Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τα φώτα σας κ στον θηλασμό παρακαλώ...


Recommended Posts

Αχ, κορίτσια μου έχω λίγες ερωτήσεις κ στον θηλασμό που τόσο με παιδεύει αλλά επιμένω...

Το μωρούλι μου εδώ κ 20 ημέρες πίνει μόνο το γαλατάκι μου...΄μετά από επαναγαλακτισμό που έκανα με νοσοκομειακό θήλαστρο κ πρωτόκολλο αντλίσεων βγάζω 1 l τη μέρα. Το μωρό το πίνει μόνο με μπιμπερό γιατί δεν πιάνει το στήθος (έχει μάθει από την αρχή σε μπιμπερό δυστυχώς...) αλλά συνεχίζω κ έτσι. Πλέον βγάζω 7 φορές τη μέρα επί 13-15 λεπτά η άντλιση. Εδώ κ 3 μέρες ο μαγουλίνος μου κοιμάται τη νύχτα απότις 12 εώς τις 6 το πρωί. μέχρι να τον ταίσω κ να βγάλω γάλα περνάνε 7 ώρες.

Θα μειωθεί το γάλα μου? πρέπει να σηκώνομαι κ τη νύχτα?

κ αλήθεια η εδραίωση γαλουχίας πότε γίνεται? έχει γίνει σε μένα?

επίσης σε 'ενα μήνα πάω για δουλεία κ θα λείπω τπερίπου 7-7,5 ώρες. Θα αντέξει το στήθος ή θα πρέπει να το κόψω? δεν θέλω γιατί έχω γάλα κ κρίμα είναι απλά σκέφτομαι 1ον μήπως αρχίζουν τα γάλατα κ τρέχουνε απ έξω ( μου συνέβει 2 φορές στον ύπνο) κ 2ον αν θα μου κοπεί το γάλα μόνο του...

Σας ευχαριστώ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κ απο εδω!

Δεν ειμαι κ η πλεον αρμοδια να σου απαντησω αφου εχεις κανει επαναγαλακτισμο!

Ρωτας για το ποτε εδραιωνεται η γαλουχια...

Αν θηλαζες κανονικα κ απο την αρχη αυτο θα συνεβαινε περιπου στους 2-3 μηνες!

Τωρα με το θηλαστρο....Δεν ξερω!Ειναι πιο....Ζορικα!

Γτ δεν προσπαθεις να θηλασεις κανονικα?Τουλαχιστον βαζε το μωρακι στο στηθος(οταν δεν πολυπειναει!)...

Σιγα σιγα θα δεχτει το στηθος!Ειναι πιο νοστιμο,γλυκο,ζεστο,ελαστικο!!!!! :laugh:

Στη δουλεια δεν μπορεις να αντλεις??Ειναι μικρουλης ακομα για να κανει 7 ωρες να φαει κ εσυ να μενεις κ 8 ωρες τη μερα χωρις θηλασμο κ 6-7 τη νυχτα....! :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγχαρητηρια για τον επαναγακτισμο

το γαλα δεν κοβεται απο μονο του!

αν σταματησεις να ντλεις θα μειωθει!

στην εργασια σου δεν θα αντλεις?

θα πρεπει γιατι το μωρο ειναι μικρο!

πινει μονο γαλα!

εχει ςδοκιμασιε να το βαλεις στο στηθος?

καποια στιγμη θα σταματησει νατρεχει το στηθος!

σε εσενα ισως αργησει λιγο λογω αντησης!

ποσεςνπανες βρεχει την ημερα το μωρο?

κανει ςτραπεζα η οτι βγαζει το δινει?

τωρα το βραδυ καλ θα ειναι να μην ξεπερνα το 5ωρο χωρις να αντλησεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαρσιτώ κ από ε΄δω Αναστασία...

στο στήθος τον έβαλα πριν 20 μέρες να δοκιμάσουμε κ μου μάτωσε τις θηλές κ παραλίγο να το κόψω γιατί είχα τρελαθεί στον πόνο...

από την αρχή μου έχι πετρώσει το στήθος, έχω κάνει πυρετό επειδή δεν άδειαζε καλά, έχουν ματώσει οι θηλές κ διάφορα άλλα κ πλέον δεν έχω κουράγιο να προσπαθήσω πάλι με το μωρό....όχι πως δεν το θέλω, πολύ το θέλω...αν ήταν από την αρχή θα έκανα κάποια πράγματα διαφορετικά κ δεν θα άκουγα όλους αυτούς που λέγανε να του δίνω με θήλαστρο αλλά τώρα πάει...δεν μπορώ να τον βλέπω να κλαίει στο στήθος, νιώθω ότι δεν με θέλει, ότι με απορρίπτει το παιδί μου΄ενώ ξέρω ότι δεν φταίει κ αυτός απλά έτσι έμαθε....

όσον αφορά τις ώρες που τρώει το πρωί κάθε 3 ώρες κ τη νύχτα τρώει περίπου 22.00 0.00 κ μετά 5.00-6.00. Αυτό το κανει 3-4 μέρες δεν έχι σταθερό προγραμμα απλά ελπίζω να μάθει έτσι κ να κοιμάμαι κ εγώ τώρα που θα πάω για δουλεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην απογοητεύεσαι,ολα τα καταφέρνουμε αρκει να υπάρχει θέληση και υπομονή!πρεπει να τον βάζεις στο στηθος το μωράκι σου και ας κλαιει θελει υπομονη πολυ και απο τους δυο σας,βάζε τον οταν έχει φάει που ειναι πιο ηρεμος απλα να πιπιλαει!αν αντλεις μονο με θηλαστρο το γαλα αργα ή γρηγορα θα κοπεί,θα στα πει και η lala.Πρεπει να βρεχει 6-8 πανες με τσισα την ημερα για να μην τον ξυπνας το βραδυ που και παλι επειδη ειναι μικρουλη ακομα πρεπει να τον ξυπνας στο 5ωρο τουλαχιστον!και στη δουλεια πρεπει να αντλεις γαλα αλλιως θα παθεις ζημια!υπομονη και θα φτιαξουν τα πραγματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an αντλει με μη νοσοκομειακο θηλαστρο να θα μειωθει η παραγωγη αλλα με το νοσοκοκομειακο δεν εχει προβλημα αρκει να αντλει συγκεκριμενο χρονο!

1lt ειναι πολυ καλα!

ξερω κοπελα η οποια αντλει 1,5 χρονο!

μετα απο συνεχομενη αντληση για μεγαλο διαστημα ισως παρατηρησεις λιγη μειωση!

υπαρχει λυση και για αυτο!!!

προαπσθησε να βαζει ςτο μωρο στο στηθος οταν ειναι χορτασμενο και ηρεμο!

να νοωθει την μυρωδια σου , να ακουει τους χτυπους της καρδιας σου!

9 μηνες αυτο τον ηχο ειχε μονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θα διαφωνήσω με τα κοριτσια . Αφου δεν μπορειτε να συνεργαστειτε στο στηθος , συνέχισε να δινεις το γαλα σου στο μωράκι σου με το μπουκάλι κρατωντας το σφιχτα αγκαλιτσα .

Το "προβλημα" ειναι που δεν μπορεις να αντλεις στη δουλεια . Γιατι αφενος θα επηρεαστει η παραγωγή σου και αφετέρου δεν θα εχεις αρκετο χρονο την υπολοιπη μερα για να κανεις αντλήσεις .

Υπάρχει ομως και γιαυτο λύση και φυσικά δεν χρειαζεται να διακοψεις τις αντλήσεις !!!

Μπορεις απο τωρα να αποθηκευεις γαλα το οποιο θα πινει το μωρο τις ωρες που απουσιάζεις . Ακομα και να μην εχεις αποθηκευσει αρκετο γαλα ειναι προτμότερο το μωρο να πινει 1-2 μπουκαλια ξενο την ημερα παρα να πινει μονο ξενο . Ισως χρειαστει εκεινο το διαστμα να κανεις και μια βραδινή αντληση .

Σκεψου πως θελεις να συνεχίσετε και μεις θα προσπαθήσουμε να βοηθησουμε!

Συγχαρητήρια για τη δυνομη και τ κουραγιο σου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΝΝΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΛΑΛΑ...

Ειχα παρομοιο προβλημα οταν δεν μπορουσα να αντλησω στην δουλει ακαποιες μερες αλλα εγω δεν εβγαζα και πολυ γαλα και ο δικςο μου δεν επινε κατεψηγμενο, κρατα οσο μπορεις μεριδες στην καταψυξη, και αν μπορεις αντυσε λιγο πριν φυγεις και αμεσως με το που γυρηζεις, το στηθος θα προσαρμοστει και δεν θα τρεχει μετα απο καποιο διαστημα ουτε θα πριζεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • καλησπερα Ελισσαβετ μου!!❤️ η χοριακη της Δευτερας αυξηθηκε κατα 90% και αγχωθηκαμε με τον αντρα μου. ο γιατρος πολυ κουλ και ικανοποιημενος. φσκ εκανα και 3η μετρηση χοριακη την Τεταρτη και ευτυχως 2πλασιαστηκε οποτε μετα ηρεμησαμε.. εχω ενα παραπεμπτικο ακομη αλλα λεω να κατσω στα αυγα μου.. δε χρειαζεται να αγχωθω...  αλλωστε και περυσι οι χοριακες μου ηταν τελειες και 2πλασιαζονταν αλλα δεν υπηρχε εμβρυο... στον υπερηχο θα φανει τι γινεται.... εσυ τι κανεις κοριτσι μου;; εχετε σκεφτει αν θα κανετε αλλη ετ αμεσα; ο γιατρος τι προτεινει;
    • αχ Λευκη μου εχω κι εγω γαμοβαφτιση το Σαββατο πολυ καλης φιλης και εχω την ιδια απορια... φανταζομαι θα μου πει να κατσω στα αυγα μου!!!! 😂 ασε που θα εχω και τον αντρα μου κερβερο.... ολο λεει "στην κατασταση σου" και "στην κατασταση σου" λες και ειμαι αρρωστη.... δε λεω μου αρεσει που με εχει ματια χαδια 🥰 αλλα μην υπερβαλουμε κιολας!!! δεν θα κλειστω και σε γυαλα... επισης ρε κοριτσια, αυτο το να μην σηκωνουμε βαρη θεωρω οτι ο γιατρος εννοει γνκ μεγαλα βαρη... αλλα π.χ. μια τσαντα του σουπερ 3 κιλα δεν ειναι κατι... ενταξει δεν θα παρω και 6αδα νερα αλλα δε νομιζω οτι 3 κιλα ειναι κατι...
    • ναι εννοειταιιι!!!! θα ενημερωνουμε το πινακακι και για αυχενικη και για β επιπεδου και για ΠΗΤ και φυλο!!!! ας πανε ολα καλα και στα της οργανωσης αφηστε το πανω μου!!!! 😇🤓
    • Ευχαριστω κοριτσι μου για τις ευχες σου!!!! ❤️❤️ να χαιρεσαι το μπουμπουκι σου!!!!🤱❤️να ειναι γερο και καλοτυχο!!!!🙏
    • Λευκη μου επειδη γνκ εχω σιδηροπενικη αναιμια και παιρνω καθε μηνα σιδηρο στις μερες της περιοδου, αν παιρνεις χαπι για το θυροειδη, νομιζω πρεπει να εχει καποια χρονικη αποσταση απο το χαπι του σιδηρου..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...