Μετάβαση σε περιεχόμενο

Να κάνω αμνιοπαρακέντηση ή όχι;;


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια είμαι καινούρια στη σελίδα και βρίσκομαι σε μεγάλο δίλλημα. Στισ 28/05 ένα αυχενική και pap-a και τα απότελέσματα ήταν 1 προς 3267 για τρισωμία 21. Είμαι 37 χρονών και η Γιατρός επιμένει για αμνιοπαρακέντηση. Μένω σε νησί και αγχώνομαι πάρα πολύ για τυχών επιπλοκές και αν αξίζει τον κόπο με αυτό το απότέλεσμα. Σας παρακαλώ πολύ γράψτε μου τη γνώμη σας θα με βοηθήσεται πολύ.Είμαι στη 13η εβδομάδα και τις εξετάσεις όλες πηγαίνω στην Αθήνα και τις κάνω. Φοβάμαι μη συμβεί κάτι στη διάρκεια γιατί η πρόσβαση δεν είναι εύκολη. φιλιά σε όλες τισ μέλλουσες μανούλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κοίτα, είναι ένα πολύ λεπτό θέμα. Δεν μπορεί καμία κοπέλα να σε συμβουλέψει γιατί είναι μια απόφαση που πρέπει να πάρεις η ίδια μαζί με όλα τα ρίσκα που τη συνοδεύουν.

Τα αποτελεσματα της αυχενικής σου είναι πολύ αισιόδοξα. Ακόμα καλύτερα και από τα δικά μου που είμαι 32 χρονων.

Πόσο εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου και τι λέει το ένστικτό σου; Εγώ συνήθως αυτό ακολουθώ.

Πόσες ώρες είναι το ταξίδι; Με πλοίο ή με αεροπλάνο; Ο γιατρός σου θεωρεί ότι πρέπει να κάνεις αμνιοπαρακέντηση παρόλη την ταλαιπωρία; Σου εξήγησε γιατί είναι τόσο σημαντικό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το ταξίδι είναι 12 ώρες με το καράβι. Η γιατρός λέει ότι τα αποτελέσματα είανι πολύ καλά αλλά πρέπει να την κάνω λόγω ηλικίας. Δεν ξέρω τι να κάνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα το αντίστοιχο της papp-a ήταν 1:2500 (36,5 χρονών).

Ο γιατρός μου όμως, πριν καν κάνω αυχενική και papp-a, μου'χε ξεκαθαρίσει ότι θεωρεί απαραίτητη την αμνιοπαρακέντηση λόγω ηλικίας. Και μάλιστα μου'πε ότι ήταν περιττή η papp-a, αλλά μου το' πε κατόπιν εορτής! :P

Συμφωνώ με αυτά που λέει η Αθηνά. Αν τελικά έρθεις για την εξέταση στην Αθήνα, θα πρέπει να κανονίσεις να μείνεις κάποιες μέρες μετά, γιατί ουσιαστικά ο κίνδυνος επιπλοκής αν δεν κάνω λάθος είναι 4-5 μέρες μετά την εξέταση και γι'αυτό οι γιατροί συνιστούν κατ' οίκον περιορισμό, ξάπλα κλπ..

Εύχομαι όλα να μας πάνε καλά... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy έγραψε:

Εμένα το αντίστοιχο της papp-a ήταν 1:2500 (36,5 χρονών).

Ο γιατρός μου όμως, πριν καν κάνω αυχενική και papp-a, μου'χε ξεκαθαρίσει ότι θεωρεί απαραίτητη την αμνιοπαρακέντηση λόγω ηλικίας. Και μάλιστα μου'πε ότι ήταν περιττή η papp-a, αλλά μου το' πε κατόπιν εορτής! :P

Συμφωνώ με αυτά που λέει η Αθηνά. Αν τελικά έρθεις για την εξέταση στην Αθήνα, θα πρέπει να κανονίσεις να μείνεις κάποιες μέρες μετά, γιατί ουσιαστικά ο κίνδυνος επιπλοκής αν δεν κάνω λάθος είναι 4-5 μέρες μετά την εξέταση και γι'αυτό οι γιατροί συνιστούν κατ' οίκον περιορισμό, ξάπλα κλπ..

Εύχομαι όλα να μας πάνε καλά... :)[/quot

Κι εγώ πίστευα ότι με τα καλά απότελέσματα της αυχενικής δε θα χρειαζόταν να την κάνω. και εμένα κατόπιν εορτής μου το είπε και μαλιστα με ταλαιπώρησε γιατί με έστειλε 2 φορές για αυχενική καθώς την πρώτη φορά έκανε λάθος την εβδομάδα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anamp έγραψε:

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το ταξίδι είναι 12 ώρες με το καράβι. Η γιατρός λέει ότι τα αποτελέσματα είανι πολύ καλά αλλά πρέπει να την κάνω λόγω ηλικίας. Δεν ξέρω τι να κάνω..

Γιατι δε το κανεις με αεροπλανο; Θα κανεις 1 ωρα το πολυ, οποτε θα μπορεις να γυρισεις και σπιτι σου μετα.... Ουτε εμεις που μενουμε Αθηνα δεν επιστρεφουμε τοσο συντομα... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

etoile! έγραψε:

anamp έγραψε:

Γιατι δε το κανεις με αεροπλανο; Θα κανεις 1 ωρα το πολυ, οποτε θα μπορεις να γυρισεις και σπιτι σου μετα.... Ουτε εμεις που μενουμε Αθηνα δεν επιστρεφουμε τοσο συντομα... ;)[/quote:o6dv6bui]

Δεν έχει αεροδρόμιο εδώ..... Μόνο ελικοδρόμιο...Τελικά καταλαβαίνω ότι θεωρείτε την εξέταση αναπόφευκτη.. γιατί εγώ είμαι λιγάκι αρνητική και θα ήθελα να ακόυσω και τη δική σας γνώμη

Σας ευχαριστώ πολύ που ανταποκριθήκατε τόσο γρήγορα γιατί εδώ στο νησί νιώθω τελείως αποκομμένη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποια η αμνιοπαρακέντηση γίνεται πάντα μετά τα 35 ή γίνεται σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα της αυχενικής και papp-a;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια το ζήτημα είναι πάρα πολύ λεπτό και εξαρτάται απο εσένα. Εγώ με μικρότερα ποσοστά επικυνδινότητας και όντας 34 χρονών έκανα λήψη τροφοβλάστης παρόλο που έχει μεγαλούτσικο ρίσκο αποβολής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠ'ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΜΕΤΑ ΤΑ 35 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΗ Η ΕΞΕΤΑΣΗ!!ΒΕΒΑΙΑ ΒΑΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 32-33!!ΠΑΡ'ΟΛ'ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ Η ΟΧΙ!!ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ!!!ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kopela mou pragmatika einai kati pou prepei na to apofasiseis monh sou..o giatros exei thn efthinei oti se aftes tis ilikes einbai anpofekth h eksetasei kai prepei na ginete...pou meneis?egw menw kw mesa ston maio eixa ranteboy gia trofoblasth kati paromio apla pernoun apo ton plakounta kai eixa kai apokolisi plakounta,thn ekana kai thn idia mera taksidepsa aeroporikos kai gyrisa pisw...dystixos emeis pou menoume se nhsia exoume ayto to problhma...alla eythxos ola peigane kala to risko mou htan diplo...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε καταλαβαίνω, χαίρομαι που όλα πήγαν καλά, εύχομαι με το καλό να πάρεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου. Θα γεννήσουμε περίπου την ίδια ημερομηνία, τελ. περίοδος 25/02. Είναι το πρώτο μου και όπως καταλαβαίνεις αγχώνομαι πολύ είμαι και 37 ετών και δεν θέλω να το χάσω με τίποτα.¨είχα κάνει και κάποιες εξετάσεις και διαπίστωσαν θρομβοφιλία, και κάνω καθημερινά ενέσεις στην κοιλιά. ¨οπως καταλαβαίνεις με έχει πάρει λίγο από κάτω και προσπαθώ να βρώ λόγους να μην κάνω αυτή την εξέταση, γιατί φοβάμαι και τον κίνδυνο της αποβολής και την ταλαιπωρία....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κάνετε λάθος στο ότι η αμνιοπαρακέντηση πρέπει ντε και καλά να γίνεται αν είσαι πάνω από 35...

Οι υπερηχογραφικές εξετάσεις έχουν εξελιχθεί ακριβώς για να μειώσουν τον αριθμό των επεμβατικών μεθόδων - αμνιοπαρακέντηση, λήψη τροφοβλάστης - επειδή αυτές έχουν κάποιο ρίσκο αποβολής.

Το ποσοστό για χρωμοσωμικές ανωμαλίες πρέπει να υπολογίζεται συνδυάζοντας την ηλικία της μητέρας με τις διαφορες μετρήσεις από την υπερηχογραφική εξέταση -αυχενική διαφάνεια, ρινικό οστό κτλ...- και τις αιματολογικές εξετάσεις.

Γιατρός που υποστηρίζει ότι η άμνιο πρέπει να γίνεται λόγω ηλικίας και ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα της αυχενικής είναι μάλλον άσχετος...

anamp με το καλό το μωράκι σου! Να κάνεις ότι λέει η καρδιά σου! Είναι δύκολο να σε συμβουλέψει κάποιος γιατί υπάρχουν ρίσκα και στις δυο περιπτώσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ γι αυτά που γράφεις να είσαι καλά, θα το σκεφτώ πάρα πολύ εξάλλου νομίζω ότι έχω την επιλογή να την κάνω στο 2ο τρίμηνο (ή κάνω λάθος;;) αν κάποια εξέταση δείξει ότι κάτι δεν πάει καλά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

exeis dikio na skeftese etsi...einai kai to prwto sou se katalabenw..egw lew na kaneis kai enan yperixo ekei konta pou tha einai kai to mwro pio megalo kai blepeis kai apofasizeis,shmasia exei oti kai an apofasiseis na eisai sigourh gia na aisthanese kala me ton eayto sou!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟ Η snowgirl

ΕΜΕΝΑ Η ΑΔΕΦΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΣΤΑ 28 ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΚΑΛΗ Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΥΧΕΝΙΚΗΣ!

ΠΑΡΟΛΑ ΠΟΥ ΟΛΑ Τ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ!

Η ΗΛΙΚΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ!

ΕΧΩ ΦΙΛΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΝΤΟΡΟΣ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ!

Κ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΣΤΑΝΤΑΡ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!!!

anamp Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΗ ΣΟΥ!!!ΑΠΛΑ ΑΝ ΜΕΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΥΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ!ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ ΝΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!!!

ΑΝ ΣΕ ΗΡΕΜΕΙ...ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΡΟΥΤΙΝΑΣ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ...ΣΚΕΨΟΥ ΠΟΣΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ Η ΣΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα σε όλες.. Σήμερα ξύπνησα λίγο πιο θετική αλλά πάλι το δίλλημα παραμένει. Ευτυχώς έχω λίγο χρόνο μπροστά μου να το σκεφτώ. Αυτή η εξέταση μπορεί να γίνει και αφού κάνω τη Β επιπέδου;; Γνωρίζει κάποια να μου πει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ...

Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΜΕΤΑ ΠΑΝΤΩΣ!ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ 2 Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ Κ ΜΕΤΑ ΑΜΝΙΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy έγραψε:

αν δεν κάνω λάθος είναι 4-5 μέρες μετά την εξέταση και γι'αυτό οι γιατροί συνιστούν κατ' οίκον περιορισμό, ξάπλα κλπ..

αυτό δεν ισχύει! ο γιατρός που μου έκανε την αμνιοκέντηση δεν μου είπε καν να είμαι ξάπλα, μόνο να μην σηκώνω βάρος και αποχή από το σεξ για 48 ώρες!!!

και είχαμε πολλές σκάλες στο σπίτι και δεν μου είπε να μην τις ανεβοκατεβαίνω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και από μένα.Εγώ εχώ να σου πω το εξής είμαι στην 21 εβδομάδα εγκυμοσύνης και είμαι 38 χρονών πριν κάνω την αυχενική ο γιατρός μου μου είπε : λόγω ηλικίας είναι καλό να κάνεις αμνιοπαρακέντηση,βέβαια επειδή είναι το πρώτο παιδί πρέπει να σου πω ότι υπάρχει πάντα ο κίνδυνος της αποβολής.Τελικά η αυχενική έδειξε 2 και πιθανότητς 1:3990.Δηλαδή πολύ καλό για την ηλικία μου βέβαια ο γιατρός που μου κανε την αυχενική μου είπε καλό είναι να κάνεις αμνιοπαρακέντηση!!Δυστυχώς επειδή είμαι και του χώρου ξέρω ότι υπάρχει κύκλωμα και κοιτάζουν να τα αρπάξουν!!Εγώ πάντως και χειρότερα αποτελέσματα να είχα αμνιοπαρακέντηση δεν θα έκανα γιατί αν πάθαινε κάτι το παιδί ποιος θα με παρηγορούσε.Και η αδερφή μου στο τρίτο παιδί παρόλο που ήταν 34 χρονών και είχε πιθανότητες 1:200 δεν έκανε αμνιοπαρακέντηση και το παιδί είναι υγιέστατο!!Αυτά ελπίζω να σε βοήθησα λίγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marylou, σ ευχαριστώ πολύ με βοήθησες αρκετά, εγώ είχα αυχενική 2,05 και papp-a 1 προσ 3.267 ρινικό οστό ορατό. Πιστεύω ότι είναι καλές οι εξετάσεις γι αυτό και φοβάμαι την αμνιοπαρακέντηση με την πιθανότητα αποβολής 1%.. Δυσκολεύτηκα πολύ να μείνω έγκυος λόγω θρομβοφιλίας οπότε κορίτσια καταλαβαίνετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντιμετωπισα το ιδιο ακριβως διλλημα στο 4 ο παιδι μου πριν 1,5 χρονο περιπου ,η τοτε γιατρος επεμενε με μεγαλη κυνικοτητα μαλιστα λογω ηλικιας(θα γεννουσα στα 36).πηγα σε 2 ο γιατρο που με καθησυχασε αν και να σου πω την αληθεια η εκτρωση σε οποιοδηποτε μηνα και για οποιοδηποτε λογο με βρισκει τελειως αντιθετη.δε θα σου πω τι να κανεις αλλα εισαι ετοιμη να διακινδυνεψεις να χασεις το θεοσταλτο αυτο δωρακι?εγω αν και ειχα ηδη τρια ακομη παιδια δεν ημουν και επελεξα να γεννησω το μ,ωρο μου και να το δεχτω ο[πως κι αν ηταν .δοξα τω θεω σε εμενα ολα πηγαν καλα ευχομαι το ιδιο και σε εσενα μην ταλαιπωρηθεις αδικα αν δε εισαι σιγουρη για το τι πραγματικα θελεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με συγκινούν πολύ αυτά που λές και με βάζουν σε άλλου είδους σκέψεις, γιατί για μένα όντως ήταν θεόσταλτο το μωράκι. Να χαίρεσαι τα 4 παιδάκια σου glayki. Τελικά οι γιατροί αντί να μας καθησυχάζουν και να χαιρόμαστε την εγκυμοσύνη μας μας αναγκάζουν να ζούμε ένα θρίλλερ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειμαι απο τις ατυχες που εχω χασει διδυμακια λογω αμνιοκεντησης, αλλα ηταν συνολικα μια επιβαρυμενη εγκυμοσυνη με αποκολλησουλες απο την αρχη κλπ. Ηταν αρχικα μαλιστα 3δυμα και εκανα επιλεκτικη μειωση την 11η νομιζω βδομαδα για να χουν περισσοτερες ελπιδες τα διδυμα. ΕΜενα εσπασε ο ενας σακος μετα την αμνιο σχεδον αμεσως, και ετσι νοσηλευτηκα για να σωσουμε το αλλο. Αλλα τελικα μετα απο ενα μηνα αρχισα να χανω

νερα και απο τον αλλο, οποτε στο τελος προκαλεσαμε τοκετο και το τελειωσαμε.

Περασαν 4 χρονια για να ξανακαταφερω με τρελο κοπο να ξαναμεινω. Και τωρα ακομα δεν εχω αποφασισει τι θα κανω.

Θα σου λεγα το εξης...

Καταρχας τα ποσοστα σου ειναι πολυ καλα. Κατα δευτερον μελετα το ποσοστο αποβολης της αμνιο. ΑΝ ειναι 1% να αποβαλεις, ενω ειναι 1 στα 3600 να χει το μωαρακι προβλημα, δεν ξερω... σαν μεγαλο ακουγεται το ποσοστο της αμνιο...

Μετα μαθε τι σημαινει το ενδεχομενο στην αμνιο αν μαθεις κατι αρνητικο. Απο τη δικη μου εμπειρια σημαινει προκληση τοκετου - δραμα. Αρα, γιατι να μην περιμενεις τη β επιπεδου την 21-23η εβδομαδα να δεις εκει πιο σιγουρα και να αποφασισεις τοτε, που και παλι αν δεις κατι πια, κανεις την αμνιο και παλι με τοκετο θα το παρουν. Οκ θα πρεπει να κανεις υπομονη ενα μηνα παραπανω, αλλα τουλαχιστον θα χεις πιο αξιοπιστα στοιχεια...

σορι, στα λεω πολυ χυμα, αλλα πραγματικα η εμπειρια μου με εχει κανει πολυ επιφυλακτικη.

ΟΜΩΣ ενα θελω να το πω.

Ο στοχος ειναι να κανουμε υγιη μωρακια. Αν εμπιστευομαστε το γιατρο μας και αυτος κοβεται οτι ΠΡΕΠΕΙ να γινει η αμνιο... δεν ξερω, ισως και να πρεπει, ισως και να χει δει κατι. Τι να πω? Γενικα οι περισσοτεροι γιατροι δεν σου λενε με τιποτα "κανε αμνιο" λογω του υψηλου ρισκου.

Το γιατρο σου τον εμπιστευεσαι???

as1cF5v0g410030NTkxNTBifDAxNjM3N2J8dHdpbnM.gif

5 χρόνια:6 ivf+18 φυσικοί.4 εγκυμοσύνες.1η 3διμα-22 εβδ εσπασαν νερά από αμνιο.2η παλλίνδρομη.3&4 βιοχημικές.5η σε εξελιξη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Τέλεια νέα!!  Μπράβο κορίτσι μου! Με το καλό να κυλήσει ήρεμα και ευχάριστα η εγκυμοσύνη σου και σε λίγο καιρό να έχεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!!  Θα χαιρόμαστε να ακούμε τα νέα σου!! 🙏😊💗
    • Τώρα μπήκα να γράψω!!!! Όλα καλά! 141 παλμοί το μωρό μεγάλωσε όσο έπρεπε με έβγαλε 7 εβδομάδες και 1! Αλλά το πάμε από βδομάδα σε βδομάδα επειδή είχε η χοριακη αυτό το σκαμπανευασμα!!! Μου είπε όμως ότι όλα τα βλέπει όπως πρέπει να είναι κ η εμφύτευση σωστή καμία αποκόλληση τίποτα.... απλά κρατάμε την πισινή μας! Εσείς όλα καλά???? Τον βρήκες τον γιατρό?
    • Καλησπέρα κορίτσια μου!! @Raf123 συγχαρητήρια για την κόρη!!! Τέλεια!!!  διαβασα ολα τα νεα σας με γιατρους κ ψωνια!! Σούπερ!! Εγω πηρα τωρα το κολιέ εγκυμοσύνης το μπολα! Επίσης είμαι σε φάση που πρέπει να ξέρω ακριβώς πως θα κάνω το δωμάτιο του παιδιού μιας κ τώρα φτιάχνω το σπίτι κ έχω μαστορια! Κατά πάσα πιθανότητα λέω ν πάρω την κούνια από τ ικεα μια άσπρο καφέ με συρτάρι από κάτω που γίνεται κ κρεβατι.  Κ γω θέλω φωλιά μάλλον θα πάρω μια από Βόλο που μ άρεσε σε σχεση με τις αλλες. Τίποτα δεν μ αρέσει γ τα αγόρια δυσκολεύομαι πάρα πολύ 😝
    • Ειμαι 32 χρονων κ προσπαθω απο οκτωβριο του 2022 αμεσως μετα το γαμο μας....με τεστ ωορηξιας βεβαια π δεν την εβρισκα ποτε γτ ο κυκλος ηταν οτι να ναι...μ ειπε να καουμε απλα μεχρι 5 κυκλους προκλησης κ.μετα εξωσωματικη...δεν μ ειπε καν να κανω ενεσεις μαζι με χαπια κ να παμε σπερματεγχυση...δεν μ εβαλε καν ορμονολογικες....σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα ειναι αψογα...δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει...δεν εχω συλλαβει ουτε μια φορα
    • Αχ @Xrisa95 χτύπησες φλέβα με την ερώτηση σου! Εγώ προσωπικά δεν ξεχνάω λεπτό ότι είμαι έγκυος 🤰!! Ακόμα και το βράδυ τινάζομαι απότομα πολλές φορές γιατί φοβάμαι μην έχω κακή στάση για το έμβρυο 🤣🤣🤣 ότι να ναι!! @ΛΕΥΚΗ @Antonia2 αυτό το συζήτησα με την γιατρό προχθές! Μου είπε ότι δεν είναι καλό να αντιμετωπίσουμε την έγκυο σαν άρρωστη και καλά είναι να κάνουμε ότι κάναμε και πριν αλλά σε ήπια μορφή! Και όταν γύρισα να της πω για το βάρος ότι σηκώνω το πολύ 3-4 κιλά μου είπε " εσύ άσε τα 3-4 κιλά" και της λέω ότι υπάρχουν έγκυες που σηκώνουν περισσότερα και μου είπε ότι γυναίκες που έχουν και άλλα παιδιά δεν υπάρχει θέμα αλλά σε γυναίκες που είναι από υποβοηθούμενη αναπαραγωγή είναι πιο αυστηροί!!  Εντάξει εγώ το βρίσκω υπερβολικό πάντως 3-4 κιλά δεν είναι κάτι!! Φυσικά εγώ πλέον ούτε αυτά σηκώνω γιατί δεν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...