Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?


Recommended Posts

Χθες με πήρε τηλέφωνο μια κοπέλα που ήμασταν μαζί στο μαιευτήριο. Η μπέμπα μου είναι 3 μέρες μεγαλύτερη από τη δική της. Άρχισε και μου έλεγε όλααα αυτάα που εκείνη κάνει ενώ η δικιά μου δεν κάνει...

Έβγαλε δοντάκια, λέει μπαμπαμπαμπα, περπατάει σαν σίφουνας με την στράτα (καλά εμείς δεν έχουμε στράτα), αγκαλιάζει και χαιδεύει όλα τα παιδάκια ενώ η δικιά μου είναι ντροπαλή. Γυρίζει από μπρούμυτα ανάσκελα, η δικιά μου μόνο από ανάσκελα μπρούμυτα. Αποφάνθηκε ότι για όλα αυτά φταίει ότι εκείνη τη βγάζει συνέχεια έξω, ενώ εμείς τους χειμωνιάτικους μήνες αποφύγαμε τις εξόδους κ.α.

Για όλα τα κατορθώματα δεν με πείραξε τίποτα, μιλάω κι εδώ με άλλες μανούλες με συνομήλικα μωράκια και μοιραζόμαστε και τις χαρές και τους προβληματισμούς.

Με πείραξε όμως το ύφος και το τελικό συμπέρασμα της, το οποίο ήταν ότι η μπέμπα δεν τα κάνει αυτά σε σχέση με τη δικιά της γιατί η δικιά μου γεννήθηκε στις 38 εβδομάδες και όχι στις 40+ όπως εκείνης.. Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο? Παίζει ρόλο αυτό?

Τελικά τι πρέπει να κάνει ένα μωράκι 6-7 μηνών για να είμαστε σίγουρες για την σωστή ψυχοκινητική ανάπτυξη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εεεεεε μην τρελλαθούμε κιόλας?!!!!!!!

Εγώ δηλαδή που γέννησα στην 36η εβδομάδα την κόρη μου, δεν μεγάλωσε σωστά και δεν απαπτήχθηκε όπως έπρεπε????

Μην την ακούς καθόλου και κυρίως μην σε επηρεάζει. Δεν ξέρεις το κατα πόσο ισχύουν τα όσα λέει αφενός, και αφετέρου μπορεί να υπερβάλει κιόλας. Χαλάρωσε και μην νιώθεις πως δεν κάνεις το σωστό για το παιδί σου επειδή η μπεμπούλα σου δεν είναι και τόσο δραστήρια. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpempoura καλημέρα!!

Μια χαρά είναι κοπέλα μου το μωράκι σου.Το κάθε μωράκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης.Σβουρίζουνε απο μπρούμυτα ανάσκελα και απο ανάσκελα μπρόυμυτα.Άλλα έχουν δόντια και άλλα όχι.Αλλα βγάζουν κραυγούλες και άλλα όχι.Μην αγχώνεσαι καθόλου και πες της χαιρετίσματα οτι λέει βλακείες.Άντε πρωι πρωί.Όλα τα μωράκια απο τη στιγμή που μπαίνουν στον 9ο είναι έτοιμα να βγούν στον κόσμο.Να το χαίρεσαι και να το βγάζεις έξω πολύ!!!τους αρέσουν οι βόλτες!!!!Μια χαρά είναι η μπουμπού!!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσυ φταις που της δινεις σημασια και ασχολεισαι..και στεναχωριεσαι...

κουνα το κεφαλι σου συγκαταβατικα και χαμογελα αλα τζοκοντα..

Καθε μα καθε παιδακι ειναι διαφορετικο...

οσων ευδομαδων και αν γεννηθηκε- με την προυποθεση οτι δεν ευπηρχαν καποιες σοβαρες επιπλοκες στη γεννα που να επιρρεαζοουν την εγκεφαλικη και κινητηκη τους αναπτυξη, θα κανουν ολα οσα ειναι να κανουν.

Και δοντακαι θα βγαλλουν και θα περπατισου και θα μιλησουν...

Και εμενα μου εκαναν αυτη τη συγκρηση...το παιδι μου δεν χαιρετουσε ενω ενα κοριτσακι1,5 μην μικροτερο χαιρετουσε...

ε και..δεν γουσταρει να χαιρεταει

Δεν θα δινεις σημασια...μπορει μεγαλωνοντας η δικη σου να λυγει γεωμετρικες εξησωσεις και η δικη τηα ακομα να γυρηζει μπρουμητα απο ανασκελα..

και εμενα μου τη δινει αυτο το υφος...απαπαπ...ασε που πιστευω πως τα μισα απο αυτα που σου ειπε ειναι ψεμματα...ξερω τι σου λεω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Δεν θα δινεις σημασια...μπορει μεγαλωνοντας η δικη σου να λυγει γεωμετρικες εξησωσεις και η δικη τηα ακομα να γυρηζει μπρουμητα απο ανασκελα..

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Καλό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένα μωρό που γεννιέται στις 38 εβδομάδες θεωρείται τελειόμηνο.Δεν είναι πρώορο το μωρό σου!!Δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέσαι..το μωρό σου θα τα κάνει όλα στην ώρα τους.Ποτέ δεν συγκρίνουμε τα παιδιά..γιατί κάθε παιδί είναι διαφορετικό.Λυπάμαι μόνο γιατί η συγκεκριμένη θέλοντας να παινέψει το δικό της παιδί το σύγκρινε με το δικό σου.Έπρεπε όμως να της απαντήσεις καταλλήλως κακώς την άφησες να σε στεναχωρήσει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην καθεσαι κακους την καθε κομπλεξαρα που θελει να σου δειξει οτι το δικο της παιδι ειναι καλυτερο και φοβεροτερο απο το δικο σου!! μην ξεχνας οτι το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο και με διαφορετικη ιδιοσυγκρασια. μη στεναχωριεσαι και μην κανεις συγκρισεις!!! ξερεις ποσες φουσκωννουν οσα κανουν τα παιδια τους?? πες της να χαλαρωσει το κορμι της1!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kala αυτο με τις μαμαδες ειναι ανευ προηγουμενου. Δηλ εμενα ο γιος μου που περπατησε 15 μηνων τι πειραξε? Το καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο αναπτυξης και δεν θελω να ακουω βλακειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑ! Κάτι τέτοια τα χρειάζεται το φόρουμ σαν ένα ευχάριστο διάλειμμα!

ΒΕΒΑΙΩΣ και ισχύει κάτι τέτοιο. Όπως και αν θηλάζεις/ δεν θηλάζεις το παιδί παθαίνει διάφορα, αν γεννήσεις με φυσιολογικό τοκετό/ καισαρική το παιδί μεγαλώνει διαφορετικά και πολλά άλλα!

Να ρωτήσω κάτι; Δηλαδή οι ελέφαντες που κυοφορούν μέχρι και 21 μήνες;;;;; Ξεφτέρια δεν θα έπρεπε να είναι;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ Κ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΡΥΘΜΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ!!!

ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΙ Κ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ Κ ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ!!!

ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΕΣ ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΘΟΥΝ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥΣ!!!

ΕΜΕΝΑ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΘΕΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ- ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΙΔΙ ΤΟΤΕ-ΟΙ ΣΠΟΝΔΕΣ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ- ΠΟΥ Η ΚΑΗΜΕΝΗ ΕΙΧΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΓΕΝΝΑ Κ ΔΕ ΘΗΛΑΣΕ! Κ ΕΛΕΓΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ , ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΑ , ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΜΠΛΑΜΠΛΑΜΠΛΑ!!!

ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ Κ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΩΝ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ...ΤΩΡΑ ΣΤΑ 6 ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΧΥΣΑΡΚΟ ΠΑΙΔΑΚΙ!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ!!!Κ ΜΑΚΑΡΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ-ΑΛΛΑ Η ΜΑΝΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ!!!

ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ...ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ...

ΟΤΙ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ ΛΕΝΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ!

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΘΑ ΠΑΙΝΕΥΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Να ρωτήσω κάτι; Δηλαδή οι ελέφαντες που κυοφορούν μέχρι και 21 μήνες;;;;; Ξεφτέρια δεν θα έπρεπε να είναι;;;;

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kατι τετοιες μαμαδες κανουν τα παιδακια τους κομπλεξικα!Αν σε ξαναπαρει πες της εμενα δεν κανει τιποτα απο αυτα και εχει συνθημα το NO PROBLEM!!!.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχα....

έχουμε ένα φίλο που είπε στον άντρα μου ότι η κόρη του 6 μηνών είπε: "καρέκλα"!!!!! :silly:

τώρα είναι 3 ετών ίσως να λύνει εξισώσεις!!!!

βέβαια υπάρχουν και τα παιδιά θαύματα αλλά αυτά είναι πολύ λίγα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :) Δεν τις είχα δει γιατί είχα δυο μέρες να μπω. Ήμασταν στη μητέρα μου κι εκεί δεν έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο. Πραγματικά γέλασα πολύ με κάποιες από αυτές και θα τις χρησιμοποιήσω την επόμενη φορά!! Να χαίρεστε τα ζουζούνια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικος μου ειναι 9 μηνων και δεν γυριζει ουτε απο μπρουμητα ανασκελα ουτε απο ανασκελα μπρουμυτα! Τωρα αρχισε να λεει μπαμπαμπαμπα, να χαιδευει τα παιδακια και να αντιλαμβανετε τα αστεια που του κανω. Γεννηθηκε 40 εβδομαδων και 1 μερας. Φυσιολογικος τοκετος και ακομα θηλαζει... Τι θα πρεπει να πω, οτι ειναι χαζο? :dry: Τι βλακειες ειναι αυτες? Μην ακους κανεναν!!! Το παιδακι σου ειναι μια χαρα. Ακομα κι αν το αλλο κανει αυτα που λεει (που δεν...) το καθε παιδακι εχει τον δικο του ρυθμο. Χαλαρωσε και απολαυσε το να μεγαλωνει και καθε μερα θα τρελαινεσαι με τα καινουρια του κατορθωματα!!! :woohoo: :woohoo: :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα δικά μου είναι δίδυμα και δεν έχουν την ίδια ανάπτυξη.

Πάντως και μένα ο ένας είναι πιο προχωρημένος.

Είναι δυνατόν να τα κάνει όλα αυτά και περισσότερα. Αυτο όμως δεν σημαίνει ότι είναι πιο έξυπνο από το δικό σου. Εϊναι θέμα ωριμότητας του εγκεφάλου κι όχι τόσο ερεθισμάτων. Επαναλαμβάνω αν κρίνω από τα δίδυμα. Φτάνει να σου πω ότι από 6 μηνών ο μικρός άρχισε να μπουσουλάει.

και μην δίνεις σημασία. Μάλλον δεν τα λέει για να σε πικάρει απλά είναι ενθουσιασμένη με το μωρό της. Και μήπως όλες έτσι δεν είμαστε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν, καλημέρα, να σου ζήσει και φόρα ωτοασπίδες :silly: :silly:

Μην ακούω μα.... πρωί πρωί. Κάθε παιδί είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ, δεν υπάρχει άλλο σε όλο τον κόσμο σαν αυτό. Εμένα ο γιός μου είναι 5 μηνών και δεν μπορεί ακόμη να καθίσει ενώ ένα συνομήλικό του στη γειτονιά κάθεται σταθερότατα. Σημειώνω ότι γέννησα στις 40 εβδομάδες και θήλασα αποκλειστικά για 3,5 μήνες. Και λοιπόν????? Εγώ γεννήθηκα 2650 και δεν θήλασα ποτέ και παρ' όλα αυτά ήμουν σβούρα ως μωρό και ως παιδί και δεν αρρωσταίνω ποτέ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpempoura έγραψε:

Έβγαλε δοντάκια, λέει μπαμπαμπαμπα, περπατάει σαν σίφουνας με την στράτα (καλά εμείς δεν έχουμε στράτα), αγκαλιάζει και χαιδεύει όλα τα παιδάκια ενώ η δικιά μου είναι ντροπαλή. Γυρίζει από μπρούμυτα ανάσκελα, η δικιά μου μόνο από ανάσκελα μπρούμυτα.

Τελικά τι πρέπει να κάνει ένα μωράκι 6-7 μηνών για να είμαστε σίγουρες για την σωστή ψυχοκινητική ανάπτυξη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι Μπεμπουρα ,ισχυει!!!!!!!το δικο μου να φανταστεις ,15 μηνων απαγγελει Καβαφη,2 μηνων περπατουσε!!!!!!!15 ημερων με παρακαλουσαν απο τη Νασα να τους τη δωσω μα εγω ανένδοτη!!!!!!! :Ρ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Κατι τετοια ακουω και φρικαρω η γυναικα! Καταρχην θα πρεπε να ξερεις οτι για την καθε μαμα το παιδι της τα κανει ολα τελεια, ειναι το πιο ομορφο και το πιο εξυπνο!

Αυτα που σου λεει αυτη η κοπελα δεν στεκουν! Και μενα ο Νικολας μου αργησε να κατσει μονος του, να γυρισει απο μπρουμητα ανασκελα και το αναποδο, να περπατησει και ολοι το κοιτουσαν λες και ηταν αρρωστο! Ενταξει τα εκανε λιγο αργοτερα και τι εγινε? Στην ομιλια ομως βαζει κατω τριχρονο εδω και αρκετους μηνες! Η παιδιατρος μας μου λεει οτι ειναι πολυ λιγα τα παιδια στην ηλικια του που μιλουν ετσι! Να βγω να το φωναζω στο δρομο????? :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Κοιτα κοπελα μου το παιδακι σου και ασε την καθε κομπλεξαρα τι σου λεει! ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον να παινευτω και εγω...μη με πειτε κακια γιατι θα σκασω!!!

Το μωρο μου εβγαλε το πρωτο του δοντι σε ηληκια 10 μηνων και μια ευδομαδας...τωρα που ειναι 1 εχει 6..και ετοιμαζετε για αλλα 2...και δειλα δειλα κανει τα πρωτα του ατρομητα βηματα..μπουσουλαμε ομως εδω και αρκετο καιρο, και οργονουμε το σπιτι στιριζομενη σε επιπλα τοιχους καρεκλες κλπ κλπ Α!!! επισης δεν γουσταρει να χαιρεταει....!..ειχα μια φιλη..καλη ωρα σαν τι δικη σου που ο δικος της 20 ημερες μεγαλυτερος ειχε 6 μηνων 5 δοντια..ε λοιπον ακομα αυτα τα 5 εχει...δεν περπαταει ουτες μπουσουλαει....

τους φαγαμε ΛΑΧΑΝΟΟΟΟΟΟ!!!!

οχι τιποτε αλλο αλλα με εφαγε..η κακιστρο καθε φορα που μιλουσαμε ποσα δονται εχετε;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορει να ισχυει γλυκια μου, αλλα αυτο δε σημαινει πως το δικο σου ζουζουνι εχει καποιο προβλημα!!!

Οπως πολλα κοριτσια σου ειπαν, καθε παιδακι ειναι διαφορετικο και δεν εχει να κανει πιστευω απο το αν το βγαζεις εξω η οχι.....

Η Αντωνια μου περτατησε 10 μηνων και ελεγε πολλες λεξουλες απο 12 μηνων και γεννηθηκε 38εβδ! Αυτο δε σημαινει πως και το αλλο μου παιδακι θα ειναι ετσι!!! Μια ξαδερφη μου εχει δυο αγορακια, το πρωτο περτατησε και μιλησε πριν τους 12 μηνες, ενω το δευτερο περπατησε 16 μηνων και μιλησε μετα τα δυο.... Τωρα ειναι 7 και 8 ετων και μπορω να πω πως ο μικρος δειχνει πιο εξυπνος απο τον μεγαλο!!!! ;);)

Να ειναι γερο το ζουζουνι σου και να μη σκας για τιποτα!!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μια γνωστή μου έλεγε ότι η κόρη της έλεγε γάλα από 40 ημερών :woohoo: και έπλαθε κεφτεδάκια μαζί της από 2 μηνών :laugh: ..Γέλιο μου προκαλούν όλα αυτά. Έλεος δηλαδή. Μερικοί άνθρωποι θεωρούν όλους τους άλλους ηλίθιους;;; Α, ξέχασα να σας πω ότι ο γιος μου λύνει εξισώσεις, κάνει κανονικό διάλογο μαζί μας, βγαίνει με τους φίλους του και γράφει βιβλία :woohoo: και είναι μόλις 14 μιση μηνών :laugh: !!!!!! Γέννησα στην 40η εβδομάδα γι' αυτό :laugh: !!! Μπα σε καλό μας :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaxaxaxa..καλε ελεγε αααα το παιδι απο δυο μηνων..που μεταφραζετε σε γαλα!!!!!

και ναι επλαθε μασι κεφτεδακια...η κορη στο ριλαξ να παρακολουθει και η μαμα να πλαθει!!!!

Α!!!! δεν αμισβιτουμε τετοιες δηλωσεις καλεεεεεεε..

ναι ο δικος μου κανει ολοκληρομενους διαλογους...

προχτες με εναν παπου στο ΣΜ και εχτες με την κυρια στο φαρμακειο...

Αγκα..γκααααα αγκαχαγκακα.κακα..ακαγκα φτχ κάκα, μα μα γκακαγκα..οοοοοο...γκα...θελετε μεταφραση τωρα δηλαδη εσεις;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...