Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ-ΚΡΕΜΑ & ΔΥΣΚΟΙΚΙΟΤΗΤΑ


ooIreneoo

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια,

Μετά απο προσπάθεια και επιμονή κατάφερα να θηλάζω το αγοράκι μου εδω και 5,5 μήνες ειμαι πολυ χαρούμενη για αυτό.

ως τον τρίτο μήνα ήταν πολύ ήσυχος και κοιμόμασταν πολύ περισσότερο απο ότι τώρα,

ξυπνάει 2 φορές μπορεί και 3 το βράδυ και θηλάζουμε κάποιες φορες αναρωτίεμαι αν ειναι λογο πείνας ...

αλλά έχει δημιουργηθεί πρόβλημα τελευταία και με την δυσκοιλιότητα

Ο παιδιατρος μου είπε να προσθέσω το φρούτο και μετα την βανίλια μετά τον τέταρτο τον καθηστέρισα και οταν έκλεισε τον πέμπτο του προσθεσα το φρούτο και μετά απο λίγο την κρέμα βανίλια,

με τον θηλασμό έκανε επτά και παραπάνω μέρες να ενεργιθεί και μου είπε ότι το κάνουν τα παιδιά που θηλάζουν

τωρα όμως?

καθε τρεις μέρες αναγκάζομαι και του βάζω μικροκλισματάκια γιατι σφύγγεται και κλαίει

σήμερα απο τις 4 πμ ξημερωθήκαμε να σπρώχνουμε τα κακάκια και μετα βίας μπορέσαμε να κοιμηθούμε

Τι να κάνω στεναχωρίεμαι πάρα πολύ που τον βλέπω να υποφέρει

Να του κόψω την βανίλια ?

αλλα οι ανάγκες τους δεν έχουν αυξηθεί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

το μονο που ξερω να σου πω ειναι πως το ρυζαλευρο προκαλει πολλες φορες δυσκοιλιοτητα.

για τα υπολοιπα ας σου πει καποια αλλη κοπελα αλλα νομιζω πως οταν θηλαζουν δεν βαζουν τοσο νωρις κρεμουλες..μπορεις να βαζεις μονο α φρουτακια και αντι κρεμας θηλασμο..

επισης δυσκοιλιοτητα προκαλουν και η μπανανα και το μηλο και εμενα η γιατρος μου ειχε πει πως αν εβλεπα δυσκοιλιοτητα να εκοβα κατι π.χ. το ρυζαλευρο μια δυο μερες.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα βρε κοπελα μου

σοβαρα ;

καταρχην να σου ζησει

πω πω ταλαιπωρειτε το μωρο

τι να σου πω εγω οταν θηλαζα ειδικα τα κακα ηταν σουπερ

δε ρωτας και 2ο γιατρο;

ολο κλισματα απο τοσο μωρο;

τι να σου πω κι εμενα τωρα ειναι δυσκοιλια αλλα οχι ετσι

και μου ειχε πει ο γιατρος οτι εαν γινει τραγικη η κατασταση θα αλλαζαμε γαλα

αλλα εγω δινω ξενο τωρα πια

οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω

σιγουρα ομως θα ρωταγα και 2ο γιατρο

εαν ετρωγες εσυ κατι που να το βοηθουσε;

δεν ξερω βεβαια απλα λεω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ο γιος μου όταν ξεκίνησε τις στέρεες τροφές είχε το ίδιο πρόβλημα. Προσωπικά δεν του έχω δώσει ποτέ βρεφικές κρέμες εμπορίου, τις θεωρώ άχρηστες θερμίδες. Θα σου πρότεινα να θηλάζεις το μωράκι σου όσο μπορείς περισσότερο, αλλωστε το μητρικό γάλα παραμένει η βασική τροφή του μωρού και το δεύτερο εξαμήνο κ συμπληρώνεται με στέρεες τροφές. Πιστεύω πως τα φρούτα όπως το αχλάδι θα το βοηθήσουν και σιγα σιγα το εντεράκι του θα στρώσει. Εγω τώρα που είναι 13 μηνων του βάζω στη φρουτοκρεμα κ αποξηραμένα δαμάσκηνα. Ξεκίνησε να τρώει 1 κανονικό γεύμα αντι για 1 θηλασμό 9 μηνών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρααα!!!

σας ευχαριστώ κορίτσια και 'σεις να χαιρεστε τα παιδάκια σας

Τα κακα του ήταν σουπερ βέβαια αργούσε στις 7-8 ημέρες αλλα όλα άλλαξαν όπως σας είπα όταν μπήκε η κρέμα

Εχθές είμαστε λίγο καλύτερα εφαγε αχλάδι με πορτοκάλι

και θηλασμό και κάποιες γουλιές νερό

(δε πόναγε αλλά η υφή τους δεν άλλαξε τόσο)

Ο παιδίατρος μου είπε εχθες ότι περνάει μια περίοδο δυσκοιλιότητας (ήθελα να τον σκοτώσω) και ότι όλα τα μωρά κρέμα τρώνε γγγγρρρ

να την κόψω 15 μέρες και μετά πάλι

ο συγκεκριμένος όταν του τηλεφωνείς νομίζεις ότι θα σε βρίσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήθελα να συμπληρώσω ότι αν δεν έχετε θέμα με παλινδρόμηση μπορείς να του δώσεις λίγο χαμομηλάκι το οποίο βοηθάει πολύ στη δυσκοιλιότητα.

Οσο για τον παιδίατρο που λεει ότι όλα τα παιδιά τρώνε κρέμα δυστυχώς έτσι είναι αλλα αυτο συμβαινει τα 50 τελευταία χρόνια που ανακάλυψαν οι εταιρειες αυτό το επικερδές προϊον....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ

ναι ευτυχώς το έκανα το χαμομίλι με γλυκάνισο και τίλιο οχι το κιτεντερ

και ήταν καλύτερα πάντως εξακολουθεί να είναι και ταλαιπωρούμαστε και οι δύο δε ξέρω τι άλλο να κάνω :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...