Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βοήθεια! 1ο εμβόλιο σε 2 μηνών μωράκι;


Recommended Posts

Κορίτσια θέλω την βοήθειά σας ακόμη μία φορά.

Πήγαμε και γράψαμε στην παιδίατρο το πρώτο μας εμβόλιο.

Δεν είναι όμως ένα...

Μας έγραψε τα παρακάτω που θα τα κάνουμε την ίδια μέρα. Μήπως δεν πρέπει να γίνουν όλα μαζί;

Φοβάμαι μη μου πάθει κάτι η μικρούλα μου...

Πείτε μου κι εσείς έτσι τα κάνατε; Υπήρχαν παρενέργειες;

1. Engerix 10mcg (υπατίτιδας)

2. Pentavac ( διφθετίτιδας, τετάνου, κοκκύτη, πολιομυελίτιδας, Haemophilus influenzae)

3. Rotateq (πόσιμο διάλυμα εμβόλιο ροταϊού από ζώντες ιούς)

Μήπως είναι πολλά;;;; :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilou έγραψε:

1. Engerix 10mcg (υπατίτιδας)

2. Pentavac ( διφθετίτιδας, τετάνου, κοκκύτη, πολιομυελίτιδας, Haemophilus influenzae)

3. Rotateq (πόσιμο διάλυμα εμβόλιο ροταϊού από ζώντες ιούς)

Όλα αυτά μαζί???????????????? :ohmy::blink::S:dry:

Έντύπωση μου κάνει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera!ap oso thumamai to pentavac einai to 1o emvolio!se idiwti pigate i sto ika?giati prosfata ematha oti sto ika ta emvolia ta kanoun 2-3 mazi, ta prwta emvolia..enw oi idiwtes giatroi ta kanoun ena ena gia na pairnoun perissotera xrimata..!ti na sou pw?emeis ta orwta ta kaname se idiwti k apo 6 minwn sto ika..opote den exw safi eikona..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε συ Μαριλου μου , δίκιο εχεις πολλά είναι..Γιατί τα κάνει ολα μαζί?? Εμεις πάντως στον 2ο μήνα κάναμε μόνο το πενταπλό (Pentavac διφθετίτιδας, τετάνου, κοκκύτη, πολιομυελίτιδας, Haemophilus influenzae), αντε να σου κοτσάρει μαζί κ το Rotateq, αλλά κ το Engerix??? Ρωτησε τον παιδιατρό σου, μην μασας..Πες του οτι νομίζεις οτι είναι πολλά μαζι κ να στο αιτιολογήσει, το παιδί σου είναι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι παιδίατρος του ΤΕΒΕ. Αυτήν έχουμε.

Αχ βρε κορίτσια κι αν μου πει ότι έτσι γίνεται τώρα και τα κάνουν όλα μαζί, τι να της πω;

Στο μεταξύ έρχεται στο σπίτι και παίρνει και 50€ γιατί στο ιατρείο της γίνεται χαμός και φοβόμαστε μην κολλήσει τίποτα η μικρή μου...αν ήταν να μου πάρει παραπάνω χρήματα θα μου έλεγε λογικά να ξαναέρθει για το επόμενο εμβόλιο....οπότε δεν νομίζω ότι είναι θέμα χρημάτων...

Αχ τι να κάνω...εχω πελαγώσει...

Κιαν μου πει να τα κάνουμε άλλη μέρα, μετά από πόσες ημερες πρέπει να κάνω το άλλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilou έγραψε:

Είναι παιδίατρος του ΤΕΒΕ. Αυτήν έχουμε.

Αχ βρε κορίτσια κι αν μου πει ότι έτσι γίνεται τώρα και τα κάνουν όλα μαζί, τι να της πω;

Στο μεταξύ έρχεται στο σπίτι και παίρνει και 50€ γιατί στο ιατρείο της γίνεται χαμός και φοβόμαστε μην κολλήσει τίποτα η μικρή μου...αν ήταν να μου πάρει παραπάνω χρήματα θα μου έλεγε λογικά να ξαναέρθει για το επόμενο εμβόλιο....οπότε δεν νομίζω ότι είναι θέμα χρημάτων...

Αχ τι να κάνω...εχω πελαγώσει...

Βρε Μαριλού μου γιατί πελαγώνεις κοπέλα μου... Επειδή συνεργάζομαι με γιατρούς λόγω δουλειας θα σου πω 2 πράγματα για τα οποία είμαι πλέον σίγουρη..1) Δεν τα ξέρουν ολα κ 2) Οτι κάνουν δεν είναι πάντα σωστώ, κάποιες φορές κάνουν κ το βολικό. Λοιπόν ο γιατρός σου ειναι υποχρεωμένος να τεκμηριώνει αυτά που λεει κ να συνεργάζεται μαζί σου για τηνν υγεία του παιδιού σου. Στην τελική μπορείς να απαιτήσεις να κάνεις μονο το 5απλό, αντε κ το Rotateq μαζί που δεν κάνει κ αυτό πυρετους κ .τ.λ μετά. Με το 5απλό μπορεί να κάνει λίγο πυρετό κ να εχει μια κάποια ανησυχία. Μήπως απλά στα έγραψε ολα μαζί κ δεν εχει σκοπό να τα κάνει ολα μαζί???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι σιγουρο οτι θα κανει ολα αυτα τα εμβολια μαζεμενα??????????

εμεις 2 μηνων καναμε ενα αλλο 5απλο,το pentavac το καναμε σε ηλικια 6 μηνων και το engerix το καναμε σε ηλικια 9 μηνων.

ακομη και στο ικα να το καναμε παλι ολα μαζι δεν θα γινοντουσαν

θεωρω οτι ειναι πολλα εμβολια για τοσο μικρο μωρακι και οσον αφορα το μεσοδιαστημα εμβολιων θυμαμαι οταν καναμε το εμβολιο της κοινης γριππης πειμεναμε μια εβδομαδα για να κανουμε το μαντου.

τωρα το rotateg που σου εγραψε ουτε που το εχουμε κανει ουτε μου το εχει γραψει ποτε και εχουμε τελειωσει εμεις με τα εμβολια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ροταρεγκ ειναι γ το ροταϊο ,παντως να ξερεις οτι μια κατευθηντηρια γραμμη υπαρχει γ τα εμβολια αλλα απο εκει κ περα ο καθε γιατρος ακολουθει το δικο του προγραμμα,ξερω παιδακι που αλλαξε παιδιατρο κ εκανε παλι εμβολια γτ με τον αλλο δεν ειχε κανει ουτε τα μισα (απο αυτα που θεωρουσε πως πρεπει να κανει ο νυν παιδιατρος)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο βιβλιαριο του παιδιου εχει ενα χρονοδιαγραμμα εμβολιασμων

ριξτο μια ματια και αν δεν συμφωνει μ αυτα που λεει ο γιατρος ρωτα τον

αν δεν σε ικανοποιησει αλλαξετον!

εγω παλι... εχω εμπιστοσυνη στον γιατρο οποτε ποτε δε σκεφτηκα να δω τι εκανε και τι εγραφε. αλλα και μεις πρωτη δοση του πενταπλου καναμε μονο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Εμεις καναμε το πενταπλο μαζι με το ροτα.Και στα επαναληπτικα τα ιδια.2 δοσεις ειναι το ροτα.ειναι πολυ καινουριο εμβολιο.(γι'αυτο μπεμπουλης δεν το ξερετε)πολλα μωρακια το φτυνουνε δεν φτανει ποτε στον προορισμο του. :P

Της ηπατιτιδας το καναμε προχθες.ειμαστε 8 μηνων.

ολα μαζι δεν ξερω μηπως ειναι πολλα?εφοσον εχεις ενδοιασμους συζητησε το ανοιχτα με την γιατρο.σΤην τελικη πες να κανετε μονο 5απλο και ροτα.

Ξερω δε σε βοηθησα πολυ...

μηπως να επαιρνες γνωμη απο αλλο γιατρο?Αλλος του τεβε υπαρχει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και να σου ζησει το μωρακι σου.

υπαρχουν τρια διαφορετικα ειδη εμβολιων. το 4πλο. το 5πλο και το 6πλο{που περιλαμβανει και της ηπατιτιδας β} λεγεται νομιζω infarix.

εμεις στο τριτο παιδι καναμε το 6πλο και ετσι γλυτωναμε αλλα 3 τρυπηματα. το ροτατεκ ειναι ποσιμο εμβολιο για γαστρεντεριτιδα και το καναμε τον επομενο μηνα μαζι με μηνιγγιτιδας και πνευμονιοκοκκου. εκει ηταν που με φανηκαν πολλα.

το ροτατεκ το καναμε γιατι ο μεγαλος μου θα ξεκινουσε σχολειο. μονο γι αυτον τον λογο μας ειπε η παιδιατρος και καναμε τρεις δοσεις.

παντως πολλες φορες οι δοσεις εξαρτωνται αναλογα με την ηλικια που θα ξεκινησει το μωρο τα εμβολια του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KAΛΗΜΕΡΑ

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ

ΕΜΕΝΑ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ

ΣΤΟΝ 2 ΜΗΝΑ ΚΑΝΑΜΕ PENTAVAC K ROTATEQ - ΤΟ ROTATEQ EINAI ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ Κ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑ!

ΤΩΡΑ ΣΤΟΝ 4 ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ!!!

ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? ΤΟ ROTATEQ ΣΤΟ ΕΓΡΑΨΕ ΣΤΟ ΤΕΒΕ?ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΔΕ ΓΡΑΦΟΤΑΝ Κ ΑΠΟ ΟΤΙ ΗΞΕΡΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΤΕΒΕ ΔΕ ΤΟ ΧΟΡΗΓΟΥΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ Κ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΝΤΑΞΗΣ!!!!

ΤΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ!!!ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗ ΜΙΑ ΔΟΣΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά θέλει να τα κάνει όλα μαζί η παιδίατρος...

Αυτό της γαστρεντερίτιδας το πλήρωσα. Δεν το καλύπτει το ΤΕΒΕ δυστυχώς.

Αν ζητήσω να κάνουμε μόνο το 5απλό το άλλο της ηπατίτιδας μετά από πόσες ημέρες λογικά θα πρέπει να γίνει;

Το έχεικάνει καμία έτσι;

Στο καινούργιο βιβλιάριο του παιδιού που έχω τα γράφει όλα αυτά και άλλα 2 που δεν θα τα κάνουμε ακόμη στον 2ο μήνα....απλά φοβάμαι που θα γίνουν όλα μαζι... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΙΛΟΥ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟ 5ΑΠΛΟ. ΤΗΣ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ :dry: ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ. ΡΩΤΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑ 3 ΕΜΒΟΛΙΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κορίτσια το θέμα είναι ότι ο άντρας μου μου είπε μόλις τώρα ότι τα εμβόλια δεν τα έγραψε η παιδίατρος αλλά η γραμματέας της η οποία ζήτησε το βιβλιάριο και ειδε πίσω που γράφει τη σειρά των εμβολίων και πήγε σύμφωνα με αυτό...δηλ. ότι έγραφε το βιβλιάριο στο πρόγραμμα εμβολιασμού...

Στο μεταξύ στο παλιό βιβλιάριο της αδερφής μου γράφει ότι αυτό της ηπατίτιδας γίνεται η 1η δόση στην γέννηση, η 2η στον 2ο μήνα και η 3η μετά αλλά ΜΟΝΟ σε γυναίκες που είχαν ηπατίτιδα κατά την κύηση. Δεν έπρεπε να με ρωτήσει αν είχα ηπατίτιδα και μετά να το γράψει; Ή απλά λειτουργεί στο στυλ αφού το γράφει το βιβλιάριο είμαστε εντάξει, να καλύψουμε και την περίπτωση που είχα ηπατίτιδα...

Αφού όμως εγώ δεν είχα, λογικά δεν πρέπει να το κάνει το παιδί μου τώρα. Και η αδερφή μου το έκανε με άλλον παιδίατρο στον μικρό στον 9ο μήνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΛΩΡΙΑΝΑ έγραψε:

ΜΑΡΙΛΟΥ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟ 5ΑΠΛΟ. ΤΗΣ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ :dry: ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ. ΡΩΤΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑ 3 ΕΜΒΟΛΙΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ. lilipie-20100601-6.png

Ποιό ήταν το επόμενο που κάνατε; Αυτό της ηπατίτιδας ή άλλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΖΟΥΖΟΥ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΩ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΟ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΕ ΤΗΛ ΣΤΟ ΙΑΤΡΙΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ (ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ) Ή ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΙΛΗΣΕ ΑΠ'ΕΥΘΕΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ. ΘΕΩΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΕΜΒΟΛΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ - ΑΝ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ -, ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η μινα τα λεει ωραι και πολυ σωστα

και θα συμφωνησε και με το μαρακι

ο γιατρος μας εμας μας ειπε οτι χρονια τωρα κανει το πενταπλο και υπαρχει και το εξαπλο αλλα ειναι πολυ καινουριο

μας ειπε ολες τις διαφορες μας ειπε την γνωμη του και με αφησε να αποφασισω

και επελεξα να κανω το πενταπλο

που ειναι δοκιμασμενο αρκετο καιρο

τωρα για το ροτα'μας ειπε να το κανουμε εγω παλι δεν θελω

δεν χρειαζεται να γεμιζω τον οργανισμο των παιδιων με αχρηστα πραγματα

- ετσι πιστευω εγω βεβαια

και η συνηφαδα μου που το καναμε 3 φορες γαστρεντεριτιδα επεθε η μικρη και εμας μια μονο που μας κολλησε η ιδια οταν ειμασταν 2 μηνων

τωρα οσο για το 6απλο

η παιδιατρος του τεβε

βλακα τον ανεβαζει τον γιατρο μας

βλακα τον κατεβαζει

γιατι ειναι παλιομοδητης λεει

και δεν μας κανει καινουρια και σωστα εμβολια

τωρα τι να σου πω και παλι με οσες το εχω συζητησει τα ιδια εμβολια εχουμε κανει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριλου μου δε γνωριζω κατι παραπανω απο αυτα που προαναφερθηκαν.

Καλο θα ειναι να το συζητησεις με το γιατρο..

Αυτο που ξερω ειναι οτι καποιοι γιατροι κανουν περισσοτερα απο 1 εμβολια σε 1 μηνα οταν πχ ειναι χειμωνς κ κυκλοφορουν πολλες ιωσεις κλπ...

Τωρα ειναι καλοκαιρι... :huh:

Το ποσιμο της γαστρεντεριτιδας σας το εγραψε το ΤΕΒΕ???

Εμενα οχι... :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Της γαστρεντερίτιδας το πλήρωσα στο φαρμακείο. Δεν το καλύπτει το ΤΕΒΕ.

Αλλά δεν υπάρχει και άλλος γιατρός αξιόπιστος στο ΤΕΒΕ δυστυχώς...

Μικρή πόλη, λίγοι γιατροί...

Από ότι κατάλαβα ακολουθεί το πρόγραμμα που γράφει πίσω στο βιβλιάριο του παιδιού. Θα έπρεπε όμως να κρίνει ανάλογα των περιπτώσεων πιστεύω και όχι ότι λέει το βιβλιάριο ότι είναι νόμος.

Μάλλον για να μην χάνει και την σειρά... :angry:

Το συζήτησα και με τον άντρα μου και θα της πουμε αύριο ότι δεν θέλουμε να κάνουμε αυτό της ηπατίτιδας και θα κάνουμε μόνο το 5απλό και της γαστρεντερίτιδας...που και αυτό περιττό το βρίσκω αλλά τι να πω...ίσως μέχρι αύριο αποφασίσω να μην κάνω ούτε αυτό κι ας το πλήρωσα σχεδόν 60€...ίσως το πάω πίσω στο φαρμακείο... :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Θα ήθελα να σας πω και τη δική μου εμπειρία,αν και τα συγκεκριμένα εμβόλια τα κάναμε περίπου πριν 1,5 με 2 χρόνια.

Μας έβαλε το infarix κάπως έτσι το λένε΄, και κανένα άλλο.Το ροτα εκρινε οτι δεν χρειάζεται να γίνει και δεν το κάναμε.

Ηπατίτιδας κάναμε λίγο αργότερα.

Αλλα ο παιδίατρος της κουμπάρας μου τους τα είχε κάνει με τη μία όλα μαζί στους δύο μήνες.

Γενικά ακολουθουν μία γραμμη αλλα το σίγουρο είναι πως πολλα εμβόλια συνδιάζονται και μπορούν να γίνουν μαζί.Είναι απόφαση του παιδιάτρου.

Το μόνο που ξέρω,συγκρίνοντας τα δύο μωρά μας γιατί είναι γεννημένα μαζι,είναι πως ο δικός μου εκανε μια μέρα λίγα δέκατα και τίποτα αλλο ενώ της κουμπαρας μου είχε τρεις μέρες δέκατα και ήταν πολύ ανήσυχος...

Συμπέρασμα: παθολογικα δεν παθαίνουν κάτι αλλα ίσως τα φέρνει πολυ περισσοτερη αναστάτωση.Προσωπικα θα προτιμούσα να τα κανετε χωριστα για να μην ταραχτεί πολυ η μικρούλα σου.Αντε καλή αρχή να έχετε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κορίτσια τέτοιο άγχος δεν έιχα ούτε όταν πήγα να γεννήσω...

Φοβήθηκα πολύ αλλά να είστε καλά με τις απαντήσεις σας γιατί με καθησυχάσατε και με βοηθήσατε να καταλήξω κάπου...

Έχω τραβήξει πολλά από γιατρούς και δεν θέλω να τραβήξει και το μωράκι μου λόγω ανευθυνότητας...

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις τόσο χρήσιμες συμβουλές σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilou ΕΜΕΙΣ ΧΘΕΣ ΚΑΝΑΜΕ ΕΜΒΟΛΙΟ.

ΚΑΝΑΜΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΤΑΝΟ ΚΟΚΚΥΤΗ ΚΛΠ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΙΜΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ.

ΜΗΠΩΣ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ?ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΑΣ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ.

ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΙΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aglikeria έγραψε:

marilou ΕΜΕΙΣ ΧΘΕΣ ΚΑΝΑΜΕ ΕΜΒΟΛΙΟ.

ΚΑΝΑΜΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΤΑΝΟ ΚΟΚΚΥΤΗ ΚΛΠ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΙΜΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ.

ΜΗΠΩΣ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ?ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΑΣ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ.

ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΙΟ.

Όχι είπε ότι θα τα κάνουμε όλα μαζί. Δεν τα έγραψε για άλλη φορά... :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...