Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κέντρο εξωσωματικής sos!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοριτσάκια απ΄οτι βλέπω υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις αναλογα με τις προσωπικές εμπειρίες της καθεμιάς. εγώ θα σας μιλήσω βάσει της δικής μου εμπειρίας.

πριν 8 μήνες έκανα την 1η μου εξωσωματική στον Πάντο(λόγω προβλήματος σπέρματος) και όπως βλέπετε στο τικεράκι σε λίγες μέρες περιμένω τα διδυμάκια μου :) επίσης έχω άλλα 9 εμβρυάκια στην κατάψυξη, άρα οπως καταλαβένετε η όλη προσπάθεια πήγε πολύ καλά.

η αλήθεια είναι ότι όπως είπαν πολλά κορίτσια τα πράγματα είναι λίγο απρόσωπα στην κλινική και ο ίδιος ο γιατρός λίγο ψυχρος. εμενα μου έκανε μια φορά υπέρυχο και την εμβρυομεταφορά. στον τηλ. όμως που πήρα 2 φορές τον πέτυχα αμέσως. όμως για την επιτυχία μιας εξωσωματικής σημασία έχει η οργάνωση της κλινικής, τα εργαστηρια και οι εμβρυολόγοι και σ΄αυτόν τον τομέα είναι πολύ καλοί στο γέννεσις.

Άρα κατέληξα στο ότι στην εξωσωματική το αποτέλεσμα μετράει. δεν με νοιάζει αν δε μου χαμογέλασε η γραμματέας ή αν δε με θυμόταν ο Πάντος, σημασία έχει ότι ήρθα σε επαφή 4-5 φορές με την κλινική και το όνειρό μου έγινε πραγματικότητα, μόνο αυτό μετράει για μένα!!!

Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν, με λίγη υπομονή και τύχη όλα γίνονται και σε λίγο καιρό δε θυμάσαι τίποτα από όλες αυτές τις περιπέτειες :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

23ΒΑΛΙΑ έγραψε:

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ?

ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕ?

ανηκουμε στην κατηγορια "ανεξηγητη υπογονιμοτητα" και δεν μπορουμε να καθομαστε με σταυρωμενα τα χερια. ασε που βαρεθηκα να ελπιζω σε μια φυσιολογικη συλληψη, αφου δεν ερχετε απο μονο του πρεπει να ζορισω εγω να ερθει. αλλωστε ανεξηγητη δεν σημαινει οτι δεν εχουμε τιποτα, σημαινει πως εχουμε ακτι το οποιο η επιστημη δεν μπορει να προσδιορισει.....

τωρα γιατι δεν πετυχε δεν το γνωριζουμε, οπως δεν μπορουμε να ξερουμε και γιατι πετυχε. η γνωμη μου ειτε με εξωσωματικη ειτε φυσιολογικα προσπαθεις ειναι θεμα τυχης να εχεις μια συλληψη.γι'αυτο και εγω εχω εναποθεσει ολες μου τις ελπιδες στο Θεο και στην τυχη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κ απο μενα κοριτσακια :) .Διαβασα ολες τις δημοσιευσεις σας και θα σας απαντησω κ εγω σε οτι θυμαμαι.

Στο κεντρο που πηγα εγω στο 1ο ραντεβου μας εδωσαν ενα χαρτι που εγραφε τα ποσοστα αποβολης,εξωμητριου κ γενικα των "παρενεργειων" που μπορει να συνοδεψουν την προσπαθεια μας.Σε αυτο συμπληρωσαμε τα ονοματα μας κ οτι ειμαστε ενημεροι για τα παραπανω (σαν υπευθυνη δηλωση).

Μας εδωσαν ενα 2ο χαρτι στο οποιο εγραφαν τις υποχρεωτικες απο το νομο εξετασεις,που πρεπει να γινουν πριν την 1η προσπαθεια εξωσωματικης.Απο οτι θυμαμαι ηταν και για τους 2 οι κλασσικες(AIDS,ηπαττιτιδες,ορμονες,αναιμιες,ομαδες αιματος), κυστικη ινωση,σπερμοδιαγραμμα,υστεροσαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα.Θρομβοφιλια κ καρυοτυπο δεν ειχε.

Και τελος μετα την εμβρυομεταφορα μας εδωσαν να δηλωσουμε τι θα θελαμε να γινουν μελλοντικα τα κατεψυγμενα μας σε περιπτωση που δεν θα τα χρειαστουμε.

Αυταααααααααααααα...........δεν εχω μιλησει με τον γιατρο ακομα για το ποτε θα βαλουμε τα κατεψυγμενα κ αν θα χρειαστουν αλλες εξετασεις.Θα δουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και σε εμενα εδωσαν να υπογραψω ενα χαρτι το οποιο ελεγε τις υποχρεωσεις του κεντρου και τι μπορει να συμβει μετα την ωοληψια και εμβρυομεταφορα. Σε καποιο σημειο μου ειχαν επιλογες για το τι θα ηθελα να γινουν τα επιπλεον εμβρυα που θα προκειψουν, εγω εβαλα να καταστραφουν μετα απο 5 χρονια αν δεν χρησιμοποιηθουν και μετα την ωοληψια με ρωτησε και εμενα ο γιατρος αν θα ηθελα να δωρισω και αρνηθηκα. Νομιζω ειναι δικαιωμα μας και δεν χρειαζεται να νιωθουμε τυψεις αν δεν θελουμε να δωρισουμε. Αφηστε που εμενα θα μου χρειαστον αφου η 1η απετυχε, γιατι θα επρεπε να υποβαλω τον εαυτο μου παλι σε ενεσεις και εξετασεις αιματος οι οποιες μου αφηνουν τεραστιες μελανιες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ.ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΕΒΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΝ κ.ΛΑΙΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΟΥ.ΔΗΛ ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ,ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΕΧΕΙ,ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ...ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ,ΘΑ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΑΤΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Barcelonita καλησπέρα και από εμένα.

Καταρχήν να σου πω ότι έχω πάει και σε αυτόν που βαρέθηκες να περιμένεις και στον Λ...

Στον Μ...έκανα την πρώτη μου εξωσωματική και είχα βιοχημική εγκυμοσύνη με δύο άριστα έμβρυα και στον Λ...τον οποίο συμπαθώ πολύ και έχει πολύ καλή οργάνωση, είχα χοριακή 2 με 3 άριστα έμβρυα επίσης.

Αυτό που εγώ συμπέρανα και συμφωνούν και άλλες κοπέλες, επειδή δεν έχω ιδιάιτερο πρόβλημα,(είχα 2 φυσιολογικές αλλά εξωμήτριες κυήσεις και επίσης ο άνδρας μου έχει άριστο σπέρμα),κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση είναι θέμα τύχης.

Έτσι σκέφτομαι να ξαναγυρίσω στο Πεπαγνη από τη στιγμή που είχα βιοχημική και να φυλάξω τα χρήματα του ιδιωτικού για την προίκα του μωρού μου.

Το κόστος στον Λ.χωρίς μικρ/πόιηση είναι 3.000€+200€ η φύλαξη σε κατάψυξη και μέσα σε αυτή την τιμή είναι τα υπερηχογραφήματα,αλλά όχι οι εξετάσεις αίματος που πρέπει να γίνονται συχνά.Αν έχεις ασφάλεια δημοσίου τις καλύπτουν τις εξετάσεις.Σαν κέντρο το εμπιστεύομαι πολύ και σαν γιατρός είναι πολύ καλός και οι νοσοκόμες άψογες απλά εγώ θα επιλέξω να πάω εκεί που η στατιστική είναι με το μέρος μου, ελπίζω και η τύχη.

Καλή επιτυχία σε ό,τι και να αποφασίσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aliky έγραψε:

κοριτσάκια απ΄οτι βλέπω υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις αναλογα με τις προσωπικές εμπειρίες της καθεμιάς. εγώ θα σας μιλήσω βάσει της δικής μου εμπειρίας.

πριν 8 μήνες έκανα την 1η μου εξωσωματική στον Πάντο(λόγω προβλήματος σπέρματος) και όπως βλέπετε στο τικεράκι σε λίγες μέρες περιμένω τα διδυμάκια μου :) επίσης έχω άλλα 9 εμβρυάκια στην κατάψυξη, άρα οπως καταλαβένετε η όλη προσπάθεια πήγε πολύ καλά.

η αλήθεια είναι ότι όπως είπαν πολλά κορίτσια τα πράγματα είναι λίγο απρόσωπα στην κλινική και ο ίδιος ο γιατρός λίγο ψυχρος. εμενα μου έκανε μια φορά υπέρυχο και την εμβρυομεταφορά. στον τηλ. όμως που πήρα 2 φορές τον πέτυχα αμέσως. όμως για την επιτυχία μιας εξωσωματικής σημασία έχει η οργάνωση της κλινικής, τα εργαστηρια και οι εμβρυολόγοι και σ΄αυτόν τον τομέα είναι πολύ καλοί στο γέννεσις.

Άρα κατέληξα στο ότι στην εξωσωματική το αποτέλεσμα μετράει. δεν με νοιάζει αν δε μου χαμογέλασε η γραμματέας ή αν δε με θυμόταν ο Πάντος, σημασία έχει ότι ήρθα σε επαφή 4-5 φορές με την κλινική και το όνειρό μου έγινε πραγματικότητα, μόνο αυτό μετράει για μένα!!!

Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν, με λίγη υπομονή και τύχη όλα γίνονται και σε λίγο καιρό δε θυμάσαι τίποτα από όλες αυτές τις περιπέτειες :)

ΑΛΙΚΥ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΝΑΙ ΓΕΡΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΟΥ.ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΑΠΟΤΥΧ ΕΞΩΣΩΜ ,ΘΕΛΩ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΖΟΥΝ ΟΙ ΚΑΛΟΣΥΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ, ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ,ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΟΝ ΠΑΝΤΟ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Κ ΛΙΓΟ ΚΡΥΟΣ( ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΧΑ ΧΑ ΧΑ :silly: :silly: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω να πω πως εννοειται πως εκ του αποτελεσματος κρινεται ο γιατρος και το κεντρο του.

ΟΜΩΣ επειδη στις εξωσωματικες παιζει τοσο σημαντικο ρολο η ψυχολογια μας και επειδη μπορει να μεινεις με την πρωτη αλλα και με την 24η (καλη ώρα) πρεπει πανω απο ολα να σου πηγαινουν το κεντρο και οι ανθρωποι του γιατι τουλαχιστον αν μπλεξεις με φυσικους κυκλους μπορει να περνας 10 μερες καθε μηνα μαζι τους για χρονια...

Δεν υπαρχουν συνταγες, ό,τι ταιριαζει στην καθεμια μας. Και στο ενστικτό μας...

as1cF5v0g410030NTkxNTBifDAxNjM3N2J8dHdpbnM.gif

5 χρόνια:6 ivf+18 φυσικοί.4 εγκυμοσύνες.1η 3διμα-22 εβδ εσπασαν νερά από αμνιο.2η παλλίνδρομη.3&4 βιοχημικές.5η σε εξελιξη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειλικρινα σε θαυμαζω με 3 εξωσωματικες και τα χω παιξει , η ψυχολογια μου ειναι αμφιθυμική, με το καλο τα μωρακια σου και να ναι καλοτυχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια ειχα μερες να μπω και δεν ειχα δει αυτα που γραφατε, λοιπον επειδη ειμαι παθουσα απο εξωμητριο στον Παντο θα σας πω οτι η ανιμετωπιση ειναι τοοοοσο ψυχρη που σε πιανει ριγος. Κι οχι μονο αυτο σου λεει στην ψυχρα οτι μαλλον θα σου ξανασυμβει κι οτι ουσιαστικα το μονο που φταιει ειναι εσυ που προσβληθηκες καποτε απο ενα μικροβιο. Δεν αναφερει ουτε οτι μπορει να εφταιξαν οι τοοοοοοσες ορμονες, ουτε οτι ετσι κι αλλιως κανοντας εξωσωματικη εχεις πιθανοτητα εξωμητριου. Και μετα κλεινει το τηλ επειδη ειναι πολυασχολος και νιωθεις μ.....

Δεν εχεις καν προλαβει να ρωτησεις ολα οσα ηθελες. Εγω σημειωνα ολες τις ερωτησεις σε ενα χαρτι για να προλαβω να του τις πω γιατι αν εχεις ενα δευτερολεπτο κενο στο τηλ. σου το κλεινει. Δεν ξερω ρε γ... αμφιταλαντευομαι δεν θελω να αλλαζω συνεχεια γιατρους αλλα φοβαμαι να χασω και την αλλη σαλπιγγα επειδη με φορτωσανε με φαρμακα που δεν αντεχε ο οργανισμος μου, γιατι σας το εχω ξαναπει οτι ειχα κανει σαλπιγγογραφια , υστεροσκοπηση και λαπαροσκοπηση και οι σαλπιγγες ηταν τελειες. και σε οσους γιατρους ρωτησα μου ειπαν οτι παιζει να εφταιξαν τα φαρμακα. Δεν θελω να πεισω καμια να μην παει. Θελω απλα να σας πω την αληθεια, οπως ακριβως συνεβει γιατι ετσι κανουμε εδω, λεμε αληθειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΑ 18 ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟ ΠΑΝΤΟ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΓΕΝΕΣΙΣ. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΚΑΝΑΜΕ 2 ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΕΙΣ. ΑΦΟΥ ΑΠΕΤΥΧΑΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ. ΤΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΕΜΕΙΣ ΤΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ ΔΙΔΥΜΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ. ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΔΥΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΣΩΣΤΑ. ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΗ ΛΥΣΗ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΟΛΟ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΑΣ.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΤΟ ΟΤΙ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΟΥΝ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ "ΨΕΙΡΑΣ" ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑνναΤ έγραψε:

Καλημερα κοριτσια ειχα μερες να μπω και δεν ειχα δει αυτα που γραφατε, λοιπον επειδη ειμαι παθουσα απο εξωμητριο στον Παντο θα σας πω οτι η ανιμετωπιση ειναι τοοοοσο ψυχρη που σε πιανει ριγος. Κι οχι μονο αυτο σου λεει στην ψυχρα οτι μαλλον θα σου ξανασυμβει κι οτι ουσιαστικα το μονο που φταιει ειναι εσυ που προσβληθηκες καποτε απο ενα μικροβιο. Δεν αναφερει ουτε οτι μπορει να εφταιξαν οι τοοοοοοσες ορμονες, ουτε οτι ετσι κι αλλιως κανοντας εξωσωματικη εχεις πιθανοτητα εξωμητριου. Και μετα κλεινει το τηλ επειδη ειναι πολυασχολος και νιωθεις μ.....

Δεν εχεις καν προλαβει να ρωτησεις ολα οσα ηθελες. Εγω σημειωνα ολες τις ερωτησεις σε ενα χαρτι για να προλαβω να του τις πω γιατι αν εχεις ενα δευτερολεπτο κενο στο τηλ. σου το κλεινει. Δεν ξερω ρε γ... αμφιταλαντευομαι δεν θελω να αλλαζω συνεχεια γιατρους αλλα φοβαμαι να χασω και την αλλη σαλπιγγα επειδη με φορτωσανε με φαρμακα που δεν αντεχε ο οργανισμος μου, γιατι σας το εχω ξαναπει οτι ειχα κανει σαλπιγγογραφια , υστεροσκοπηση και λαπαροσκοπηση και οι σαλπιγγες ηταν τελειες. και σε οσους γιατρους ρωτησα μου ειπαν οτι παιζει να εφταιξαν τα φαρμακα. Δεν θελω να πεισω καμια να μην παει. Θελω απλα να σας πω την αληθεια, οπως α

κριβως συνεβει γιατι ετσι κανουμε εδω, λεμε αληθειες.

ρε συ Αννα απο περιεργεια, τι φαρμακα σου δωσε , εμενα σου λεω ο αλλος γιατρος ,μου εδινε 300 μοναδες πουρεγκον και 18 ουτροτζεσταν την ημερα,ακουω συνεχεια οτι ο παντος δινει πολλα φαραμακα και δεν καταλαβαινω , δινει περισσοτερα απο αυτα που επαιρνα εγω;Για να ξερω.Σε ευχαριστω για την απαντηση εκ των προτερων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για τα Cyclacur και τα Utrogestan τα έχω αναφέρει και πιο πάνω.

Όσον αφορά τις δόσεις των ενέσεων εμένα μου τις καθόριζε ο γυναικολόγος μου (υποθέτω σε συνεννόηση με το κέντρο).

ΑΝ θυμάμαι καλά (δεν είχα σημειώσει τις δόσεις οπότε δεν είμαι απολύτως σίγουρη) έκανα Gonal, τις 2-3 πρώτες μέρες 225 μονάδες και μετά τον πρώτο υπέρηχο που είδε πολλά ωοθηλάκια μου το μείωσε στις 175. Παρόλ'αυτά, ο οργανισμός μου αντέδρασε υπερβολικά και έπαθα υπερδιέγερση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η δική μου εμπειρία:Με πρόβλημα στο σπέρμα και με τις δικές μου εξετάσεις όλες τέλειες, έπειτα από 3 αποτυχημένες εξωσωματικής με φτωχή ανταπόκριση στα φάρμακα (1: 2 ωαρ 2 γονιμ., 2:2 ωάρια 0 γονιμοπ., 3: 1 ωάριο 0 γονιμοποιημένο) άλλαξα γιατρό και πήγα στον Πάντο. Δοκίμασε το μακρύ πρωτόκολλο (μέχρι τότε όλες τις φορές έκανα το βραχύ) και έφτασα τα 4 ωάρια στην τέταρτή μου προσπάθεια, η οποία όμως και πάλι δεν κατέληξε θετικά (1 γονιμοποιημένο). Αμέσως μετά με έβαλε να κάνω υστεροσκόπηση για να είμαστε σίγουροι ότι όλα είναι οκ με την μήτρα αλλά επίσης ξανά και της ορμονικές (FSH). H υστεροσκόπηση ήταν καλή αλλά η FSH ανέβηκε που ήταν βέβαια και αναμενόμενο με την φτωχή ανταπόκριση. Στην 5η προσπάθεια έκανα 6 ωάρια αλλά και πάλι μόνο ένα γονιμοποιήθηκε και προχώρησε. Αρνητική χοριακή. Στην επόμενή μας συνάντηση μου είπε ότι πρέπει να εξετάσουμε και το ενδεχόμενο να έχω ενδομητρίωση που προκαλεί την κακή ποιότητα των ωαρίων γιατί τελικά αυτό ήταν το χειρότερο πλέον όχι τόσο ο αριθμός τους. Αυτό σήμαινε λαπαροσκόπηση και βέβαια μετά από όλα αυτά μου φαινόταν βουνό (σωματικά, ψυχολογικά και φυσικά και οικονομικά!!!) και φοβόμουν κυρίως ότι θα το κάνω άσκοπα...Τελικά είχε δίκιο!! Είχα ενδομητρίωση!!! Ο άνθρωπος πιστεύω είναι θεός της διάγνωσης. Στον προηγούμενο γιατρό μετά τις αποτυχημένες προσπάθεις δεν το ψάχναμε γενικώς. Αυτός κάθε φορά ψάχνει να βρει τι μπορεί να φταίει. Τώρα μου είπε ότι πιστεύει ότι θα πάμε πολύ καλά. Μας είπε μέχρι το Σεπτέμβρη να προσπαθήσουμε μόνοι μας γιατί η ενδομητρίωση σίγουρα επηρέαζε όλες μας τις προσπάθειες με φυσικό τρόπο αλλά και με τον υποβοηθούμενο...

Συμφωνώ ότι είναι λίγο απόμακρος, ότι τον βλέπεις λίγο. Είναι όμως πίσω από κάθε διάγνωση και τα τσεκάρει όλα. Αν ζητήσεις να του μιλήσεις θα σε πάρει την ίδια μέρα, μπορεί βέβαια να σε πάρει στις 11 το βράδυ γιατί είναι μέχρι εκείνη την ώρα στην κλινική. Ναι είναι απότομος, αλλά το θέμα είναι να λύνει το πρόβλημα του καθενός. Μπορώ μόνο να πω χωρίς να τα έχω καταφέρει ακόμα ότι ο άνθρωπος είναι "θεός".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φωτεινουλα μακαρι να βρει και το δικο μου προβλημα γιατι δεν αντεχω αλλο να μου λενε να αφεθω στην τυχη μου , κουραστηκα , ας τον φωτισει ο θεος να δωσει λυση και στο δικο μου προβλημα συντομα ,γιατι αλλιως θα τα παιξω. :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω αγχωθεί τόσο βρε κορίτσια!Έχετε όλες δίκιο!Μετράνε τα πάντα,ο γιατρός,το αποτέλεσμα κ.α!!!!!!!!

Μακάρι να σου έλεγαν που να πας!Εγώ έχω φτασεί στο σημείο να έχω τύψεις για το αν διάλεξα τον σωστό γιατρό!Έχω rdv μαζί του την Δευτέρα να που πει τι πήγε στραβα στην πρώτη μας προσπάθεια και ο σύζυγος είναι αποφασισμένος να του μιλήσει σχετικά σκληρά και να του πει οτι δεν ήμαστε διατεθημένοι ούτε ψυχολογικά αλλά ούτε και οικονομικά για αλλή μια αποτυχημένη προσπάθεια!Και να μας πει μια λύση-ίσως με θεωρήσετε υπερβολική αφού έχω κάνει μόνο μια προσπάθεια,αλλά ίδιος μας έδωσε το δικαίωμα μιας και στην εμβρυομεταφόρα μου είπε οτι είμαι το φαβορί του και κατά την διάρκεια με ρώτησες κίολας ποίος θα με ξεγεννήσει... :(:(:(

Και μια ερώτηση:μετά απο μια αποτυχημένη προσπάθεια,πόσες μέρες ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κρατάει η περίοδος?!?!?!?? :angry::angry::angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙ , ΕΣΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ , ΜΙΑ ΕΚΑΝΕΣ ,ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ .ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΧΟΥΜΕ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΘΕΟ.ΕΜΕΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΜΕΡΕς ,ΚΑΡΑΤΑΕΙ 4 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ, ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΩΟΡΗΞΙΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΝΑ ΞΑΝΑΦΤΙΑΞΕΙ ΑΥΓΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως έχει γίνει ο αγαπημένος της Ελένης , αυτη το πρωτο της παιδι το εκανε στον Παρασχο , αλλα τον Παντο καλει συνέχεια,δεν καταλαβαινω. :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συννεφακι έγραψε:

ρε συ Αννα απο περιεργεια, τι φαρμακα σου δωσε , εμενα σου λεω ο αλλος γιατρος ,μου εδινε 300 μοναδες πουρεγκον και 18 ουτροτζεσταν την ημερα,ακουω συνεχεια οτι ο παντος δινει πολλα φαραμακα και δεν καταλαβαινω , δινει περισσοτερα απο αυτα που επαιρνα εγω;Για να ξερω.Σε ευχαριστω για την απαντηση εκ των προτερων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

water έγραψε:

LOLLIPOP TΟΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΡΩΤΟΚΑΝΕΙ????????????????????

Η δουλεια των γιατρων (γενικα μιλαω)δεν ειναι να τρεχουν στα καναλια κ να περνανε την maxfactor για τα φωτα!!!!Προς Θεου δεν λεω οτι ειναι κακο να ενημερωνομαστε,αλλα ολα με μετρο !Δεν τον πληρωνουν τα καναλια,εγω κ εσυ τον πληρωνουμε κ προσωπικα οταν πληρωνω απαιτω!!!!Αναθεμα κ αν θυμαται το 10% των περιστατικων του κ αυτο οχι απο αδιαφορια,αλλα απο το τρελλο του προγραμμα!

Την αποψη μου λεω κ δεν αμφισβητω την επιστημονικη καταρτηση κανενος γιατρου!Πολλες κοπελες τα εχουν καταφερει με τον συγκεκριμενο γιατρο,αλλες παλι οχι....Ειναι ρευστα τα πραγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lollipop έγραψε:

quote]

Η δουλεια των γιατρων (γενικα μιλαω)δεν ειναι να τρεχουν στα καναλια κ να περνανε την maxfactor για τα φωτα!!!!Προς Θεου δεν λεω οτι ειναι κακο να ενημερωνομαστε,αλλα ολα με μετρο !Δεν τον πληρωνουν τα καναλια,εγω κ εσυ τον πληρωνουμε κ προσωπικα οταν πληρωνω απαιτω!!!!Αναθεμα κ αν θυμαται το 10% των περιστατικων του κ αυτο οχι απο αδιαφορια,αλλα απο το τρελλο του προγραμμα!

Την αποψη μου λεω κ δεν αμφισβητω την επιστημονικη καταρτηση κανενος γιατρου!Πολλες κοπελες τα εχουν καταφερει με τον συγκεκριμενο γιατρο,αλλες παλι οχι....Ειναι ρευστα τα πραγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...