Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα φιλενάδες........

απόφάσισα ότι αφού έχω αρκετό γαλατάκι κ σε ένα μήνα πάω για δουλειά να βάζω στην κατάψυξη για να πίνει το μωράκι μου.

Θα αγοράσω προς το παρόν για την πρώτη φορά από τα mothercare μιας κ δεν ξέρω που αλλού πουλάνε? έχει τα 10τμχ 18€

Εχετε καμιά άλλη ιδέα?

Ξέρετε που μπορώ να πάρω μπουκάλια?

επίσης αν έχει κάνει καμιά σας τράπεζα ας μου πει την εμπειρία της αν θέλει ή καμια συμβουλή....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρχικα:

τι θηλαστρο εχεις?

ποση ωρα θα λειπεις?

ποσες μερες?

τα σακουλακια συλογης ειναι καλα αλλα ακριβα!

θα χρειαστεις αρκετα!

γιατι δεν χρησιμοποιεις μπιμπερο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera konna!!!

to idio akrovos ekana kai ego mias kai eixa galataki kai to apothikeya!!eperna tis medelas ego pou kanoun tin idia timi pou les!!!den eixa brei kati pio ftino,.isos na iparxei kai na min to iksera!!!

pados to kalo einai oti stin katapsiksi diatirite to gala kai ena xrono...kai an thelis na to bgazeis kai na to dinis tin epomeni mera na kseris apo vradis na to bazeis stin sidirisi.!!einai o kaliteros tropos gia namin xanun ta sistatika tus!!!

apla na se rotiso...me ti thilastro tha to bgazeis???paizei kai ayto rolo gia na paragei o organismos gala....giati ola ta thilastra den kanun gia oles tis xrisis

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι εννοείς να χρησιμοποιώ μπιμπερό?

μπιμπερό θα πάρω από τα mothercare αυτό λέω απλά δεν ξέρω από που αλλού μπορώ να πάρω ή τι άλλο...

θα λείπω 7-8 ώρες 5 ημέρες την εβδομάδα.Εχω το symphony thw medela

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχιν να σου ζησει!!!

θα σου πω πως το κάνω εγω και ελπίζω να σε βοηθήσω.

Αρχικα είχα πάρει ένα θήλαστρο της πλακας!!!!Σου προτείνω να πάρεις της medela.Εγω εχω παρει το mini electric και τα μπουκαλακια του τα 3 τεμαχια κοστίζουν 10 ευρω.Τωρα εχω 25 στην καταψυξη των 150ml(δεν πήρα ολα τα μπουκαλακια μαζι!!!)Αν δεν κανω λαθος υπαρχουν και σακουλακια απλα εμενα με βολευουν τα μπουκαλακια!

Βγαζω απο το προηγουμενο βραδυ ενα μπουκαλακι απο την καταψυξη και το πρωι αφηνω αλλο ενα( αυτο που βγαζω το πρωι).Εξαρταται και πόσες ωρες θα λειπεις για να αφηνεις την αναλογη ποσοτητα που τρωει το μπεμπε σου.

οτι αλλο θελεις στειλε pp :cheer:

Η μπουμπου μου ειναι 4 μηνων και τρωει μονο το γαλατακι της μανουλας :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Melia σε ευχαριστώ κ εσένα....

στη συντίρηση το βάζω τώρα κ του΄το δίνω μιας κ δεν πιάνει καθόλου το στήθος.Δουλεύουμε μόνο με θήλαστρο απλά κάθε μέρα πετ'αω γάλα αφού μου περισεύει αρκετό κ στη συντίρηση κρατά μόνο 24 ώρες.

Όταν θα πάω για δουλεία δεν θα σταματήσω το θηλασμό απλά φοβάμαι ότι θα μειωθεί σταδιακά αφού δεν θα βγάζω στη δουλειά. Κ σκέφτηκα να αποθηκεύσω στη κατάψηξη για να τραβίξω χρονικά το θηλασμό, δηλ λίγο φρέσκο λίγο κατεξυγμένο να περάσουνε οι μήνες...

στη καταψυξη ξέρω ότι κρατα 3 μήνες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να αποθηκευεις το γαλα σε μικρο μπιμπερο !

καλυτερα θα ειναι να αποθηκευεις μικρες μεριδες για να μην πετας γαλατακι!

μαξιμουν 1 χρονο διατηρειται σε καταψυξη

σε ψυγειο με κατψυξη επανω 3 μηνες μεσα μεσα

σε ψυγειοκαταψυκτη 6 μηνες στο πρωτο συρταρι!

θα αναγραφεις ημερομηνιες επανω και θα δινεις παντα το παλαιοτερο!

αντλω απο τον Νοεμβριο του 2008

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στη αρχή άρχισα να αποθηκεύω στα σακουλάκια της medela τα οποία όμως είναι μιας χρήσεως και ασύμφορα για μένα που χρειαζόμουνα τουλάχιστον 2 την ημέρα. Έτσι πήρα γυάλινα βαζάκια τα οποία αποστείρωνα

και σε αυτά αποθηκεύω το γάλα ακόμα και σήμερα. Να γράφεις πάνω

ποσότητα και ημερομηνία ώστε να βγάζεις από την κατάψυξη πάντα το πιο παλιό. Η δικιά μου δεν έχει πρόβλημα με το κατεψυγμένο και το πίνει κανονικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το γαλα στην συντήρηση (οχι στην πορτα του ψυγειου αλλα στα μεσα συρταρια) κραταει μεχρι 3 μερες !!! Μην πετας το γαλτακι σου !

Μπορεις να αγοράσεις βαζακια για μαρμελάδες (ειναι η εποχή τους τωρα) και να αποθηκευεις το γαλα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα που δεν επινε κατεψηγμενο ειχα μπουκαλια μπιμπερο γυαλυνα μικρα στα οποια εποθηκευα το γαλα και το εβαζα στο ψυγειο, μετα απλα το ιδιο μπιμπερο το ζεσταναν και το εδιναν στο μωρο, καθε βραδυ αποστειρωνα ολα μαζι..πολυ κουραστικη διαδικασια ηταν αλλα αξιζε τον κοπο πιστευω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ :)

ΤΑ ΒΑΖΑ ΓΙΑ ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΑ ΕΓΩ ΤΑ ΒΡΗΣΚΩ ΜΕ 0,30 ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΠΟΥ ΧΩΡΑΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 180 ΜΛ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΣΤΕΡΕΗ ΤΡΟΦΗ ΘΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Το γαλα στην συντήρηση (οχι στην πορτα του ψυγειου αλλα στα μεσα συρταρια) κραταει μεχρι 3 μερες !!! Μην πετας το γαλτακι σου !

Μπορεις να αγοράσεις βαζακια για μαρμελάδες (ειναι η εποχή τους τωρα) και να αποθηκευεις το γαλα .

ωχ, τα έβαζα μέχρι τώρα στην πόρτα του ψυγείου μέχρι 24 ώρες.

Λέτε να χαλάει το γάλα στην πόρτα? ανησύχισα τώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...