Μετάβαση σε περιεχόμενο

μετα τη βαφτιση 3 ημερες χωρις μπανιο?


seb

Recommended Posts

ΑΑΑ Επισης να ξερετε γεννικα οτι εαν πεσει το ναμα σε ρουχο του παιδιου η δικο σας, να το ξεπλυνετε σε γλαστρα η χωμα η θαλασσα και μετα να το πλυνετε..

εγω δεν το ηξεα αλλα την προηγουμενη Κυρικαη που πηγε ο πεθερος μου τρον μικρο στην εκκλισια κατα λαθος επεσε λιγο ναμα στο φορμακι του και μας το ειπε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Γεια σου βρε πεθερε της Χρυσας με τα ωραια σου!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Ας μην επεκταθω αλλο στο θεμα γτ θα λιθοβοληθω! :P

Ασχετο!Αγγελικη το Ιασωνας γραφεται με Ω?!

Ή κ με τα δυο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκέφτομαι πόση ώρα....

Να μιλήσω , να μη μιλήσω.....

Θα μιλήσω όμως...

Την Ειρήνη τη βαπτίσαμε αρχές Σεπτέμβρη. Δεν υπήρχε περίπτωση να την κρατήσω άλουστη για 3 μέρες....

Την κάναμε μπάνιο 3 ώρες μετά (ήταν απόγευμα η βάπτιση). Τα νερά κατέληξαν στη μπανιέρα.... Τα βαπτιστηκά της πλύθηκαν στο πλυντήριο και την κοινώνησα μόλις μια φορά την 1η Κυριακή μετα τη βάπτιση.

Είμαι σίγουρη πως αν θέλει να γίνει καλή Χριστιανή θα γίνει και δε θα κριθεί γιατί εγώ δεν τήρησα τα της θρησκείας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επειδει βλεπω πολλες κοπελες οτι δεν ξερετε γιατι γινετε ολο αυτο να σασ το εξηγησω .

δεν ειναι εθιμο δεν ειναι παραδοση .

ειναι θεμα θρησκειας και πιστης και κανονων τησ θρησκειας μας .

η θρησκεια μασ μασ λεει οτι το λαδυ και το Αγιο μυρο που βαζει ο παπας στην βαπτιση ειναι διαβασμενα και δεν πρεπει να πατηθουν απο ποδι ανθρωπου η να πανε εκει που πανε τα απορριματα .

γιαυτο πρεπει να ξεπλυθουνε πρωτα σε μια λεκανη και αυτο το νερο να χυθει καπου που να μην εχει περιτωματα (βοθρος) η να μην πατιετε απο ποδια (χωραφι ,χαντακι ,κλπ)

το ιδανικο ειναι η θαλασσα αλλα αν δεν εχεισ θαλασσα ποταμι ,λιμνη η χωμα που δεν θα πατησει ποδι πχ γλαστα .

απο την στιγμη που βαπτιζουμε τα παιδια μασ για να γινουν χριστιανοι σαν εμας πρεπει να τηρουμε τους κανονες της θρησκειας μας .

αν δεν θελουμε να κανουμε τουσ χριστιανικους κανονες τοτε να παμε στο λιξιαρχειο και να κανουμε ονοματοδοσια ,οπως και να εχει ο καθενας μας περνει το βαρος πανω του .

και αλλο να μην ξερεις και να τα χυσεισ και αλλο να ξερεις και απο αποψη να μην το κανεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Γεια σου βρε πεθερε της Χρυσας με τα ωραια σου!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Ας μην επεκταθω αλλο στο θεμα γτ θα λιθοβοληθω! :P

Ασχετο!Αγγελικη το Ιασωνας γραφεται με Ω?!

Ή κ με τα δυο??

Το ονομα ειναι Ιασων. Το Ιασωνας το εχω δει γραμμενο και με "ο" και ειχα μπερδευτει κι εγω. Νομιζω παντως οτι παει οπως το Πλατων-Πλατωνας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

εγω εγω πρωτη θα σε λιθοβολισω...χαχαχα

φιλια στην Τσαχπινα...

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Πρωτα να λιθοβολησεις το Νατασακι!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

(φιλακια κ απο εμενα στο Χριστοφορακο!)

Αγγελικη το θεμα ειναι το πως λεει-γραφει το ονομα η μαμα!

Εγω λεω-γραφω Αννυ!Οταν ακουω Αννουλα κ Αννα δυστυχως σηκωνεται η τριχα μου!(απωθημενα ;) )

Αφροδιτη μου το θεμα θρησκεια σηκωνει πολυ κουβεντα κ δε θα'θελα να καταχραστω αλλο το ποστ!

Παντως οι "κανονες" της εκκλησιας αυτοαναιρουνται πολλες φορες ;)

(πχ πετας στο νερο στην πεντακαθαρη :huh::huh: θαλασσα?!!! :cheer: )

Επισης δεν βαφτιζω το παιδι μου για να γινει Χριστιανη σαν κ μενα γτ ζητω που καηκαμε!

Το κανω γτ μου το "επιβαλλει" η χωρα μου,η επιθυμια των γονιων μου κ η αδυναμια μου να "προλαβω" αρνητικες-ισως-στιγμες στη ζωη της στο σχολειο κλπ!...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αfrodith μην ενίστασαι και μη φανατίζεσαι. Δηλαδή όλα αυτά είναι κάπου γραμμένα;;; Που;;;; Στο ευαγγέλιο;;;; Ποιος τα λέει;;; Ακόμα και οι ίδιοι οι παπάδες διαφωνούν για θέματα θρησκείας. Όταν πήγα να πάρω την περιβόητη "μισή ευχή" ο ίδιος ο ιερέας μου είπε ότι δεν υπάρχουν λόγια για κάτι τέτοιό, ότι είναι καθαρά εισπρακτικού χαρακτήρα και ότι μια μάνα είναι ευλογημένη από το Θεό χωρίς ευχές. Πήρα λοιπόν την κανονική ευχή σε 40 μέρες. Άλλές ακούς ότι παίρνουν μισή ευχή. Βγάλε άκρη λοιπόν. Άρα τα παιδιά μας δε θα γίνουν χειρότεροι ή καλύτεροι χριστιανοί αν τους πλένουμε τα ρούχα στα ποτάμια, ούτε αν τρέχουμε να βρούμε απάτητα και καθαρά μέρη....αυτά δεν τα λέει η θρησκεία, αλλά ο καθένας που θέλει να φανατίζει τους αδαείς και να τους κρατάει φοβισμένους ότι θα πέσει η κατάρα του θεού στο κεφάλι του αν δεν ακολουθήσει κατά γράμμα τη θρησκεια. Οπότε ο καθένας ας κάνει όπως καταλαβαίνει και νιώθει, δεν είναι κακό, αλλά να μη λέμε ότι είναι θέμα "κανόνων και πίστης"....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Επειδή τυγχάνει να είμαι στο χωρο της εκπαίδευσης, ένα παιδί που δεν έχει βαφτιστεί, χαρακτηρίζεται στο σχολείο και στην κατάσταση ονομάτων της τάξης, ακόμα και στο ενδεικτικό ως "αβάπτιστο". Και εγώ δε θα ήθελα να πάω κόντρα στους κοινωνικούς κανόνες και δυστυχώς όπως κατάντησαν τη θρησκεία μας έχει γίνει κοινωνικό status και όχι πνευματικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AX τελικα εγω καταλαβα ολα για το θεαθηναι τα κανουμε...αλλα για τολμα να μην τα κανεις;;;

τεσπα...

μακαρη μεγαλονοντας να μην επιβαλλουμε στα παιδια μας παρομοια πραγματα.

Να σας πω περι ασχετου..και σορυ που καταχρομαι το θεμα..

Εμενα ο παπας δεν ηθελε να με βαφτησει γιατι λεει το Χρυσουλα δεν ειναι χριστιανικο ονομα, επρεπε να αποφασισουν αλλο ονομα οι γονεις μου εκεινη την ωρα..το ιδιο ειχαν πει και στον αντρα μου..μηλαμε για πριν 30 χρονια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Χρυσα μου εδωσες τελεια ιδεα για να αποφυγω τις αγκαλιες!!!

"Το μωρο εχει αλλεργια"!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Καλη ιδεα και για μενα που δε θελω να του βουτηξουν το κεφαλι στο νερο!

"Το μωρο εχει ωτιτιδα"! :laugh: Μακρια απο 'μας... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν φανατιζομαι καθολου .

δεν με ενδιαφερει ιδιετερα ,εως και καθολου τι κανει ο καθε ενας με αυτα τα θεματα .

οπως ειπα ηθελα να εξηγησω απλα γιατι υπαρχει αυτο .

απο εκει και περα ο καθενας κανει οτι θελει .

οσο για το σχολειο και τον ορο "αβαπτιστω" τι να πω .....μακαρη να μην υπαρχει πια ολο αυτο αφου μεσα στα σχολεια μασ πια υπαρχουν πολλα παιδια αποαλλεσ θρησκειες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Αγγελικη το θεμα ειναι το πως λεει-γραφει το ονομα η μαμα!

Εγω λεω-γραφω Αννυ!Οταν ακουω Αννουλα κ Αννα δυστυχως σηκωνεται η τριχα μου!(απωθημενα ;) )

Αφροδιτη μου το θεμα θρησκεια σηκωνει πολυ κουβεντα κ δε θα'θελα να καταχραστω αλλο το ποστ!

Παντως οι "κανονες" της εκκλησιας αυτοαναιρουνται πολλες φορες μονοι τους ;)

(πχ πετας στο νερο στην πεντακαθαρη :huh::huh: θαλασσα?!!! :cheer: )

Επισης δεν βαφτιζω το παιδι μου για να γινει Χριστιανη σαν κ μενα γτ ζητω που καηκαμε!

Το κανω γτ μου το "επιβαλλει" η χωρα μου,η επιθυμια των γονιων μου κ η αδυναμια μου να "προλαβω" αρνητικες-ισως-στιγμες στη ζωη της στο σχολειο κλπ!...

Ως διχασμενη προσωπικοτητα που ειμαι :P , το γραφω στα επισημα χαρτια Ιασων. Δεν μπορω να τον φωναζω ετσι ομως... "Ιασων, ελα στη μαμα!" μου ακουγεται καπως πομπωδες... ετσι τον φωναζω Ιασωνα και Ιασωνακο!!! :)

Αν ο Ιασωνας γινει Χριστιανος σαν εμενα και τον πατερα του, πολυ φοβαμαι οτι η εκκλησια θα τον βλεπει μονο στην Ανασταση. Η κοινωνια ομως μπορει και να αποκτησει ενα καλο ανθρωπο που θα αγαπαει και θα συγχωρει, μιας και αυτο θεωρουμε εμεις οτι ειναι το βασικο νοημα της πιστης στο Θεο...

Κατα τα αλλα "ευχη" ο μικρος δεν πηρε ουτε μιση ουτε ολοκληρη... Δεν τον ειδα να παθαινει τιποτα! Ουτε ματι τον πιανει ουτε φρυδι και δυο φορες που τον κολλησαμε ιωση την περασε στο μισο χρονο απο εμας. ;)

Δε γραφω αλλα γιατι βλεπω τις πετρες που ερχονται! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vre koritsia ti sxesh exoun oi iosois me tis euxes pou pernoume apo thn eklhsia...Den mporw na pistepsw pos o theos tha timorisei esas kai to mwraki sas an den pigenete sthn eklhsia...Katarxhn to kaneis gia ton eafto sou an to exeis anaggh na pigeneis sthn eklhsia...Kai egw mono sthn anastash pigenw kai se diafora mistiria alla den esthanome oti einai aparetito gia na eimai enas kalos anthropos kai na zw oso mporw kanontas kales prakshs...Vlepw kai kati theouses pou olh mera girnane apo eklhsia se eklisia pos simperiferonte.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Afrodith μου, ήμουν πριν 4 χρόνια σε 1 σχολείο τσιγγάνων, όπου οι περισσότεροι δεν τα έχουν βαφτίσει τα παιδάκια. Εγώ η ίδια έγραψα το ενδεικτικό και έγραψα επίθετο και "αβάπτιστο" .Δεν ισχύει το ίδιο με τα αλλοθρησκα παιδάκια βάβαια. Τώρά όσον αφορά την κουβέντα, κακώς διαφωνούμε βρε κορίτσια. Τό θέμα της θρησκείας είναι καθαρά προσωπικό και ο καθένας κάνει όπως καταλαβαίνει και νιώθει η ψυχή του. Εμένα δεν μου αρέσει να με κρίνει κάποιος ο οποίος κατά τη δική του άποψη ακολουθεί πιστά τη θρησκεία. Αφροδίτη δεν αναφέρομαι φυσικά στα λεγόμενα σου. Γενικά μιλαω...έχουμε πολλά παραδείγματα "καλών χριστιανών" που είναι κάθε Κυριακή εκκλησία με τη φούστα στον αστράγαλο γονατισμένοι κάτω και με σαράντα σταυροκοπιές και μόλις βγαίνουν έξω το κουτσομπολιό πάει σύννεφο. Αυτοί θα μου πουν περί θρησκέιας; Ας είμαστε καλοί άνθρωποι και ας μην αδικούμε και να μην πηράζουμε κανένα. Όσον αφορά την βάπτιση...ας βαπτίσουμε τα αγγελούδια μας με το καλό και η καθεμιά ας κάνει μετά όπως το νιώθει. Κανείς δεν παθαίνει τίποτα. Αν ήταν έτσι θα είχαμε επιβιώσει μονο οι χριστιανοί και οι άλλοι δε θα υπήρχαν τώρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

athinouli έγραψε:

Anastacia Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Επειδή τυγχάνει να είμαι στο χωρο της εκπαίδευσης, ένα παιδί που δεν έχει βαφτιστεί, χαρακτηρίζεται στο σχολείο και στην κατάσταση ονομάτων της τάξης, ακόμα και στο ενδεικτικό ως "αβάπτιστο". Και εγώ δε θα ήθελα να πάω κόντρα στους κοινωνικούς κανόνες και δυστυχώς όπως κατάντησαν τη θρησκεία μας έχει γίνει κοινωνικό status και όχι πνευματικό.

Den το καταλαβα αυτο . Που γραφετε το "αβάπτιστο"?

Δηλαδη γραφουν Κιτσος Τρεχαγυρευοπουλος -αβαπτστος???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα ειδα την απαντηση σου . Αν γινει ονοματοδοσια δεν υπάρχει θεμα , δεν ειναι υποχρεωτική η βαφτιση , ουτε θα χει προβλημα καποιο παιδακι στο σχολειο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε μα , καλα κανουν στο εξωτερικο ! Ονοματοδοσια τη στιγμη της γεννησης και ΑΝ θελεις μετα βαφτιζεις το παιδι .

Να απαντσω και στο θεμα ...Εμενα παλι μου αρεσουν αυτα τα "εθιμα" και οσα ηξερα τα τηρησα (με τον τροπο μου) . Εχω απιστευτες φωτο να "πλενουμε" τα ρουχαλακια στο ποτάμι κατω απο τα πλατανια !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω τον Στυρο μου τον ειχα βαφτισει 2 ιουλιου και ειχε καυσωνα .Δεν θα ξεχασω πουοκακομοιρης ειχε πυρετο εβγαζε δοντακια και επρεπε εγω να τον αησω μεσα στα λαδια και και με το πυρετο /

. Ευτυχως ο παπας που τον βαφτισε μου ειπε μολις παω σπιτι να του βγαλω τα λαδοπανα να αλλαξω ρουχαλακια και την επομενη μερα θα πηγαιναμε για μπανιο στη θαλασσα τον βαφτισα στη παλαια επιδαυρο καιμου ειπε ο παπας οτι ο καλυτερος τροπος για να ξεπλυθει το μωρο ηταν η ιδια η θαλασσα και ετσι εκανα αλλωστε και ο ιησους στον ιορδανη ποταμο βαφτιστηκε .Μετα τον κοινωησα 3 κυριακες δεν θεωρω οτι κοπος αντιθετα εμενα μου αρεσει η ολη διαδικασια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πλέον τη στιγμή που γεννιέται το μωρό και το δηλώνεις στο ληξιαρχείο του δίνεις και όνομα...Εμείς έτσι κάναμε...Σε όλα τα χαρτιά πριν τη βάφτιση είχε όνομα...

Οπότε πλέον δεν παίζει το "αβάπτιστο".....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις βαφτισαμε τον μικρο 23 Αυγουστου, λιγο πριν κλεισει τους 5 μηνες. Δεν τον εκανα μπανιο για 3 μερες, μια Κυριακη μονο τον πηγαμε να κοινωνησει (η νονα του ειναι στην Ευβοια δε μπορουσε να ερθει) και τα ρουχα τα ελπυνα στο πλυντηριο (ουτε καν ηξερα αυτο για τις θαλασσες).

Ειμαι Χριστιανη αλλα δεν παω στην εκκλησια... μονο σε γιορτες. Θεωρω μεγαλη υποκρισια να πας στην εκκλησια να τοπαιζεις καλος χριστιανος και οταν βγαινεις .... ας μη συνεχισω.

Επισης το μυστηριο της βαφτισης ειναι λιγο ιδιαιτερο.. υποτιθεται οτι λυτρωνει τον βαφτιζομενο απο τα προπατωρικα αμαρτηματα και τον εισαγει σε ενα νεο κοσμο, απαλλαγμενο απο αμαρτιες κλπ.. πραγμα το οποιο δε συμβαινει φυσικα!!

Οσο για αυτο που λετε με το αβαπτιστο και εγω εκπαιδευτικος ειμαι, ειχαμε κ εμεις παιδακια κ αλλοθρησκα και αβαπτιστα αλλα αυτο δεν το αναγραφαμε σε κανενα ενδεικτικο! Εμενα προσωπικα πιο ασχημο μου ειχε χτυπησει στην κλινικη που γεννησα οταν με ρωτησαν αν ειμαστε παντρεμενοι η οχι.. αν δεν ημασταν παντρεμενοι θα το καταχωρουσαν ως αγνωστου πατρος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...