Μετάβαση σε περιεχόμενο

EIMAI ΠΕΛΑΓΩΜΕΝΗ .


Βανια

Recommended Posts

Την ημερα εκεινη που φυγαμε αποτο κεντρο λογοθεραπειας ημουν σε ασχημη κατασταση να φανταστειτε εγω ειμαι υποτασικη αν καποος μου επειρνε την πιεση θα ηταν σιγουρα ανεβασμενη ειχα ταχυκαρδια δεν μπορουσα να αναπνευσω ειχα κριση πανικου αναγκαστικα πηρα βαλλεριανα .Ο μικρος μεσα στοαυτοκιητο με ρωτησε γιατι ειμαι ετσι του ειπε οτο εχω πονοκεφαλο και εκεινος μου ειπε :μαμα εισαι ετσι επειδηδν ετα λεω σωστα ; κοριτσια ηταν μαχαιρια αυτο , οχι καρδουλαμυ του λεω αληθεια ποναιε το κεφαλι μου .Χτες πηγαμε στην αδερφη μου και του λεει :σταυρακο θα σου παω μια ωραια τσαντα για τη πρωτη και εκεινος απαντησε :θα δουμε θεια θα σκεφτω για το σχολειο .τι να σκετεις καρδουλα μου του λεει :ΑΝ ΕΙΝΑΙΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΤΕ Η ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΠΑΩ ΣΧΟΛΕΙΟ τι να πω μετα απο αυτο ; τελικα ειπαμε τα εξη ςμε τον αντρα μου :σταματαμε να μιλαμε ια το θεμα στο παιδι του ανανφεραμε οτι θα παει πρωτη ε[ειδη ειναι μεγαλος και εξυπνος και θα τον βοηθαμε οπου χρειαστει

-σταματαμε απο κεντρο που ειναι στηξ Νικαια φανταστειτε παμε δυο φορες την εβδομαδα και θελω με τη συγκοινωνια σχεδον 2 ωρες απο Ολυμπιακο χωριο και αυτο και το χειμωνα και το ακνουμε ηδη δυομισι χρονια επισης δυο φορες την εβδομαδα παμε Μενισι κανει λογοθεραπεια με το Δημο ετσι ειπαμε να αφησουμε μονο τις λογοθεραπειες του Δημου να συνεχισουμε δηλαδη και να βρουμε καποια κοπελα που να δινει αποδειξεις με το ΙΚΑ να ερχετε στο σπιτι εστω καιμια φορα την εβδομαδα θελω να εχει το παιδι χρονο να χαιρετε καινα μπορουμε να ηρεμουμε ξερετε που κανει ο Σταυρος το μεσγμεριανο του υπνο α τελευταια χρονια ; μεσα στα μεσα μαζικης μεταφορας , σιγουρα θα ενημερωσουμε τη δασκαλα η το δασκαλο που θα εχει και θα δουμε αν πρεπει αν ειναι σε καποιο τμημα ενταξης .

Τελος δεν θα κανω το παιδι μου μερος του συστηματος για την ερευνα τους πειραματωζωα θελουν ; απο τη μια να σου λενε αλλα καιμετα άλλα δεν μορω αν το καταλαβω, δνε αρνηθηκα ποτε οτι ο μικρος εχει προβλημα αλλα οπουυπαρχει προβλημα υπαρχει και λυση ενω αυτοι νδ εμου προτεινουν λυση μου λενε ξανακαντε το νηπιο και βλεπουμε δνε ξερομε αν θα του κανει καλο δηλαη να μην παρει ευθυνες να ειναι αβουλο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΥΤΥΧΗΣΜΕΝΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ..ΕΥΤΥΧΗΣΜΕΝΟ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΟΜΟΡΦΑ,ΞΕΝΟΙΑΣΤΑ!!ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ..ΔΕ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΞΑΝΑ,ΑΛΛΑ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΓΙΑ ΛΙΓΟ

ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ,ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ Κ ΑΝ ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ΔΕ ΧΑΛΑΣΕ Κ Ο ΚΟΣΜΟΣ...ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΣΟ ΠΑΝΙΚΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ...ΠΩΣ ΑΝ ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΘΑ ΧΑΛΑΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!ΟΧΙ!!

ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗΝ ΕΜΠΥΣΤΟΣΥΝΗ ΤΟΥ Κ ΠΟΡΕΥΤΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΕΑ,ΙΣΩΣ ΒΡΕΙΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ;)

Κ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ Κ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΣΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΤΟΤΕ..ΑΝ Κ ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ "ΧΟΝΤΡΟ"ΘΑ ΦΑΝΕΙ..

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟ,ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ

ΦΙΛΙΚΑ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ντινα ναι εχεις απολυτο δικιο το παιδι δεν ειναι αρρωστο και ναιχρειαζομαστε ολοι λιγο να χαλαρωσουε αν εχω κουραστει εγω που ειμαι39 ετων φαντασου αυτο .Βασσιλικη εχεις δικιο και θα το κανω θα ιταξω να ενημερωσω τη δασκαλα και να μπορεσουμε να επεισκεφτουμε το ΚΕΔΔΥ οσο πιοσυντομα γινετε .Τη λογοθεραπεια δνε τη σταματω κανει 2 φορες την εβδομαδα στο δημο μενιδιου και σκεφτομαινα βρω κοπελα που θα ερχετε συμφωνα παντα με το ταμειο μου στο σπιτι επειδη δεν θελω παλι να πεσω σε κεντρο .(στο μενιδι δνε ειναι και οτι καλυτερο .Σας ευχαριστω ολες γα τις συμβουλες σας η αληθεια ειναι οτι με βοηθησατε να δω λγο πιο καθαρα τα πραγματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:blush::lol:;) ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΘΕΛΩ ΨΥΧΡΑΙΜΑΙ (ΠΟΙΑ ΜΙΛΑΕΙ ΤΩΡΑ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΝΙΚΟ Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ Η ΕΒΕΛΙΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΕΊΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΙΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΙΣΣΟΡΟΠΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΚΟΗ ΤΗς ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΚΑΝΑΜΕ ΑΚΟΥΟΓΡΑΜΜΜΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΣΙΜΗ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΧΑΡΟΠΟΙΗΕΙ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΗΛ ΟΤΙ ΠΑΩ ΚΑΙΤ ΟΝ ΜΠΑΜΠΗ ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΕΩΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΟΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΗ ΣΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΑΘΗΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ (ΤΗΝ ΔΕΣΠΟΙΝΑ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΤΟ ΠΩ ΕΠΙ ΛΈΞΗ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΜΑΘΗΣΙΑΚΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ Η ΕΒΕΛΙΝΑ ΚΑΙ Ο ΣΤΡΑΥΡΟΣ ΛΟΓΩ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΩΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΦΟΥΛ ΕΤΟΙΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΥΠΑΡΞΙΑΚΟ ΕΠΙΣΗΕ ΜΙΛΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΒΑΡΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΣΤ ΑΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΓΕΛΑΓΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ!!! ΚΑΙ ΕΠΙΣΗς ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΒΕΛΙΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΚΟΗΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΟΥς ΣΕ ΕΙΔΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙΤ Α ΜΕΣΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια μου γεια σου. Θέλησα να απαντησω στο προβλημα σου ως δασκαλα και ως μαμα. Έχω αντιμετωπίσει ήδη 2 φορές παιδάκια με το πρόβλημα του Σταυρούλη σου στην πρώτη δημοτικού. Αυτά που θέλω να σου πω είναι τα εξης:

1. Καλά κάνεις και προβληματίζεσαι στο θέμα του κέντρου λογοθεραπείας, γιατί όντως από ένα σημείο και μετά βλέπουν τα παιδιά καθαρά ωφελιμιστικά και δεν τα αφήνουν να "ξεκολλήσουν".

2. Υπάρχει πάρα πολυ μεγάλη πιθανότητα ο Σταύρος πηγαίνοντας στην 1η να μην μπορέσει να ανταπεξέλθει και να αναπτύξει επιθετική συμπεριφορά, με αποτέλεσμα να δημιουργήσει πρόβλημα σε αυτόν και στους συμμαθητές του. Στις 2 δικές μου περιπτωσεις πάντως αυτό συνέβη.

Εγώ θα σου έλεγα να τον γράψεις στην 1η, γιατί δεν μπορεί ένα παιδί να πηγαίνει αιώνια νηπιο, αλλά να είσαι προετοιμασμένη να αποδεχτείς συμπεριφορές από πάσα κατεύθυνση. Απο τη δασκαλα, απο τους συμμαθητες, απο τους γονεις τους και απο το ίδιο σου το παιδί. Τα παιδάκια με διάσπαση έχουν ως χαρακτηριστικό ότι δεν μπορούν να συγκεντρωθούν για παραπάνω απο 2-3 λεπτά. Η πειθαρχία της τάξης μπορεί να τον φορτίσει. Για ειδικό σχολείο έχεις ενημρεωθεί; Στην Ελλάδα βέβαια είμαστε αρκετά πίσω σε αυτό, αλλά πάρε μια γνώμη, αν βεβαία υπάρχει κάτι στην περιοχή σου. Καταλαβαίνω την αγωνία και τον προβληματισμό σου γιατί καμία μαμά δεν μπορεί να δεχτεί το παιδάκι της να μην ακολουθεί στην πλειοψηφία, αλλά δες το παιδί σου ως κάτι ιδιαίτερο και ΟΧΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ. Πολλη πολλη πολλη υπομονη. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα έστω και λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν θεωρω σε καμια περιπτωση οτι ο Σταυρος ακι ο καθε Σταυρος πρπει να παει σ εειδικο σχολειο και αυτο γιατι δυστυχως στην Ελλαδα δνε υπαρχουν τετοια σχολεια και η τσεπη του Ελληνα δεν αντεχει , εδω υποτιθετε οτι εγειναν καποιες εγκρισεις περσι για ειδικη δασκαλα σ εσοβαρες περιπτωσεις και τελικα πηγαν μονο 2 σε περιοχες του πειραια και για ετος δνε θα βαλουν καμια ενω ειχαν περσι εγκριθειγυρω στις 10 θεσεις .

ΑΘΗΝΑ σε ευχαριστω ια την ενημερωση και ναι ειμαι ετοιμη να αντιμετωπισω τη καθε δοκιμασια που θα ερθει αλλωστε ειμαιμαθημενη στα δυσκολα .Στο κεντρο λογοθεραπειας και στο ενα αλαλ και στο δημο καθετε επι 45 λεπτα στο ενα κι 30 στο άλλο χωρις να διασπατε οπως επισης και στις δρασρηριοτητες πο κανουμε εμεις εδω στο σπιτι θα σηκωθει μονοαν ειναι κουρασμενος η στεναχωρημενος .Ευτυχως νε μου εχει δειξει κομματα βιας στο χαρακτηρα του φετος βεβαια αντεδρασε με αναλογο τροπο οταν δεχτηκε πρωτος επιθεση , ειμαι απολυτη σε αυτο οτιδνε θελω να σηκωενει χερι αν βεβαια δει οτι απειλειτε εκει πρεπεινα αντιδρα .σε ευχαρστω πολυ γαι τις χρησιμες συμβουλες σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...