλα μικρόβια.

Βαρέθηκα τις εξετάσεις και αποτέλεσμα μηδέν..... :(

Εσύ έκανες σαλπιγγογραφία μετά το εξωμήτριο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Τελικα οι εξετασεις για τα μικροβια βγηκαν πεντακαθαρες...

Αντι να χαρω, στεναχωρηθηκα, γιατι αν ειχα κατι θα ελεγα τουλαχιστον οτι βρεθηκε κατι που να ευθυνεται για τις αποβολες!!!

Βρε παιδια, δε ξερω τι να κανω. Να κανω σαλπιγγογραφια ή όχι;;; :(

Με έχουν τρελανει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πας στο Locus medicus και εγώ εκεί έκανα ο Πάγκαλος είναι πανάκριβος αν έχεις δει τον Τσιλιβάκο στο Locus είσαι σε καλά χέρια έχει βοηθήσει πολύ κόσμο με τις αποβολές μακριά απο τον Καπετάνιο όμως όσο για τις σάλπιγγες εγώ είχα υδροσάλπιγγες και ενώ έμενα με την εξωσωματική το υγρό που εβγενε απο την σάλιγγα πήγαινε και ξεκολλούσε το έμβρυο έφτασα χοριακή έως 150 και μετά τίποτα για δες το λίγο, τελικά έκανα λαπαροσκόπηση και τις έκλεισα τις σαλπιγγες και έτσι έμεινα.

Καλή επιτυχία για ρώτα το Locus δεχεται βιβλιάριο δημοσίου και αν μπορέι ίσως σε εξυπηρετήσει και με το ΙΚΑ εγώ είχα κάνει κάποιες εξετάσεις εκεί.

ΦΙλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Εμείς την είχαμε κάνει Αύγουστο του 2008 στον Πάγκαλο και μας είχε πάρει 250 ευρώ το άτομο... πολλά λεφτά.. Τα αποτελέσματα τα πήραμε γρήγορα.. αν σκεφτεί κανείς ότι ήταν και Αύγουστος.. θυμάμαι είχαμε δώσει αίμα 20 Αυγούστου και τα αποτελέσματα τα πήρα στα χέρια μου 11 Σεπτεμβρίου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Σε λίγο θα κάνω Master στην ιατρική!!!

Λοιπόν κορίτσια. Έκλεισα στο Παίδων για καρυότυπο. Πήρα τηλ τέλος Ιουνίου και μου είπαν να πάρω 28 Ιουλίου να κλείσω ραντεβού. Πήρα και μου έκλεισαν για 13 Αυγούστου!

Στο Αλεξάνδρας έκλειναν για Οκτώβρη.....

Στο Έλενας δεν έχουν.

Μου είπαν ότι με ΙΚΑ είναι δωρεάν. Στις γραφει ο γιατρός και τις σφραγίζεις σε ελεγκτή. Αλλιώς πληρώνεις 56 ευρώ ανά άτομο. Μου το είπε μια κοπέλα στο Παίδων η οποία ήταν πάρα πολύ εξυπηρετική και θα ήθελα να της πω ένα μεγάλο ευχαριστώ (να μη λέμε μόνο τα κακά του δημοσίου!!). Το τηλέφωνο είναι 2107467789 και οι εγκαταστάσεις είναι κάπου στο Γουδί.

Αυτά! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Είμαι σίγουρη ότι με καταλαβαίνεις απόλυτα αγάπη.. αισθάνομαι βέβαια άσχημα για το μωράκι αυτό ότι το αδικώ.. αλλά μέχρι την αυχενική και να δω ότι είναι υγιές, δεν μπορώ να αφήσω τον εαυτό μου να δεθεί μαζί του.. που δεν έχω "αγγίξει" κάν όσα πέρασες εσύ κοριτσάκι μου και που δεν θα ευχομουν σε κανέναν άνθρωπο ποτέ να περάσει τόσες δυσκολίες γενικά για να φτάσει να κρατήσει το μωρό του αγκαλιά... Εμένα με έχουν πάρει "χαμπάρι" αρκετοί τρίτοι και με ρωτάνε, ίσως επειδή έχω πρηστεί παααάρα πολύ και έχω βάλει κάποια κιλά.. δεν ξέρω αν φταίει η κορτιζόνη που παίρνω ή και οι διεγέρσεις που προηγήθηκαν βέβαια και η κατακράτηση που προέκυψε εξαιτίας αυτών (έχω ξεκινήσει ήδη διατροφολόγο πρώτα για το θέμα ζαχάρου να είναι υπό έλεγχο και δεύτερον για να μην παρά ξεφύγω...) Αυτή τη φορά όμως γενικότερα το παραδέχομαι και το λέω λίγο πιο εύκολα όχι γιατί θέλω να το μοιραστώ αλλά γιατί επιλέγω να πιέσω τον εαυτό μου να είναι πιο αισιόδοξος για αυτή την εγκυμοσύνη και ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι τέλους.. εύχομαι ολόψυχα να μην μου γυρίσει μπούμερανγκ...😕 Λες σε έναν χρόνο από τώρα να συζητάμε για τη διατροφή του παιδιού;;;; 😅😅😅 Αχχχ μακάρι Παναγίτσα μου!!!! 🙏🙏🙏🤞🤞🤞 Το συζητάω με μια φίλη μου που τώρα κάνει εισαγωγή στις στέρεες η οποία φοβάται πολύ ότι θα πνιγεί το μωρό αν δεν είναι αλεσμένα.. δεν δέχεται καθόλου ότι υπάρχει λογική στα κομμάτια.. εγώ βέβαια βλέπω το μωρό πάλι πνίγεται και βγάζει γουλιες.. οπότε δεν καταλαβαίνω τη διαφορά.. από τη μια έχει βάση ο φόβος της από την άλλη πιστεύω ότι είναι και θέμα παιδιάτρου να ξέρει.. τεσπα δεν το έχω ψάξει καθόλου ακόμα αλλά προς χάριν της συζήτησης τώρα.. Ξεκίνησε από τώρα ο μπαγασας τα σουρτα φέρτα έξω;;;; 😝🤣🤣🤣🤣 Στην εφηβεία ούτε που θα τον βλέπετε σπίτι!!! 🤣🤣🤣 Μπράβο το παιδί!! Τουλάχιστον ηρέμησε λίγο η ψυχούλα μου που ποναγε.. πόσα έχει βγάλει τώρα;
    • Μονο filicin παιρνεις και utrogestan; Αν θυμάμαι καλα απο τις προηγούμενες, το σίδηρο το ξεκίνησα λιγο πιο μετά. Πρωτα φιλισιν και λιγο αργότερα σιδηρο, d3 και ω3 .
    • Ζηλεύωωωωωωωωω 😀υπέροχα!!
    • Καλά μπανια κορίτσια (έστω και από εξω 😂)
    • Και δεν πηγαίνεις ιπποκράτειο ή Παπαγεωργιου ; Ότι εφημερεύει.. Βρες μια δικαιολογία κ θα σε δούνε..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...