Μετάβαση σε περιεχόμενο

μετα τη βαφτιση 3 ημερες χωρις μπανιο?


seb

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

αφου δεν μας αρεσουν τα εθιμα

ας σταματησουμε να βαφουμε κοκκινα τα αυγα και να ψηνουμε το αρνι

τι τις θελουμε τις βασιλοπιτες και τα φλουρια

τωρα ειμαστε ευρωπαιοι ...

και οσες πιστευετε οτι δινετε κρασακι στο παιδι με την θεια κοινωνια , ποιος ο λογος να το κοινωνισετε? και αφου πιστευετε οτι δεν αλλαζει κατι με το μυστηριο της βαπτισης και του χρησματος τι το κανετε ?

ξεχνατε οτι η θεια κοινωνια ειναι σωμα και αιμα Κυριου ? ο ιδιος μας το διδαξε . ξεχνατε οτι με τη βαπτιση και το χρησμα γινεται χριστιανος κα εχει δικαιωμα να συμμετεχει στα μυστηρια της εκκλησιας , ειναι η αρχη της εν Χριστω ζωης , γινεται αδερφος του Χριστου ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

athinouli έγραψε:

Επειδή τυγχάνει να είμαι στο χωρο της εκπαίδευσης, ένα παιδί που δεν έχει βαφτιστεί, χαρακτηρίζεται στο σχολείο και στην κατάσταση ονομάτων της τάξης, ακόμα και στο ενδεικτικό ως "αβάπτιστο". Και εγώ δε θα ήθελα να πάω κόντρα στους κοινωνικούς κανόνες και δυστυχώς όπως κατάντησαν τη θρησκεία μας έχει γίνει κοινωνικό status και όχι πνευματικό.

Στο δημοτικο;;;

πάντως σε Λυκειο και Γυμνασιο υπαρχουν παιδακια αλλοθρησκα(που δεν εχουν βαπτιστεί) και πουθενα δεν αναφερεται αυτος ο όρος.

ειμαι 100% σιγουρη γιατι λόγω ειδικοτητας περναω πάντα τα στοιχεία τους στη βάση δεδομενων και πουθενα δεν εχω χρησιμοποιησει τον ορο που ανεφερες.

Και εννοειται οτι ουτε στο απολυτηριο τους αναγραφεται οτι ειναι αβαπτιστα.

Μαλλον ισχυει για τα παιδακια που δεν τους εχουν δώσει ονομα στο ληξιαρχείο ε;;;;; :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλα ξαναλεω πως κατανοω απολυτα τη σχεση ενος ανθρωπου με τον Θεο του!

Επετρεψε μου να εχω το δικο μου Θεο!Μπορει να ειναι ιδιος με τον δικο σου....!Μπορει και οχι!

Ειμαι χριστιανη ορθοδοξη...Οχι ομως επειδη το διαλεξα!

Νομιζω πως κ να μπορουσα να διαλεξω(κ αν επρεπε) παλι αυτο θα διαλεγα γτ αυτο "γνωριζω"!

Σιγουρα ομως δεν φοβαμαι κανεναν Θεο!

Σεβομαι τον θεο ακομα κ αν δεν υπαρχει...Και παρακαλαω καθε βραδυ ολους τους θεους του συμπαντος(αν καταλαβαινεις τι εννοω) να εχουν καλα το παιδι μου...

ΥΓ.Δεν βαφω αυγα,δεν τρωω αρνι-γαλοπουλα(μονο κεφτεδακια!),χαιρομαι μονο οταν κερδιζω το φλουρι(μου εχει μεινει απωθημενο γτ μικρη δεν το κερδιζα ποτε!),γιορταζω γτ μ'αρεσει να ακουω ομορφες ευχες(και να παιρνω δωρα!)....

ΥΓ2.Ελπιζω να μη θελεις να πουμε περισσοτερα για την εκκλησια,τους κανονες της,τις υποχρεωσεις-δικαιωματα κ τους λειτουργους της! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πανγιώτα μου μπορεί να είναι και αυτό που λες. Να μην το έχουν δηλώσει καν στο ληξιαρχειο. Τσιγγάνοι...άλλα έθιμα. Ήμουν και πιτσιρικοδασκάλα τότε και δε πολυρώταγα για τέτοια θέματα. Θυμαμαι πάντως ότι το πέρασα στο συγκεκριμένο σχολείο όχι 1 αλλά πολλές φορές σε ενδεικτικο. Έκτοτε δεν μου ξαναέτυχε για να σου πω ότι έτσι γινεται. Πάντως σίγουρα τα αλλόθρησκα τα βάζουν με το όνομα που έχουν δηλωθεί. Π.χ. τα παιδάκια από Αλβανία, που έχω στην τάξη μου αρκετα είναι δηλωμένα με το όνομα το αλβανικό, δεν ξέρω σε ποια θρησκεία ανήκουν. Οπότε δεν υπάρχει θέμα με αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Ρούλα, δεν είπε κανείς ότι είμαστε Ευρωπαίοι. Το ίδιο είναι αυτό που λες (και το κάνουν σε όλη την Ελλάδα) και το ίδιο είναι κάποια έθιμα που ονομάζονται "θρησκευτικα" και αλλού τα κάνουν και αλλού όχι; Άρα είναι τοπικιστικά και όχι κομμάτι της πίστης μας. Ο καθένας μπορεί να λέει και να κάνει ό,τι θέλει, αλλά όχι και να το κολλάει ντε και καλά στη θρησκεία και να υποστηρίζει ότι ειναι θέμα πίστης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Den το καταλαβα αυτο . Που γραφετε το "αβάπτιστο"?

Δηλαδη γραφουν Κιτσος Τρεχαγυρευοπουλος -αβαπτστος???

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Ωραιο ονοματεπωνυμο διαλεξες ως παραδειγμα!!!!!!!

Εισαι κορυφη!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ε μα , καλα κανουν στο εξωτερικο ! Ονοματοδοσια τη στιγμη της γεννησης και ΑΝ θελεις μετα βαφτιζεις το παιδι .

Να απαντσω και στο θεμα ...Εμενα παλι μου αρεσουν αυτα τα "εθιμα" και οσα ηξερα τα τηρησα (με τον τροπο μου) . Εχω απιστευτες φωτο να "πλενουμε" τα ρουχαλακια στο ποτάμι κατω απο τα πλατανια !!!

ε βαλε καμια φωτο!!!!!!! :woohoo: :woohoo:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασάκι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!και εγώ πιστεύω στον θεό χριστιανή ορθόδοξη είμαι αλλά βρε κορίτσια αν πλύνω τα πρώτα του ρουχαλάκια μετά την βάπτιση στην θάλασσα όχι και άλλο έκζεμα θα μου βγάλει δεν ξέρω και εγώ τι θα πάθει ο μικρούλης μου λόγω αλλεργίας!αφήστε που η θάλασσα είναι 30 χλμ απο εμάς.Θα φύγω 30 χλμ για να πλύνω τα ρούχα του μωρού στη θάλασσα;;;χα,χα!όχι δεν με βάφτισε τρελός παπάς ευτυχώς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maimoudaki έγραψε:

Εμεις βαφτισαμε τον μικρο 23 Αυγουστου, λιγο πριν κλεισει τους 5 μηνες. Δεν τον εκανα μπανιο για 3 μερες, μια Κυριακη μονο τον πηγαμε να κοινωνησει (η νονα του ειναι στην Ευβοια δε μπορουσε να ερθει) και τα ρουχα τα ελπυνα στο πλυντηριο (ουτε καν ηξερα αυτο για τις θαλασσες).

Ειμαι Χριστιανη αλλα δεν παω στην εκκλησια... μονο σε γιορτες. Θεωρω μεγαλη υποκρισια να πας στην εκκλησια να τοπαιζεις καλος χριστιανος και οταν βγαινεις .... ας μη συνεχισω.

Επισης το μυστηριο της βαφτισης ειναι λιγο ιδιαιτερο.. υποτιθεται οτι λυτρωνει τον βαφτιζομενο απο τα προπατωρικα αμαρτηματα και τον εισαγει σε ενα νεο κοσμο, απαλλαγμενο απο αμαρτιες κλπ.. πραγμα το οποιο δε συμβαινει φυσικα!!

Οσο για αυτο που λετε με το αβαπτιστο και εγω εκπαιδευτικος ειμαι, ειχαμε κ εμεις παιδακια κ αλλοθρησκα και αβαπτιστα αλλα αυτο δεν το αναγραφαμε σε κανενα ενδεικτικο! Εμενα προσωπικα πιο ασχημο μου ειχε χτυπησει στην κλινικη που γεννησα οταν με ρωτησαν αν ειμαστε παντρεμενοι η οχι.. αν δεν ημασταν παντρεμενοι θα το καταχωρουσαν ως αγνωστου πατρος..

Σε ποια κλιικη γεννησες και στο ρωτησαν αυτο ; δεν ισχυει πια εδω και αρκετα χρονια πλεον τα παιδια τα αναγνωριζουν και εκτος γαμου πηγαινει ο πατερας του παιδιου και δηλωνει το μωρο στο ονομα του αλλα ακομα και πατερας να μην υπαρχει γνωστη περιπτωση τι κανουν με φτηνες δικαιολογιες μπορει να το δηλωσειη μαητερα στο ονομα της .
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και επειδη βλεπω οτι αρκετες κοπελες εχουν αγνοια για το τι σημαινει βαφτιση καιτο λεω χωρις να θειξω καμια εγω προσωπιακ μπορει να μην παντρευομουν αλαλ το παιδι μου θα το βαφτιζα διαβαστε το παρακατω απλα και μονο για επενθυμιση για οσες γνωριζουν για να μαθουν καποιες που δνε ξερουν και αν υπαρχει ανυτιθεση με αυτα που γραφει μην κανετε βαφτιση αλλα θεωρω οτι πρεπει να κραταμε και κατι να πιστευουμε σε κατι .http://www.impantokratoros.gr/00F966E2.el.aspx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

και επειδη βλεπω οτι αρκετες κοπελες εχουν αγνοια για το τι σημαινει βαφτιση καιτο λεω χωρις να θειξω καμια εγω προσωπιακ μπορει να μην παντρευομουν αλαλ το παιδι μου θα το βαφτιζα διαβαστε το παρακατω απλα και μονο για επενθυμιση για οσες γνωριζουν για να μαθουν καποιες που δνε ξερουν και αν υπαρχει ανυτιθεση με αυτα που γραφει μην κανετε βαφτιση αλλα θεωρω οτι πρεπει να κραταμε και κατι να πιστευουμε σε κατι .http://www.impantokratoros.gr/00F966E2.el.aspx

βανια μου με καλυψες πληρως με το αρχειο που ανεβασες!!!ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα!!πολυ καλο αρθρο κ κατατοπιστικοτατο!!μπραβο που το μοιραστηκες μαζι μας!!αναφερει με συγκλονιστικο κ υπεροχο τροποτοολομυστηριο...ετσι οπως πρεπει πραγματικα να ειναι!!!

κ γω μετα απο 3 μερες εκανα μπανιο τα παιδακια μου μετα τη βαφτιση...τα κοινωνησαμε 3 συνεχομενες κυριακες(κ συνεχιζουμε να τα κοινωνουμε)....κ επλυνα τα ρουχα στη θαλασσα,αλλα κ μερικα στο σπιτι κ επειτα εριξα το νερακι στη θαλασσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Kala eiste sovares oles sas? Ti mesaionikes prokatalipseis einai aftes? Ta mora sas ehoun ekzemata kai allergies,(To elaioloado einai ypsilo se oxea gia afto ta mora sas ypoferoun kai eseis ta afinetai kai treis meres aplyta), kanoun emetous, klaine kai dysanashaitoun kai eseis asholeiste me plastika ladopana kai thalassia nera? Ma einai dynaton? Diladi ta paidia pou gienniountai se periohes pou den ehoun thalassa einai defteris katigorias? Gia skeftitai ligo logika pou pate kai kanete oti kanane oi progiagiades sas tote pou den ypirhe perithalpsi, i paidiki thnisimotita itane sta ypsi kai i moni tous elpida gia tin epiviosi kai evimeria tou moro itan o theos kai ohi o giatros.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι εγω ειμαι σοβαρη και δεν επιτρεπω σε καμια απολυτως να αμφισβητει το πιστευω μου δεν με ξερεις καιδεν μπορεις εσυ να αμφισβητεις τα πιστευω μου.

Στο θεμα μας τωρα δεν ξερω αν το εκανε η προγιαγια μου δεν ξερω καν για τη γιαγια μου , οταν ηρθε η ωρα να βαφτισω τογιο μουεψαξα για τα παντα σε σχεση με το ΙΕΡΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΒΑΦΤΙΣΕΩΣ .Δεν βαφτισα το γιο μου απλα καιμονο για να παρει ενα ονομα αλλα γιατι ηθελα να ειναι Χριστιανος ορθοδοξος αποεκει και περα δεν με ενδιεφερε αν ο νονος επειρνε βαφτιστικα που εχουν 500 ευρω η 200 δνε με ενοιαζε αν στολιζα η οχι ηθελα απλα καιμονο να γινει Χριστιανος .

Τι εννοεις με τον ορο πλαστικα λαδοπανα; τα λαδοπανα ειαι απο υφασμα ειναι σεντονι και επισης τα πρωτα ρουχαλακια που ξεπλενεις στ θαλασσα περα απο τα λαδοπαναν ειναι τα εσωρουχακια και πρωτα τα ξεβγαζεις ση θαλασσα και μετα εννειτε οτι τα πλενεις κανονικα .Τωρα αν ενα παιδακι εχει αλλεργια εννοειτε οτι δνε θα το αφησεις 3 μερες με το λαδι η αν ενα μωρο ειναι αρρωστολι θα το κανεις καιμπανακι κανεις δνε ειπε οτι δνε γινετε αυτο αλλα γιατι τοσο αρνηση; αν δεν ελεις μην το κανεις δνε μορει κανεις να σε υποχρεωσει και τα Πιστευω μας δεν εχει εποχες οσοα χρονια καινα περασουν αυτα θα εχουμε καικανενας δεν ειπε οτι τα παιδακια που δεν εχουν θαλασσα ειναιδευτερης κατηγοριας ολα τα παιδακια ειναι ισα τωρα αν εχουν γονεις ανεγκεφαλους αυτο ειναι αλη ιστορια .Επισης αν δνε χειςθαλασσα κοντα παιρνεις τα λαδοπανα και τα ξεπλενεις στο νερακι που εκανες μπανιο το μωρο και το νερο αν η εκκλησια ειναιμακρια το ριχνεις στις γλαστρες απλα ειναι τοσο δυσκολοσου φαινετε ; οσο για τοτι παλια ειχαν υψηλη θνισημοτητα καιλεγανε αχ ΘΕΕ ΜΟΥ ηταν γιατι δνε ειχαν γιατρους σημερα ομως παρολο που εχουμε γιατρους το ΑΧ ΘΕΕ ΜΟΥ το λεμε ακομα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ελενη 1 ουτε εμετους εκανε ουτε αλλεργιες ουτε εκζεμα.μαλλον εσυ εισαι υπερβολικη!!και δεν κανεις το μωρο μπανιο στην θαλασσα απλα τα ρουχα πλενεις και ο λογος ειναι για να μην παει το λαδι και το μυρος στην αποχετευση γιατι ειναι ιερο,αν δεν υπαρχει θαλασσα το ριχνει και σε ενα μερος π.χ στισ γλαστρες.

στην τελικη οποια θελει τα κανει οποια δεν θελει δεν τα κανει και δεν τα πιστευει!!!!!!!!μην τρελενεσαι!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακριβως το μωρο το κανεις μπανακι κανονικα μετα απ 3 μερες οχι στη θαλασσα τωρα αν εισια διακοπες κονα σε θαλσσα δνε χρειαζετε να περιμενεις 3 ηερες το βουτας στη θαλασσα καιμετα τοξεπλενεις κανονικα στο σπιτι και ο Χριστος στον ιορδανη ποταμοβαφτιστηκε και η θαλασσα ειναι αγιασμενη επειδη δεν πατιετε .Αλλα οπως λεει και η stamymamy αν δεν θες μη το κανεις κανεις δνε σε υποχρεωνει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ΕΜΕΙΣ ΕΧΘΕΣ ΒΑΦΤΙΣΤΗΚΑΜΕΕΕΕ..!!!!! :woohoo: :woohoo: :laugh:

Κ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗ ΒΑΝΙΑ...Κ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΑΦΤΙΣΤΕΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ Κ ΤΟΥ ΥΙΟΥ,ΝΑ ΕΥΛΟΓΗΘΕΙ Κ ΝΑ ΜΥΡΩΘΕΙ!!

ΦΥΣΙΚΑ Κ ΘΑ ΤΗΡΙΣΩ ΤΑ ΟΣΑ ΛΕΕΙ-"ΑΠΑΙΤΕΙ" Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ntinaki μου παντα γερο το παιδακι σας!!καλος χριστιανουλης!! :)

βανια συμφωνω απολυτα μαζι σου!! :)

eleni1p δεν σε υποχρεωσε κανενας να κανεις αυτα που κανουν οι αλλοι!κ συ λοιπον μην προσβαλλεις αυτες που τα κανουν κ πιστευουν σ'αυτα!!

κ μου φαινεται οτι ειρωνευεσαι κιολας... :angry:

κοπελα μου το οτι ακολουθουμε αυτα που διδαχτηκαμε απ'τον χριστο κ την εκκλησια,δεν σημαινει οτι πρεπει να γεννησουμε τα παιδια μας κοντα σε χωραφι η'θαλασσα!! :angry: τι σε δυσκολευει σ'αυτο που λεμε??παιρνεις τα ρουχαλακια μετα απο 3 μερες κ τα ξεπλενεις στη θαλασσα!!αμα σ'αρεσει καντο,αν οχι συνεχισε τη δουλεια σου χωρις να κατακρινεις αυτες που τα κανουν!! :angry: ελεος!

προσεχε λιγο πως μιλας!!!

κ απ'οτι βλεπω μονο 2 μηνυματακια εχεις γραψει κ αυτα σταζουν μελι!! :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια μου,πολύ ωραίο το άρθρο που επισύναψες!!

Πραγματικά διαφωτιστικό..Το διάβασα και πραγματικά ένιωσα μεγάλο δέος για το μυστήριο της βάφτισης..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eseis pistepste oti thelete. Den eho kamia antirisi. Ta mora giati na talaiporountai me tis dikes sas prokatalipseis kai dysydaimonies. Yparhoun toses alles thriskies (kai ego hristiani eimai) afta ta paidakia diladi pou den pernane afto to martyrio se ti ysteroun gia tin ypoloipi zoi tous. Apla sygalo ligo tin logiki. An yparhei.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη μου μου κάνει περιέργεια που σαν καινούριο μέλος μπήκες με ένα ''κατηγορώ'' για το μυστήριο της βάπτισης.Όπως και να χει, δημόσιο είναι το φόρουμ και ο καθένας έχει δικαίωμα να πει την άποψη του και φυσικά ΌΧΙ να ειρωνεύεται τις απόψεις και τα πιστεύω των άλλων. Αν μπεις στον κόπο να διαβάσεις το άρθρο της Βάνιας, θα δεις ότι η εκκλησία η ίδια λέει ότι κανέναν μας και τίποτα δε μπορεί να μας σταματήσει να αλλάξουμε θρησκεία..Επομένως το να βαπτισθεί κάποιος δεν του αναιρεί κανένας το δικαίωμα μετά να αλλάξει πίστη.Και να μην μπούμε ξανά στη διαδικασία να αναλύουμε το αν η βάπτιση είναι μαρτύριο για τα παιδάκια γιατί αυτό το θέμα είχε ανοιχτεί παλαιότερα σε άλλο ποστ και είχε λυπηρή κατάληξη....

Πάντως, συμβουλή μου,και αν θες τη λαμβάνεις υπόψη,για κάτι που αντιδράς τόσο πολύ,ψάξε και ενημερώσου καλά επ'αυτού χωρίς να αντιδράς τόσο έντονα.Εγώ διάβασα το συγκεκριμένο άρθρο και έμαθα για πράγματα που ενώ ήθελα να τα τηρήσω δεν ήξερα ακριβώς τη σημασία τους.Τώρα τα υπερασπίζομαι πολύ καλύτερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...